Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.12.2017, 21:01   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom pozadinsko svetlo za tv (led trake)

ima li negde kod nas da se kupi solidno jeftino pozadinsko svetlo za tv (43 inca), odnosno one usb led trake, ili neko slicno resenje (bias lighting)?

koristim ga kao monitor, gotovo non stop u mraku, a skapiao sam da bi moglo da mi poboljsa iskustvo.

ako neko zna, moze i pvt.

i da, gornja strana tv-a je malo nagnuta napred, jer stoji na zidu iznad radnog stola, pa se ptiam da li bi zbog toga trebalo da bude i improvizacije po pitanju tog svetla? da li ono mora da ide na sam tv, ili moze i direkt na zid da se stavi?

hvala!

p. s. ako znate da nesto valja a nije skupo (tipa 10-15e) i moze da se poruci preko e-baya bez naplate dostave, moze link (mada bih radije to odmah zgrabio i zavrsio, ako ima kod nas negde).

Poslednja ispravka: polarnimeda (18.12.2017 u 21:29)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2017, 19:38   #2
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

Na ali expressu ima sa sve kontrolorom da se uzme a mislim da ima i kod nasih kineza.
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Starface na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.12.2017)
Stara 20.12.2017, 13:16   #3
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

Neko ce dati konkretnu preporuku nadam se, treba voditi racuna o tome koliko se greju, topla/hladno bela(sto moze uticati na percepciju same slike na ekranu), da li je dupla stampa i dovoljno jak provodnik kako kod duzih traka ne bi bilo slabljenja u nivou svetla kako se odmice od ispravljaca.

Pozeljno je da lepis trake na TV a ne na zid kako bi dobio indirektnije svetlo, tj. da se svetlo odbija o zid i onda vraca ka tvom oku sto ga cini manje zamornim. Takodje i estetski je prihvatljivije jer iz raznih uglova deluje ravnomernije, iz krajnjih uglova se nece videti da imas trake i slicno.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.12.2017)
Stara 20.12.2017, 13:42   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

Slažem se da treba na TV da bi se obasjao zid iza što ravnomernije. Ako se teži da slika na TV-u izgleda što tačnije po pitanju boja trebalo bi da svetlo bude iste boje kao bela na TV-u što je obično bela toplote ~6500K. Ja sam imao vrlo uvrnutu situaciju da mi sa desne strane TV-a stojala neka lampa toplije nijanse, pa kada zažmurim na levo oko desno vidi hladnu plavičastu sliku na TV-u a kada zažmurim na desno, ovo levo koje ne gleda u tu lampu direktno vidi normalnu sliku.

Ja sam evo baš juče dobio sa Alija ovu traku. I maler, radi traka ali ne radi kontrola, tako da mogu samo da je upalim a ona je tada zelena što mi baš ništa ne znači. Tako da sada pregovaram sa prodavcem da mi pošalje nov RF daljinac i prijemnik. Nije mi ni za cimku ni za kintu, nego što sam želeo da montiram traku a neću moći još neko vreme dok se ne reši problem.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (21.12.2017)
Stara 21.12.2017, 1:01   #5
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

hvala za odgovore.

kod nas ne znam ni pod kojim nazivom da trazim.

pitam se i sta da radim tacno sa trakom jer je tv nakrivljen, tj gornja strana je malo izbacena jer mi stoji malo povise u odnosu na kako sedim.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2018, 2:37   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

evo samo da se javim posto sam uveliko sredio ovo.

kupio na buvljaku 3m trake (boja 6000k), transformator, prekidac, na kraju i dimer (koji nije bio neophodan, ali ajde). izaslo me vise (oko 2.500), ali kapiram da sam dobio bolju/prirodniju varijantu od RGB, plus nisam hteo da napajanje vucem iz jedinog usb-a na tv-u.

sve u svemu, jedna od najboljih stvari koju sam mogao da uradim posto nisam bio zadovoljan dubinom crne. apsolutna preporuka! promena je gotovo ekstremna i zao mi je sto ne mogu da je pokazem fonom - kamera nije dovoljno dobra da to ulovi.

