Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2013, 23:20   #21
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

pa kaži onda šta je to inteligencija po tebi? Ako je znanje, onda su mašine najpametnije jer imaju ceo internet, ako je nešto naučeno da se radi zar misliš da robot ne bi mogao da se nauči? I to bolje od tebe
Ima još jedna zanimljiva priča, o poređenju inteligencije životinja, da li je majmun pametan ako zna da se penje na drvo a riba nije? Ili je riba pametna što zna da pliva a majmun glup jer ne zna?
Ono i ja bih voleo da mi kompjuter skuva kafu, ali kao što smo videli iz priče o majmunu i ribi, tako isto kompjuter nije za kuvanje kafe, mada može da se kupi kuvalo na USB pa će i kafu da kuva...
Inteligencija je više filozofsko pitanje nego mera... tako da može da bude zanimljiva diskusija, ako ima pravih sagovornika..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 0:01   #22
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa kaži onda šta je to inteligencija po tebi? Ako je znanje, onda su mašine najpametnije jer imaju ceo internet, ako je nešto naučeno da se radi zar misliš da robot ne bi mogao da se nauči? I to bolje od tebe
Ima još jedna zanimljiva priča, o poređenju inteligencije životinja, da li je majmun pametan ako zna da se penje na drvo a riba nije? Ili je riba pametna što zna da pliva a majmun glup jer ne zna?
Ono i ja bih voleo da mi kompjuter skuva kafu, ali kao što smo videli iz priče o majmunu i ribi, tako isto kompjuter nije za kuvanje kafe, mada može da se kupi kuvalo na USB pa će i kafu da kuva...
Inteligencija je više filozofsko pitanje nego mera... tako da može da bude zanimljiva diskusija, ako ima pravih sagovornika..
Po tebi je wc solja inteligentna jer mnogo dobro guta *****.

Kompjuteri su alat. Moze komp da pretrazi ceo net al nece moci da izvede neki svoj originalni zakjucak iz toga. Moze na moju naredbu da mi da napisanu definichju necega, al ne moze sam da mi je objasni ako je ne razumem.
Nema mnogo filozofije, trazimo inteligenciju jednaku ljudskoj.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 0:17   #23
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

recimo ti u školi naučiš formulu jednakostraničnog trougla, a kompjuter dobije program na istu temu. I onda obojica znate isto, s tim da kompjuter brže računa..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 0:45   #24
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: google = skynet !?

@SirDuck
Postoje rakete sa kablom (optickim ili obicnim bakarnim), ali one imaju kratak domet (do 10km najvise) i sluze za unistavanje oklopnih jedinica i zive sile (Googlaj maljutka, nas covek napravio )

Inace, ova tema moze biti jako dobra ukoliko bi imali manje "radikalnih" struja gde jedni tvrde da roboti upravljaju nama (ili za 5-10 godina, sto je nemoguce) i drugih koji pominju nekakve ribe i WC solje

Mene celokupna tema AI-a jako zanima i jos uvek mi je nedokuciva do kraja (valjda zato sto nemam jos uvek jaku matematicku osnovu). Mislim da smo mi daleko od AI-a u nekom ozbiljnom smislu te reci, jer ni dan danas ne mozemo da napravimo program koji ce moci da prepozna svaciji rukopis sa 100% tacnoscu. A opet treba da se zapitamo u kom pravcu zelimo da se razvija AI? Da li hocemo da nam racunari sluze kao pomocnici (prepoznavanje rukopisa, odgovaranje na postavljena pitanja) ili kao samostalne licnosti koje imaju svoje stavove i principe! Iskreno, ja bi voleo da dozivim ovo drugo i potrudicu se da makar deo svoje IT karijere posvetim tome.

