Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.12.2012, 3:36   #41
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Jok, Tikomir (levo na sliki).

"Kako to misliš, nema mesta za povećanje Internet rubrike...?!"
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Oggy na korisnoj poruci:
oluja (2.12.2012)
Stara 3.12.2012, 10:42   #42
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Malo sam razocaran tekstom o kompjuterima u brodogradnji. Imalo je tu svasta nesto da se kaze, a ovako je ispao jedan generalizovan tekst o raznolikosti brodske forme... Moglo je da se pomene koji se to softveri koriste prilikom samog projektovanja, a tu ne mislim na one standardne tipa AutoCAD i sl, 3D modelere (SolidWorks, Rhino) vec na konkretne addon-e i samostalne programe: ShipConstructor (oslanja se na AutoCAD), ShipWorks, Multisurf (addon-i za konstrukciju odnosno hidrostatiku broda), MaxSurf, Orca3D ( za Rhino), te samostalni programcici (Delftship, odnosno besplatni Freeship!). Svakako bi mogli da se pomenu i TribonM3 koji iako mator i danas se koristi u dobrom delu stranih (citaj: Azijskih), CadMatic... A tek softveri u kasnijoj eksploataciji, za krcanje, balast...

Da me pogresno ne shvatite, izuzetno mi je drago sto se uopste pojavio takav tekst, Dragan Kosovac me prijatno iznenadio poznavanjem materije (ukoliko i sam nije brodogradjevinac) , ali mislim da je tu moglo sto-sta vise da se kaze sto se tice samog softvera...
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 10:48   #43
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Možda je i moglo da se kaže, ali razmisli i sam, koga bi to zanimalo osim vas nekoliko koji se bavite tom materijom? I šta bi nekom značilo da zna imena programa koji se koriste u brodogradnji?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 11:11   #44
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Ne mora sve da se kaze, ali nesto moze da se pomene. Ne moraju da se nabrajaju programi, ali mi ovako se tekst sveo na neku generalizaciju i pricanju o panamax, post panamax i slicnim terminima. Eto, neki screenshot programa za krcanje, u kom se video kako je opterecen brod i gde se puni balast i uporedo slika broda opterecenog takvim teretom. Ne znam, meni ovako nekako sturo.

Sto se tice imena programa u brodogradnji, mozda bi neko van te materije i otisao na YT, pogledao neki zanimlljiv video i zainteresovao se.

Naravno, moje misljenje.

edit: moglo je u infoboxu
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 12:07   #45
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Možda je i moglo da se kaže, ali razmisli i sam, koga bi to zanimalo osim vas nekoliko koji se bavite tom materijom? I šta bi nekom značilo da zna imena programa koji se koriste u brodogradnji?
Kako, dal' bi nekoga zanimalo ili ne?! Ja sam više saznao iz ovoga što je napisao JohnnyB nego iz uopštenog teksta koji je napisao Kosovac u SK. A opet da se nadovežem na konstataciju JohnnyB da bi to moglo da ima uticaj na mlade da se zainteresuju i za takve komplesne programe. Kod vas sve nešto od frlje.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 13:04   #46
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Nadam se da ce ovo biti samo podstrek da se pojavi i nastavak teme "Kompjuteri u brodogradnji". U sustini, ne znam da li je SK ogranicen brojem strana za rubriku Nove tehnologije, da li imaju u planu vec neke druge teme koje ce obraditi... Jer mislim da se ovde bas moze napraviti lepa prica o razvoju kompjuterske pismenosti u jednoj grani nauke i industrije, ali i kod nas.

Uvodjenje kompjutera u brodogradnju je takav tehnoloski iskorak, da su projektni biroi sa nekoliko desetina trasera (ljudi koji su na podu crtali delove broda u razmeri 1:1) svelo na 2-3 ljudi, koji taj posao obave mnoooogo brze.

Ima tu jos dosta neispricanih prica, koje bi svakako mogle naci svoje mesto u casopisu, od samih pocetaka do poslednjeg krika tehnologije...
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 16:01   #47
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.358
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
JohnnyB kaže: Pregled poruke
Uvodjenje kompjutera u brodogradnju je takav tehnoloski iskorak, da su projektni biroi sa nekoliko desetina trasera (ljudi koji su na podu crtali delove broda u razmeri 1:1) svelo na 2-3 ljudi, koji taj posao obave mnoooogo brze.
Uvođenje kompjutera u bilo koju branšu gde se radilo ručno (mislim na projektovanje, ne proizvodnju) je ogroman tehnološki iskorak. Ja danas mogu za sat vremena da nacrtam ono za šta je celom birou nekada trebala čitava sedmica.

