Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.6.2009, 21:19   #21
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Slackware problem

Pod uslovom da je kartica prepoznata i konfigurisana kako treba onda je magična reč
netconfig
iz zbirke magija i vradžbina pod imenom Slackbook i to na srpskom
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2009, 21:19   #22
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Napišem li ovo još koji put dajte mi Pulitzera.

Kod:
lspci | grep Ethernet
ako dobiješ odziv mrežna kartica je prepoznata (vrlo verovatno da jeste)

Ako IP adresu dobijaš putem DHCPa (automatski) dovoljno je da uneseš u terminal, kao root naravno,

Kod:
dhcpcd eth0
Ako pak IP adresu unosiš ručno, potrebno je da izvršiš

Kod:
ifconfig eth0 xxx.xxx.xxx.x up
gde su Xevi IP adresa. Posle toga edituj /etc/resolv.conf i unesi DNS parametre tvog provajdera, ako na ruteru nije uključen DNS forward (tako nekako se zove) u obliku

Kod:
nameserver xxx.xxx.xxx.xxx
.

Ako je DNS forward uključen (verovatno jeste), dovoljno je da upišeš

Kod:
nameserver yyy.yyy.yyy.y
gde su Yi adresa tvog rutera.

Najelegantnije rešenje jeste da na ruteru uključiš DHCP server i DNS forward, i sve završiš prvom komandom (dhcpcd eth0).

:edit:

Ili lepi netconfig kog takođe pokreneš iz terminala. Elegantniji način da uradiš ovo što sam gore ispisao, hvala Goranu.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2009, 23:28   #23
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Brzi ste mi ka munje, probacu to sve, nvidia 9800gt je grafika inace, ali ocu to sam da iscackam, ako sam vec krenuo da radim oko linuxa, hvala u svakom slucaju, imacu slobodu da vam se obratim ako dje zakocim

Nisam uspio da se konektujem, kad kucam dhcpcd eth0 samo mi pise DHCP BROADCASTING i nista se ne pojavljuje, preko netconfiga namjestim sve dobro, znaci stavim da mi je DHCP, ne loopback ili ono trece, nasao sam neko uputsvo na net, ali mi ne radi, sastoji se od sledeceg:
u terminal ukucam pppoe-setup
ukucam username
onda interface, koji stavim na /dev/eth0 ( ovaj mi je interface enabled u network)
onda kad mi trazi nesto za ISP, tu ukucam server (ili ostavim prazno,u oba slucaja je rezultat isti), to je podrazumijevano ukoliko ocu DHCP
onda ukucam pass
firewall ne ukljucujem

E sad, kad ukucam pppoe-start, on podigne link preko interfacea ppp0(????), i na komandu pppoe-status on izbaci da je link aktivan, da je point to point protokol, ali i dalje nece da mi otvara nikakve stranice, nece ni da pinguje nista ne netu, sto to moze bit, ja sam stvarno proba sve sto sam moga, ali samo sam uspio do ovoga da dodjem, da je link UP, ali da nemam neta, inace eth0 mi je enabled network interface...

Hvala momci

Poslednja ispravka: kvare_cg (20.6.2009 u 1:57)
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 8:40   #24
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Slackware problem

Stani sad, moramo da razgraničimo kako se tačno konektuješ na net. Jel na tvom ruteru namešten DHCP ili praviš PPPoE konekciju na kompu? Kad si na winu jel ti radi net čim uštekaš kabal od mrežne ili moraš da pokreneš ikonicu sa PPPoE konekcijom?
U prvom slučaju moguće da zeza nešto od podešavanja (npr. DNS forward), a u drugom slučaju proveri da li možeš da pinguješ preko IP adrese (npr ping 217.24.17.12). Ukoliko dobiješ odgovor onda je najverovatnije problem do DNS-a pa ćeš u /etc/resolv.conf po Neky-evom uputstvu upisati
nameserver 208.67.222.222
sačuvati i probati ponovo da li radi net u browseru.
Ako si u mogućnosti podesi ruter da bude DHCP server jer se onda sva podešavanja obavljaju automatski. Ako se koristi PPPoE moraćeš svaki put da pokrećeš pppoe-start da bi se konektovao ili da nameštaš da se komanda izvršava svaki put kad se sistem podiže.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 10:17   #25
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

U Windoz mi je ikonica, sto me pravo nervira, sto moram svaki put da je klikam da se connect, kao na dial-up, inace i je modem dlink360r, kojeg nema na njohivom sajtu, niti znam koja je njegova adresa, 192.168.1.1 nije jer sam je proba...
A u vezi pinga, probao sam da pingujem google, ali mi javlja unknown host, niti ce ista da otvori u browser, samo mi pise da je link UP kad ukucam pppoe-status...
Ocu li ja ipak probat da ukucam taj server, pa da vidim sto ce onda bit?
Modemu ne mogu pric, ja ne znam sto je ovo casti mi, polomio bih ih...
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 11:00   #26
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Slackware problem

Pretpostavljam da je ruter namešten da radi u bridge modu pa mu je isključen DHCP. Kada bi mogao da mu priđeš i podesiš ga da on radi PPPoE konekciju i da mu uključiš DHCP onda bi uštedeo sebi podešavanja na bilo kom sistemu. Vidi da li ti tema na ES pomaže (ima neko uputstvo za taj ruter, ali nisam čitao šta je konkretno u pitanju) http://www.elitesecurity.org/t169422...modem-Link-DSL
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 19:43   #27
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Jok, taj link sam i ja nasa jutros, ali je tamo samo dato specifikacije za ovaj moj modem i to na njemackom, a ne mogu mu pric, nema on web interface, prilazi mu se preko neke tcconslole, koliko mi rekose ovi nasi iz telekoma, probacu sad da je nadjem nedje po netu ako je ima...
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2009, 23:27   #28
kvare_cg
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 427
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 50 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Slackware problem

Uspio sam da napravim net, problem mi je bio u trazenju PCMCIA kartica ocigledno, preko njega je komp trazio DHCP DISCOVER, cim sam odradio /etc/rc.d/rc.pcmcia stop, mogao sam da se konektujem i da pingujem sve, u svakom slucaju hvala na trudu momci, ako zakocim nedje, obraticu vam se...

e sad cu malo da se hvalim, uspio sam sam da provalim u xorg.conf fileu kako da namjestim rezoluciju, i uspio sam sam da instaliram flash player za mozillu Napredujem, napredujem)

Poslednja ispravka: kvare_cg (21.6.2009 u 14:52)
kvare_cg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem, gasenje browsera i usporen rad WMV i FLV formata..... Razial Kvarovi 3 2.6.2009 14:58
Problem sa WiFi-om... matke Kvarovi 1 11.1.2008 14:51
Veliki problem sa RAM memorijom leka Kvarovi 10 27.7.2006 10:17
problem sa ramom i klokom procesora mad_skillz Kvarovi 1 18.7.2006 10:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com