Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.6.2007, 11:08   #201
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Zar je sve tako crno?

Nama je teško... Okružuje i zasipa nas sa svih strana turbo-folk, nekultura, netolerancija, nemaština, problemi, brige, nevolje... So, what's new? Ne, ovo neće biti još jedna u nizu sumornih kolumni. Ovde treba dati odgovor na jedno pitanje. Zašto uvek vidimo polu praznu čašu?

Pogledajte oko sebe. Zar je sve baš tako crno? Zar se oko vas ne dešava ništa lepo? U stvari, ne morate mnogo tražiti, pogledajte samo temu o računaru sa srcem foruma. Zar vas ne ispuni prijatnom toplinom ideja da se deci koja nemaju mogućnosti obezbedi jedan (ili više) računara? Pored takve akcije meni se brzina moje internet konekcije ne čini previše bitnom.
Jedna TV stanica pokrenula je akciju dobrovoljnog davanja krvi i time obezbedila dovoljne zalihe za rad Zavoda za transfuziju krvi u ovim danima hronične nestašice. Uz te vesti meni je apsolutno svejedno da li komšija pušta 39,2 na 39,5.
I pretpostavljam da svi znate za predlog o promeni Zakona o porezu na dodatu vrednost koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, a kojim se predviđa smanjenje PDV-a na 8% za računare? Nije li to lepa vest? Jeste da vozim Yuga, ali ću barem da imam bolji računar za iste pare. A doći će i Golf na red...
Naši sportisti ponosno nose ime Srbije kroz svet i baš me briga što tamo ljudi imaju 10 puta veću platu kad ne znaju kako izgleda roštilj u prirodi sa društvom ili porodicom.
Konstatacijom kako je nešto loše, teško, ovakvo ili onakvo, ne činimo sebi ni drugima ništa dobro. Svima je jasno stanje stvari. Ali podsetite ljude na pomenute akcije i videćete osmeh na licima. Ulepšaćete nekom dan iako od pomenutih akcija nema nikakve lične koristi.
Znam šta se kaže za optimiste, ali isto tako znam da taj soj ljudi živi duže... I srećnije...
Dakle, osmeh na lice, prase na ražanj, provedite vikend kako vam najviše odgovara, pomozite sebi i drugima i uvek gledajte u polu punu čašu.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Daky (5.7.2007)
Stara 23.6.2007, 21:15   #202
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Da se nadovežem na spisak: Evergrey, Kamelot, King Diamond ...

Slažem se da je ovde shit, ali mislim da su za shit krivi, kao što Goran reče, nekultura, netolerancija, zaostavštine onih ratnih vremena, talog ljudstva koji je uspeo da ispliva tokom nekih godina ...

To što se tiče Švedske i njihove armije ... jbg, nismo Švedska
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 14:32   #203
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Ahem, ovo je moj pokusaj prikaza jedne vrrlo interesantne stvari

