Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.3.2009, 22:52   #1
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Last.FM diskriminacija

Last.FM je najavio da će od sada (30.marta) biti potpuno besplatan samo za stanovnike USA, UK i Nemačke. Ono malo ostatka sveta će imati besplatne servise, ali će morati da plati slušanje radija.

Istina, pretplata je samo 3$ mesečno što ni za naše uslove nije skupo (al' zahteva PayPal, ha!) u poređenju sa onim što se dobija, ali ostaje pitanje: Zašto mi (ali i Italija, Brazil, Rusija, Japan, Holandija...) da plaćamo a neke od najbogatijih zemalja sveta da istu uslugu dobiju besplatno?
Last.FM kaže da najviše para zarađuju od korisnika iz tih zemalja, pa su odlučili da fokusiraju uslugu na njih...

Bilo je lepo imati negde zabeleženo šta sam slušao, ali sad jako ozbiljno razmišljam da obrišem nalog. Šteta za sjajan projekat, mada je krenuo da puca od kako ga je otkupio CBS... Nije poenta u radiju, i tako ga nisam slušao, već u diskriminaciji i činjenici da će neko dobiti besplatno istu uslugu koju celi svet mora da plati.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
A M G (25.3.2009)
Stara 24.3.2009, 23:09   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Biznis je biznis kao i svaki drugi... Ljudi su jednostavno videli prednost u tome da se koncetrišu na tržište koje donosi zaradu i tačka. Sad da li se to nekome svidelo ili ne ili misli da je oštećen... Slobodno neka ih tuži... Ali u footeru na kraju stranice i onako lepo piše:
Citat:
Everything here is copyrighted by Last.fm and the author of the respective article. Beware, our lawyers are stiff-lipped limeys without any sense of humour. And we have an office watch-moose!
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 23:11   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Ne pada nikome na pamet da ih tuži, ali ako 10.000 ljudi obriše naloge shvatiće da su se zeznuli trčeći za parama... Da su rekli "nemamo načina da preživimo osim da uvedemo pretplatu za radio svima, "... ali ne mogu, boje se da ne izgube dragocene prvoklasne korisnike... mi im i ne trebamo... šta ćemo onda tamo?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2009, 23:35   #4
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Slažem se sa Holodocom da je u pitanju samo posao kao i svaki drugi... lično mi nije bitno pošto ni ne slušam Last.fm radio, postoje mnogo bolje online varijante koje su besplatne.
Ali čak i da sam primorana da plaćam, ako mi je zaista stalo do date online usluge - plaćala bih je.

Recimo, razmišljam se da platim pro nalog na Flickr-u...
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:07   #5
goodlikesweeper
Veteran
 
Član od: 18.12.2007.
Poruke: 965
Zahvalnice: 520
Zahvaljeno 356 puta na 192 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija



Ama,ne verujem...
Nije bas da sam svaki dan ceo dan slusao radio,ali skroz mi se svidjao kao opcija,ukucam neki tag i vozi misko,nekoliko bendova koje volim sam bas tako nasao...

@Iris
Sta bi moglo biti zamena za last fm radio?
goodlikesweeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:11   #6
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Holodoc je preporučivao screamer radio nedavno... tvrdio da radi samo na Windows doduše, ali meni radi jako lepo na Exaile u Ubuntu... A tu je i blip.fm i drugi servisi...

Citat:
ako mi je zaista stalo do date online usluge - plaćala bih je
Pa ako imaš pay pal, slobodno. Nije poenta uopšte u tome, ali mrzi me da ulazim u objašnjenja... Dovoljno je reći da ima i ljudi iz USA/UK koji su najavili da će da prestanu da plaćaju pretplatu u znak protesta... doduše i može im se, njima neće biti obavezna.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:23   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Što se tiče last.fm-a za njega me vezuju uspomene iz civilke kada bih svako jutro u 15 do 8 dolazio u laboratoriju i uz "kaubojku" na miru sa last.fm-om u pozadini švrljao po netu jedno pola sata dok ne počne poso. Od tada sam ga skroz zabatalio i tek pre neki dan ponovo "pustio". Iskreno izbor kvalitetne strimovane muzike na netu je stvarno odličan tako da iako specifičan servis Last.fm nije ništa posebno što recimo ne može da zameni Shoutcast ili možda neki drugi servis.

