Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.8.2010, 4:01   #21
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Samo jos jedno misljenje:

Citat:
Da li je to posvećenost priči, svetu i memorabilnim likovima po cenu nelinearnosti, trademark igara kompanija BioWare i Obsidian?
Trebalo bi da glasi Black Isle i Troika.

Obsidian je nastao od patrljaka Black Isle-a kad je Interplay propao, i ne bi bilo nista od njih da nisu dobili finansijsku podrsku Microsofta zbog Xboxa. Bioware je napravio BG i BG2, ali su onda upali u diablo-maniju, napravili Neverwinter Nights i od tada je krenulo nizbrdo, bar za mene. Ne kazem, sve igre imaju super pricu, produkciju i sve to, ali nemaju sirok roleplay (kotor) ili ga nemaju uopste (ME2).

Uporedi samo mogucnost izbora u Arkanumu, Falloutu ili Masquerade-u sa mogucnostima u Jade Empire, Mass Effect ili KOTOR-u. Po meni su prva tri daleko blize roleplay-u nego druga tri, upravo zbog mogucnosti izbora tokom igre. U fallout-u mozes da napadnes koga hoces, da odes gde hoces, i to od samog starta igre. Zamisli koliko je samo teze to skriptovati nego jedan ME ili KOTOR. Da ne pominjem to sto u Bioware igrama nema sredine, u svakoj moralnoj dilemi opcija je ili da postupis kao ratni zlocinac ili kao majka Tereza.

Ukratko, po mom misljenju najveci deo roleplay igre bi pored definisanja lika trebalo da bude sloboda u igranju i odlucivanju tokom igre, sa sve osetnim posledicama.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 10:27   #22
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Trebalo bi da glasi Black Isle i Troika.
Hteo sam da stavim timove koji i dan danas rade, da ne bi došlo do pretvaranja u nostalgia thread.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Obsidian je nastao od patrljaka Black Isle-a kad je Interplay propao, i ne bi bilo nista od njih da nisu dobili finansijsku podrsku Microsofta zbog Xboxa. Bioware je napravio BG i BG2, ali su onda upali u diablo-maniju, napravili Neverwinter Nights i od tada je krenulo nizbrdo, bar za mene. Ne kazem, sve igre imaju super pricu, produkciju i sve to, ali nemaju sirok roleplay (kotor) ili ga nemaju uopste (ME2).
Jesi li igrao Dragon Age? Much roleplay, there is.

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Uporedi samo mogucnost izbora u Arkanumu, Falloutu ili Masquerade-u sa mogucnostima u Jade Empire, Mass Effect ili KOTOR-u. Po meni su prva tri daleko blize roleplay-u nego druga tri, upravo zbog mogucnosti izbora tokom igre. U fallout-u mozes da napadnes koga hoces, da odes gde hoces, i to od samog starta igre. Zamisli koliko je samo teze to skriptovati nego jedan ME ili KOTOR. Da ne pominjem to sto u Bioware igrama nema sredine, u svakoj moralnoj dilemi opcija je ili da postupis kao ratni zlocinac ili kao majka Tereza.
JE, ME i KotOR su proglašeni za aRPG-ove, tako da nije fer porediti ih sa Arcanum-om i Fallout-om. To je kao da porediš Starcraft i Total War igre.
Ponovo, u Dragon Age-u su pokušali da uvedu te moralne dileme, a da li su uspeli je potpuno subjektivno.
Ne mogu reći da gajim ljubav prema igrama koje te na početku išutiraju u divljinu i puste te da blejiš, ipak volim malo linearnije stvari.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 10:40   #23
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

KotOR ni po kom osnovu nije aRPG. Ako pod "a" mislimo na akcionu borbu, koje u KotORu nema (nego ja na nivou Dragon Age-a). Cak stavise, koristi d20 sistem koji je preslikan iz 3.0e DnD pravila.

