Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.5.2017, 1:50   #1
sleeping_dog
Novi član
 
Član od: 21.3.2016.
Poruke: 8
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Vec dugo se kolebam i razmisljam oko jedne stvari, a nikako da dobijem pravi odgovor. Imam 20 godina i zelim da se bavim programiranjem. U nekoj mjeri vec poznajem programiranje i programski jezik C, rekao bih malo iznad nekog osnovnog levela. Zanima me da li mi je potreban fakultet da se bavim tim, zelio bih odgovore od ljudi koji se vec bave s tim i koji su u tom poslu jer oni najbolje znaju.Kakvi programeri se traze u vasim firmama? Idem na elektrotehnicki fakultet, i primjetio sam da ucim dosta nekih bezpotrebnih stvari koji mi vjerovatno nece trebati za taj posao pogotovo na prve 2 godine. Da li je fakultet uopste potreban? Ili mi je pametnije da ucim samo programiranje i trazim neku praksu ili posao i da odmah idem raditi da li cu tako bolje znati nego da zavrsavam 4 godine fakultet ili mozda cak vise s obrzirom da je fakultet poprilicno tezak ....I need answersssss
sleeping_dog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 2:14   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

fakultet tj diploma ti znači prilikom traženja posla, ovako si samo perica iz komšiluka koji se razume u kompjutere... mislim ono možeš ti i bez diplome ali moraš da se istakneš da napraviš nešto što će zainteresovati poslodavca da ti ponudi posao, drugo steći ćeš kontakte sa ljudima koji se time bave, ipak je najbolje kad upoznaješ ljude uživo, za praksu teško da će da ti neko da ovako ej znam nešto C pa bih da vežbam i ti da mi držiš časove free ako negde zapne, za praksu se više nudi kad završiš nešto mislim da stekneš radno iskustvo a ne da se učiš, ili eventualno u sklopu neke škole, za poslove tek još teže baci pogled šta se sve traži
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 3:31   #3
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Да, могуће је да радиш и зарађујеш без факултета. Али како ти учење не гине (а завршени факултет говори нешто и о карактеру) млад си, запни и завршавај то. Разговори за посао ће ти ионако бити тестови и провера знања, дакле не игра факултет неку велику улогу али јесте предност. Наравно, увек можеш и да се посветиш freelance каријери.

У сваком случају, знање је на првом месту.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 9:06   #4
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Nisam ja programer, ali sam sticajem okolnosti prijatelj sa par njih, pa i poznajem pomalo prilike u toj sferi. A i da ti dam neke smernice ovako, zivotne, nisam mnogo stariji ali imam malo vise iskustva u tome.

Prvo, fakultet ti nije neophodan. Srednja je dovoljna, znam ljude koji nisu cak ni u programiranju i odvaljuju se od para bez diplome. Stvar je u tome sto ih nema mnogo. Od diplomiranih sa tehnickih fakulteta, Elektronski, Masinski i Arhitektonski, uglavnom, retko ko se davi u mukama.

Diploma ce ti znaciti mnogo kod trazenja poslova, a i stvar je u tome sto je fakultet jedan bitan "milestone" u zivotu. Nesto sam gledao skoro, dozvole za komercijalnog pilota. Fakultet za to ne postoji, ali kaze da "se prednost daje ljudima sa diplomom". Fakultet nije samo znanje, vec i dokaz discipline, posvecenosti i rada, sve sto se ceni u poslovnom svetu.

Uz to, barem na Niskom Elektronskom, drugari su sa profesorima radili razne projekte, poprilicno obimne. Sticajem okolnosti, drugu je bas to naslo posao, lik mu rekao da je video projekat i da mu se svideo. Sve ovo na preporuku profesora sa fakulteta, drugar se nije ni prijavio za posao. Daklem, nije samo ni stvar u ucenju, vec u kretanju u krugovima koji te interesuju i mogu da se isplate jednog dana. Takodje, na starijim godinama faks, ako te interesuje, zna da postane opasno interesantan. Mozes da imas pristup opremi kojoj inace ne bi mogao, kao i da dobijes punu podrsku profesora u namerama i projektima.

