Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrici Test Drive

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.2.2008, 23:28   #1
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Naslov kaze sve, zanima me sa kojim modelom slusalica se uporedjuju one koje dodju uz player na test, posto cesto procitam savet da treba uzeti neke bolje slusalice ili da su te uz player sasvim dovoljne. Ili se mozda ta ocena izvodi na osnovu subjektivnog utiska pisca teksta, bez uporedjivanja sa nekim konkretnim modelom ?
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 12:44   #2
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice koristite kao referentne u testovima mp3 playera ?

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
Naslov kaze sve, zanima me sa kojim modelom slusalica se uporedjuju one koje dodju uz player na test, posto cesto procitam savet da treba uzeti neke bolje slusalice ili da su te uz player sasvim dovoljne. Ili se mozda ta ocena izvodi na osnovu subjektivnog utiska pisca teksta, bez uporedjivanja sa nekim konkretnim modelom ?
Ocena se, svakako, izvodi na osnovu subjektivnog utiska autora. Svaki autor iznosi svoje mišljenje o nekom proizvodu (hardveru, softveru, igri...). E sad, mi se trudimo da autore specijalizujemo u nekoj oblasti. Tako možete primetiti da stalno određeni autori rade testove neke vrste proizvoda (hardvera, softvera, igre...). Oni su u stanju da na osnovu svog velikog iskustva procene da li je neki proizvod dobar ili ne, i da taj njihov subjektivan utisak bude veoma blizak objektivnom.

Drugi deo odgovora se odnosi na referentni hardver. Kada su u pitanju MP3 plejeri, i druga "zvučna" oprema, uvek postoji referentni izvor zvuka sa kojim se upoređuju testirani modeli. Kada su u pitanju MP3 plejeri, upoređuje se sa Altec Lansing i Koss slušalicama. Kada su u pitanju zvučnici, upoređuje se sa profesionalnom studijskom opremom.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 20:27   #3
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice koristite kao referentne u testovima mp3 playera ?

Svak cast za Koss, malo mi je cudno za Altec,par modela bubica koje sam ja imao prilike da cujem mi nisu odgovarale, bile su neudobne, bas je bio preglasan i previse 'razvucen' a visoki tonovi 'drecavi'. Mada ovo je ipak moj utisak, ne mora da znaci da je ispravan . Da li se koriste bas bubice na testu ili standardne slusalice.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2008, 23:06   #4
korenjak
Član
 
Član od: 17.2.2008.
Lokacija: Beograd, Vrnjacka Banja
Poruke: 81
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku korenjak Slanje poruke preko MSN-a korisniku korenjak Slanje poruke preko Skypea korisniku korenjak
Određen forumom Re: Koje slusalice koristite kao referentne u testovima mp3 playera ?

Kao referentne slusalice najbolje su studijske koje imaju neutralan zvuk ali su skupe!

AKG K141s su oko 80 e!

Poslednja ispravka: korenjak (28.2.2008 u 3:24)
korenjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 12:13   #5
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice koristite kao referentne u testovima mp3 playera ?

