Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.12.2012, 15:27   #61
BigVlada
Novi član
 
Član od: 29.12.2005.
Poruke: 16
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 18 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

hmm, u tekstu o virtuelnim mašinama autoru se potkrala greška. Naime VMWare Player može da pravi virtuelne mašine. Ja jednu malu xp mašinu teram već par godina na njemu. Ne znam kako je autoru to promaklo jer je to prva opcija na desnoj strani ekrana, ispisana prilično krupnim slovima, u osnovnim prozoru programa. Ili preko tastature sa CTRL-N. Ta informacija bi mogla da pomeri tas na vagi u njegovu korist u zaključku na kraju teksta.
BigVlada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2012, 17:41   #62
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom

Citat:
BigVlada kaže: Pregled poruke
hmm, u tekstu o virtuelnim mašinama autoru se potkrala greška. Naime VMWare Player može da pravi virtuelne mašine. Ja jednu malu xp mašinu teram već par godina na njemu. Ne znam kako je autoru to promaklo jer je to prva opcija na desnoj strani ekrana, ispisana prilično krupnim slovima, u osnovnim prozoru programa. Ili preko tastature sa CTRL-N. Ta informacija bi mogla da pomeri tas na vagi u njegovu korist u zaključku na kraju teksta.
Pozdrav, Vlado.
Ja sam autor teksta pa cu ukratko objasniti u cemu je stvar.

Rec je bila o programu VMWare Workstation a ne o VMWare Playeru (ovaj poslednji nije testiran). Inace, VMPlayer nisam nikada koristio ali znam da ranije nije mogao da pravi VM pa zbog toga i nije uzet u razmatranje. Logicno mi je bilo da nesto sto je besplatno bude dosta losije od onoga sto se placa

Koristim (mada i ne narocito cesto) 'punokrvni' Workstation pa zbog toga i nisam mogao da vidim opciju na desnoj strani ekrana
U sustini, ti si u pravu. Plejer moze da pravi VM i to stoji i u njegovom odicijalnom FAQ-u:

http://www.vmware.com/products/player/faqs.html

Dobro znas da se kod nas ljudi snalaze na razne nacine i da preko 95% ima nesto od piratskog softvera na kompu. Na zapadu to zaista znaci mnogo vise nego kod nas i cinjenica da VMPlayer radi skoro iste stvari kao VMWorkstation itekako igra vaznu ulogu. U tom slucaju bi ga mirne duse mogli postaviti ispred Oracle Virtual Box-a koji je takodje besplatan.

Onda nam od platnih programa ostaje jedino Parallels koji pokazuje najbolje rezultate od svih testiranih masina. Kosta oko 50$ u verziji 6 za Windows i donosi jos oko 30% bolje performanse od onih koji su prikazani u tekstu (gde je prikazana verzija 4).

VMWare jeste odlican ali je Parallels jos bolji (brzi). U svakom slucaju, hvala na korekciji.

srdacno
Igor

Poslednja ispravka: igor7 (11.12.2012 u 17:48)
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
BigVlada (13.12.2012), oluja (12.12.2012), water wizard (19.12.2012)
Stara 13.12.2012, 10:04   #63
BigVlada
Novi član
 
Član od: 29.12.2005.
Poruke: 16
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 18 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Hvala na brzom odgovoru i razjašnjenju dileme. Da, Player čini mi se tek od prethodne verzije podržava pravljenje virtuelnih mašina. Takođe je proširen i broj podržanih os-eva, tako da sada npr. zvanično podržava Solaris 11 (iako se mogao instalirati i na prethodnoj verziji).

Dodatne alatke mnogo olakšavaju posao a takođe i mogućnost copy-pasteovanja fajlova direktno u virtuelnu mašinu. Na taj način sam npr. bio u mogućnosti da pokrenem Black Dahlia-u na Win-u 95.

Novost koju si pomenuo u vidu Unity-a je zaista sjajna, stariji programi poput Photoshopa 3.0.5 se bez problema vrte u prozoru koji se ne razlikuje od ostalih Win 7 programa.

Pre desetak i više godina ste imali temu broja o otpisanim kompjuterima. Bilo bi interesantno pročitati članak na temu starog softvera, tj. koliko je legalno koristiti npr. Autocad 14 sa Win-a 95 i da li uopšte postoji mogućnost legalne kupovine i korišćenja starog softvera. Znam da je u EU parlamentu bila priča o tretiranju starih verzija nekih aplikacija na isti način kako se tretira fizička roba dok su softverske kuće imale stav da ljudi treba da kupuju samo nove verzije programa, ne i polovne.

Posebna tema bi mogla da bude analiza cene i mogućnosti starijih verzija programa u odnosu na novije, tj. da li se npr. nekom grafičkom dizajneru početniku više isplati da se više muči sa legalnim fotošopom cs2 dok ne skupi novac za noviji ili da radi na crno sa piratskom verzijom novog do sticanja dovoljne količine novca za kupovinu istog?