I zadnja stvar, ja sam, opet sticajem nekih nesrecnih okolnosti, batalio Masinski, ostao mi na "standby". Trenutno imam 23 godine, posao koji moze da dozvoli fakultet i rad, i ozbiljno razmatram vracanje i ozbiljno ucenje. Razlika je u tome sto ti mozes da budes gotov sa 22, ja sa 27. Ako mene pitas, nemoj da se osecas kao go*no kad vidis da su kretencine zavrsile, a ti ostao "pametan", nego precisti to sto ranije, i sa 22-23 godine imas potpuno otvoren put napred i neku nezavisnost. Sto rece Rockstar, ucenje ti ne gine, bolje sedi i uci na faksu i dobijes diplomu, nego da sedis i ucis kuci, a ne dobijes nista formalno. Idi na faks, zezaj se sa kolegama, kuci radi pomalo iz zezanja programiranje, odsedi jos te 2-3 godine, i uzivaj u zivotu. Ako odustanes, garantujem ti, kad tad ce ti manjak diplome biti zid u koji ces da udaris.

A, i da, ako ti nije zao da bacis vec ulozene 2 godine, samo napred. Iz iskustva ti kazem da ce ti biti zao.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 9:50   #5
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Završi fakultet da bi se naučio na inženjersko razmišljanje. To ti indirektno pomaže da budeš bolji programer, jer nikome ne trebaju priučene kursadžije i ljudi koji su u tridesetoj (ili kasnije) došli do nivoa gde je neko sa fakultetom bio u 25. Hardverski background je samo plus, naročito ako budeš radio u embeddedu ili low-level programiranju na PC-u.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
galebns (10.5.2017)
Stara 10.5.2017, 10:40   #6
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Zavrsi fakultet. Ja ga nisam zavrsio. I zato moram da preskocim svaki oglas za "softver inzinjera". Generalno, nije potreban da bi se bavio ovim poslom. Ali kao sto sam rekao, kompanije vrlo cesto traze softver inzinjere (dakle, s "computer science" diplomom). Plus, moze ti olaksati dobijanje prvog posla.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 13:56   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Stvarno treba neka sticky tema u ovom podforumu namenjena ovome, svaki drugi dan istrči neko sa identičnim pitanjem.
Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Završi fakultet da bi se naučio na inženjersko razmišljanje. To ti indirektno pomaže da budeš bolji programer, jer nikome ne trebaju priučene kursadžije i ljudi koji su u tridesetoj (ili kasnije) došli do nivoa gde je neko sa fakultetom bio u 25. Hardverski background je samo plus, naročito ako budeš radio u embeddedu ili low-level programiranju na PC-u.
^This.

Posla za programere ima ali dobrih programera sa inženjerskim razmišljanjem na tržištu ima malo, čak i oni sa završenim faksom ne pokupe te veštine, evo meni kao apsolventu i dalje fali dosta znanja ali sam svestan toga i radim na tome da sebe dovedem na taj viši nivo.

"Kursadžija", kako ih je voodoo nazvao, ima previše, ljudi sa završenim faksom takođe ima mnogo i konkurencija je solidno jaka iako posla ima a dobrim firmama trebaju pouzdani i sposobni ljudi i niko te neće hteti na duže staze kao priučenog kodera. Ima kodera koji su uspeli da se uglave i rade za "strane firme" od kuće ili slično ali to ti nije nikakva stabilnost u životu i uz to nemaš mnogo prostora za napredovanje od samog starta.

