Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.3.2009, 16:27   #1
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Koristio sam do pre dve nedelje sledeću konfiguraciju (kupljenu pre 100 godina): MSI KT3V sa KT333 čipsetom na kojoj je prikacen AMD Duron na 1200MHz, RAM od 256 PC2700 (bio je i jedan PC2200 na 266 koji sam prodao pre nedelju dana) i HDD Paralel ATA133, Maxtor 6E040L0 (kao što se iz oznake vidi iz loše serije) od 40GB. Par meseci unazad, iako relativno mlad (jul 2006.g) počeo je da me zezza HDD – bad sektori, da bi mi pre par nedelja napravio njesra iz kog sam se jedva iščupao (mislim na podatke). Malo sam ga „popravljao“ i evo ga sad radi, ali katkad opet padne sistem pa ga vrati sa backupa u tako...
Kupio ja novu mašinu, a stari rekoh da preobratim u multimedijalni uređaj, prikačen na TV pa filmovi, muzika i tako to.... No, kakomi je novi ATA skup (zato sam i uz’o novu masinu sa SATA) ja bih da ga ne kupujem neg’ da kupim jednu fleškicu od, recimo 2GB, napravim nekakv mini Windows, instaliram ga na tu flešku koja će da igra ulogu HDD i biti stalno prikopčana i to je to.
Znam da će neki prevrtati oči od čuđenja i misliti, „pa zar ne može da proda stari krš i kupi DVD player“. Stvar je u tome, neću DVD player, jer u kompu mogu da puštam bilo koji format, zatim da podešavam titlove, njihovu boju veličinu, jedno drugo, bogatstvo opcija i tako to. A drga strana je sentimentalna, pa tolike godine je taj komp radio kod mene, neka ga tu, mi volimo jedan drugoga....
Dakle šta me to zanima? Zanima me kako da prepravim Windows instalaciju (setup) izbacim sve ono što nije potrebno, teme, defolt sličice, suvišne drajvere šta ti znam još šta, i da, nalik na onom sa Hiren’s 9.7 diska bude mini, s tom razlikom sto bih voleo da podržava još i zvuk i sliku a eventualno i internet (za internet radio i TV).
Da li je to izvodljivo, da li fleška može da se koristi kao HDD, i da li i na koliko, može da se „okrnji“ Widows (jel može na oko jedan GB ukupno, mislim kada se instalira na flešku da bude toliki)? Naravno da može i neka ranija verzija Wina, npr 98, ME...
Ovaj bedni (bedni zbog bed sektora) koji se još kotrlja, bih koristio za podatke, dok se kotrlja, to jest na njemu bih skladištio muziku i prebacio poneki film dok odgledam pa del pa opet...
Nadam se savetima, linkovima, sugestijama (po mogućstvu na našem jeziku jer sam engleski počeo da učin od pre par meseci, mada o.k. baratam sad i s njim)...
Hvala
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2009, 16:48   #2
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Dva problema
1. nemoze windoz da se botuje sa fleske.
2. nemoze via cipset da botuje bilo sta sa fleske.

To sto vindoz nemoze sa fleske mozes da prevazidjes tako sto ces da koristis Linux. PCLOS je dobar za multimediju jer ima sve kodeke iz momenta. To sto nece ploca sa fleske mozes da prevazidje buatabilnim flopijem.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2009, 12:32   #3
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Dva problema
1. nemoze windoz da se botuje sa fleske.
2. nemoze via cipset da botuje bilo sta sa fleske.

To sto vindoz nemoze sa fleske mozes da prevazidjes tako sto ces da koristis Linux. PCLOS je dobar za multimediju jer ima sve kodeke iz momenta. To sto nece ploca sa fleske mozes da prevazidje buatabilnim flopijem.
1. Grešiš, može (postoje verzije XP-a na flešu, ne znam šta im je od funkcionalnosti uskraćeno, ali verujem da se može slušati muzika i gledati film)
2. Opet grešiš, ja imam VIA chipset i probao sam jedan takav XP sa fleša čisto da vidim da li radi. Radi.)
Što se tiče PCLOS, tu se slažem sa tobom, čak i sa diska, bez instalacije, on pušta muziku i filmove.
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Spawn BG na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 15.3.2009, 12:44   #4
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

I ja mislim da moze windows da se pokrece sa fleske , ali tu postoji jedna mana. Posto windows vrsi jako puno upisa na flesku u kratkom vremenskom periodu to moze poprilicno da smanji radni vek fleske.Tako da ako mene pitate ja sam pre za live verziju linux-a ili windowsa koja se pokrece sa cd-a.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nutsbre@ker na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 15.3.2009, 14:10   #5
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Imam ja neki Live WinXp za USB Flash, unattended Win. Nije los za slucajeve kada crkne Win, pa zelis samo da prebacis podatke sa sistemske particije. Za drugo nije, ima on Wordpad i Paint i neke takve programcice, podrzava mrezu i stampanje, ali to je sve. Velik je nekih 150MB i za pokretanje mu treba 10-ak minuta. Kreira neku particiju pri paljenju, ne znam da li na HDD-u ili mozda i u RAM-u (dosta brzo reaguje), odnosno prakticno se instalira svaki put. Jedina mana mu je sto je ova moja verzija pola na nemackom, pola na engleskom, ali radi poso.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 15.3.2009, 14:42   #6
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Moj ti je savet da stavis neki linux na taj flash,recimo slax ili puppy,zato sto oni imaju mogucnost da se ucitaju u RAM i da nista ne pisu po flash-ki ako to neces,cak mozes i da izvadis flash posle startovanja sistema,samo moras da ga vratis kad budes iskljucivao linux.Inace ako stavis da ti os stalno shvrlja nesto po flash-u nece ti dugo trajati.

