Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.11.2005, 23:01   #1
smrad
Novi član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Specijalni efekti u filmovima

Koji se programski jezici koriste za specijalne efekte..? Jel zna neko da kaze nesto vise o tome..? Ta tema me zanima, al neznam odakle da pocenem..
smrad je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2005, 23:23   #2
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

Pa ne koriste se programski jezici.Koriste se različiti programi, od kojih najlešće ovi standardni 3d Max, Maya, Lightwave za animaciju i modelovanje, zatim za pejzaže najčešće Terragen, zatim pojedini programi koji su specijalno razvijani za odrađivanje pojedinih efekata u nekom filmu...Široka je to tema, ali imaš u SK-u rubriku "Kompjuteri i film" gde je imaš dosta tekstova o tome čime su rađeni specijalni efekti u nekom filmu.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2005, 23:42   #3
smrad
Novi član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

U emisiji o nekom filmu spominje se da su efekte radili CGI programeri.. Posto je cgi za server side www, nije mi jasno o cemu se radi, pa sam zato postavio pitanje..
smrad je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2005, 0:19   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

A ne, taj CGI nema veze sa onim CGI-jem U filmskoj terminologiji CGI znači Computer Generated Image i odnosi se na bilo koji živi ili neživi objekat u filmu koji je kompjuterski generisan.U principu CGI programeri su ti u stvari modelari u neku ruku.Doduše ima tu verovatno i programiranja u nekom 3d programu koji ima ugrađen svoj skript jezik.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2005, 15:51   #5
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

Marko je u pravu, svi bolji programi za 3D modelovanje imaju i svoj script jezik! Za 3Ds Max sam siguran da ima, i prilicno je jednostavan (koliko god je to moguce).
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2005, 11:16   #6
smrad
Novi član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

To me je zanimalo.. tnx..
smrad je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2005, 13:59   #7
sirNemanjapro
Član
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 206
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 18 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku sirNemanjapro
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

Programski jezici???

Hm... Ajd ja cu da ti kazem da tu postoji skriptovanje unutar 3D Rendering programa, ali ono je nesto na foru c++ (nisam zagledao), a mozda su i cak neki interni skriptovi. Ne znam.

Sto se tice programa siroko su primenjeni Maya [PC], SoftImage [PC] i Motion [Mac] (3D Max je suvisan u ovoj vrhunskoj trojci).
sirNemanjapro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2005, 14:23   #8
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Post Re: Specijalni efekti u filmovima

Citat:
Sto se tice programa siroko su primenjeni Maya [PC], SoftImage [PC] i Motion [Mac] (3D Max je suvisan u ovoj vrhunskoj trojci).
Mislis da je Maya bolja od 3Ds Max-a?
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2005, 20:29   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

Pa u principu, nema tu mesta raspravi koji je bolji, već se gleda šta je za šta pogodnijie.Izrada specijalnih efekata u filmovima je isuviše kompleksna oblast da bi se sve svelo na 2-3 programa.Tačno je da se Maya najviše koristi u te svrhe, ali svakako nije jedini.Pored već pomenutih programa, koriste se i neki specijalno razvijani za potrebe snimanja nekog filma.Uostalom, kada se rade specijalni efekti (ako pod specijalnim efektima podrazumevamo sve ono što nije uživo snimljeno), koriste se i mnoge druge tehnike osim čistog 3D modelovanja i animacije u nekom softveru, kao što su motion capture, blue screen (chroma key), i sl. i šta znam koje još (ne bavim se ovom tematikom previše).
U svakom slučaju, koga zanima ova tematika, lepo pravac Google, pa traži movie "special effects" ,pa nek čita šta je sa čim pravljeno.Sajt koji ne bi trebalo zaobići je svakako http://www.ilm.com/ oficijelni sajt kompanije Industrial Light & Magic Džordža Lukasa koja je radila specijalne efekte za gooomilu popularnih filmova.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2005, 21:52   #10
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Specijalni efekti u filmovima

Nema najboljeg programa.

Sustina je u tome da svako ko dobro radi u odredjenom programu moze da ima sjajne rezultate, i obrnuto.

Max, Maya, Lightwavw, svi su oni u pocetku imali svoju specialnu namenu (t.j. koristili su se za ono za sta su najbolji ), Maya je bila najbolja za animiranje platna, Lightwave za izradu dobrih metalnih materijala, Max za game development...ali kako su programi krali jedni od drugih, sve vise lice jedan na drugi.
n.p.r Max koji nije imao ni Mental ray renderer, niti ikakvu ozbiljniju tehniku za sprovodjenje fizike u animaciji, sada ima i Mental Ray i havok(reactor) implementiran.

Verovatno su i drugi programi pokupili nesto od max-a...

Svidja mi se to kada sa nekim ljudima (koji rade u produkcijskoj kuci pored moje firme) pricam sa njima neobavezno o Max-u i May-i, a niko nikad nije pomenuo:" E, ovo je bolje".

To je sustina.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com