Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.11.2017, 23:23   #1
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Iiyama monitori-koji?

Tražim 27" (eventuralno 32") 1440p monitor sa Freesync, VESA i izbor je pao na:

1) https://geizhals.de/iiyama-g-master-...loc=at&hloc=de

2) https://geizhals.de/iiyama-g-master-...loc=at&hloc=de

Kakav je kvalitet ovih monitora, pogotovo me zanima da li bih se lako prilagodio na VA na TN panel (IPS ne mogu ni štapom)?

Hvala

Poslednja ispravka: helen (13.11.2017 u 23:39)
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 1:43   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom iiyama

Ah, iiyama monitori. Kao i Viewsonic, nedostupni na našem malom tržištu, ali ih zato ima preko u Mađarskoj.

Nažalost, iiyama pati od istog problema od kojega pate mnoge japanske korporacije, a to je menadžment (verovatno matorci upravljaju) koji je zamrznut u prošlosti,
samo što se ovo preliva i na hjihov biznis u Evropi. Iz nekog razloga, oni ne šalju svoje modele na testiranje. Zna se iz prve ruke da su ih neki testeri kontaktirali za primerke,
ali su naišli na zid ćutanja. Samo dva sajta koliko znam ih testiraju i to čisto sumnjam da dobijajo direktno od iiyame ili uvoznika/distributera već najverovatnije sami kupe
(pa vrate) ili dobiju od neke maloprodaje.

Ja sam preporučio nekoliko njihovih modela za koje postoje testovi, a oni su nažalost retki zbog svega što sam otkucao. Ne proporučujem kupovinu ne proverenih modela (na slepo).
Mislim, svako ima pravo da troši svoj novac (kredit i sl.) kako hoće i to je u redu.

Što se tiče predložena dva modela – imaš sreće, oba su detaljno testirana . Razlika je ogromna. Veći ima 28“ UHD Innoluxov TN panel, a manji 27“ 2560x1440 AUO TN 144 Hz panel.
Po meni je 3840x2160 na 28“ totalna budalaština. Uopšte neću ni ulaziti u to kakvu zver treba imati (PC iz tvog opisa je preslab za igranje iole malo zahtevnijih naslova).

Definitivno iiyama G-Master GB2760QSU-B1 Red Eagle (a i oni ga preteraše sa imenom…).

Da li ćeš se moći prilagoditi sa VA (otkucaj konkretno koji model imaš)? Nemam pojma. Dobije se puno bolji odziv piksela, ali sve ostalo će biti (poprilična) degradacija.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
helen (14.11.2017)
Stara 14.11.2017, 16:54   #3
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

Hvala Duke.

Moj model je BenQ VW2430H.

Kada ukucam u filtere ovo što sam postavio kao kriterijume u prvom postu ponuda ispadne smešna, ili nema VESA ili je ekran zakrivljen.
https://geizhals.de/?cat=monlcd19wid...AMD+FreeSync+2

Stvarno ne znam šta uzeti u tom domenu.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 17:27   #4
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

SVA (Samsung Display) paneli su samo zakrivljeni.
AU Optronics isto pravi samo zakrivljene AMVA3 panele koji su 100+ Hz. Ne razvijaju više ravne panele (AMVA+) uopšte…

Manjak VESA rupa je isto problem. Nažalost, nisu mi jasni proizvođači zašto ih izbacuju (moj monitor je primer te gluposti) u modelima kad nema potrebe.
Takođe, FreeSync ponuda je jako dobra – samo jedan G-Sync model sa zadatim parametrima...

Nešto ćeš morati žrtvovati . I ja sam isto kada sam kupio monitor početkom oktobra, a kupovao sam negde od decembra prošle godine. Čitava saga

Za šta ti treba inače monitor (primarna namena)?

Možeš kupiti TN, ali izuzev odziva piksela… E sad, nekome to i ne smeta.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 18:06   #5
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

Vidim da će morati neki kompromis.

Gaming nije primarna namena, već fotografije i video obrada, ništa specijalno.
IPS ne dolazi u obzir, a TN nisam video ne pamtim. Zato mi na slici deluje da je bolji nego što jeste.

Ostade ta iiyama Red Eagle koja ispunjava sve kriterujume, ali je drugi panel, pa me je zanimalko koliko je to lošiji panel u odnosu na VA.

Takođe iiyame imaju patentiranu x-res tehnologiju, koja oštri sliku ako je recimo HD rezolucija na 1440p ekranu, i navodno radi odlično.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 22:02   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom AHVA?

ASUS MG279Q

Znam da si rekao ne IPS, ovo je AHVA (AUO) , ali – na benchu je kupio jedan član nedavno. Čitaj poruke odavde. Tu je i link gde sam objasnio te famozne panele i modele.

Ako se ne dobije problematičan primerak, taj monitor je zver. Najbolji za precizan rad sa bojama, a i ne kaska puno za najboljim TN panelima po pitanju odziva piksela.
Lično sam razmišljao da ga kupim, ali ne igram igre koje imaju koristi od tolikog osvežavanja tako da bi bacio novac.