Servis za servis

Život ne imitira umetnost, već lošu TV-seriju“
Vudi Alen

Nisam siguran da li postoji išta gore od admistrativno-birokratskih poslova. Pogotovo ako se nalazite sa druge strane šaltera. Ako sam ikad i zbog čega čupao kosu, to je zato što su me ljubazne šalterice slale kod drugih ljubaznih šalterica. A ove kod trećih, i potom kod četvrtih. Znam toliko ljubaznih šalterica, da bih mogao da pokrenem napredni kurs za iste i zgrnem gomilu para. Kad mi samo ne bi bilo muka od istih.
Iskreno, Ponekad mi je to sve ličilo na loš RPG u kome te šalju od jednog do drugog NPC da nešto uzmeš, pa doneseš, pa vratiš, a ti nikako da dođeš do nekog ko će te konačno rešiti muka, već samo u krug. Za razliku od lošeg NPC, ovde me sva ta slanja ipak opskrbljuju xp poenima: strpljenje mi je na level 20. Doduše, znam ljude koji su postali lawful evil usled sveg tog maltretiranja i potpuno se podali tamnoj strani. Ja još uvek odolevam u nadi da ću doći do neke uber-šalterice kod koje ću imati priliku da konačno uzmem, popunim i overim sva dokumenta. Mada, ako me još malo budu testirali, sa prebaciću sve poene sa patience na anger, a onda se nikom ne piše dobro - ni meni, ni njima.
Ipak, državne administracije ni po jada, izdržao bih. Ali, stvorila se poslednjih godina jedna subkulturna grupa u sektoru usluga, daleko zlokobnija i uticajnija. Zvaću ih MATKO, MAli Trgovci KOmpjuterima, preciznije trgovci i njihovi serviseri. MATKO ima osobinu omniljubaznosti i omnislobodnogvremena. Mi smrtnici svega toga imamo u daleko manjim količinama. Stoga, kad dođemo kod njih očekujemo da nas oni usluže prodajući nam ispravnu stvar, a ako nešto nije u redu da će nas poslati kod servisera i u rekordnom roku obaviti posao. Ali, ne lezi vraže. Kod nas postoji na hiljade MATKOa, koji kao da imaju na milione korisnika. Sledilo bi iz toga da milijarde ljudi u Srbiji imaju kompjutere, pardon, kompjuterske probleme. Svi znamo da to nije tako, ali kako MATKO drži sve konce u rukama ostaje nam samo da čekamo.
I čekamo.
I čekamo.
I čekamo.
I dočekamo...da ništa ne urade.
Postojao je jedan vic u kome pitaju studenta engleskog jezika i hakera da li su čuli za virtualni sex. Student pita: kakav sex?, a haker: virtuelni šta?
Čini mi se da kod servisera važi da kada im dođete i pitate da li mogu da vam nešto kažu o problemu sa video kartom, oni će da vas pitaju kakva karta? U stvari, ovo nije daleko od istine pa ću ja ispričati jednu dogodovštinu.(Sad ide flashback)
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 14:32   #204
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Leto 2006...upekla zvezda i nikom nije ni do čega...ja veseo idem kod jednog MATKOa da kupim ploču.
Dobar dan, dobar dan...
-Ploču molim, kažem ja
-Izvolte ploču, kaže on
-Ako bude problema...
-...Ne brinite ništa, tu smo mi...
Dolazim kući, rastvaram kućište, dugo traje nameštanje, ali kad je sve bilo gotovo ja upalim kompjuter i...sve radi.
Sutradan...sve radi
Preksutra...sve radi
Naksutra...ne radi ništa!
Ja jel da, sumnjam na ploču. Odem kod čoveka, opišem sve, a on krene sa najstarijom metodom opravke kompjutera - počne da miriše..
-Komšija, meni ovde nešto smrdi, vama je to napajanje, da znate kakvo imam, samo 4 hilj..
-Ček malo, pa menjao sam pre par nedelja napajanje, nije to..
-A, dobro, onda zovem servisera.
-Servi-Ser kaže: u, pa ja nemam vremena sad, sledeće nedelje zovite, proverićemo.
-Zovem sledeće...zovite za pet dana
-Posle pet dana...zovite za 10 dana
-Ali meni treba kompjuter, barem...zovite za 10 dana
Nakon ukupno 7 nedelja, ja polu iznerviran, sa duplo manje kose, dvaput više kilograma i nekoliko miliona puta manje živaca ja zovem
-Dobar dan, ona ploča MSI....A da, da. Pa evo direktor Perica (onaj što šnjufa kvarove) na sastanku sa direktorom MSI, raspravljaju o tome šta će sa predmetima za reklamaciju...zovite za dva dana..
Dva dana, nakon nekoliko tableta, ja zovem...
-Direktor Perica se dogovorio, davaćemo nove predmete, neće biti procesuiranja reklamacija...
Kada tad nisam nikog ubio, uključujući i sebe, mislim da sam bezbedan do kraja života od bilo kakvog zločina. Direktor Perica i Servi-Ser Sančo su zaista, uz sve questove za papirima bili jedan pravi zen-ispit. Nešto nalik Knjizi o bambusu, gde glavni junak hoće da se pridruži manastiru, a oni ga ostave 40 dana da sedi ispred u istom položaju. Ako izdrži, biće primljen. Na sličan način, čini mi se da sam i ja bio na takvim testovima. I na kraju izdržao.
Ali se nadam da testova više neće biti, premda je ovaj bio samo vrhunac mnogih pokušaja raznih servisera da me odvuku na lawful evil stranu.
Ono što mi se zaista čini, jeste da serviserima treba jedan serviser da ih servisira, da ih dovede u red. U suprotnom, moraće da pored svakog naziva svoje firme umesto S.T.R. ili sličnih skraćenica da stave Jail-Ready
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 18:12   #205
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Hahahah, nije lose
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2007, 22:58   #206
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Andyui, samo treba biti chaotic neutral i sve će biti u redu. Provereno!
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 0:31   #207
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Andyui kaže: Pregled poruke

... Iskreno, Ponekad mi je to sve ličilo na loš RPG u kome te šalju od jednog do drugog NPC da nešto uzmeš, pa doneseš, pa vratiš, a ti nikako da dođeš do nekog ko će te konačno rešiti muka, već samo u krug...
Brilijantno rečeno .. odvalio sam se od smeha! Stvarno lepo napisano!
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 13:00   #208
Andyui
Član
 