Dalje, na faksu se mnogo više obraća pažnja na stvari koje se na kursevima ne uče a koje te zapravo i čine dobrim programerom: projektovanje softvera, projektni obrasci, OOP dizajn softvera, metodologije rada, algoritmi i strukture podataka, paralelno programiranje, predmeti o tome "kako rade računari" itd. i to je jedna ogromna prepreka koju običan koder sam teško može da savlada dok ćeš na faksu za 4 godine videti od svega toga pomalo, imaćeš lepu sliku o tome na šta treba da se fokusiraš i pokupićeš neophodne veštine kao neku osnovu koju treba nadograđivati - učićeš teoriju, radićeš projekte, savladavaćeš razne tehnologije i videćeš koja te oblast najviše zanima i imaćeš jaku osnovu da nastaviš da učiš sam nakon faksa jer, nažalost, naša struka je takva da se svakog dana uči nešto novo ako želiš da ostaneš konkurentan.
I najvažnije - učenje programskih jezika je boza i limunada, njih učiš usputno jer kada savladaš gore pomenuto projektovanje softvera, OOP algoritme i strukture podataka itd. tada ti je jezik u kome programiraš manje više nebitan i moći ćeš da radiš u bilo kom jeziku koji ti leži. Naravno ima i tu razlike po pitanju toga koji jezik je koliko težak za programiranje i za šta se koristi ali suština je da se jezici lako uče. Ono što se ne uči lako a što važi za svaki jezik i koristi se u svakodnevnom radu nezavisno od toga na kom jeziku i kojoj platformi programiraš je napisano gore i to je upravo ono što te kursevi nikada neće naučiti.

Naravno, moraćeš da stisneš zube i prođeš kroz dosta predmeta koji ti nisu zanimljivi ili nemaju direktne veze sa strukom (Matematički metodi u računarstvu koji nemaju 1% veze sa računarstvom, Eth 1 i 2, Fizika i sl.) ali na kraju se isplati. Kada sam upisao faks mislio sam da znam šta mi treba da postanem inženjer i veruj mi - pojma nisam imao. Posao je mnogo drugačiji od onoga kakvim ga ljudi koji o tome ne znaju ništa zamišljaju.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2017, 14:40   #8
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Samo ti zavrsi faks. Pretpostavljam da mislis na razne matematike kada kazes bespotrebne stvari za programiranje. Matematika te uci kako da razmisljas, pristupas i resavas probleme. Samo napred!
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2017, 11:12   #9
sleeping_dog
Novi član
 
Član od: 21.3.2016.
Poruke: 8
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Hvala na savjetima, ako neko jos nesto ima dodati bice mi drago procitati
sleeping_dog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2017, 11:46   #10
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Ja sam imao zanimljiv primer što se tiče tih stvari koje ti navodno ne trebaju.

Ja sam završio Matematički fakultet i imali smo predmet Analiza 3 (mothership svih gadnih stvari u matematici samo u n dimenzija).
I radili smo transformaciju koordinata iz dekartovskih u polarne, sferne i slično. Kako to već ide kukaš i proklinješ dan kad si upisao fax i osudio sebe na takvo mučenje.

Nije prošlo mesec dana radili smo OpenGL i modelovanje raznih kretanja, tipa spiralno itd. Ispostavi se da je programiranje spiralnog kretanja daleko lakše kada koristiš koncept sfernih koordinata nego dekartovskih.

Elem, kasnije kroz rad sam se susreo sa nekim stvarima iz tih smarajućih predmeta koje su mi dosta olakšale rad i taskove.

Da ne pominjem ceo način razmišljanja koji usvojiš kroz prirodne nauke.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Oggy (14.5.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Programiranje mikrokontrolera doctor Programiranje 23 11.5.2015 1:04
Laptop za programiranje (Java, Android, Unity) ~650€ Schnak3 ŠDK - Prenosni računari 0 1.3.2015 20:02
Open IT (8-19. novembar, Elektronski fakultet, Niš) Chivan Dešavanja i događaji 0 2.11.2010 14:24
Programiranje u slobodnom svetu Djordje Turjacanin Programiranje 13 16.3.2009 21:47
Fusion-IO ioDrive - pusti snovi :/ ili ipak...? sasha vukelic Nosači podataka 5 14.11.2008 10:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com