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
malo mi je cudno za Altec,par modela bubica koje sam ja imao prilike da cujem mi nisu odgovarale, bile su neudobne, bas je bio preglasan i previse 'razvucen' a visoki tonovi 'drecavi'. Mada ovo je ipak moj utisak, ne mora da znaci da je ispravan . Da li se koriste bas bubice na testu ili standardne slusalice.
Kao i svaki proizvođač, i oni imaju bolje i lošije modele. Prema tome, uopšte ne mora da znači da je tvoj utisak pogrešan. Ovde su u pitanju standardne slušalice.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 13:38   #6
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Exclamation Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Kao prvo potrebno je znati sta je mp3, jer mnogi to ne znaju:
* mp3 se u narodu tretira kao kompresija, ali to ne znaci da je sadrzaj pesme sabijen, pa dobijen manji kapacitet fajla, (kao kada nesto zgnjecis pa se smanji) vec je original fajl neke pesme bukvalno osiromasen, tako sto se iz original fajla poizbacuju raznorazne frekvencije (od basova preko srednjih i visokih tonova) samim tim se i zvuk kao sto rekoh osiromasi, sto se veca "kompresija" napravi losije ce da zvuci. Programi koji sluze za prebacivanje iz nekog formata u mp3, imaju neku logiku po kojoj to rade, ali sta god da ta logika radi nije sabijanje vec cesljanje po frekvencijama i odstranjivanje.
Prvo skida manje bitne frekvencije, ljudskom uvetu necujne ili jedva cujne, a zatim skida i cujne i vrlo cujne frekvencije i na kraju dobijemo ustedu u Megabajtima, dobije se mp3 fajlich, ali izgubimo na zvuku.
* I jos jedan bitan momenat: ako se mp3 pretvori u Wav, dobice se Megabajti,
(na primer mp3 pesma od 3Mb se pretvori u Wav i dobije se 40Mb)
ali to ne znaci da ce pesma bolje da svira, jer ne postoji program koji moze da vrati frekvencije koje su otklonjene, to je samo kobejagi, dobijeni Megabajti su virtuelne frekvencije.
Sve ovo sto sam napisao ima veze i sa izborom slusalica, skoro pa da je sve jedno koje su slusalice za mp3, naravno da postoje neke minimalne razlike u repeodukciji sto je za mp3 zanemarljivo, e jedino ako nisu kupljene u radnji sve po 95din....
Najvaznije je izabrati slusalice koje imaju dobru jacinu reprodukcije i da su udobne za usi, kao i da nisu totalno zatvorene, da se ne stvara vakum i da ne potparavaju usi, tj. da usi mogu da disu, prodaju se slusalice sa rupicama na zadnjoj strani, te slusalice disu i dobre su.
Sve ovo ne vazi kada se biraju zvucnici, sa njima je vec malo kompleksnija situacija...
Nadam se da sam kolko_tolko pomogao
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 10:04   #7
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Citat:
Zoranb007 kaže: Pregled poruke
kao i da nisu totalno zatvorene, da se ne stvara vakum i da ne potparavaju usi, tj. da usi mogu da disu, prodaju se slusalice sa rupicama na zadnjoj strani, te slusalice disu i dobre su.
Slušalice sa rupicama na zadnjoj strani zaista dišu, ali ne dišu i uši. Te rupice su izvodi kanala za bass reflex na malim slušalicama, što doprinosi dubljim basevima, slično kao i na zvučnicima.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2009, 12:34   #8
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Evo malo da pojasnim onima kojima bas nije jasno ovo sto je Zoranb007 napisao Napravio sam mali eksperiment oko mp3 failova.

Evo ga:
Primer 1 je wav koji sam skinuo sa master cd-a koji nije kompresovan mada se vidi gubitak frekvencija iznad 18.000GHz zbog ogranicenosti opreme..itd.itd...
Fail je velicine 36.2 MB (38,012,716 bytes) (44.100Hz - 16bit - stereo )
Ovo sto gledate je frekventna slika trake.

Primer 2 je mp3 koji je kompresovan na 128kbps i fail je velicine 3.28 MB (3,448,606 bytes) (44.100Hz - 16bit - stereo). Ovde se vec vidi kako mp3 kompresija radi posao secenjem svih frekvenci koje mi "necujemo" ali koje deluju psihoakusticki. Naravno ova razlika moze da se primeti samo na malo kvalitetnijim zvucnicima i slusalicama. Na onim, kao sto je Zoran vec rekao, od 95 dinara necete cuti nista

Primer 3 je zlo zla sto se tice sluha. Najkompresovanije moguce. Vise od ovog ne moze ako ocete da cujete nesto. Velicina faila je 529 KB (542,253 bytes) ( 11025 - 16bit - stereo ) Naravno ovo je kompresija na 20Kbps. Na sledecoj slici se vidi da su sve frekvencije iznad 4000Hz isecene. Znaci ovo je potpuno neupotrebljiv fail sem u neke cisto informativne svrhe nekog govora za koji nije bitan kvalitet zvuka a bitno je da bude sto manji.
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 12:38   #9
Nietzsche
Član
 