Član od: 25.6.2007.
Poruke: 403
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 54 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Andyui, samo treba biti chaotic neutral i sve će biti u redu. Provereno!
Pazi, ja sam se doveo u stanje. Ako postanem chaotic neutral, plasim se dokle ce to dovesti. Jednom kad si chaotic, od sve... bude prvo , pa onda , a napokon , nakon cega su oni , a to nikako nije dobro.
Andyui je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2007, 22:30   #209
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Heh, izgleda da sam počeo da pišem kolumne na mesečnom nivou No, bilo kako bilo, evo još jedne...

I reject reality and substitute my own...

Danas sam po ko zna koji put ustao na levu nogu, a onda sam shvatio da zapravo uvek ustajem na levu nogu, jer spavam sa leve strane kreveta, a i da spavam sa desne opet bih ustajao na levu nogu, jer je sa desne strane zid. Iako nisam sujeveran i ne verujem da noga na koju si ustao utiče na tvoje raspoloženje tokom dana i nemam običaj da popljujem pločnik kada mi crna mačka pređe put, natera te da se zapitaš. Da li je zaista problem u levim nogama, crnim mačketinama, petkom koji pada 13. u mesecu... ili u onima koji u to veruju, pa samim tim daju snagu svim tim pojavama... U tom razmišljanju prekinula me je zvonjava telefona. Zove me moj drug Boki, koga nisam čuo dugo vremena, da navratim na kafu i da se malo ispričamo. Ne budem lenj, odem... krene priča... ja njemu reč, on meni reč...
Nikada ranije nisam nešto preterano analizirao neki neobavezni, prijateljski razgovor i ne znam šta mi sad bi, valjda vrućina udarila u glavu, pa mozak sam od sebe počeo da radi, uglavnom shvatio sam da je 90% razgovora proteklo u direktnom i indirektnom kukanju i pljuvanju po raznim pojavama koje nas okružuju. Malo po malo, krenem da analiziram i neke druge razgovore koje sam u poslednje vreme vodio sa prijateljima... jap, ista stvar... razni TV kvizovi koji ljudima "otimaju" pare, vidovnjaci, horoskopi, taroti, monopol Telekoma, Grand, Ceca, Jeca, Mile, skupština, Kosovo... izgleda da su postale omiljene teme kojima smo zamenili rahmetlog Gedžu. Razmišljam tako dalje i počinjem da se pitam zašto ? Tačno je da ne volim preterano te TV kvizove, vidovnjake nisam voleo ni u vreme one egipćanke Kleopatre, i svetlog sina Ljubiše "100.000 maraka" Trgovčevića, u horoskop ionako ne verujem, monopol kao monopol, plaćamo internet kao da je suvo zlato, damn right da mi smeta, a ove grand estradne umetnike često nosim sa sobom u mislima... gledajući ih kako se peku na ražnju dok njihovo zavijanje polako nestaje... jednom zauvek... ali opet, zašto ? Jesu li oni krivi za bilo šta ? Ili oni koji su zapravo uzrok svega toga i daju im snagu ? Mislim, hello, kviz kao kviz u kome je cilj dati odgovor na pitanje koje kao da je smišljalo trogodišnje dete, gde treba pogoditi sport koji ima 7 slova, a završava se sa "ošarka", zaista deluje debilno, ali i privlačno kada ispod tog pitanja piše 200.000 dinara, a sve što treba da uradite jeste da pozovete prikazanii broj telefona, i izgovorite slovo K. Pa od svega obično i bude K, jer većina onih koji pozovu i nakarikaju račun za telefon, zapravo izvise... pa onda pričaju kakva je to prevara... a sutradan, ponovo zovu... prevara je prevara, e al dvesta 'iljada je dvesta 'iljada.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2007, 22:32   #210
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Pa ko je tu zapravo lud, oni koji su osmislili taj kviz, ili ovce koje svakodnevno zovu isti, a posle kukaju ? Mislim, da se ne lažemo, niko nije gadljiv na pare, a ono što organizatori tog kviza rade nije ništa nelegalno, i zašto da ne šišaju dok ima vune ? Da sutra ljudi prestanu da zovu taj kviz, on bi vrlo brzo prestao da postoji, jer do sada nijedna emisija nije opstala ako nije imala svoju publiku. Prema tome, od sada ću nositi u džepu sliku ovce i ko mi prvii pomene kako su ti kvizovi zapravo glupost i prevara i kako je bacio silne pare na to, a ništa nije dobio, samo ću mu pokazati sliku i reći "Beeeeeeee". Nešto slično važi i za razne vidovnjake, tumače natalnih karata, horoskopa i ostalih gluposti... oni ljudi rade svoj posao... prodaju maglu i to za dobru kintu, pa šta. Ni oni ne bi postojali da ljudi nisu to što jesu, i da nemaju stalnu potrebu da opravdanje za svoje greške i neuspehe traže u lošem horoskopu, zloj sudbini ili crnoj magiji. Jednostavno, prosečan