U svakom slucaju, apelujem na sve da "smanje dozivljaj" i da ovu temu odvedu u neke filozofske vode gde bi smo raspravljali na samu temu AI-a i sta je nama, kao ljudskom rodu, potrebno, tj. kakva vrsta AI-a.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 0:46   #25
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Samo sto tu formulu nije smislio računar već čovek.
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 1:05   #26
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
Tihi kaže: Pregled poruke
Samo sto tu formulu nije smislio računar već čovek.
Lepo rečeno, ali obrati pažnju da ljudi kao Homo Sapiens postoje hiljdama godina a da ne pričamo dalje o evoluciji da nam je trebalo da evoluiramo od jednoćelijskog organizma milijardu godina a kompjuteri postoje tek 50 god.. a mi već pričamo da li mogu da budu pametniji od nas.. imaju oni ogroman potencijal čak ni bakterije ne evoluiraju tako brzo
Robot Revolution, will machines surpass humans
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 1:30   #27
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Kompjuter je samo glupa masina koja redja jedinice i nule i nista vise, sve radi po nekom algoritmu i daleko je od ljudske inteligencije.
Mene vise brine potpuna kontrola ljudi...
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 1:36   #28
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Potencijal postoji, samo verovatno će proći još dosta vremena do njihove evolucije u razume jedinke sposobne da samostalno odlučuju, uče, i sl.
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 11:05   #29
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

@Petko, evo kolko videh te rakete su nastale 60ih i zica je tu da bi mogla da se upravlja rucno iz kofera, ne kao zastita od emp ili smetnji.
Ne verujem da se koristi optika jer je potpuno nepotrebna, mnogo skuplja i pre svega lomljiva , pukao bi izntra kabl od tolkog cimanja.

A sto se tice generalne komunikacije u vojnim uslovima, niko nece vuci kabl sa sobom gde god isao. Mislim da ne moram da objasnjavam zasto je to neprakticno i pogubno.

Mislim da bi danas ova raketa mogla da se kontrolise bez problema bezicno, ali ovo je jeftinije pa se zato i koriste idalje.
Kad je pravljena nismo imali mnoge bezicne tehnologije koje danas postoje.

U svakom slucaju opticki kabl sluzi za prenos podataka iskjucivo i nista ne bi znacio robotu u slucaju neke emp granate il cega vec.

A po pitanju pametnog racunara, svest je nesto od cega smo veoma daleko. osnovni problem je "da li racunar moze da smisli nesto sto ga covek nije naucio". Odgovor je da idalj ne moze
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 12:51   #30
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Dal je moguće naprimer da veštačka inteligencija dođe do tog stadijuma jednom da razvija nove tehnologije umesto ljudi ili će uvek biti mehanički alat za ljude
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:03   #31
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
A po pitanju pametnog racunara, svest je nesto od cega smo veoma daleko. osnovni problem je "da li racunar moze da smisli nesto sto ga covek nije naucio". Odgovor je da idalj ne moze
Vec dobar niz godina postoji kompjutaciona inteligencija, koja, uprkos tome sto nema samosvest, itekako je sposobna da smisli nesto sto nije naucena. Od prvih primeraka, programa za shah, koji su nalazili nove poteze u shahu, do Watson kompjutera, koji se, osim sto je pobedio coveka u igri Jeopardy!, itekako moze prakticno upotrebiti, a s druge strane imamo primerke ekspertskih sistema, kao sto su programi za dizajn procesora, pa cak i potpuno automatizovane robote sposobne da sami postave hipotezu i urade eksperimente koji ce tu hipotezu potvrditi ili opovrgnuti u hemiji i srodnim oblastima (*).

Sto se tice samosvesti, prva puna simulacija ljudskog mozga a time i samosvesti ce biti postignuta za 5 do 7 godina.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:13   #32
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

^Trenutno se radi na razvijanju vestacke inteligencije, ali sama vestacka inteligencija jos ne postoji i veoma smo daleko od razvoja iste. Cak je bilo reci i da se sam pojam Artificial Intelligence (AI) koji se koristi u nekim oblastima (igre npr.) zameni jer ne reprezentuje ono na sta se odnosi.

Inteligencija i brzina racunara nisu isti, a cak i tu je diskutabilno ko je brzi. Racunar ce brze pomnoziti dva broja od coveka, ali, sa druge strane, ono sto covek moze da zamisli, vizuelno (a razvija se i tehnologija koja ce ovo moci da prikaze), racunaru bi trebalo mnogo duze da obradi.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:30   #33
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
sama vestacka inteligencija jos ne postoji i veoma smo daleko od razvoja iste.
Inteligencija ne mora biti ljudskog nivoa. Vec smo sposobni da u potpunosti simuliramo rad mozga nizih sisara = imamo masine cija je inteligencija na nivou tih nizih sisara.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:34   #34
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: google = skynet !?

