Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.1.2018, 17:01   #1
Mare91
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Zaključan bios

Poz, imam Lenovo ThinkPad yoga x1 1st generation na kome je zaključan bios, dobio sam ga od zeta koji živi u nemačkoj a on iz neke stare firme gde je radio, na njemu sam imao win 10, pošto sam imao problema sa windowsom reših da ga obrišem i instaliram novi, prilikom brisanja izbacio mi je neku poruku da postoji neki problem i da ne može da nastavi, od tad kada stisne power dugme samo se pojavi logo kompanije, zatim crni ekran i stoji tako, reko nema veze, ubaciću usb i instalirati novi win ali prc, uđem u bios a on zaključan supervizor passwordom, ne mogu da promenim sa čega će se prvo butovati, još se pominje neki uefi boot ili tako nešto, probao sam da namestim da taj win na usb-u bude uefi ali ne vredi, sad čitam na lenovo sajtu se pominje zamena cele ploče, jel postoji neka druga mogućnost, npr da ubacim ssd u drugi komp, instaliram win, vratim ga u laptop i inst drajvere ili tako nešto, ne bih baš da kupujem novu ploču a taj pass nema šanse da nađem, zet se već raspitao u toj firmi ne znaju ništa, hvala unapred na pomoći

Zaboravih da napomenem, kada se lap pali oritisnem F12 da bi mi izbacio list sa koje mogu da izaberem sa čega da se butuje, kada kliknem na "USB HDD" (tako mi piše za usb fleš) samo se zatamni ekran na sekundu i ništa se ne desi, kao da ništa nisam ni kliknuo
Mare91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 17:06   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Zaključan bios

Win10 je bio vjerovatno OEM, originalan i bio je vezan za ploču, razlog više da ubuduće prvo izguglaš koliko je bezbjedno i preporučljivo gaziti sisteme na takvim laptopima. Za ubuduće, Norton Ghost i bekap cijelog diska sa svim podešavanjima, a sad možeš da probaš instalaciju na drugom identičnom uređaju i da zapališ svijeću pa postaneš religiozan i dosljedan u molitvi. Probaj i preflešati bios, ali iz mog iskustva to otključavanje je 976.42% nemoguća misija.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 17:08   #3
Mare91
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zaključan bios

Čitao sam o nekoj Cmos bateriji, vađenju iste i resetovanju biosa, ili spajanju određenih pinova koji rade to isto, da li bi mi to pomoglo?
Nije valjda sad beskoristan, valjda može nešto da se uradi

Poslednja ispravka: Mare91 (10.1.2018 u 18:41)
Mare91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 18:46   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Zaključan bios

Upravo to probaj, vađenje baterije i/ili spajanje pinova, proguglaj za detalje.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 18:49   #5
Mare91
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zaključan bios

Pretpostavljam da bi resetovanjem biosa i otključavanjem postavki mogao da instaliram windows koji nije njegov originalan?

Zaboravio sam da napišem da nisam hte da izbrišem windows neko da se resetuje na početno stanje, tj da pobriše sve aplikacije, medije i slično i da se vrati u stanje tek instaliranog windowsa, krenuo je lepo do nekih 35% onda je odjednom krenuo 55% 75% 100% i izbacio poruku "faild" i još nsšto je pisalo, nmg da se setim tačno, posle toga ne podiže windows

Poslednja ispravka: Mare91 (10.1.2018 u 20:04)
Mare91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 18:59   #6
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Zaključan bios

Ako ga otključaš možeš da instaliraš bilo koji OS.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 22:54   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Zaključan bios

Nema Boga da otključa bios, a ako ga resetuje resetovaće ga ponovo na tu šifru. To je nekad neko unio šifru, instalirao firmin OEM Win koji je vezan za matičnu ploču da se zaštiti od modifikovanja konfiguracije, vađenja komponenti ili nadogradnje. Resetovanjem ili zamjenom CMOS-a ne postiže se ništa, a taj fazon "paljenja na žice" (hotwiring) pali samo kod onih laptopa koji te puste da UĐEŠ u Bios a ti ne možeš ni to. Najbolje rješenje: naći identičan laptop ili ghost image kompletnog njegovog hard diska, biosa, drajvera itd. (praktički nemoguće). Drugo najbolje rješenje, kupovina otključane ploče. Treće najbolje rješenje, prodaja takvog kakav je i kupovina novog. Ta otključavanja Biosa i fazoni i fore su dostupni, ali ne i svemogući.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2018, 23:42   #8
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Zaključan bios

Jel ovo pomaze:

mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Mare91 (11.1.2018)
Stara 11.1.2018, 0:19   #9
Mare91
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zaključan bios

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Nema Boga da otključa bios, a ako ga resetuje resetovaće ga ponovo na tu šifru. To je nekad neko unio šifru, instalirao firmin OEM Win koji je vezan za matičnu ploču da se zaštiti od modifikovanja konfiguracije, vađenja komponenti ili nadogradnje. Resetovanjem ili zamjenom CMOS-a ne postiže se ništa, a taj fazon "paljenja na žice" (hotwiring) pali samo kod onih laptopa koji te puste da UĐEŠ u Bios a ti ne možeš ni to. Najbolje rješenje: naći identičan laptop ili ghost image kompletnog njegovog hard diska, biosa, drajvera itd. (praktički nemoguće). Drugo najbolje rješenje, kupovina otključane ploče. Treće najbolje rješenje, prodaja takvog kakav je i kupovina novog. Ta otključavanja Biosa i fazoni i fore su dostupni, ali ne i svemogući.
Ja mogu da uđem u bios, ali ne mogu ništa, tj skoro ništa da promenim jer je većina opcija zaključana, situacija je kao na videu iz prethodnog odgovora, mogu samo da gledam bios, još uvek ga nisam otvorio da proverim to sa baterijom
Mare91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2018, 0:58   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Zaključan bios

Bez master passworda te nema nigdje
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2018, 10:59   #11
Mare91
Novi član
 
Član od: 25.1.2015.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zaključan bios

uspeo sam, nisam otključao bios ali sam inst windows, ovaj put sam koristio Rufus i uspelo je, napravio sam uefi bootabilan usb što sam i ranije pokušavao sa drugim programima i očigledno bezuspešno
Mare91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Toshiba C660 - Zaključan BIOS hektorcic Prenosni računari 2 9.6.2015 0:04
Zaključan bios a ne znam password vojkan7 Prenosni računari 1 14.1.2013 13:27
Main BIOS checksum error davidhaker26 Kvarovi 10 1.12.2010 13:01
Grafika laguje na win7 ? Filip011001 Grafika 21 1.12.2009 14:08
BIOS pomoc!!!!! buyjoon Operativni sistemi 4 15.1.2006 14:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com