Srbin voli da kuka i sažaljeva sebe kada mu nešto ne ide, a pošto mu treba potvrda autoriteta da nije on kriv ni za šta, neće se libiti da pozove broj koji košta 50 dinara po minutu, jer šta je to naspram onoga što dobija, opravdanje za sve što će ukakiti u narednih godinu dana ili je već ukakio, kao i ohrabrujuće vesti da su baš sledeći Jun, Juli i Avgust kao stvoreni za ljubav (is it really ? )... Come on, people, get real, horoskop i gledanje u šolju su izmišljeni za muvanje riba, a ne da bi vam neko rekao da sledećeg Septembra trebate da stavite sve pare na Mančester. Šta je dalje na tapetu ? Ah da, zli monopolista Telekom koji sprečava razvoj interneta u Srba, jer nije obezbedio infrastrukturu za ADSL u svakom seocetu. Ma da li je ? I ja sam dugo mislio tako, a onda sam ukapirao da zapravo big bad wolf i nije toliki zločinac kakvim nam se čini, ne, još gori su naši kompjuterski nepismeni sugrađani kojima brzi internet i internet uopšte treba koliko i trudnici bicikl. Statistika govori sve, 20% ljudi u Srbiji poseduje računar, 14% koristi internet, uz penetraciju od jedva 250%, što će reći najgori smo u Evropi... osim možda, ah da, Albanije... ne ček, Albanija ima manje korisnika, ali penetraciju od preko 7000%, dajem im još godinu dana da nas prestignu, a onda stvarno možemo da počnemo da se hvalimo kako smo jedina nacija koja uspešno odoljeva đavoljoj spravi zvanoj internet.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2007, 22:32   #211
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Uostalom, ljudi koji se bave dekriptovanjem raznih zapisa su još odavno zaključili da www zapravo predstavlja tri šestice, al ih niko ne sluša... eno u Švedskoj preko 70% stanovništva koristi internet, u Nemačkoj preko 60, u Španiji takođe tu negde, čak i Hrvatskoj koja je dugo odolevala preko 30% ljudi je izgubilo kompas i luta prostranstvima interneta, ali se Srbi ne daju prevariti. Da ne dužim, veliki zli vuk takođe nije gadljiv na pare, i da ima dovoljno zainteresovanih, siguran sam da bi već sutra svako ćoše imalo ADSL, a ovako jednostavno nije isplativo ulagati novac za opremu u nekom selu gde su za internet zainteresovani Mika i Pera, a Laza se još premišlja, čuo na Dnevniku za neki virus koji jede malu decu, a on ima troje kući, pa ne bi da rizikuje. Uostalom, dajalap je široko dostupan, pa opet ne raste broj korisnika, mislim, da im treba internet, valjda bi koristili makar to što je dostupno, ne ? No dobro, kada bude došlo vreme da ni toalet papir ne bude mogao da se kupi u prodavnici, nego samo online, broj korisnika će sigurno naglo porasti, a onda eto nama velikih brzina koje ćemo pored guzobrisa koristiti i za pirateriju... nice... Nego, heh, kakva koincidencija podudarnosti, baš sam hteo da pomenem Cecu, kad ono sa TV-a ista proziva nekakvu kukavicu... jel mi se neko opet igrao sa daljinskim. No, čekaj, zašto mi neslušači turbo folka ne volimo, tačnije preziremo istu, i uopšte sve njene koleginice, a bogme i kolege. Šta nam oni smetaju ? Kvare omladinu ? Šire nekulturu ? Ma nije valjda, pa šta su oni mesije ? Ne, nego obični ljudi od krvi i mesa, i da bi bilo šta širili moraju da imaju tu moć, a tu moć je neko morao da im da. A ko im je dao tu moć ? Pa opet, naši sugrađani, isti oni koji vrte tv kvizove, traže spas u horoskopu i gnušaju se interneta. Da, na marakani nije bilo 200.000 Marsovaca, nego 200.000 naših sugrađana, a Ceca ko Ceca, takođe nije gadljiva na pare. Pa ja bih lično otpevao tri kukavice za 200.000 ljudi koji su platili kartu, a veći deo tih para ode meni u džep. Što bi rekao Burgija, lik iz jednog domaćeg filma u kome se pominje kengur, "Ljudi, pa ja bi za te pare dao da me hebe ceo stadion...". Šta tu ima, odem otpevam, dođem kući, isprerem uši Kraftwerkom, protrljam jezik četkicom za zube, i odem da si kupim nov auto i pričam ljudima kako čitam Tolstojevskog. Nije sirota Svetlana sama sebe proglasila "srpskom majkom", to su učinili drugi. A ni Grand nije popularan zato što je Saša Popović uzeo čarobni štapić i učinio isti najgledanijom emisijom među Srbima, već je ponudio ono što je masa htela. Jednačina je zapravo vrlo jednostavna, kada neka roba ili "roba" tražena na tržištu, naći će se neko da je ponudi. Da nije Grand, bio bi neki Mrand, Šrand, Krand... da nisu Ceca, Jeca i Mile, bili bi Mica, Veca i Gile... tako da bih se usudio reći da prezir prema dotičnim personama i nema nekakvog preteranog smisla.