Znaci kazete da nismo ni blizu "Person of interest" scenariju?
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:39   #35
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Hollywood prilicno kaska za stvarnoscu. Zato vishe i nema dobrog SF-a u smislu dobrih pricha. Oni samo prezhvakavaju vec prezhvakano sa sve boljim efektima.
How close are we to a real-life Person of Interest ?
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 14:43   #36
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Vec dobar niz godina postoji kompjutaciona inteligencija, koja, uprkos tome sto nema samosvest, itekako je sposobna da smisli nesto sto nije naucena. Od prvih primeraka, programa za shah, koji su nalazili nove poteze u shahu, do Watson kompjutera, koji se, osim sto je pobedio coveka u igri Jeopardy!, itekako moze prakticno upotrebiti, a s druge strane imamo primerke ekspertskih sistema, kao sto su programi za dizajn procesora, pa cak i potpuno automatizovane robote sposobne da sami postave hipotezu i urade eksperimente koji ce tu hipotezu potvrditi ili opovrgnuti u hemiji i srodnim oblastima (*).

Sto se tice samosvesti, prva puna simulacija ljudskog mozga a time i samosvesti ce biti postignuta za 5 do 7 godina.
Taj šah može da uzme i isproba svaki potez, da izsimulira celu partiju u mnogo scenarija za jako kratko vreme, i tako odabere potez koji je verovatno najpogodniji. Ali ne može da uzme i da piše poeziju.

Watson je imao samo ogromnu bazu podataka, i ono na čemu se kod njega najviše radilo su glasovne komande. Prepozna ključne reči, pretraži net, da odgovor. Da su ga pitali da napiše originalni sastav od 10 rečenica na neku temu, ne bi ništa smisleno uradio.
Njegova osnovna namena bi bila da pomaže lekarima u dijaznozama jer može brzo da poveže simptome sa bolestima u bazi podataka i time da da "predlog".

To za prvu punu simulaciju ljudskog mozga nisam čuo. Možda misliš na neuralne mreže?
Nemam pojma, a mrzi me da tražim to sad po netu. Moram da naglasim da čisto sumnjam. Daj neki link pa da me ubediš.

Poslednja ispravka: SirDuck (29.12.2013 u 15:06)
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 15:30   #37
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Inteligencija ne mora biti ljudskog nivoa. Vec smo sposobni da u potpunosti simuliramo rad mozga nizih sisara = imamo masine cija je inteligencija na nivou tih nizih sisara.
Za ovo nisam cuo, ono sto sam pratio su neki pokusaji simulacije mozga (mislim na neuralne mreze i nervni sistem proste gliste), daleko od inteligencije nizih sisara. A ni oni nisu dali neke rezultate koji bi mogli da budu okarakterisani kao najnizi nivo inteligencije.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 15:34   #38
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Taj šah može da uzme i isproba svaki potez, da izsimulira celu partiju u mnogo scenarija za jako kratko vreme, i tako odabere potez koji je verovatno najpogodniji. Ali ne može da uzme i da piše poeziju.
Program za shah ne mozhe da pishe poeziju. Ali imash pprograme istog tipa koji to mogu. Ili da pishu muziku...

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Watson je imao samo ogromnu bazu podataka, i ono na čemu se kod njega najviše radilo su glasovne komande. Prekopza ključne reči, pretraži net, da odgovor. Da su ga pitali da napiše originalni sastav od 10 rečenica na neku temu, ne bi ništa smisleno uradio.
Kao sto rekoh. On je primerak kompjutacione inteligencije, koji radi ono sto je predvidjen da radi, i to radi veoma dobro - bolje od bilo kog choveka.