Primera radi ja sam lično ljubitelj Sky.fm-a (http://www.sky.fm/) koji ima tačno ono što je meni potrebno za svaku priliku Jeste da se radi o 96kbps ali se razlika uopšte ne primećuje i plus što imaju jako jako dobar izbor muzike I zbog čega bi mi uopšte posle bilo žao Last.fm-a. BTW, razmišljam se da uplatim njihov Premium account jer za oko 4-5€ mesečno dobijete izuzetno kvalitetan MP3 (192kbps) ili WMA (128kbps) zvuk uz zaista izuzetno kvalitetan izbor numera Plus naplata može da se vrši direktno putem kreditne kartice tako da svako ko kod nas ima bilo koju Visu može da uplati bez problema
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
urke (25.3.2009)
Stara 25.3.2009, 0:38   #8
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Last.FM diskriminacija

Ja prvi nisam ni koristio njihov radio uopšte... ali sam obrisao nalog u znak protesta. Ja tu njima da scrobblujem, pišem tekstove o grupama i stavljam slike, a oni da diskriminišu i stavljaju granice na internet... neću da budem deo tog sajta, hvala.

(što bi babe rekle - poljubio i ostavio)

BTW pade mi na pamet da mora biti neki p2p radio, a ako ga i nema, trebalo bi ga izmisliti... a ima na joost/livestation... hehe
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:40   #9
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Walker, previše ishitreno donosiš odluke. Možda će zbog reakcija korisnika revidirati politiku naplate, baš kao što je Google revidirao ugovor o privatnosti za hrom i Facebook za priloženi materijal.

Nije nam last.FM kriv što u Srbiji nemamo PayPal. scrobbler je i dalje zanimljiv oblik društvenog umrežavanja, dok je last.fm servis net radio meni lično manje interesantan od scrobblera.

OT: što nesačeka da predaš palicu za SB grupu nego sad treba da se smaramo po LFM forumu?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 0:43   #10
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Walker, previše ishitreno donosiš odluke.
It may be so master, but this jedi does not want to be part of such anti-community any more... Ili drugim rečima, i da promene, ne vraćam se tamo gde upravi mogu pasti takve ideje na pamet.

BTW, želim još jednom da ponovim: Ovde nije u pitanju Last.FM iz 2006, 2007. koji smo svi voleli... ovo je CBS. Kratko i jasno.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 1:11   #11
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Realno, da bi plaćali apanažu izvođačima, moraju da naplaćuju neke usluge. Poznato je da „istočni blok“ voli „free as beer“, a ove tri teritorije izuzete promenama verovatno već adekvatno keširaju novca za razliku od „ostatka sveta“.

Ako ćemo pošteno, to opravdava ovu odluku.

Ono što je zanimljivo je to da će i dalje postojati free (as beer) preview i full length track, te da će se „ograničenje“ odnositi na streaming radio.

Ajde da bojkotujemo i proizvođače zabavnog softvera (igara) zato što ne prave igre za Linux?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 1:13   #12
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Ajde da bojkotujemo i proizvođače zabavnog softvera (igara) zato što ne prave igre za Linux?
Imaš dosta igara za linux... od novijih, World of Goo, recimo...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 1:34   #13
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Imaš dosta igara za linux...
Kanter, brateeee... Meni je taj last.fm bas neprivlacan, nekako mi nije merak da slusam radio ako ne pucka (lampe i tako to ), ali ja ga ni ne znam iz onog romanticnog vremena koje Eniaroyah spominje, tako da nisam merodavan.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 1:49   #14
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Bio nekad Audioscrobbler koji se pretvorio u Last.fm, koji se pretvorio u radio, koji se najzad pretvorio u (moguće) unosan posao...

Pošto je meni Last.fm uvek bio sistem za scrobble, kao i Audioscrobbler, a nikada zamena za radio, nisam uzrujana zbog promena. Bilo ih je i ranije i biće ih ponovo, na svakom iole popularnom servisu na Internetu...
Walkeru, ako nastaviš u istom fazonu, ima da nestaneš sa Interneta u potpunosti


@Ketchua: Ni meni nije merak da slušam radio ako zbog njega moram da palim komp. Ništa ne fali tranzistorčetu na zidu u kuhinji...


mali off: kada smo kod plaćanja online usluge, kako vam se čini uslov za pristupanje ovom sajtu:
Citat:
completely free but requires a demonstrable minimum household net worth of $3 million US
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 1:57   #15
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Hm, čovek bi očekivao da osoba na tvojoj poziciji razmišlja više o neutralnosti interneta i uticaju koji ima jedna kompanija poput CBS na globalno selo, a manje na ono što ona sama koristi danas, jer se ovde radi o sutra...

Danas ograničiti besplatnu uslugu na SAD, UK i DE a ostali moraju da plate, sutra ko zna... Besplatno čitati na facebooku ali plaćati pretplatu da postaviš sliku ili pišeš na zidu? Gledati političke video zapise besplatno na youtube, ali plaćati za crtane i muziku?