Član od: 29.7.2007.
Lokacija: Arakis
Poruke: 65
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 31 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Да се разумемо, леп је овај твој тест...само бих ово на крају избацио..у смислу да се говор и музика разликују..и да не треба упоређивати тек тако аудио фајл који у себи има само говор и онај који има музику.
Максимална учестаност у спектру музичког сигнала је 15kHz док код говорног сигнала она износи 4kHz, тако да спектралне компоненте изгледају итекако другачије...
Nietzsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2009, 1:07   #10
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Citat:
Chivan kaže: Pregled poruke
Slušalice sa rupicama na zadnjoj strani zaista dišu, ali ne dišu i uši. Te rupice su izvodi kanala za bass reflex na malim slušalicama, što doprinosi dubljim basevima, slično kao i na zvučnicima.
Naravno da ne disu usi, ali bar cirkulise vazduh, na to sam mislio
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 21:36   #11
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Pa nije bas istina da nema veze koje su slusalice ako slusas mp3. Na istom mp3 player-u sam imao Pioneer slusalice od 1400din i Denon od 3000din koje su davale osetno bolji zvuk. Vise detalja, manje brujanja i manje zamaranja posle duzeg slusanja. Prilicno sam siguran da bi neke jos bolje bubice od 60-80e itekako napravile pozitivnu razliku, naravno pod uslovom da nisu u pitanju najgori mp3 128kbps fajlovi.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 1:00   #12
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
manje brujanja
Aibo,
Kakvo to brujanje pominjes, slusalice koje bruje ili manje bruje ne tretiram da su slusalice, ako bruje onda su neispravne ili su teski falsh, ni jedan mp3 fajl ne ispusta brujanje, jedino ako je brujanje u snimku ili u plejeru...
Drugo, pa imas i skupe slusalice sa losom reprodukcijom
Jedine slusalice za koje potpisujem da nesto iz njih svirucka su AKG, bilo koji studijski model od 200-300eura, e na njima ces cuti sve sto treba da cujes, + ne bruje i ne zamaraju, ali su i surove, zato sto ne ulepsavaju zvuk vec reprodukuju 100% istinu
Napominjem da slusalice ne treba tretirati kao referentno slusanje, na zvucnicima i na slusalicama zvuk nikada nece biti isti, kao ni detalji a posebno nece biti isti SUBBasovi, uglavnom ih nece ni biti

Poslednja ispravka: VojaM (22.9.2009 u 11:52) Razlog: popravka kod za citat
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 2:13   #13
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Mislio sam na bas. Zapravo na svim in-ear bubicama koje sam slusao bas je nedefinisan i prenaglasen sto daje efekat brundanja. Ipak se drzim njih za upotrebu napolju jer cesto putijem gradskim i vozom cija buka nadglasava sve zvuke sem ako slusalice nisu izolacione.

Za kvalitet i pravo slusanje muzike ipak preferiram kucni HiFi i punokrvni audi CD.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
oluja (18.9.2009)
Stara 25.9.2009, 23:24   #14
Creative_X
Novi član
 
Član od: 3.7.2009.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje slušalice koristite kao referentne u testovima MP3 playera?

Probaj sa AKG mini K 450,boljeg resenja za grad i guzvu,nema!
Creative_X je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koje slušalice imate i kakvi su vaši utisci o njima? Mario Pavićević Zvuk na računaru 505 8.1.2019 13:48
Koje gaming slušalice kupiti do 3500 din? Skelet Audio softver 2 5.2.2009 14:29
Koje kuciste koristite Kevin_Garnett Ostale komponente 5 3.8.2008 23:53
Koje VST plugin-ove koristite Acid burn Audio softver 14 25.8.2007 12:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com