Sa linka što si ostavio – HP Omen 32 ni pod razno. Reklamira se kao igrački model, ali je slab za to.

TN panel i foto obrada ne idu jedno sa drugim. I najbolji TN paneli pate od vertikalne promene game, manje nego jeftini modeli, ali pate i što je veća dijagonala to je izraženije.
VA paneli pate od horizontalne promene game, ali je to kod modernih VA panela dosta minimizovano i uvek je manji efekat nego kod TN-a tako da mogu proći za foto rad ako
si svestan ograničenja. Takođe, svi TN paneli imaju malo jači matirani premaz pa to još dodatno degradira sliku.

Ne znam šta još da ti otkucam, ali si došao u ćorsokak da to nešto što hoćeš ne postoji . Nisi ni prvi ni poslednji (bilo je i slučajeva i na benchu).

Možeš kupiti iiyamu pa vratiti nazad ako ti ne odgovara, zar ne?
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 22:28   #7
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: AHVA?

AHVA nema veze ni sa IPS ni sa VA, nekad ga reklamiraju kao IPS jer ima sve sto ima IPS minus probijanje i glow. A AUO mu je stavio VA u ime jer je jeftiniji od IPS za proizvodnju i neki cilj im je da napadne IPS odozdo i da zameni VA. Kao next-gen VA.

Mene realno nervira sto ne pise AHVA u specifikaciji, volim da pise tacno sta kupujem, ali izgleda da moze da se utvrdi, valjda kad pise IPS to je AHVA, a kad pise AH-IPS to je IPS. Stari IPS bez AH izgleda vise nema.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
helen (14.11.2017)
Stara 14.11.2017, 22:47   #8
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

@Vojvoda

Dobar je ovaj Asus, svakako uzimam u razmatranje.

@Mickie

AHVA nema glow? Nisam to znao, svakako ću bolje pogledati modele sa AHVA.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 22:57   #9
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
@Vojvoda

Dobar je ovaj Asus, svakako uzimam u razmatranje.

@Mickie

AHVA nema glow? Nisam to znao, svakako ću bolje pogledati modele sa AHVA.
Ja nisam primetio, koristim ih na laptopovima. Imao sam malo probijanje na dnu na jednom laptopu ali sam skinuo ekran i pogledao stampanu plocu, bila je malo nakrivljena prilikom transporta. Ispravio sam je rucno i sad nema probijanje. To je bilo samo zbog fizickog pritiska na bezel.

Imam trenutno u kuci Latitude E5470, E7450 i Thinkpad T450, svi sa B140HAN01.3, a imao sam i e5550 sa B156HAN01.1. Na nekim od ovih laptopa je dosao LG AH-IPS ekran pa sam menjao na AUO jer mi se navikle oci a i imam sredjen supply chain za njih. Za sad sam video samo jedan B140HAN01.2 koji je probijao ali ne klasicno kao IPS, nego je izgleda ocigledno bio defektan primerak, imao je i bele tacke kao da je udaren, a 1.2 verzija ovog panela je prekinuta proizvodnja, 1.1 i 1.3 se i dalje proizvode.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2017, 23:37   #10
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom IPS

@ helen

Ignoriši mickija pošto je u nekom svom filmu. Uz to očigledno uglavnom nema pojma šta kuca .

Naravno da AHVA paneli imaju IPS glow kao i svi IPS-oliki paneli. Postoje samo jaki retki modeli koji ga nemaju (imaju PLS panele), a jedini način da se eliminiše IPS
glow je upotrebom A-TW polarizera što i koristi Eizo u svojim profesionalnim modelima. Ako te interesuje, ovde možeš pročitati moje detaljno objašnjenje kao i odmah
poruka posle nje.

Postoji nekoliko modernih vrsta IPS-olikih monitor panela:
1) AH-IPS (LG Display)
2) PLS i AD-PLS (Samsung Display)
3) AHVA (AU Optronics)
4) ADS (Beijing BOE Optoelectronics Technology)
5) AAS (Innolux)

4) i 5) su jako retki kod desktop monitora. ADS su rašireni kao TV paneli, ima ih i dosta kao laptop paneli, a AAS su izuzetno rašireni kao laptop paneli.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
doctor (15.11.2017), helen (15.11.2017)
Stara 1.11.2022, 23:34   #11
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Iiyama monitori-koji?

Da oživim malo temu: iiyama gb2470hsu? Kakav je kvalitet današnjih iiyama monitora, i kako se pokazao ovaj konkretno model, jel' dobar izbor?Pozdrav!
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Nintendo Wii U Stranger2 Konzole 2705 13.1.2017 10:20
Svet kompjutera 6/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 43 28.6.2013 11:51
Koji sajt koristite za social networking? --ComputerBoy-- Brbljaonica 44 1.6.2010 17:02
Koji player koji se puni preko USB dodo Foto i audio/video 8 1.6.2006 21:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com