Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.6.2009, 20:05   #1
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Slackware problem

Zdravo momci, sto se radi, imam jedan problem, pa posto nisam bas nesto preiskusan, bolje da ovdje potrazim resenje za moj problem.

Imam Windows XP na racunaru, i jedan HD od 320GB, jedna partticija je za XP, 20GB, druga mi je za neke podatke, 180 GB, i treca stoji onako, velicine priblizno 20 GB. HD je WD3200 tamo neka oznaka, nisam siguran, SATA. E sad, kad upalim racunar, posle dobrodoslice ASUS P5Q SE ploce, ucitava Marvel adapter, i posle toga izbaca da "adapter 1 disk not found" (ovo pisem jer ce mozda pomoc problemu). Posle toga se XP sasvim normlano dogne i radi, samo sam to primijetio da se pojavljuje, inace nista ne koci, niti prijavljuje ista drugo.

E sad, imam Slackware 12.0 DVD, i kad ga ubacim, restartujem racunar, krene insalacija sa DVD, sve se normalno odvija,znaci ucitam kernel hugesmp.s (moze bit da nisam dobro zapamtio, ispravite me ako grijesim, pored njega posotji jos huges.s i jos jedan kernel, nisam siguran kako se zove), posle toga izaberem US keyboard, i onda se ulogujem kao root, do tad je sve OK. Problem nastaje kad ocu da pokrenem cfdisk, prijavljuje mi FATAL ERROR disk not found, dok fdisk mi predlozi sta da kucam ali kad ukucam fdisk /dev/hda, isto prijavljuje da ne moze da otvori disk.

Da napomenem, htio sam Slackware da instaliram na particiju od 20 GB, ali nikako ne mogu da vidim HD, trazio sam odgovore na google, ali nijedan nije usko povezan sa mojim problemom, imaju ljudi problem isti, ali nemaju XP instaliran i sl, tako da nisam uspio da nadjem odgovor.

Nadam se da sam bio jasan, namjerno sam boldovao ono kad podizem XP, mozda ima nekpog znacaja to sto prijavljuje, ne znam u cemu je problem ni kako da ga rijesim, vidio sam po netu da MOZDA treba ucitati sata.i kernel, ali ja ga nemam na ovome DVD-ju.

Moze li mi neko pomoci, kako da ovo rijesim, mislim da sam naveo sve relevantne stavri koje mogu uticat na instalaciju...

E ja sad idem na pizzu sa zenom, pa se nadam da ce neko znat u cemu je problem, brzo cu se vratit da vidim da li ima resenja za moj problem, pozdrav momci, sve najbolje
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 21:45   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Neznam kako da ti pomognem oko glavnog problema, ali znam za ovo boldovano. Ta poruka koja ti se pojavljuje je zbog toga sto imas SATA DVD drive, sto ce reci da je Marvell PATA kontroler prazan, tj nista nije prikljuceno na njemu i zato se javlja. Doticni kontroler iskljuci u BIOS-u, i poruka is no more.

Za Slackware nisam pametan, to je visa matematika Hteo sam da ga probam ali sam cuo neke gadne price o njemu tipa "sta ce ti Slackware, on jede zivu decu" pa sam produzio dalje u narucje "user friendly" distribucija. Sad ce neko da me flejmuje
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 21:48   #3
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Nisam siguran ali cini mi se da sam negde procitao da Slackware ne moze da se instalira na logicku particiju,samo na primarnu.Proveri prvo da li ti je ta od 20 GB primarna.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 21:59   #4
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Jeste DVD mi je SATA.

@na12 Mislis da treba da je promijenim pa da probam, jer sam vidio po netu, da ljudi ovo resavaju insaliranjem ubiuntua recimo, a onda samo opice setup Slackwarea preko njega, bez potrebe za particionisanjem iz slackware konzole

Nije primarna, vec logicka, ali kad krenem iz partition magica da je prebacim u primarnu, kaze mi da posotji sansa da mi se sistem uopste ne bootuje i da mogu izgubit sve podatke
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 22:23   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Pa zar ta particija nije prazna? Sta onda ima da izubis od podataka

Najbolje uzmi Parted Magic Live CD, pa onda obrisi tu particiju (pa onda smanji Extended) i onda je napravi ponovo ali ovaj put kao primarnu. Konvertovanje oce da prodje gadno ponekad, jer se desava da zezne i druge logicke particije koje su bile u toj Extended sa njom.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 22:46   #6
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Citat:
kvare_cg kaže: Pregled poruke
Jeste DVD mi je SATA.

@na12 Mislis da treba da je promijenim pa da probam, jer sam vidio po netu, da ljudi ovo resavaju insaliranjem ubiuntua recimo, a onda samo opice setup Slackwarea preko njega, bez potrebe za particionisanjem iz slackware konzole

Nije primarna, vec logicka, ali kad krenem iz partition magica da je prebacim u primarnu, kaze mi da posotji sansa da mi se sistem uopste ne bootuje i da mogu izgubit sve podatke
Moj ti je savet da ne koristis partition magic,vec acronis-a ili gparted.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 22:51   #7
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Ne moze, proba sam sve, pa ne moze, ebi ga, eo sad skidam ubuntu, pa cu njega da instaliram, pa cu preko njega slack da bacim, nema mi druge, hvala u svakom slucaju momci
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 23:51   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Pa tebi je disk SATA, znači ide "fdisk /dev/sda" ne "hda". Za svaki slučaj prvo kucaj "fdisk -l", to će ti izlistati sve diskove i postojeće particije na njima.
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem, gasenje browsera i usporen rad WMV i FLV formata..... Razial Kvarovi 3 2.6.2009 14:58
Problem sa WiFi-om... matke Kvarovi 1 11.1.2008 14:51
Veliki problem sa RAM memorijom leka Kvarovi 10 27.7.2006 10:17
problem sa ramom i klokom procesora mad_skillz Kvarovi 1 18.7.2006 10:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com