Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.7.2022, 21:48   #1
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Danas sam primetio na monitoru da se pojavilo par mrtvih piksela. Pošto sam ionako tražio izgovor da kupim još jedan monitor, naručim ovaj iz naslova.
E sad, moju konfiguraciju imate u profilu.

Pošto su IPS monitori sa freesyncom i 75 Hz bili svega par hiljada jeftiniji, ovaj mi je delovao kao bolja opcija, naročito zbog ergonomije.

Znam kako izgleda 120 Hz, ali nikad nisam probao kako izgleda 60 hz sadržaj na 144hz monitoru. Recimo, Skyrim, Fallout i još neke igre igram na 60 Hz da ne bi fizika glitchovala (prebacim u windowsu osvežavanje na 60 Hz, posle vratim na 75 Hz). Da li to mogu i sa ovim da odradim bez da izgubim na fluidnosti prikaza (tj. da ne izgleda gore nego na monitoru od 60 Hz)? Pošto bih ovaj LG stavio kao sekundarni a aoc kao primarni.

I ako neko ima neka iskustva sa monitorom, pozitivna ili negativna, zamolio bih da ih podeli.
EDIT: Inače ne igram kompetetivne šutere, bar ne kompetitivno, volim sim racing ali i to amaterski, single player. Znači nije da jurim preko 100 frejmova u igrama (nije ni da mogu sa ovom konfom), ali hteo bih ono što igram da bude dobro bar kao na ovom trenutnom, a bilo bi lepo i bolje.

Poslednja ispravka: makiem (11.7.2022 u 23:03) Razlog: zaboravio sam da dodam.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2022, 23:12   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Ako u Win spustiš osvežavanje, monitor to isprati i radi potpuno isto kao svaki drugi 60Hz monitor. Zato što je frekvencija osvežavanja za razliku od rezolucije hardverski promenjiva veličina, pa kada koristiš 60Hz on fizički osvežava ekran 60 puta u sekundi baš kao što radi i običan 60Hz monitor, bez ikakvih negativnih posledica.

Trip jedino može da bude ako ti je win sve vreme u 144 i navikneš se na tu fluidnost prilikom skrolovanja i sl. Kad prešaltaš na 60 izgledaće seckavije nego što se sećaš.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
makiem (15.7.2022)
Stara 15.7.2022, 1:41   #3
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Eh... da odgovorim na svoje pitanje. Jesam se zeznuo. Iako sam inicijalno bio jako zadovoljan i fluidnošću i kvalitetom slike (već sam imao iskustva sa 120 Hz, 144 možda za nijansu tečnije). Al jbg. Pojavio se mrtav crveni subpiksel, mrtvu mu majku! A nije ga bilo, sto posto, pretrkeljisali smo ekran i žena i ja, na svim bojama, naročito RGB. Taman kad sam sam se iscimao da uguram oba monitira na omanji sto i podesio sve, pokrenem win i photoshop, i na crvenom delu slike vidim crnu tačku na sred ekrana.

Definitivno ću ga vratiti. Čak neću ni da pokušavam zamenu, tražiću keš, QC je otišao do vraga i mrtvi (sub)pikseli su izgleda neminovnost, ali na full hd su jako upadljivi, možda na većim rezolucijama ne toliko. Samo je pitanje da li da pokušavam preko reklamacije (da li je moguće tražiti povrat novca u tom slučaju?) ili jednostavno da raskinem ugovor na daljinu i platim dostavu?

Ima neko savet?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 8:52   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Mislim da nijedna garancija ne pokriva jedan subpixel. Ako kreneš tim putem zavisiće od volje prodavca i servisa da to prihvate, a definitivno ne moraju. Raskid ugovora je sigurno rešenje.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
makiem (15.7.2022)
Stara 15.7.2022, 11:55   #5
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.636
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Ja imam AOC 24G2U5, razlika je što je ovaj moj 75Hz, al s njim nemam baš nikakve probleme. Kapiram da su jeftiniji malo baš zato što nemaju najbolju kontrolu kvaliteta, pa je lutrija. Ako uspeš da vratiš, super, ako ne ebiga, plaćaš manje za lutriju
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 12:36   #6
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Koliko sam ja pohvatao čitajući po internetu a i mom ličnom iskustvu, manje više kod svih je isto. ASUS, LG, HP, sada AOC. Svuda je lutrija. Čak i kada misliš da si se izvukao (kao ja sada), sasvim je moguće da u narednih par nedelja/meseci se pojave mrtvi pikseli (ovo je treći monitor u poslednjih 7 godina da je iz kutije bio bez mrtvaka a onda se ubrzo pojavilo).

Takođe, 2 ili 3 su imali mrtve piksele odmah iz kutije. Jedan asus (iz malo skuplje klase, nije bio gejmerski, 60 Hz bez freesynca i sl.) posle 2 godine je razvio nekoliko na različitim delovima ekrana. Čak i jedan mobilni telefon, mada mislim da je on imao prašinu ispod ekrana, ali rezultat je manje više isti.