Već rekoh - ni ja nisam koristio njihov radio, samo ne želim da budem deo sajta čija uprava tako razmišlja, pogotovo kada se radi o community sajtu. Očigledno je ovo stvar stava i razmišljanja, ja sam samo hteo da obavestim ljude o tome šta se desilo, u slučaju da žele da razmisle o tome. Ko ne želi, blago njemu, nema zamaranja
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 3:12   #16
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Očigledno je ovo stvar stava i razmišljanja, ja sam samo hteo da obavestim ljude o tome šta se desilo, u slučaju da žele da razmisle o tome.
By all means... moja reakcija je više proistekla iz perspektive pukog korisnika Interneta koji komentariše promene na sajtu koji posećuje, ništa više

Ipak, ako govorimo o dalekosežnim posledicama, ne slažem se da je ova promena vezana za neutralnost Interneta. Jeste velika kompanija u pitanju, ali u svetlu skorašnjih promena na Internetu mislim da se radi o poslovnoj odluci. Ovo nije prvi (verovatno ni poslednji) takav potez od strane firmi koje su u poslednjih 7-8 meseci kupile social networking servise (među kojima je i gigant LiveJournal) - većina je u međuvremenu počela sa naplatom svojih usluga. Da je Yahoo! kupio Facebook, ko zna na šta bi on, na primer, sada ličio...

To nam samo pokazuje da se menja poslovni epicentar Interneta: posle frke i trke sa pretraživačima i webmejlovima, u žiži interesovanja poslednjih godinu i kusur dana su očigledno potencijali i mogućnosti zarade preko soc-net sajtova. Možda i grešim, videćemo mišljenje ostalih Web analitičara.
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 3:19   #17
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Hehe, ma znam, ali lošiju poslovnu odluku nisam video otkako je blog381 obrisao naloge nekim korisnicima preko noći bez upozorenja pa napravio međunarodni incident u koji su se upetljali i vlasnici wordpressa na kraju... Ako hoćeš da izgubiš 50% korisnika koji ti svakodnevno generišu sadržaj - prava odluka

Ne mislite valjda da su odrasli poslovni ljudi koji su usput slušali last.fm radio okačili sve one tekstove, fotografije, video zapise i ostalo na sajt? Upravo su sebi izbili tlo ispod nogu, a još i ne znaju... (tinejdžeri u "ostatku sveta" nemaju pay pal... a ni kartice)
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 7:03   #18
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Jednačina je prosta; reklame koje se prikazuju korisnicima iz Nemačke, UK i USA donose, npr., $7 na 1000 pregleda, dok one koje se "serviraju" ljudima iz "ostalih" zemalja $2.

Za odličnu alternativu preporučio bih GrooveShark.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 12:54   #19
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Jednačina je prosta; reklame koje se prikazuju korisnicima iz Nemačke, UK i USA donose, npr., $7 na 1000 pregleda, dok one koje se "serviraju" ljudima iz "ostalih" zemalja $2.

Za odličnu alternativu preporučio bih GrooveShark.
Ne verujem da je samo to u pitanju jer je po meni malo verovatno da bi se neko usresredio na samo tri države koje su najveći konzumenti Last.fm-a i zanemario kompletan ostatak sveta koji je u celoj ovoj priči možda većinski nosilac zarade od pregleda reklama i pored manjeg značaja "hit-a". Bilo kako bilo u suštini njihova je stvar šta će i kako će raditi a raznim prekognitivnim pitanjima tipa "da nema nečeg iskonskog i božanstvenog u onom "Last FM" (poslednji FM ) ne bi da se bavim

BTW, ono što mi se recimo izuzetno sviđa kod SKY FM-a jeste da imaju opciju konektovanja na servere koji strimuju stanice u aacPlus formatu koji sa samo 48kbps postiže fantastične rezultate identične ekvivalentnom subjektivnom utisku MP3 numere od 128kbps

Poslednja ispravka: holodoc (25.3.2009 u 13:50)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 15:19   #20
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Last.FM diskriminacija

Onima koji još uvek nisu shvatili šta je CBS i kako se ponašaju, evo nečeg od pre par dana što je tek sad isplivalo:
(Did Last.fm Just Hand Over User Listening Data To the RIAA?)
http://www.techcrunch.com/2009/02/20...a-to-the-riaa/

Šta drugo očekivati od velike zle korporacije...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Iris (25.3.2009), NaraYan (27.3.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Како слушати Last.fm радио стрим у Winamp-у? urke Audio softver 9 24.6.2010 2:34
Diskriminacija u online igrama Leeroy Jenkins Mrežne igre 70 27.10.2007 16:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com