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
To za prvu punu simulaciju ljudskog mozga nisam čuo. Možda misliš na neuralne mreže?
Nemam pojma, a mrzi me da tražim to sad po netu. Moram da naglasim da čisto sumnjam. Daj neki link pa da me ubediš.
Blue Brain Project @ EPFL, koju vodi Henry Markram, radi simulaciju neurona do molekularnog nivoa. Oni su jos 2006 uradili punu simulaciju neocortical column-a pacova (neocortical column pacova ima 10000 neurona i 10^8 sinapsa; ceo neocortex pacova ima 10000 takvih column-a). Jula 2011 uradjena je simulacija nivoa kompleksnosti od 100 column-a (tzv cellular mesocircuit). Za sledecu godinu tj 2014 predvidjaju da ce uspeti da urade simulaciju celog mozga pacova koju cini 100 cellular mesocircuit-a. Po njihovoj prognozi, prvu punu simulaciju ljudskog mozga ce uraditi 2020, a sustained simulaciju 2023.

Na drugoj strani bare imash DARPA SyNAPSE Project, koja je bazirana na spiking neural networks. Dosad najvecu sumulaciju koju su uradili je 1.6 biliona neurona i 8.87 triliona sinapsa, sto dogovara broju neurona mozga macke (obrati paznju da je ovo jednostavniji nivo simulacije od Blue Brain-a). Stepen rudimentarne kompleksnosti ljudskog mozga ce postici 2018.

Avgusta 2013 Japanci su na K superkomjuteru uradili simulaciju 1 sec rada 1.73 biliona neurona povezanih sa 10.4 triliona sinapsi, za sta im je trebalo 40 minuta i 1PB memorije (*).

Svi razni projekti u ovom domenu se trenutno okupljaju u okviru Human Brain Project-a.

Ono cemu 'obicni' ljudi trenutno imaju pristup je NEST software i na njima je i od hardware koji poseduju sta od toga naprave. Za edukaciju je interesantan OpenWorm Project koji radi full level simulaciju (do parcijalnog molekularnog nivoa) C. Elegans.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 16:02   #39
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Ovo me sve podseca na seriju (film) : Battlestar Galactica. Napravili smo robote da nam sluze, pobunili su se (nekako su dobili svest), evoluirali su, pa su istrebili covecanstvo skoro i oterali nas u daleki Svemir Dobra naucna fantastika.


Roboti/Kompjuteri nikad nece imati moc inteligencije - tj razmisljanja. Bice "pametni" onoliko koliko im ljudi dopuste sa napisanim programskim kodom. Mi ne mozemo da spoznamo sve o sopstvenom mozgu, a kamoli da napravimo metalnu spravu - inteligentnom. Jedno su napisane programske rutine ,a nesto sasvim drugo inteligencija i evolucija. Da bi ti imaginarni roboti bili inteligentniji od nas ,morali bi da evoluiraju dalje od nas, sto je - smesno.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2013, 16:16   #40
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: google = skynet !?

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Roboti/Kompjuteri nikad nece imati moc inteligencije - tj razmisljanja. Bice "pametni" onoliko koliko im ljudi dopuste sa napisanim programskim kodom. Mi ne mozemo da spoznamo sve o sopstvenom mozgu, a kamoli da napravimo metalnu spravu - inteligentnom. Jedno su napisane programske rutine ,a nesto sasvim drugo inteligencija i evolucija. Da bi ti imaginarni roboti bili inteligentniji od nas ,morali bi da evoluiraju dalje od nas, sto je - smesno.
Nervne Mreze nemaju napisan programski kod. One uce stvari na osnovu inputa koji im se dostavi, na isti nacin na koji to rade i zhiva bica. Samosvest je emergence pojava velike kompleksnosti jedne nervene mreze tj velikog broja neurona povezanih sa velikim brojem sinapsa. Da bi neka mashina postala pametnija od choveka samo treba da ima veci broj neurona i sinapsa od choveka, bili oni simulirani ili stvarni.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Imate li profil? Predrag Stankovic Tekstovi u SK 1797 5.2.2014 19:06
Google Fiber startuje! ZoNi Internet usluge 10 29.7.2012 15:56
Google voice Gradimir Programi za mobilne telefone 3 16.3.2010 16:06
Google Wave - moguća zamena za Facebook? Casper'NS Internet tehnologije 19 14.2.2010 21:06
Google Caffeine - novi Google pretraživač holodoc Internet tehnologije 7 26.8.2009 10:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com