Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.4.2008, 12:36   #1
Davor Đurašković
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Lightbulb Reklame i kako ih doživljavamo

Započinjem ovu temu da bi svi koji žele dali svoj doprinos i utiske. Naime, bez obzira što su reklame realnost, sigurno postoji mnogo toga što bi neki od nas želeli da vide na drugačiji način. To bi sigurno bilo od pomoći i urednicima časopisa. Naravno ukolko se primeni transparentnost i otvoreno se uključe u ovakvu temu. Bez nekog apriori opravdavanja - već realno i sa željom da prihvate ponešto od toga što se napiše.
Povod za postavljenje ove teme je (osim suštine u gornjem naslovu) i jedan tekst napisan kao članak koji sam dostavio uredništvu SK. Već je proteklo 10-tak dana a nemam ni potvrdu da su oni ovo primili i (eventualno) pročitali. Na kraju objaviću ga u delovima na ovom forumu ukoliko postoji interesovanje drugih. Napišite kako doživljavate reklame dok listate časopis, koliko ih shvatate ozbiljno, koliko u vam potrebne, da li su realne, kako utiču na vaše razumevanje i praćenje ostalih delova i članaka u SK.
Nadam se da će ova tema pobuditi vaše interesovanje.

Poslednja ispravka: Bojan (13.4.2008 u 19:51) Razlog: velika slova su nepotrebna
Davor Đurašković je offline  
Stara 13.4.2008, 12:38   #2
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Meni iskreno većine reklama ne smeta koje se odnose na računalne djelove i slično. Ali me iritiraju one za pića i šamponi. Samo da njih nema sve bi bilo ok. One nekako ubiju ozbiljnost časopisa. Računalne reklame su mi čak dobrodošle jer usporedim cijene kod vas i nešto računam što gdje kupiti.
Iilija64 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Iilija64 na korisnoj poruci:
DobroslaV (13.4.2008), Gordon Freeman (13.4.2008), oluja (13.4.2008)
Stara 13.4.2008, 12:41   #3
Gordon Freeman
Starosedelac
 
Član od: 19.1.2007.
Lokacija: KG,West Side! Gang:West Coast!
Poruke: 1.604
Zahvalnice: 712
Zahvaljeno 413 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Gordon Freeman
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Definitivno su reklame za kompljutersku opremu i vise nego dobrodosle,al ajde jos i pica pa da prodje nekako,al samponi!!!,ubijaju smisao!
Gordon Freeman je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Gordon Freeman na korisnoj poruci:
Iilija64 (13.4.2008), player1 (13.4.2008)
Stara 13.4.2008, 13:12   #4
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Citat:
Davor Đurašković kaže: Pregled poruke
Nadam se da će ova tema pobuditi vaše interesovanje.
Nema da brineš - već jeste! Zahvaljujući king-kongovskoj veličini slova i fontu koje si upotrebio. Od čega me je, međutim, prošla volja da poruku pročitam. Bole (me) oči.
zoran845 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
shrafko (13.4.2008)
Stara 13.4.2008, 14:02   #5
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Ako se vec daju predlozi, moj je da se sve (ako ne mogu sve bar vecina) reklame izdvoje na umetak.
nebojsa986 je offline  
Stara 13.4.2008, 14:09   #6
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Au...koliko puta treba da se objasnjava.Te reklame ne odredjuju oni vec izdavacka kuca Politika.Ako im ona kaze da moraju da stave tu reklamu za sampon, oni moraju i tacka.Mislite da je njima drago da imaju u casopisu o kompjuterima sampone?
PeTkO je offline  
Stara 13.4.2008, 14:13   #7
Iilija64
Banned
 
Član od: 20.9.2007.
Lokacija: Tomislavgrad
Poruke: 1.547
Zahvalnice: 181
Zahvaljeno 281 puta na 200 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Iilija64
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Au...koliko puta treba da se objasnjava.Te reklame ne odredjuju oni vec izdavacka kuca Politika.Ako im ona kaze da moraju da stave tu reklamu za sampon, oni moraju i tacka.Mislite da je njima drago da imaju u casopisu o kompjuterima sampone?
Ajde da su samo šamponi. U ovomjesečnome broju se nalazi šampon protiv ćelavosti.
Iilija64 je offline  
Stara 13.4.2008, 14:19   #8
Gordon Freeman
Starosedelac
 