Poslednja ispravka: Marko_L (20.7.2007 u 22:39)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2007, 22:33   #212
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Ah, look at the time, vreme je da polako završavam ovaj tekst, ali ne bih ostao dužan skupštini i Kosovu, no biću kratak... i te proklete poslanike koji čine skupštinu smo sami birali, mi i naši sugrađani... a Kosova i priča o svetoj srpskoj zemlji mi je pun lakat... koliko Srba ima na tom Kosovu ? 2% ? 3% ? Kako je to onda srpska teritorija ? No, nebitno, ako možete zadržite ga, a ako ne možete dajte to parče zemlje dušmanima, pa da se razilazimo... meni je potpuno svejedno... samo prekinite više da tu priču provlačite kroz svaku bogovetnu vest koja se pojavi na TV-u. Dosta je bilo...
E sad se već lakše diše. Ubuduće ću u razgovorima onih 90% vremena za kukanje i pljuvanje zameniti nečim smislenijim i konstruktivnijim, recimo raspravama o tome da li je bolji Windows ili Linux, kao i da li je Max Payne jači od Švarcenegera, a ako već treba neko da se pljucne... e pa "beeeeeeeeeeee". A što se tiče leve noge, nastaviću da ustajem na istu, jer mi ne pada na pamet da menjam stranu kreveta, samo zato što neko misli da ću ceo dan biti besan zbog toga, jednostavno neću verovati u to, pa samim tim to nešto neće ni postojati, barem u mom svetu. I reject reality and substitute my own...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
fingerprint (21.7.2007), Nash Knight (21.7.2007), Peruzzi (24.1.2008), PeTkO (23.7.2007)
Stara 21.7.2007, 19:08   #213
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

...

Dobar tekst Marko

Poslednja ispravka: Nash Knight (31.7.2007 u 22:41)
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2007, 14:01   #214
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Šta više voliš, voće ili povrće?

Jel više voliš zimu ili leto? Ovo su tipična dečija pitanja kod kojih jedan odgovor apsolutno izključuje ovaj drugi, i odredjuje onog ko je odgovorio kao vatrenog pobornika jedne jako široke kategorije i zakletog neprijatelja ove druge. Sve je to OK, kod dece koja su mala i koja tek uče stvari o životu, ali je tužno kada se vidi kod odraslih zrelih osoba. Već godinama besni rat izmedju fanova računara i konzola, koji dižu svoju platformu za igranje u nebesa svo vreme pljujući po ovoj drugoj sa takvom žestinom da bi čovek pomislio da im je pobila porodicu. To više ni nisu sitne rasprave, nego krstaški pohodi koji šire mržnju toliko da se ona preliva i na druge stvari. Ljudi, jel vi volite video igre, ili platforme? Ako je krajnji, ključni element zabava, zar je bitno u čiji će džep da ode novac za to, da li će to biti Nintendo ili Nvidia? Jedini logičan razlog koji ja vidim za preferiranje jedne platforme je to što retko ko ima novca da poseduje dve ili više. Ne vidim ništa loše u igranju paralelno na PS3 i PCu, čak kao idealnu varijantu vidim posedovanje SVIH konzola+PC. A ta svadja nije ni izolovana na bitku PC VS Console, nego se i konzolaši medjusobno mrze i prepiru. Ko je bolji, Sonic ili Mario? Dante ili Master Chief (svestan sam da, zbog novijih dešavanja i kupovina licenci ova poredjenje vise nemaju smisla, ali razumeli ste)? Bezveze.
U stvari, inspiraciju da napišem ovaj tekst sam dobio čitajući najnoviju Kuzminu kolumnu u kojoj on propagira sličnu stvar. Bolje su teške* igre od zabavnih?! Na beskompromisnu i pogrešnu izjavu japanskog dizajnera on je odgovorio još jednom beskompromisnom pogrešnom izjavom. Dva zla ne čine dobro, istina je naravno negde izmedju, kao i uvek. Ja se sećam da sam paralelno igrao ’Yoshi’s Island’ i ’Clive Barkars Undying’ paralelno, i nije mi smetalo, čak mi je kontrast bio jako prijatan. Obe vrste igara imaju svoju svrhu i mesto, i siguran sam da će se mnogi složiti s ovim. Mislim da bi Kuzma i Mizamoto trebali da se pomire i izljube. Dokle god ljudi budu absolutisti i zadrti na svetu će uvek biti svadja. I za kraj evo vam jedan koristan link, pogledajte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Compromise