Poslednja ispravka: player1 (29.8.2010 u 11:13)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 11:17   #24
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
ali su onda upali u diablo-maniju, napravili Neverwinter Nights i od tada je krenulo nizbrdo, bar za mene. Ne kazem, sve igre imaju super pricu, produkciju i sve to, ali nemaju sirok roleplay (kotor) ili ga nemaju uopste (ME2)
Ne bi ja NWN poredio sa njihovim kasnijim igrama, to je jedinstvena igra koja kroz toolset i MP daje neke do tada neviđene mogućnosti, ako si probao MP onda znaš, a i fora role-playa nije da igraš sam nego sa drugima. Jeste ona prva SP kampanja malo slabija mada i to su rešili odličnim expanzijama. A i sa Diablom nigde veze.
zorx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 17:53   #25
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Odgovor se treba traziti u zajednickom imeniocu za sve RPG igre, bilo one dobre, ili lose. Dakle: prica (kakva god), kvestovi, dijalog tree, levelovanje kroz sticanje xp-a, inventar, razvoj lika kroz dodeljivanje sp-a, kastomizacija u vidu izbora opreme (oruzja, oklopa..), NPC-evi, akcija u vidu borbenih sekvenci. 'Pravi' RPG-ovi (Arcanum, Torment, Fallout 2, Baldur's Gate..) imaju sve ovo, uz dobru pricu (koja je u savrsenom balansu sa akcijom, i najcesce odnosi prevagu nad njom). Onim, 'akcionim' cesto fali neki od pobrojanih atributa (u manjoj ili vecoj meri, ili potpuno), i akcija (u vidu borbi) ima znatno veci udeo..

P.S. Da li je igra linearna ili obrnuto, nije toliko vazno. Isto je i sa C&C; u svakom RPG-u je pozeljno da ih ima u izobilju, ali oni nisu krucijalni, da bi se nesto zvalo RPG. I da, zanr je zaista mnogo nazadovao gasenjem Interplay-a, Black Isle-a, Troike, ali i modernim igrackim trendovima, pre svega okretanje ka konzolama, sto dalje vodi streamliningu, i pojednostavljivanju..

Poslednja ispravka: nameless1 (29.8.2010 u 18:41)
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 20:04   #26
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Pa ako je RPG linearan tj. ako sve moze da se predje na samo jedan nachin, onda to ni nije RPG
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 20:25   #27
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Nije prica jedini faktor koji moze da definise linearnost.

Nekad kako, i sa cim, moze da cini situaciju nelinearnom.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2010, 20:35   #28
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Postoje igre koje se vode kao RPG, a da jedine izbore igrac vrsi preko dijaloga (VTM: Redemption, i u zavisnosti od toga utice na kraj igre). Diablo se vodi kao A/RPG, a tu igru mozes zavrsiti samo na jedan nacin (sto se tice kvestova, price). Ja ovde ne pricam sta cini dobar RPG..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2010, 19:25   #29
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Vulee kaže: Pregled poruke
Jesi li igrao Dragon Age? Much roleplay, there is.
Evo igram vec ceo vikend, posto prvi put sam stigao do pola i batalio. Smucio mi se bio sistem inventara (uvek sam imao oko 20 praznih mesta koje napunim vec na 1/4 questa i posle samo trcim i nazad i prodajem). Sad kad imam 3 dodatna ranca je malo bolje Prica i questovi odlicni(5).

Citat:
Vulee kaže: Pregled poruke
Ne mogu reći da gajim ljubav prema igrama koje te na početku išutiraju u divljinu i puste te da blejiš, ipak volim malo linearnije stvari.
Razumem sta hoces da kazes, kad bi KOTOR i slicni bio manje linearan sigurno ne bi imao tako istancanu i lepo-sklopljenu pricu. Ali opet ne volim ekstrem kao ME2, tamo BAS nemas izbora osim good guy/bad guy. Mada i ta divljina moze da bude zanimljiva i veoma dobra (Risen).