cak ni obicne slike sa ukljucenim svetlima nisu ni blizu dovoljno realnih, jer je na slici svetlo mnogo bljestavije i napadnije nego sto stvarno jeste, plus bi svakome ko ima vise zida od mene (a koji pritom nije zelen, kao moj) ovo bilo jos bolje. ali, evo dve.





hvala jos jednom svima na pomoci, a ako neko moze da promeni ime teme, neka u zagradu stavi "bias lighting", posto verujem da su mnogi pomislili da se radi o pozadinskom osvetljenju u okviru samog tv-a.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2018, 3:15   #7
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

https://www.aliexpress.com/item/44-K...846721155.html
ja sam narucio ovaj nakon sto mi je stiglo prvo pozadinsko osvetljenje za neispravinim daljinskim. brate mislim, 44 dugmica za 2 $...
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2018, 14:56   #8
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

Može objašnje zašto neko stavlja te led trake? Viđao sam da se prodaju televizori sa ugrađenim tako nečim, ali ni tada nisam shvatao svrhu.

Da li je to samo za one koji gledaju TV u potpunom mraku, pa kao da manje šljašti slika? Ili je više onako radi izgleda i marketinga?

Možda ne kontam, jer je meni uvek uključena bar jedna lampa, često i nekoliko njih.

EDIT: i još nešto: zar to "pozadinsko svetlo" ne treba nekako da prati boju koja je u tom trenutku najuočljivija na TVu (znači, ako se vidi npr. more, onda svetlo bude plavičasto, ako se vidi Sunce, onda da bude žuto itd)? Kad se zalepi ova LED traka, ona sve vreme sija belom svetlošću?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2018, 16:05   #9
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

poenta pozadinskog osvetljenja je da, vizuelnim efektom koji stvara, poboljsa kontrast u odnosu na granice tv-ovog hardvera. u sustini je glavna stvar (bar za mene) taj efekat crnu boju cini tamnijom, pogotovo u mraku kada crna jos vise lici na tamno sivu nego kada je upaljeno svetlo.

ne umem naucno da objasnim zasto, ali efekat biasa jeste veci od onog koje daje obicno (nocno) svetlo u sobi, jer bije otpozadi, u zid. sprecava refleksije na ekranu i mogu reci da je izuzetno nenapadno, prijatnije i pravilnije rasporedjeno od onog koje sam imao sa stonom lampom.

nekome se prevashodno svidja kako to izgleda, sto i jeste kul (ako je pitanje kablova kako-tako reseno). mada, da nema pomenutog efekta koji je u mom slucaju izuzetan i koji je promenio mlaki utisak nakon kupovine tv-a, ja bih tv i dalje koristio u totalnom mraku.

na kraju, imas i te varijante koje promenama boja prate sliku, ali su skuplje i po meni odvracaju paznju. osim toga, utvrdjeno je da bi idealno bilo da pozadinsko svetlo ima belu boje temperature oko 6500k, sto bi trebala da bude i boja ciste bele na samom tv-u.

eto, mozda nesto nije savrseno tacno, ali to je ono cime sam se ja vodio i sta sam usput procitao.

i jos jednom, zao mi je jer slike ne mogu da docaraju koliko bias pomaze u mom slucaju. ali, prosto i jos jednom - tamno siva koja bi trebala da bude crna, a nije zbog ogranicenja panela, zaista postaje "duboka" kada je svetlo upaljeno.

Poslednja ispravka: polarnimeda (6.2.2018 u 19:34)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
ZoNi (7.2.2018)
Stara 4.11.2018, 9:58   #10
alex1974
Novi član
 
Član od: 31.10.2011.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: pozadinsko svetlo za tv (led trake)

Da li se nesto dobija ako televizor nije okacen na zid vec stoji u regalu?
Naravno ima mesta oko televizora.
alex1974 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanje od racunara kao napajanje za led trake Kojic_M Osnovne komponente 17 22.5.2017 11:25
LED trake DonCorleone91 Šta da kupim? 1 23.4.2017 9:11
Pozadinsko svetlo Logrom Prenosni računari 3 13.4.2015 14:38
Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510 i pozadinsko osvjetljenje displeja gavranpero Kvarovi 0 3.6.2010 21:45
Svetlo na mišu... Angorn Ostale komponente 15 16.6.2009 19:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com