*Btw Kuzma je pod ’teške’ igre mislio teške po sadržaju, a ne po težini igranja, naglašavam ovo pošto vidim da dosta ljudi nisu razumeli.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nash Knight na korisnoj poruci:
Marko_L (15.9.2007), Ocelot (15.9.2007)
Stara 17.12.2007, 15:47   #215
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

NEXT GEN WARS

UVOD


Na današnjem tržištu konzola iskristalisala su se 3 imena:
Nintendo Wii(pogledati deo kolumne:Razlozi neuključivanja Nintendo Wiija u kolumnu za odgovore zašto on nije uključen u kolumnu), Microsoft Xbox 360 i PlayStationa 3.
Mnogi ljudi su postavili pitanja na raznim forumima koju konzolu kupiti.Razlog opšte zbunjenosti jeste marketinška mašinerija ova 2 giganta koja tržište zatrpavaju raznim reklamama koji njen proizvod prikazuju u najboljem svetlu, dok konkurentski proizvod ismejavaju.U ovoj kolumni pokušaću da objasnim prednosti i mane obe konzole, MS Xboxa 360 i Playstationa 3.

Razlozi neuključivanja Nintendo Wiija u kolumnu

Glavni razlog zbog kog Nintendo nije uključen u ovu kolumnu jeste to što je njegovo ciljano tržište drugačije od onog koje ciljaju MS i Sony.PS3 i Xbox360 su klasicne konzole, koje su u odnosu na prethodnike jače u smislu hardwarea.Wii sa druge strane ima last gen hardware, ali je zato vrlo jeftin i ima revolucinaran kontroler.
Takodje, većina diskusija na Internetu se vodi izmedju Xboxovih i Playstationovih fanova.Većina diskusija je Box vs. PS3.Retko kad se dešava da se neko odlučuje izmedju Nintenda i neke druge next gen konzole.
Mislim da nema smisla porediti sve 3 konzole.

Poslednja ispravka: donator99 (17.12.2007 u 16:03)
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku donator99 na korisnoj poruci:
oluja (18.12.2007)
Stara 17.12.2007, 15:48   #216
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Talking Re: Kolumnisti forumasi

DIZAJN

Dizajn Xboxa i PlayStationa se suštinski razlikuju.Xbox više lici na veliki iPod sa ponekom oblinom, dok je PS-ov dizajn prilično avangardan.Sa svojom upečatljivom crnom bojom odmah ostavlja povoljan utisak na gledaoca.Prilično je težak, oko 5.5kg.Sa druge strane Xbox je bele boje(mada je Elite crne).Ono što strašno smeta kod Xboxa jeste to sto je njegov PSU ustvari izvan Xboxa.Jako je glomazan i stvarno narušava izgled same konzole.
Gamepadovi imaju nekoliko suštinskih razlika u odnosu na one prethodne generacije.
Kod PS-a to nije odmah uočljivo.Naime, njegov SIXAXIS kontorler izgleda skoro potpuno isto kao Dual Shock2 sa PS-a 2.Ono što smeta jeste nedostatak Rumbe funkcije.Kao opravdanje za to navedeno je da Motion Sensitivity i Rumble ne mogu postojati u okviru istog pada, što se pokazalo kao potpuno netačno.Naime, Sony je izostavio Rumble zbog spora sa kompanijom Immersion koja je vlasnik tog patenta.Sporazum je postignut i plodovi rada inženjera ove dve kompanije su već pred nama.Nedavno je predstavljen Dual Shock 3, koji osim što je teži ima ugradjenu Rumble podršku.
Xboxov gamepad je bele boje, oblika koji najviše podseća na Dreamcastov gamepad.Autoru ovog teksta, se lično, više svidja oblik Xboxovog gamepada od PS-ovog, ali će lični ukus pojedinca najviše zavisiti prilikom izbora izmedju ova 2 pada.Xboxov gamepad ne poseduje Motion Sensitivity funkciju, umesto toga prisutan je Rumble.Velika prednost PS-ovog gamepada jeste punjiva baterija, koja se može puniti čak i tokom igranja.Xboxov gamepad sa druge strane se strujom napaja iz običnih baterija, sto povlači dodatni troašak odžavanja.Postoji opcija kupovine Rechargable batterz packa, ali on se prodaje odvojeno i koliko je autoru ovog teksta poznato, nije dostupan u Srbiji.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 15:49   #217
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