Citat:
zorx kaže:
Ne bi ja NWN poredio sa njihovim kasnijim igrama, to je jedinstvena igra koja kroz toolset i MP daje neke do tada neviđene mogućnosti, ako si probao MP onda znaš, a i fora role-playa nije da igraš sam nego sa drugima. Jeste ona prva SP kampanja malo slabija mada i to su rešili odličnim expanzijama. A i sa Diablom nigde veze.
Igrao sam samo SP i to originalnu kapanju. Ides redom, koljes i vracas se u bazu. Ponovis 4x. Onda nova oblast. I sve tako. Izvini ali meni to uzasno lici na Diabla, samo po AD&D pravilima i bez random mapa. A to sto kazes za toolset, upravo to mi je najvise zasmetalo - znaci imaju engine koji podrzava AD&D pravila, dialog-trees, inventar, opise objekata, isprogramirane sve spelove, itd. - sve BG-je i tormente moze da podrzi, samo neko treba da iskriptuje questove - a oni naprave hack&slash.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2010, 20:04   #30
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Igrao sam samo SP i to originalnu kapanju. Ides redom, koljes i vracas se u bazu. Ponovis 4x. Onda nova oblast. I sve tako. Izvini ali meni to uzasno lici na Diabla, samo po AD&D pravilima i bez random mapa. A to sto kazes za toolset, upravo to mi je najvise zasmetalo - znaci imaju engine koji podrzava AD&D pravila, dialog-trees, inventar, opise objekata, isprogramirane sve spelove, itd. - sve BG-je i tormente moze da podrzi, samo neko treba da iskriptuje questove - a oni naprave hack&slash.
Mislim da je tu OC ubačen tek reda radi, jer su se najpre promovisale mogućnosti endžina, toolseta i multiplay.
A kada vidiš kolika je mod scena za NWN1 vidiš da su napravili pravu stvar.

P.S. Kažu da su ekspanzije mnogo bolje što se tiče priče i roleplay-a, ali ih nisam probao jer sam pod utiskom OC-a sve obrisao.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2010, 20:14   #31
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Prva ekspanzija je onako, mada ubacije par nekih bitnih elemenata (npr. cinematic kadriranje u nekim scenama).

Dok je druga prosto fantasticna. Cak povacava broj kompanjona na 2, pa deluje vise ko party based RPG.

Poslednja ispravka: player1 (31.8.2010 u 1:15)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2010, 23:56   #32
zorx
Veteran
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: 010011100110100101110011
Poruke: 585
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 160 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Igrao sam samo SP i to originalnu kapanju. Ides redom, koljes i vracas se u bazu. Ponovis 4x. Onda nova oblast. I sve tako. Izvini ali meni to uzasno lici na Diabla, samo po AD&D pravilima i bez random mapa. A to sto kazes za toolset, upravo to mi je najvise zasmetalo - znaci imaju engine koji podrzava AD&D pravila, dialog-trees, inventar, opise objekata, isprogramirane sve spelove, itd. - sve BG-je i tormente moze da podrzi, samo neko treba da iskriptuje questove - a oni naprave hack&slash.
Istina, ona glavna kampanja jeste slabija i forsira akciju koja je često zamorna, ali ima i sve ostalo; solidnu priču, prilično dobre dijaloge i likove, itd... tj. ono što igre tog HnS "žanra" baš i nemaju. NWN1 jednostavno traži MP za pun ugođaj, prelazak kampanje sa 2-3 saigrača je prava stvar.

Kao što je rečeno, druga expanzija (Hordes of the Underdark) je odlična, daleko veća uživancija nego OC za solo igranje.
zorx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2010, 14:10   #33
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
nije prica jedini faktor koji moze da definise linearnost.
Када мораш да набавиш неки предмет од неког лика, а то можеш да урадиш тако што ћеш да га убијеш или опљачкаш, украдеш или наговориш да ти га да или му учиниш неку услугу па ти он да. Ето то је нешто најосновније што чини РПГ по мени, а ако тога нема ја ту игру ни не играм, могу они да је зову РПГ и сто пута.
Дакле нелинеарност у решавању задатака, нелинеарност у смислу кретања (мапа са слободним кретањем) и нелинеарност у погледу развијања приче у односу на одлуке играча, мада је то ретко и тешко остварити.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2010, 17:04   #34
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Ja bih najjednostavnije RPG opisao kao igru u kojoj razvijas "heroja" a pritom cio fiktivni univerzum zavidi od samog igraca i njegovih odluka.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 1:06   #35
Ayatollah
Član
 