Kolika bi bila svrshishodnost sajta poput GOG-a namenjenog starim aplikacijama?
BigVlada je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2012, 12:10   #64
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Jel imate mozda u wallpaper rezoluciji slike nasih airbrush umetnika koje ste pohvalili u prethodna dva broja?
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2012, 13:05   #65
Nenad Vasovic
Član
 
Član od: 22.8.2005.
Poruke: 277
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 511 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Jel imate mozda u wallpaper rezoluciji slike nasih airbrush umetnika koje ste pohvalili u prethodna dva broja?
Najbolje bi bilo da se za to obratis samim umetnicima:

http://www.facebook.com/Paunart

http://mysticairbrush.rs/

http://www.facebook.com/mystic.airbrush
Nenad Vasovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nenad Vasovic na korisnoj poruci:
Dreamfall (13.12.2012)
Stara 13.12.2012, 14:06   #66
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
BigVlada kaže: Pregled poruke

Spoiler za SPOILER:
Hvala na brzom odgovoru i razjašnjenju dileme. Da, Player čini mi se tek od prethodne verzije podržava pravljenje virtuelnih mašina. Takođe je proširen i broj podržanih os-eva, tako da sada npr. zvanično podržava Solaris 11 (iako se mogao instalirati i na prethodnoj verziji).

Dodatne alatke mnogo olakšavaju posao a takođe i mogućnost copy-pasteovanja fajlova direktno u virtuelnu mašinu. Na taj način sam npr. bio u mogućnosti da pokrenem Black Dahlia-u na Win-u 95.

Novost koju si pomenuo u vidu Unity-a je zaista sjajna, stariji programi poput Photoshopa 3.0.5 se bez problema vrte u prozoru koji se ne razlikuje od ostalih Win 7 programa.

Pre desetak i više godina ste imali temu broja o otpisanim kompjuterima. Bilo bi interesantno pročitati članak na temu starog softvera, tj. koliko je legalno koristiti npr. Autocad 14 sa Win-a 95 i da li uopšte postoji mogućnost legalne kupovine i korišćenja starog softvera. Znam da je u EU parlamentu bila priča o tretiranju starih verzija nekih aplikacija na isti način kako se tretira fizička roba dok su softverske kuće imale stav da ljudi treba da kupuju samo nove verzije programa, ne i polovne.

Posebna tema bi mogla da bude analiza cene i mogućnosti starijih verzija programa u odnosu na novije, tj. da li se npr. nekom grafičkom dizajneru početniku više isplati da se više muči sa legalnim fotošopom cs2 dok ne skupi novac za noviji ili da radi na crno sa piratskom verzijom novog do sticanja dovoljne količine novca za kupovinu istog?

Kolika bi bila svrshishodnost sajta poput GOG-a namenjenog starim aplikacijama?
Ja sam uvek govorio a i sada govorim da nema velike razlike za 95% korisnika izmedju Ofisa 4 iz 1994 i Ofisa 2013 Problem je sto bi (pod uslovom da softver moze da se pokrene), jedan deo ljudi na zapadu radije koristio besplatnu verziju umesto platne a to Majkrosoftu nije u interesu. Nije neobicno na zapadu u vrlo ozbiljnim firmama pronaci neki krs od racunara na kojem se i dalje radi. Mi ovde smo razmazeni piraterijom pa trcimo na najnoviju verziju programa cim se pojavi.

Sa druge strane, ponekad postoje i pravne zackoljice. Zanm za primer programa HB++ (VB za PalmOS i WM) koji nakon prekida razvoja programa i zatvaranja firme nije mogao da predje u freeware ili abandonware zbog nekih obaveza prema starim kupcima.

Uskoro ce da bude jedan tekst o upotrebi starijih racunara koji leze po podrumima i garazama , koji ce se delimicno dotaknuti i onoga sto si ti ovde naveo. Poznajem jednog gradjevinskog inzenjera koji koristi ACAD/DOS za koji je svojevremeno dao velike pare (legalna verzija) i do dan danas radi na njemu )))
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
BigVlada (14.12.2012)
Stara 14.12.2012, 18:02   #67
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Вукашине Стијовићу свака част.