POREDjENjE HARDWARE-a

Playstation 3:

CPU:Cell Broadband Engine@3.2GHz.
1 PPE
8 SPE("synergistic processing elements).
7 od 8 SPE-a su aktivni tokom igranja dok je 8 namenjen zameni jednog od preostalih 7 ukoliko dodje do kvara.
Sposoban da ostvari 216GF.

GPU:
Nvidia RSX(Reality Sintisizer)@550MHz baziran na Nvidia G70 procesoru(Nvidia 78xx serija).
Preko 300 miliona tranzistora.24 paralelna piksel pajplajna.
22.4GB/s bandwitha.Sirina memorijske magistrale je 128 bita.
Podrska za HDR i pixel shader model 3.0
Sposoban da ostvari 2.0TF-a(Tera flopsa).

RAM:
256 MB XDR RAM-a @3.2GHz.Ovaj RAM je namenjen iskljucivo procesoru.
256MB GDDR3 RAM-a@700MHz.Ovaj RAM koriste i CPU i GPU.

Optika:
2x Blu-Ray i SACD format.
Podrška za CD-ove i DVD-ove.

Priključci:
1xHDMI
2xUSB(2x u modelima sa HD-om od 20 i 40GB-a).
1xEternet
Bluetooth 2.0
WiFi(samo u modelima sa HD-om od 60 i80 GB-a).


Xbox 360:

CPU:IBM Xenon.Tri jezgra.Radna frekvencija 3.2GHz.
Sposoban da ostvari 116GF snage.

GPU:ATi Xenos.337 miliona tranzistora.48 shader pipelinova.
Sposoban da ostvari 240GF-a.Ugradjeno 10MB DRAM-a @550MHz.

RAM:512MB koju dele CPU i GPU.

Optika: DVD-ROM x12.Mogućnost dokupljivanja eksternog HD-DVD čitača($149).


Priključci:
3xUSB
Eternet
IR
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 15:50   #218
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

DOSTUPNE I NADOLAZEĆE IGRE

Svrha postojanja konzola su video igre.Dakle, pri kupovini konzole treba se raspitati koji su žanrovi najzastupljeniji i koji timovi prave igre ekskluzivno za tu konzolu.
Kako bih olakšao uporedjivanje igara na ove 2 konzole, igre ću razvrstati prema žanrovima i za svaki žanr ću dati preporuku igara kao i moje mišljenje o tome koja konzola ima bolju ponudu igara u naznačenom žanru.

RPG:
Sony tradicionalno ima dobre RPG igre.Većina njih je u manga/anime stilu iz prostog razloga što su njihovi tvorci iz Japana.Iako je trenutno izbor RPG igara prilično siromašan stvari bi se mogle popraviti 2008. kad izlaze FF XIII i FF XIII Versus, dugo očekivani naslovi kojim će FF serijal debitovati na PS3 sceni.Osim toga Oblivion je izašao na PS3 sa grafikom boljom nego na Xboxu, a i očekuje se izlazak Gothica 4 na ovoj platformi.Xbox ima Fable čiji nastavak dolazi krajem 2008. mada, s obzirom da je Lost Chapters portovan na PC, mora se razmisliti da li je Fable istinska ekskluziva.Od manga/anime RPG-ova Xbox ima ponudu u vidu Blue Dragona koji je razočarao i nadolazećeg Lost Odysseja.
MMORPG:
Sony je potpisao ugovor sa kompanijom NCSoft, izdavačima GW-a i Lineage o pravljenju MMO igara za PS.Prema poslednjim informacijama NCSoft je počeo rad na čak 4 neimenovana PS3 naslova.Xbox je kao i PS3 prilično siromašan po ovom pitanju, mada stvari malo vadi Connan:Hyborain Advantures koji će pored PC-a biti igriv i na Xboxu.