Član od: 19.1.2007.
Lokacija: KG,West Side! Gang:West Coast!
Poruke: 1.604
Zahvalnice: 712
Zahvaljeno 413 puta na 230 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Gordon Freeman
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Au...koliko puta treba da se objasnjava.Te reklame ne odredjuju oni vec izdavacka kuca Politika.Ako im ona kaze da moraju da stave tu reklamu za sampon, oni moraju i tacka.Mislite da je njima drago da imaju u casopisu o kompjuterima sampone?
Pa predpostavljam da reklame u casopisu uticu na njegovu cenu,odnosno da zahvaljujuci tih par(nepozeljnih) reklama mozemo da kupimo sk po pristupacnoj ceni na mesecnom nivou!
Gordon Freeman je offline  
Stara 13.4.2008, 14:19   #9
Denis
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 180
Zahvaljeno 70 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Meni ne smetaju. Saznam šta ima na tržištu i koje su cene. Šamponi su druga priča oni mi smetaju u časopisu.
Denis je offline  
Stara 13.4.2008, 14:40   #10
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Ja ih skoro vise i ne primecujem, dok vi ovde niste pominjali sampone nisam ni vido da ih ima u casopisu.
Rasa je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rasa na korisnoj poruci:
player1 (13.4.2008)
Stara 13.4.2008, 14:43   #11
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

A zanimljiva ta reklama za šampon... lik sa busenom kose na kome bi mu i Panjković pozavideo stoji ispred ogledala sa zabrinutim izrazom lica i postavlja pitanje "kada li će i poslednja da otpadne"
shrafko je offline  
Stara 13.4.2008, 16:50   #12
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Reklame I Kako Ih DoŽivljavamo

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
Ako se vec daju predlozi, moj je da se sve (ako ne mogu sve bar vecina) reklame izdvoje na umetak.
Dobar ti je predlog (gledano sa strane nas čitalaca, koji bi onda svo to smeće jednim elegantnim potezom istrgli iz časopisa i bacili u đubre), ali se bojim da bi to po redakciju bilo pogubno, jer oni (dobrim delom) žive od tih reklama, a ako ih niko (tako izdvojene) ne bi čitao (kao ni do sada ) - ko bi im platio za objavljivanje?

Gledaj na postojanje reklama u SK sa vedrije strane: ono nam omogućava da časopis dobijemo po nižoj ceni.

Uzgred: ne znam nijednu reklamu iz SK (majke mi!) - toliko sam se utrenirao da ih preskačem.
zoran845 je offline  
Stara 13.4.2008, 17:28   #13
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Cool Umetak?

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
Ako se vec daju predlozi, moj je da se sve (ako ne mogu sve bar vecina) reklame izdvoje na umetak.
Ako si mislio da svaka posebna reklama ima svoj umetak,svi bi je bacali ako ih nešto ne interesuje...
DobroslaV je offline  
Stara 13.4.2008, 17:48   #14
Telepatic
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.871
Zahvalnice: 713
Zahvaljeno 200 puta na 117 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Telepatic
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Citat:
Rasa kaže: Pregled poruke
Ja ih skoro vise i ne primecujem, dok vi ovde niste pominjali sampone nisam ni vido da ih ima u casopisu.
Upravo,ja sam vec expert u ignorisanju reklama da ih vise ni ne primecujem.
Telepatic je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Telepatic na korisnoj poruci:
player1 (13.4.2008)
Stara 13.4.2008, 21:12   #15
Davor Đurašković
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Citat:
shrafko kaže: Pregled poruke
A zanimljiva ta reklama za šampon... lik sa busenom kose na kome bi mu i Panjković pozavideo stoji ispred ogledala sa zabrinutim izrazom lica i postavlja pitanje "kada li će i poslednja da otpadne"
Evo da se nastavim pošto sam i započeo ovu temu.
Dobro je da otprilike svi imamo slične poglede na reklamni prostor. Ili ih ignorišemo ili ih samo letimično pregledamo.
Ono što bi bilo dobro da se pojavi na forumu o ovoj temi jeste sam doživljaj neke reklame ili uopšte dela časopisa u kojem su i reklame. Šta je ono što prvo pomislimo kada nešto uočimo a imamo sasvim drugačije mišljenje ili informacije o nekom proizvodu, firmi ili usluzi?
Drugo pitanje je koliko nam to pomaže ili smeta da pratimo članke zbog kojih kupujemo SK. Kako se u tom trenutku osećamo? Šta privatno dodelimo autorima takvih reklama? U ovo ulaze i tekstovi koji se mogu svrstati u reklamni deo, nagradne igre koje su u suštini reklamni panoi i tome slično.
Za sada ne iznosim svoje stavove jer ću ih izneti u tekstu u obliku članka i vezano konkretno za zadnji broj SK u nekoliko nastavaka na ovom forumu nakon što svi napišu ono što im je na srcu.
Pozdrav i pišite.
Davor Đurašković je offline  
Stara 13.4.2008, 21:31   #16
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Ja sam se navikao, jer znam da se to ne moze promeniti, jer casopis SK je Politikin. SK ima prostor predvidjen za oglase i njihovu cenu, a mora se i casopis od necega finansirati. Naravno, bilo bi super da trecina strana ne ode na reklame, vec na opise, ali zamislite kako bi vam jednolicno bilo citanje silnih tekstova bez reklama .
Sto se tice reklama, veliki broj su firme koje se bave racunarima, a tu je lepo znati koliko kosta npr. neki komad hardvera koji je opisan u nekom broju SK.

