Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.9.2017, 14:41   #1
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Iako je ovo tema o zvucnicima, ipak je vise vezano za monitor sa zvucnicima.
Imam monitor Samsung SyncMaster T220HD. Na njega mi je povezan Set-Top Box sa HDMI kablom i povezan je sa racunarom preko DVI i Audio kabla. Kada "gledam TV" preko tog Set-Top Boxa, sve je normalno, jer su zvucnici aktivni svo vrijeme. Problem mi stvara kada sam na racunaru. Kada ne gledam video, ne slusam muziku itd., tj. racunar ne pusta zvuke, iz zvucnika cujem zvuk kao od ekspres lonca. Dosta tih, ali cuje se. To mi stvarno smeta, jer volim iskljucivo da slusam rad hard diska .
Pronasao sam da kada u Equalizeru na podesavanju monitora spustim predposlednji slider (3kHz), zvuk ekspres lonca se smanjuje i postaje manje primjetan. Ali, kako je to equalizer, to mi mijenja i zvuk koji dobijam iz racunara.

Ima li neko rjesenje da ovaj zvuk prestane?

Hvala unaprijed!
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2017, 15:56   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Ako sam dobro razumeo PC zvuk ide preko audio kabla, verovatno 3.5mm ili RCA činčevi? Ako je tako u pitanju je analogna veza koja je podložna smetnjama. Npr. ako taj kabal prolazi blizu strujnih kablova hoće da se javi brujanje - lično mi se desilo, jeftin i loš audio kabal isto hoće da napravi šum. A ponekad se taj šum pokupi iz samog računara (zvučna karta nije dobro oklopljena i zaštićena pa kupi smetnje).

Iz SetTop Boxa nemaš problema jer dolazi digitalni signal kroz HDMI i on ne kupi nikakve smetnje.

Moguća rešenja:

1. Probaj prvo sa pomeranjem tog audio kabla, da se udalji koliko god može od strujnih... i ako ne može da se udalji mnogo, gledaj da ne ide paralelno sa njima, nego ga malo razdvoj i nateraj da krivuda.

2. Ako je kabal neki tanak i jeftin što se kupuje na buvljaku za ~150 din, možda bi ga trebalo zameniti za nešto bolji. Imao sam iskustva da to reši problem.

3. Ako ništa od prva dva ne pomaže, šum verovatno dolazi iz računara i zvučne karte zbog nekih internih smetnji... tu je baš teško dati pametan savet, ali kupovina neke jeftinije eksterne zvučne karte bi možda rešila problem.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
MTomic (22.9.2017)
Stara 21.9.2017, 18:07   #3
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro razumeo PC zvuk ide preko audio kabla, verovatno 3.5mm ili RCA činčevi? Ako je tako u pitanju je analogna veza koja je podložna smetnjama. Npr. ako taj kabal prolazi blizu strujnih kablova hoće da se javi brujanje - lično mi se desilo, jeftin i loš audio kabal isto hoće da napravi šum. A ponekad se taj šum pokupi iz samog računara (zvučna karta nije dobro oklopljena i zaštićena pa kupi smetnje).

Iz SetTop Boxa nemaš problema jer dolazi digitalni signal kroz HDMI i on ne kupi nikakve smetnje.

Moguća rešenja:

1. Probaj prvo sa pomeranjem tog audio kabla, da se udalji koliko god može od strujnih... i ako ne može da se udalji mnogo, gledaj da ne ide paralelno sa njima, nego ga malo razdvoj i nateraj da krivuda.

2. Ako je kabal neki tanak i jeftin što se kupuje na buvljaku za ~150 din, možda bi ga trebalo zameniti za nešto bolji. Imao sam iskustva da to reši problem.

3. Ako ništa od prva dva ne pomaže, šum verovatno dolazi iz računara i zvučne karte zbog nekih internih smetnji... tu je baš teško dati pametan savet, ali kupovina neke jeftinije eksterne zvučne karte bi možda rešila problem.
Kabal jeste jeftiniji, ali nije povezivanje sa racunarom problem... Zvuk se javlja direktno iz zvucnika, pa i kada je kabal iztaknut is monitora.
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2017, 21:38   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Aha... ako je šum tu i kad se raskopča kabal, znači nešto u samom monitoru ga stvara, verovatno na elektronici pojačala se nešto dešava... to je već situacija za servis.

Ustvari imam jedan poslednji predlog, probaj da izoluješ uzemljenje na strujnom utikaču monitora, tj. prelepi izolirku kompletno preko ovog dela okruženog crvenom. Ako ga ima na obe strane utikača, izoluj ga na obe strane i polako vrati u utičnicu da se izolir traka ne podere, pa vidi da li se i dalje čuje taj zvuk. Ponekad kada je loše urađeno uzemljenje hoće da stvori smetnje.

A ako nije ni to, onda ne znam šta bih dalje savetovao sem servisa i da neko pregleda elektroniku, lemove...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	77640-1063.jpg
Viđeno:	7 puta
Veličina:	46,1 KB
ID:	56299  
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
MTomic (22.9.2017)
Stara 22.9.2017, 17:31   #5
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Pronasao sam jos nesto: kada "balans" zvucnika premjestim skroz na lijevi zvucnik, taj sum potpuno nestane, a kada skroz aktiviram samo desni zvucnik, sum je glasniji. Znaci da je u problemu desni zvucnik. Nisam probao sa utikacem i izolirkom, ali sumnjam da bi radilo. Inace, hvala na prijedlogu!
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2017, 19:05   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Ako je samo na jednom zvučniku onda nije zbog utičnice i uzemljenja.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2017, 19:58   #7
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Cudni zvuci zvucnika dok nisu u upotrebi

Moguce je i da drugi uredjaji prave smetnje,meni su znali da bruje\suste ako mi je blizu njih bio digitalni sat,baza od telefona,produzni kablovi idt
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Cudni zvuci iz harda Cira93 Kvarovi 10 12.9.2010 9:39
Cudni zvuci iz kompa Woow Kvarovi 6 21.3.2010 22:05
Cudni zvuci Maticna ili HDD? razbijac89 Kvarovi 23 5.2.2010 23:57
Neki cudni zvuci -[ExcorCist]- Kvarovi 1 29.3.2007 1:22
CUDNI ZVUCI SA HARDA !!! liddhaal Kvarovi 20 19.6.2006 9:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com