Lepo je pomenuti primenu, ali je bespotrebno zamarati čitaoce suvoparnim nabrajanjem imena programa i slično. Ako je nekoga tekst zainteresovao takve informacije danas su na 2-3 klika daleko.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 16:21   #48
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Uvođenje kompjutera u bilo koju branšu gde se radilo ručno (mislim na projektovanje, ne proizvodnju) je ogroman tehnološki iskorak. Ja danas mogu za sat vremena da nacrtam ono za šta je celom birou nekada trebala čitava sedmica.
Mislim da bi za uvodnu pricu u ovakvom tekstu sa temom Kompjuteri u brodogradnji bilo savrseno mesto da se kaze da su se delovi brodova crtali rukom u HALAMA, raznim matematicko-nacrtnim metodama savijene oblike razvijali u ravan, prenosili paus papirom na metalne ploce i tu rezali, a da sada programi sami obeleze elemente, prebace ih u 2D, spakuju na predvidjenu tablu lima koju povuku iz baze magacina, posalju na CNC gde se sve po automatizmu radi.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Lepo je pomenuti primenu, ali je bespotrebno zamarati čitaoce suvoparnim nabrajanjem imena programa i slično. Ako je nekoga tekst zainteresovao takve informacije danas su na 2-3 klika daleko.
To sto sam nabrojao programe ovde, ne znaci da bi trebalo u tekstu to uraditi na taj nacin. Daleko od toga. Ali mislim da je tema Kompjuteri u brodogradnji pomalo omasena ili bolje receno zapostavljena u odnosu na druge stvari iznete u clanku.

Da se razumemo: meni se dopalo sto se pisalo o toj temi, ali mislim da je clanak koji je izasao u ovom broju moze biti sjajan uvod u seriju od nekoliko tekstova o istoj temi.
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 14:23   #49
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Tekst jeste pomalo štur, ali moraš se staviti u ulogu ostalih čitalaca koje ta materija ne zanima toliko koliko tebe. Kao što si ti očekivao detaljniju razradu, njima bi detaljnija razrada bila dosadna i posle nekoliko uvodnih rečenica prešli bi na nešto drugo.

Nažalost, u uređivanju časopisa stalno moraju da se prave takvi kompromisi.

Jedan kompromis o kojem sigurno nisi razmišljao predstavlja i uklapanje teksta u zadati prostor... i da ne nabrajamo dalje.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 15:48   #50
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Prvo mesto na DotA 2 turniru i nagradu od 45000 dolara...
strana 88

Da li je ovo stamparska greska ili su pobednici stvarno osvojili dzak dolara?
Mozda ovo pise samo u mom primerku.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 16:04   #51
Nenad Vasovic
Član
 
Član od: 22.8.2005.
Poruke: 277
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 511 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
Acanen kaže: Pregled poruke
Prvo mesto na DotA 2 turniru i nagradu od 45000 dolara...
strana 88

Da li je ovo stamparska greska ili su pobednici stvarno osvojili dzak dolara?
Mozda ovo pise samo u mom primerku.
Nije štamparska, već greška nadležnog urednika, tačnije moje malenkosti Ispravljajući tekst kolege Kosovca, koji je korektno napisao RSD, otkucao sam dolare umesto dinara Možemo samo da nagađamo šta mi se vrzmalo po glavi u tom trenutku i uticalo na tu omašku... U svakom slučaju, izvinjavam se čitaocima na dezinformaciji
Nenad Vasovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 16:19   #52
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
Nenad Vasovic kaže: Pregled poruke
Nije štamparska, već greška nadležnog urednika, tačnije moje malenkosti Ispravljajući tekst kolege Kosovca, koji je korektno napisao RSD, otkucao sam dolare umesto dinara Možemo samo da nagađamo šta mi se vrzmalo po glavi u tom trenutku i uticalo na tu omašku... U svakom slučaju, izvinjavam se čitaocima na dezinformaciji
Nisam planirao da kritikujem nekoga sa proslom porukom nego sam hteo malo da se nasalim.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 17:09   #53
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Da, ali ispalo je da je stvarno greška. Izgleda da svi podsvesno žudimo za pustim dolarima...
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 20:13   #54
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Tekst jeste pomalo štur, ali moraš se staviti u ulogu ostalih čitalaca koje ta materija ne zanima toliko koliko tebe. Kao što si ti očekivao detaljniju razradu, njima bi detaljnija razrada bila dosadna i posle nekoliko uvodnih rečenica prešli bi na nešto drugo.