Hack and Slash:
PS3 ovde ima jasnu prednost oličenu u igrama GoW 3 i Heavnly Sword.Iako će neko reći da je GoW 3 još daleko, kvalitet njegovih prethodnika govori dovoljno o ljudima koji ovu igru trenutno dizajniraju.Heavenly Sword je biser trenutne ponude igara za PS3, i iako je veoma kratak nabijen je akcijom.

FPS:
Xbox ima HALO i Gears of War, PS ima Killzone i Ressistance.Prednost ide Xboxu pošto je Gears jedan od naslova zbog kojh vredi kupiti Xbox.Igra je brutanlu grafiku, odličan SP i još bolji MP mod.Šta još hoćete?


RTS:
Iako ovaj žanr nije previše rasprostranjen na konzolama, prvenstveno zbog težine igranja sa kontrolerom Xbox ima jasnu prednost.RTS igre za Xbox:
C&C3:Tiberium Wars, kao i nadolazeći Universe at War.
RTS igre za PS3:Nema ih.
Dakle, ako iz nekog čudnog razloga kupujete konzole zbog RTS-va Xbox je bolji izbor.

Platforme:
Ratchet and Clank je jedna od najboljih platformi u zadnjih par godina.Njena premijera na PS3 sceni je bila odlična i zbog toga PS3 u ovom žanru dobija više poena od Xboxa.

Simulacije vožnje:
2 slova:GT.Dovoljno rečeno.

Trenutni izbor igara za PS je prilično loš, dok Xbox ima nekoliko odličnih naslova, mada kako stvari sada stoje PS će na kraju svog life-timea imati više AAA naslova od Xboxa.

Poslednja ispravka: donator99 (19.12.2007 u 12:49)
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 15:51   #219
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

ONLINE GAMING

Mnogim ljudima prioritet kod kupovine konzola su njene MP mogućnosti.
Krenimo od Playstationa.
PS-ov Multi Player je besplatan i odaziva se na ime PlayStation Network.U suštini on je nešto kao Xbox Live.Moguće je igrati igre sa MP modom preko njega kao i kupovina filmova, trailera demoa itd.
Xbox 360 koristi dobro poznati Live sistem koji je svoju premijeru doživeo prilikom izlaska originalnog Xboxa.Kupovinom Xbox-a dobijate Silver account koji vam omogućava da kupujete stvari u prodavnicu, ali nemate pristup serverima preko kojih se odvija MultiPlayer.Gold account košta oko 60 eura godišnje i moguće ga je kupiti kreditnom karticom, a u nekim zemljama i preko kartice koja je veoma sličcna pre-paid dopunama za mobilni telefon i koja omogućava 1,3 ili 12 meseci Gold accounta.Ova kartica nije dostupna u Srbiji.
Dakle, koji sistem je bolji?Xbox ima dužu tradiciju, više mogućnosti i veću bazu igara, dok je PSN besplatan.Vi odlučite sta vam je bitnije.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2007, 15:51   #220
donator99
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2007.
Poruke: 4.425
Zahvalnice: 318
Zahvaljeno 780 puta na 600 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

ZA KUPCA U SRBIJI

Kupac u Srbiji je stavljen pred težak izbor.
Sa jedne strane ima Xbox za koga dosad verovatno nije čuo, koji se lako može pokvariti, čiji se online gaming plaća, ali zato može da koristi backupovane igre.
Sa druge strane tu je PS3 koji u Srbiji poseduje jaku reputaciju, sa servisima na svakom koraku, sa besplatnim online gamingom.
Šta uzeti?Ukoliko imate novca uzmite PS.Istina, moraćete da plaćate za originalne igre, ali činjenica stoji da će exploit jednom biti nadjen koji će omogućiti korišćenje backupovanih igara.Dotad strpite se, ograničite izbor igara na AAA naslove koji imaju MP mod.
Ja se ne bih upuštao u kupovinu Xbox-a posto je rizik od crkavanja veliki i ponekad preti da vam potpuno uništi konzolu.Istina, piraterija postoji, ali u tom slučaju biće te ograničeni na SP, pošto postoji realna šansa da vas bannuju sa LIVE-a(za koji ste par dana pre toga dali 60 eura).Takodje, biće mnogo teže kasnije prodati Xbox, s obzirom da nema mnogo ljudi koji hoće da kupe 3 godine staru konzolu znajući da će vrlo skoro morati da ju nose serviseru.PS3 neće imati takvih problema.
donator99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blog, kolumnisti


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ko su naši forumaši Slavisa Brbljaonica 5 5.7.2008 15:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com