I na kraju ovaj moj trenutni LG, posle 4.5 godine pojavio se jedan. Smešno je što svojevremeno TN Viewsonic od 110 eur izdržao 6 godina dok nije otišlo pozadinsko osvetljenje.

Na redditu sam čtiao iskustva likova kojima je posao da rade sa mknitorima u maloprodaji i neki konsenzus je da 50 posto ima po neki mrtav piksel, a sasvim je realno da se pojave i kasnije ako ih nema iz kutije. Naravno, reddit je reddit, zrno soli i to, ali poučen ličnim iskustvom, sklon sam da se složim sa tim (imam uzorak od nekih 10ak monitora od 2015. do sad).

Videću sa firmom kako žele da rešimo, da li preko reklamacije ili preko raskida ugovora. Znam da su mi ranije zbog jednog mrtvog piksela na novom monitoru prihvatali reklamaciju i dobijao sam novi monitor. Videćemo za povraćaj novca kako ide.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 14:07   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Mislim da nema veze sa cenom monitora. Nikad mi se nije desilo na jeftinim telefonima i monitorima ali na Samsung H6400 TV-u se na dva piksela zaglavio zeleni subpixel tj. ostao trajno upaljen. Prvi posle ~2 a drugi posle 3~4 god. Mada se ovo videlo samo na crnoj pozadini i kad se zagledaš.

Jedan moj poznanik, dobar čovek ali brendoman i pomalo snob 😁 samo Dell monitore kupuje odavno. Nije nikad nagazio na mrtav piksel ali je na par modela imao toliko groznog IPS isijavanja po uglovima da bih mnogo radije živeo sa par zaglavljenih subpixela nego sa onakvim žuto-ljubičastim isijavanjem. Ne hejtujem Dell, samo navodim primer još uočljivijeg problema na skupljem brendu koji takođe ne podleže garanciji jer je u okvirima normalnog za tehnologiju.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 15:25   #8
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Ja monitore obično kupujem polovne "kada izleti nešto jeftino", zadnji nov kupio davne 2007-me. Sada koristim ACER KA270H Abid VA panel, imače prvi monitor koji posjedujem sa ovim panelom, ima jedan mrtvi pixel koji sam primjetio prije par dana, al' to meni ne smeta, prije njega imao isto ACER samo TN, isto je imao par mrtvih pixela koliko se sijećam. I da sam kupio nov monitor ne bih pridavao mnogo značaja tome, al' sve je to od osobe do osobe.
A ovo što je kolega napisao za DELL, imao sam isto iskustvo, nije bilo mrtvih pixela al' pozadinsko katastrofa, prodao ga vrlo brzo.
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 15:57   #9
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Mrtvih pixela moze biti i na monitorima od 1000 eura...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 16:31   #10
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Ma jasno sve. Ionako sam se lomio, više zbog neke produktivnosti da ubodem i drugi monitor. Čak sam hteo i da otkažem porudžbinu ali me žena ubedila da ipak uzmem, pošto sam malo opsesivan što se tiče tih mrtvih pixela, nekako me stalno vuče da gledam u njih. Mada na ovom LG, pojavio se posle više od 4 god, ne zameram mu mnogo .
Ali ono, odmah nakon nekoliko sati... pa ako će da me živcira od prvog dana, ne vredi toliko love.
A oko probijanja backlighta, to su tek posebne muke. Jedan HP 27, šibao je žutu preko četvrtine ekrana. Opet asus, cela desna ivica, kao lenjirom da je neko povukao. A tek kad sam video kad se zaprlja difuzer, pa na beloj se pojave braon mrlje.

Nedostaju mi CRTovi
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2022, 20:57   #11
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Poručio AOC 24g2u/BK... da l sam se zeznuo?

Koliko sam mogao da skontam to probijanje pozadinskog je najviše prisutno kod TN i IPS panela, i crna boja nije crna da se tako izrazim, zato me oduševio VA panel, ali sa druge strane je "ghosting" prisutan, e sada ne znam jel' tako i kod skupljih modela nisam mnogo istraživao, uglavnom ne igram mnogo competitive naslove ali može se primjetiti nekada.
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prodao sa HP DV9500 za 70 eura, da li sam se zeznuo? vladon otpaTci 5 12.2.2017 21:58
GOM player zeznuo par video fajlova itd. Bata86 Kvarovi 7 6.5.2009 18:38
Ja zeznuo sa XPlite PROFESSIONAL Otherside Operativni sistemi 2 17.12.2008 1:58
Debelo sam zeznuo... Deusdies Slobodni softver 5 7.3.2008 12:57
Zar sam se toliko zeznuo? M1los Šta da kupim? 24 18.12.2006 18:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com