Član od: 29.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 96 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Citat:
Vulee kaže: Pregled poruke
Mislim da je tu OC ubačen tek reda radi, jer su se najpre promovisale mogućnosti endžina, toolseta i multiplay.
A kada vidiš kolika je mod scena za NWN1 vidiš da su napravili pravu stvar.

P.S. Kažu da su ekspanzije mnogo bolje što se tiče priče i roleplay-a, ali ih nisam probao jer sam pod utiskom OC-a sve obrisao.
Jes da odgovaram posle dva i po meseca, ali ajde.

Glavni kvalitet NWN 1 nisu ni originalna kampanja, ni ekspanzije (premda su one dobre, naročito HotU koji vas vodi čak u Baator). Glavni kvalitet ove igre su FENOMENALNI user moduli, koji sadrže neke od najboljih RPG priča koje sam ja ikad igrao (npr. Aielund kampanja, Midnight & Twilight, onaj sa paladinom koji pokušava da female drow thiefa prevede u good alignment i koji ima najkompleksnije neborbene logičke probleme koje sam ja ikada video u RPG-u i gomilu skrivenih mesta koje je vrlo teško uopšte naći, itd.). Modula ima bukvalno na stotine, od totalnog h&s, preko ultra hevi rol pleja, sa vrlo malo borbe, do totalnih za*****cija (Sex & Single Adventuress ), izbor je jako bogat. Stoga ja NWN nisam nikada doživljavao kao igru, već kao endžin koji su ljudi ponudili u maloprodaji, a kampanja tu dođe više kao demonstracija mogućnosti endžina, jedan manje-više usputni sadržaj.
Ayatollah je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 1:10   #36
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Tvoj post + Night Watch mod će me naterati da ponovo instaliram NWN1.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 10:27   #37
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

@Ayatollah
Potpuno se slazem. Cak sam u jednom periodu od nekoliko meseci samo igrao NWN1 module (od trash do visoko kvalitetnih).


P.S.
Midnight & Twiligh je nesto najbolje sto se tice RPGa, a da nije komercijalno. Steta sto treci deo nikad nije uradjen da zavrsi pricu.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 10:47   #38
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?



voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
dragomix (6.11.2010), nameless1 (6.11.2010), Nash Knight (6.11.2010), thebluephoenix (6.11.2010), toxic (10.11.2010), Vulee (6.11.2010)
Stara 6.11.2010, 10:58   #39
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Dobar RPG cini prica koja mora da bude ubedljiva, atmosfera i naravno NPC-ovi koji moraju da budu life like da bi sve to imalo smisla, da bi bukvalno covek poceo da "brine" za njih!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 11:05   #40
testera
Veteran
 
Član od: 9.2.2007.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 711
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 251 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Šta čini RPG?

Arcanum, Fallout1,2, BG 1,2 i tu se zavrsava prica o RPG. Torment ne spominjem jer je to interaktivna knjiga. Sve ostalo su poluderivati RPG grane. Vise nikada necemo videti nista slicno Arcanumu, Falloutu, BG, jer su tu nova pravila igre i ono od cega se zivi-novac, konzole.
testera je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako vam se čini www stranica SK korisnik O SK-u uopšte 201 7.2.2013 18:26
Kako vam se čini ova konfa za jače igre Kojic_M Osnovne komponente 18 8.3.2010 13:24
Ljudi, kako vam se čini ovo? blacklucifer90 ŠDK - Osnovne komponente 4 6.9.2009 11:44
Šta čini vaš kompjuter? SirDuck Brbljaonica 40 19.12.2007 20:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com