Nažalost, u uređivanju časopisa stalno moraju da se prave takvi kompromisi.

Jedan kompromis o kojem sigurno nisi razmišljao predstavlja i uklapanje teksta u zadati prostor... i da ne nabrajamo dalje.
Ovako šturi tekst ne zaslužuje da bude na naslovnoj strani. To je obmana čitalaca. Možda je neko hteo da kupi SK baš zbog tog teksta. I šta je dobio?! Mućak! Ja jesam redovni čitalac SK i baš me je taj tekst zainteresovao, vidi se u ranijem postu na ovoj temi. I bez toga bi svakako došao do novog broja.
U zadnje vreme ste popravili pisanje naročito je napredovao hardver deo gde su ploče i grafičke. Međutim, pojedini drugi tekstovi su stvarno razočarenje. I prihvatite jednom kritiku na pravi način a ne da se branite na neodgovarajući način.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
JohnnyB (4.12.2012)
Stara 4.12.2012, 20:52   #55
JohnnyB
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 213
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Tekst jeste pomalo štur, ali moraš se staviti u ulogu ostalih čitalaca koje ta materija ne zanima toliko koliko tebe. Kao što si ti očekivao detaljniju razradu, njima bi detaljnija razrada bila dosadna i posle nekoliko uvodnih rečenica prešli bi na nešto drugo.

Nažalost, u uređivanju časopisa stalno moraju da se prave takvi kompromisi.

Jedan kompromis o kojem sigurno nisi razmišljao predstavlja i uklapanje teksta u zadati prostor... i da ne nabrajamo dalje.
Citat:
JohnnyB kaže: Pregled poruke
Nadam se da ce ovo biti samo podstrek da se pojavi i nastavak teme "Kompjuteri u brodogradnji". U sustini, ne znam da li je SK ogranicen brojem strana za rubriku Nove tehnologije, da li imaju u planu vec neke druge teme koje ce obraditi... Jer mislim da se ovde bas moze napraviti lepa prica o razvoju kompjuterske pismenosti u jednoj grani nauke i industrije, ali i kod nas.
JohnnyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyB na korisnoj poruci:
todos (4.12.2012)
Stara 5.12.2012, 17:01   #56
tchalle
Član
 
Član od: 24.8.2010.
Lokacija: BG
Poruke: 44
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

U ovom broju sam saznao za dva odlična besplatna programa, koja se lako koriste. To su MultiCommande i FormatFactory. Baš programi koji su mi trebali.
Sve pohvale.
tchalle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2012, 17:06   #57
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
tchalle kaže: Pregled poruke
U ovom broju sam saznao za dva odlična besplatna programa, koja se lako koriste. To su MultiCommande i FormatFactory. Baš programi koji su mi trebali.
Sve pohvale.
Za Format Factory si mogao da saznaš i pre četiri godine od njih

http://www.sk.rs/2008/09/skpd08.html
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
tchalle (5.12.2012)
Stara 5.12.2012, 19:30   #58
Stella Rossa
Član
 
Član od: 2.8.2010.
Lokacija: Nederland
Poruke: 475
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 62 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Kupio danas novi sk sve review-e igara procitao i malo se razocarao opisom novog NFS-a po meni je mnogo bolja igra neko sto je opisana ali dobro nema veze
Stella Rossa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2012, 1:10   #59
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Одличан Ђекићев текст о win 8 и рекао бих право из главе. Затим, Кузма и AC3. Када човек у једној реченици помене LMS и ZS тај текст не може да буде лош. Игру сам само покренуо и одиграо на кратко, али када сам видео црвене мундире и снег нисам могао а да не застанем и не сетим се младости и неких лепших и безбрижнијих времена. Само је фалио Командант Марк или евентуално Блек. Одлично.


BTW, скоро сам једног лика питао ко/шта је то ФЛОК. Није знао и силно сам се разочарао. А има три и по банке.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
Oggy (6.12.2012)
Stara 6.12.2012, 2:50   #60
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Ja mislim da je uvod u opis Ass Creeda 3 najbolji uvod u istoriji uvoda. "Raskosnim zenama i raskosnim igrama covek je sklon da oprosti mnoge stvari." Odusevljen sam
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet kompjutera 7/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 149 23.7.2008 17:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com