Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.5.2013, 16:53   #1
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Tražim laptop za rad (dobar ekran, dobra tastatura)

Ćao ljudi!

Tražim dobar laptop za (programerski) posao. Potrebna mi je mašina na kojoj mogu da radim gde god da sam, bilo da sam u vozu, na plaži, da jašem konja ili samo u drugoj sobi. Nadam se da neko zna neku dobru mašinu koja zadovoljava moje potrebe.

Poželjno bi bilo da laptop ne dolazi sa pre-instaliranim sistemom (ili ako dolazi da bude neki free distro lindže). Poređaću ono što mi treba po prioritetima:

Kritično
  • Tastatura - Odlična tastatura za dugo i udobno kuckanje. To znači nikako one apple-like tastature, meni su jako neprijatne za kucanje. Bilo bi poželjno da dugmići nisu potpuno plitki. Takođe bi bilo poželjno imati normalan delete cluster, ali nije kritično niti preterano bitno.

  • Ekran - Odličan ekran, poželjno veći i obavezno sa dobrom rezolucijom. Mislim da bi mi mat ekran jedini radio posao, jer dosta radim na svetlu i dosta radim napolju, što je sa trenutnim laptopom mučenje. Što se tiče veličine ekrana, bitno je da mogu da uradim ovako nešto, pa bih voleo neku rezoluciju tipa 1920x1080:

    ili ovo .
  • Obzirom da ću u većini slučajeva koristiti linux na njemu, bitno je da hardver bude dobro podržan i da postoje drajveri za njega. Imao sam gadna iskustva sa kevinom Toshibom i no-name wi-fi karticama za Jadranski region

Poželjno
  • Pristojna baterija i autonomija bi bili kul, ali nisu deal breaker.
  • Da ne bude toliko težak da ne može da se prenese u rancu bez tuđe pomoći.
  • Pristojan hardver - mada kapiram modeli koji zadovoljavaju prvi zahtev obično vuku i nešto jaču mašinu ispod, posebno kad je u pitanju grafička.
  • 4GB RAM-a je neki apsolutni minimum, radije bih išao na 8GB.

Potpuno nepotrebno
  • CD/DVD čitač. Ne sećam se kad sam zadnji put koristio ovu nesreću, i ne planiram uskoro.
  • Touch ekran - meni jednostavno nije potreban
  • Dobra integrisana kamera (ili kamera uopšte, mada predpostavljam da nema laptopa bez toga)
  • Čitači SD kartica, Bluetooth i td. Ne smeta mi da postoje, ali ih generalno ne koristim.

Kapiram da ovakva mašina ne može biti jeftina, tako da nisam postavio neku fiksnu cenu, bitnije mi je da nađem nešto što će mi raditi posao. Bacio sam oko na Lenovo IdeaPad Y500 sa anti-glare-om i HD rezolucijom i čini mi se kao jako dobra opcija, ali druga mišljenja i predlozi su više nego dobrodošli.

Hvala!

PS: Pozdrav za MG-RAY-a koji će verovatno videti ovo
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2013, 23:16   #2
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Tražim laptop za rad (dobar ekran, dobra tastatura)

Mnogo izvoljevas,to sto ti sve hoces,tesko da ces naci u pola laptopova,sem da iz svakog vadis delove kakve hoces . Salu na stranu,citajuci sta sve hoces,za tebe je ko stvoreno da uzmes ako mozes iz inostrnastva masinu customizovanu na sajtu proizvodjaca bas po tvojoj zelji i potrebama,jedino tako ces dobtii prave stvari. Ovako svakom ces na trzistu naci manu,a kako su kod nas uglavnom sve predefinisani modlei bez mnogo experimentisanja.

Ako imas finansijskih mogucnosti pobrati paznju na sony vaio seriju laptopova,verujem da ces tu naci iizabranu masinu,eventualno lenovo y500,ili asus n56vz serija,takodje od della Inspiron 15R SR 7520.

Pored nabrojanih mi jos po FHD pada na ppamet Acer V3 571 Aspire V3-571G-53214G50Maii puno ime,on ima mat fhd ekran,uz odlicnu grafiku,8gb rama i i5 procesor,sto je za programiranej i vise nego dovoljno,eventualno da stavis jos rama ako ti je potrebno.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2013, 23:18   #3
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Tražim laptop za rad (dobar ekran, dobra tastatura)

Mislim da je za takvu upotrebu idealno ono i sam planiram da kupim u skorije vreme, mada je moja potreba vise CAD prirode, a to je HP Elitebook Mobile Workstation. U ovom trenutku mislim na model HP EliteBook 8760w.

Iz vise razloga. Prvi je kvalitet izrade koji je unmatched u ovom i mnogo vecem cenovnom rangu. Druga stvar je tastatura, koja je isto toliko dobra. Treca stvar je ekran koji je anti glare odnosno, poseduje zastitu od odsjaja. Takodje daje veoma dobar prikaz za laptop.

Kratka recenzija na YT.

Mada, kao sto kaze flamingos, custom build je prava stvar.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2013, 4:27   #4
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Tražim laptop za rad (dobar ekran, dobra tastatura)

Hvala puno na odgovorima! Sviđa mi se ideja custom build-a, a sa sony vaio laptopovima mogu da poisključujem dosta stvari koje mi nisu bitne i dobijem pristojne cene. Predpostavljam samo da bi me carina odrala za to, jel ima neko informaciju o tome koliko bi me carinjenje kostalo?
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2013, 16:32   #5
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Tražim laptop za rad (dobar ekran, dobra tastatura)

Carina ti je kod nas kako im se cefne bukvalno,moze i da je ne platis,a moze i da ti bude pola iznosa laptopa. E sad,neki sajtovi npr mogu prilikom slanja da napomenu da je niza vrednost,ili tako nesto,ili cak i da ne napisu vrednost uopste kako bi to tebi uspesno stiglo. Takodje neki sajtovi salju bez postarine u srbiju,jedino je negodno ako bi ti slali DHl ili tako nekim expres kurirom,onda bi platio jos 50,plus carinjenje i pdva 20% od robe.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop za 400-500e max. doctor ŠDK - Prenosni računari 33 19.9.2012 23:08
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32
Neka dobra tastatura oko 20 evra ? blabla21 Ostale komponente 5 7.8.2011 12:54
Koji dobar laptop da kupim?.. nikola84 Prenosni računari 17 3.6.2010 20:19
Dobar savet za laptop HP 8000 juhorr Kvarovi 5 26.11.2007 20:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com