Ma sto se mene tice, ako hoce, mogu da stave reklame i za burek, sampon, vijagru, Playboy, polovne automobile, kucne ljubimce, pa i tampone (bar bi privuklo vise zenski deo da cita casopis). Reklame koje me zanimaju pogledam, a koje ne, samo preskocim i citam sto me zanima.
Red Dragon je offline  
Stara 13.4.2008, 22:10   #17
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

U principu se slažem sa ovim što Dragon kaže.
Dodaću još i to da, iako ne obožavam gomilu reklama u časopisu koji čitam, opet ne mogu da budem toliko nerealan pa da tražim njihovo ukidanje, znajući da te iste reklame tom istom časopisu generišu mnogo veći prihod nego mojih bednih 139 dinara. Osim toga, neke reklame su čak i korisne - kao što Ilija reče, zanimljivo je videti kako se kreću cene određenih, sada aktuelnih komponenti. A ako se oglašivači koji diluju hardver ne oglašavaju u časopisu koji se bavi IT-tematikom kao što je SK, gde će se onda oglašavati ? U Lepoti i zdravlju ?

Ova tema nije jedina koja se bavi reklamama u SK. Bilo ih je baš dosta. Ne želim nikoga da branim, ali reklame su uobičajena praksa u (skoro) svim komercijalnim časopisima, prema tome - zašto bi SK bio izuzetak ? U stvari, SK je još i dobar što se reklama tiče - aprilski broj gorepomenute Lepote i zdravlja od 258 strana ima skoro 50% celih strana reklamnog prostora a o oglasima koji uzimaju po 1/4 strane bolje i da ne pričam.

Neko je već lepo rekao - ako vam se ne sviđa reklama - jednostavno preskočite stranu (mada ja se trudim da makar letimično, pročitam sve.. i reklame spadaju u informisanost). Budite srećni što u časopisu možete preskočiti strane/reklame koje vas ne zanimaju, pošto to nije moguće dok gledate program naših vodećih TV stanica - kada usred nekog dobrog filma opale par blokova reklama od po pola sata.

Ono o čemu bi se ovde moglo raspravljati je na temu "da li objavljivati reklame za koje se iz aviona vidi da su neistinite/manipulantske". Znate one.. ta i ta je pomogla hiljadama ljudi da se obogate.. pomoći će i Vama i to besplatno, samo pošaljite ovaj kupon na tu i tu adresu....
Međutim, pošto SK ipak ne objavljuje reklame tog tipa (i zbog toga im treba ) a to nije ni tema ovog threada, bolje da ovde stanem jeRbo ću inače zagaziti u gadan OT.
shrafko je offline  
Stara 14.4.2008, 9:08   #18
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Pa najvece navlakuse su one tipa "iscedite iz vaseg 56k modema maksimum", "ko kaze da dial-up ne moze brze?" i slicne marketinske gluposti.
Na to dodamo da su takve reklame vezane za one najskupje brojeve, pa od nade da ce sa dial-upom konacno moci da surfije kao covek, jedino moze da dobije svemirski racun...
Echo je offline  
Stara 14.4.2008, 9:38   #19
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Ma navlakuse su sve reklame za post-paid dial-up. Najskuplji moguci internet, ali braaate ne treba ti user name i ides anonimno.
player1 je sada online  
Stara 14.4.2008, 14:12   #20
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Reklame i kako ih doživljavamo

Reklama ko reklama, bas mi je svedno da li ima ili nema, bar nije sve suvoparni text malo sarenila(neko je to vec pomenio) Ja sam iskreno zadovoljan sto ima reklama, jer da nema casopis bi bio mnogo skuplji. Jendino me nervira reklama koja je neumesna, na primer bilo je pre jedno par meseci reklama za Niveu sa golim muskarcem koji se tusira e to me je malo iznerviralo ali inace sve je OK
Game fever je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com