Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2017, 15:59   #1
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Question blu-rey,isplatil se?

Guglajuci,primijetio sam da je blu-ray po memoriji,ko neki hdd,pa razmisljam da kupim "citac/pisac" i da na blu-ray diskove smijestam igre,filmove ,slike itd.
Da li je to pametno? Da li ce taj disk posle nekog vremena gubiti memeoriju?(ipak je to novije)

Poslednja ispravka: DeCoy (30.11.2017 u 17:29)
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 16:11   #2
max888
Veteran
 
Član od: 20.3.2009.
Lokacija: Хипербореја
Poruke: 775
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 167 puta na 138 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Дуже да поживи свакако до двд-а или цд-а.
Што се смештања података тиче, боље купи неки 3тб јефтини хард и кутију за њега. :d
max888 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 17:24   #3
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

ako je isto kao s dvd uredjajima(a verovatno jeste) nikako se ne isplati. KAtastrofalni kvalited rezaca koji traju manje nego garancija + cene diskova, veliki hard je najbolje resenje ko sto rece kolega. Naznam za kvalitet diskova doduse, al mislim da su mi svi stari dvdovi rezani pre 10 godina jos uvek zivi, najvise zavisi od cuvanja, da nisu u vlaznoj sobi, itd..
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 18:14   #4
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Nekad sam davno, prije dvije ili tri godine, kupio polovan BR čitač, i bukvalno ga jednom upotrijebio za tu namjenu da odgledam od komšije pozajmljen Dark Knight original BR. Ne pamtim kad sam šta i na DVD narezao a ne na kakav BR koji i nema da se kupi lokalno. Ionako sve trpam po 1TB hardu, a odavno razmišljam i još jedan veći da uzmem.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 20:47   #5
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

BR rezač nije jeftin, diskovi od 25GB su najjeftiniji 60-ak dinara... Znači da narežeš npr. 3 TB podataka ti treba sve ukupno 15+ hiljdada dinara... a dobar HDD od 3TB (npr. Toshiba P300) košta ~12K. Da ne pominjemo koliko je HDD brži i komforniji za upotrebu.

Na drugu stranu što neko reče da će taj BR rezač verovatno da potraje koliko i garancija i onda moraš da kupiš novi inače imaš gomilu neupotrebljive plastike u kući.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 22:47   #6
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Sta vi mislite,da li ce u bliskoj buducnosti blu-ray diskovi zamijeniti dvd-ove u skladistenju instalackonih(ili kako god)igara. Mislim da je jedina prednosta ta.
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 22:49   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

sad se igre skidaju preko neta nema više na cd
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 23:02   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Fizička distribucija igara za PC je odavno prošlost, dešavalo se da kupiš fizičku kopiju a na disku bude narezan samo steam instalacioni exe ili još gore papirić sa steam ključem. Konzole se još donekle drže. Jedini BR bastion su filmovi, mada i tu streaming sve više uzima primat.

BR je mrtav što se tiče fizičkog skladištenja podataka, solid state memorija je budućnost.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2017, 23:02   #9
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Citat:
припjat kaže: Pregled poruke
Guglajuci,primijetio sam da je blu-ray po memoriji,ko neki hdd,pa razmisljam da kupim "citac/pisac" i da na blu-ray diskove smijestam igre,filmove ,slike itd.
Da li je to pametno? Da li ce taj disk posle nekog vremena gubiti memeoriju?(ipak je to novije)
Na poslu imam BD-RE rezač, koristim ga za rezanje kopije backupova i pošto se backup radi na dnevnom nivou, režem na njih i to je neki vid trajne arhive.

Što se tiče izdržljivost, izdržljiviji su od DVD i CDova, jer zbog gustine zapisa moraju da budu izdržljivi, a životni vek im varira od toga koji je kvalitet samog praznog medija, kao i od uslova čuvanja. Za Verbatim BD-R onaj najeftiniji, računaj okvirno između 7 - 20 godina, opet zavisno od uslova i načina čuvanja i korišćenja istih.

Verbatim ima i kvalitetnije medije, a najkvalitetniji je M-DISC za koga tvrde da je neuništiv i sa njim si miran bar 100 godina (nevezano od uslova čuvanja).

E sad, u tvom slučaju, pošto planiraš da rokaš suštinski nebitne stvari (filmovi, muzika, igre), bolje je da uzmeš eksterni hard disk i njega koristiš, a slike da kopiju držiš na njemu, a kopiju na DVDovima ili na cloudu.

BD-RE rezači su ipak preskupi za naše uslove, oko 10k, da je cena upola manja, prvi bih ga ja kupio kod kuće, ali sve dok ne padne na nivo koliko košta DVD rezač (~2.000 dinara), neće biti masovno prihvaćen.

Inače, BD-RE rezači kao uređaji su ipak kvalitetniji od DVD rezača, tako da duže traju od garancije, a ja sam narezao preko 500 BD-R/DVD/CD diskova do sad sa njim, još uvek radi.

Fun fact: Na poslu imam CD koji datira iz 1999. godine, na njega narezana tadašnja baza podatka, pre par meseci sam iz radoznalosti ubacio da ga probam i pročitao je sve bez problema.

Čuva se u plastičnoj kutiji u metalnom ormanu u optimalnim uslovima temperature i vlage.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
припjat (30.11.2017)
Stara 30.11.2017, 23:37   #10
припjat
Član
 
Član od: 29.3.2017.
Lokacija: Zerbishe Republik
Poruke: 241
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Prakticno BR disc i konzole zaobilaze(jer imaju hdd).
Ali ipak imam gomilu krsa kojeg mi je zao i obrisati(jer ce mi kao trebati) a ni ostaviti. Exsterni hdd mi je zao puniti tim krsem a ovako narezem,frljoknem ga negdje i to je to.
Slika imam puno tj jedan stari hdd skoro pun(za ne povjerovat ~150gb slika od mogucih 165gb)
@bachi
haha ja imam tarzan igricu na cd-u od '99 i idalje je u funkciji. Mislim da cak imam i neki programcic iz '95.
припjat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2017, 10:07   #11
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: blu-rey,isplatil se?

Imam dva drajva na računaru. Nisam ih koristio godinama i kada sam skoro hteo nešto da vidim uvideo sam da neće ni da se otvore. Ni jedan. Diskovi su vrsta pred izumiranjem. Moj glas ide ka HDD-u.

A pitanje, čemu skladištenje filmova i koje čega? Ja imam gomilu filmova na diskovima i nisam odgledao ni jedan sa njih godinama. Sve ima na netu. U doba dial-upa je to možda i bilo ok, ali sada kada svi imaju barem 10Mbps to ne pije vodu.

Jedino ako su u pitanju tvoji lični video zapisi.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com