Edit: Mada ako ti je veoma star komp ne verujem da ima mogucnost butovanja sa flash-a.

Poslednja ispravka: na12 (15.3.2009 u 14:59)
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 15.3.2009, 14:51   #7
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Pa ni ovo cudo ne pise nista po flash-u, samo se raspakuje sa njega u, valjda, RAM.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2009, 15:15   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Citat:
Spawn BG kaže: Pregled poruke
1. Grešiš, može (postoje verzije XP-a na flešu, ne znam šta im je od funkcionalnosti uskraćeno, ali verujem da se može slušati muzika i gledati film)
2. Opet grešiš, ja imam VIA chipset i probao sam jedan takav XP sa fleša čisto da vidim da li radi. Radi.)
Što se tiče PCLOS, tu se slažem sa tobom, čak i sa diska, bez instalacije, on pušta muziku i filmove.
Mozda postoje verzije kojima je to nabudzeno, aki on je pominjao da on to nLituje, tako nema sanse da oficijalnja verzija XP-a moze sa fleske tek tako. Ja se sa tim nisam bakcao jer mislim da nema potrebe kad postoji Linux.

A za VIA cipsetove, recimo, imam Asus P5VDC-MX na bratovom kompu i nece ni da cuje sa fleske. Svestan sam da je to zavsno najvise od ploce i BIOS-a, al sam mislio da VIA cipsetovi imaju taj limit. Mozda tu nisam u pravu...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 15.3.2009, 20:25   #9
ledilo
Član
 
Član od: 25.12.2005.
Poruke: 198
Zahvalnice: 198
Zahvaljeno 145 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Post br. 6 u ovoj temi. Trebalo bi da ti završi posao.
http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...260#post664260
ledilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ledilo na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 16.3.2009, 12:50   #10
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows na Flash koji bi se koristio umesto HDD-a

Može Win da se bootuje sa fleške, postoje tutorijali na netu pomoću kojih sam napravio Win steup flešku i sa nje, kao sa CD-a, sada instaliram Win tako što na first boot device namestim USB flash a kod novih ploča koje imaju ATA i SATA..., namestim i prioritetni boot uređaj da bude fleška (svaka ploča malo različitije nudi ove opcije, u svakom slučaju, pročačka se BIOS i gde god može namesti da USB bude prvi u odnosu na ostale memorije). E sad, ja sam laik pa možda, kao svaki laik koji više uči čačkanjem nego proučavanjem (a razlog tome je što mi svo vreme za čitanje oduzmu fakultetski obimni udžbenici sa temom potpuno različitom od računara-hemija) imam glupe ideje i postavljam glupa pitanja, dakle mislio sam da fleška može da zameni HDD u potpunosti (a koako je meni ceo Win sa svim, meni potrebnim programima, zauzimao oko 2,5GB, mislio sam da bi flash od 4 bio i više nego dovoljan a extra povoljan, jer sam čuo da na nekim novim poslovnim prenosnim računarima mesto HDD je fleška od 4, 8 ili sl. GB, pa sam mislio da može i na desktop računarima A nisam znao da je njen vek trajanja mali ako se rade česti upisi...
A ovo za VIA chipsetom možda je i tačno, bar za moju ploču, jer sa te fleške sa Win instalacijom nisam mogao da pokrenem inastalaciju Wina jedino na tom kompu. Hvala svima puno, ideje su i dalje dobrodošle, a mislim da, dok ne nađem novi-polovni i ispravni HDD (a u mom gradu je to jako teško) da ću da, upravo, koristim neki od onih linuksa (ima nekih koji su rađeni da se baš s fleša dižu-čitao sam sinoć na netu podstaknut vašim predlozima).
Ako imate ideju gde ili znate mesto na kome se prodaje puno tih polovnih delova za računare javite mi, please, na privatnu poruku ili kako god, ili ako neko od vas prodaje mogli bi da se privatnom porukom dogovorimo
Hvala svima, svaka vaša informacija je jedan (ili više) koraka ka mom uzdizanju iz šarlatanizma i puno mi znači!
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Dark Eye - Drakensang nikos Role-Play 284 3.11.2014 19:53
[Mobilni telefon] Nokia E71 PsyDuck Opisi, recenzije i testovi 57 6.5.2011 1:49
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13
Windows Vista i fino podešavanje istog dbaja Operativni sistemi 6 7.5.2007 2:39
Uzeo bih IrDA na USB2.0 - koji je najbolji ??? Ilic Marko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 23.2.2006 19:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com