Скоро нисам прочитао бољу причу (нећу да кажем рецензију) о некој видео игри. Слободно могу да кажем да сам "прочитао" игру. Из твојих речи могу да закључим да је веома блиска I Am Alive а та ми је баш легла тако да ћу се потрудити да је набавим. Одлично.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2012, 20:16   #68
3LANCER
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.286
Zahvalnice: 1.000
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Samo prijateljsko upozorenje - kraj Deadlighta ces verovatno pogoditi jos u pocetnoj sekvenci. Mene je finale jako razocaralo
3LANCER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2012, 12:51   #69
altafir
Banned
 
Član od: 13.2.2011.
Lokacija: Vršac
Poruke: 927
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 203 puta na 156 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku altafir
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Imam pitanje u vezi uredjaja blueberry cat tv koji je testiran u zadnjem broju,da li je za prvo pokretanje uredjaja potreban pc radi nekih instalacija i podesavanja ili ga je dovoljno samo povezati sa tv prijemnikom?
altafir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2012, 13:45   #70
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

To je uredjaj sa sopstvenim operativnim sistemom tako da nikakva podesavanja na PC-u nisu neophodna.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2012, 14:35   #71
altafir
Banned
 
Član od: 13.2.2011.
Lokacija: Vršac
Poruke: 927
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 203 puta na 156 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku altafir
Određen forumom

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
To je uredjaj sa sopstvenim operativnim sistemom tako da nikakva podesavanja na PC-u nisu neophodna.
Hvala na odgovoru imam jos jedno pitanje da li moze da se poveze na internet samo bezicnim putem ili moze i kablom?
altafir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2012, 16:33   #72
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Iskljucivo WiFi, nema LAN port.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
altafir (19.12.2012)
Stara 19.12.2012, 14:07   #73
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Sta da kazem o ovom broju. Ali interesantnih stvari. Komentarisali smo naslovnu stranu mada sam ja obecao da to necu raditi. Ovoga puta sam prekrsio obecanje i konstatovao da je ovo neprimerena naslovna za jedan ozbiljan casopis kao sto je SK. Ali da se ne vracamo vice unazad. Ovaj broj je debelo dotakao temu Windows osmice sto mobilne sto desktop varijante. I to je odlicna stvar. Nadam se da cete i verziju 7.8 testirati. Ja jedino sto znam je da ce ta verzija biti ispracena 18 meseci od strane Microsofta pre nego sto ne bude vise podrske za nju. Racunaju da toliko traju ugovori a zaboravili su da ima i onih koji nisu vezani za bilo kakve ugovore poput mene. Ali izgleda da smo ovakvi u debeloj manjini pa zbog toga ne zele to da rade.
Komentarisali smo i temu o izradi brodova pa necu da se vracam na nju i samo jos jednom da dodam da je prekratka i da zasluzuje nastavak. Odlican tekst o meterologiji i kompjuterima.
Kolumne necu da komentarisem ali ona Vesiceva je da jos jednom napomenem blago receno katastrofalna. To sam vec rekao u njegovoj temi. Dok Kuzmanoviceva je na mestu i dotako je politiku to sto je trebalo Vesic da pise.
Hardver je zaista izvanredan. Od kad ova dvojica pisu o procesoru i grafickim karticama to je sve podignuto na visi nivo. Zaista vrlo kvalitetno obradjeni hardveri. Sto se tice opisa laptopova nekako su tekstovi isti. I bice isti kako god da predstavite seriju i novitete. Ali nikako se nedoticete srednjih i jeftinih modela. Sve nesto hight-tech i nabudjevine. A prosecan citaoc Sveta Kompjutera kupuje one jeftine i srednjih karakteristika ajde da kazem i cenu od 35K do 80K. Dopao mi se izuzetno Lenovo IdeaCentre, to je sadasnjost ali i verovatna buducnost u desktop varijanti. Jos ovakav da ima TV tjuner i bio bi kompletan uredjaj. Mada je HP imao odlicne modele i cena im nije bas mala, to je jedna od mana.
Na mene je kompletan utisak ostavio ovaj Seagate GoFlex. Zanima me da li ovaj model ima nogare da stoji uspravno? I da li moze na njega direktno da se instalira Windows 8 operativni sistem?
Imateubedljivo najbolju ponudu za ww.vodic. U internet sekciji sve neki ratovi se vode.
Ima jos interesantnih stvari poput mobilnih gedzeta. Na kraju da dodam da je vrlo poucan tekst o bezicnim mrezama. Svi mi tezimo da imamo sto manje kablova a ono izgleda obrnuto.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Oggy (19.12.2012)
Stara 19.12.2012, 17:52   #74
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Sta da kazem o ovom broju. Ali interesantnih stvari. Komentarisali smo naslovnu stranu mada sam ja obecao da to necu raditi. Ovoga puta sam prekrsio obecanje i konstatovao da je ovo neprimerena naslovna za jedan ozbiljan casopis kao sto je SK.
Zbog cega je neprimerena?
Devojka je uradila dosta reklama do sad cak i za jace firme nego sto je SK
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2012, 18:08   #75
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Nego todos drži do sebe, pa se brine da će neko slučajno da pomisli da čita Bazar kad ovlaš vidi naslovnu. Isto je bilo kad je transformers bio na naslovnoj, uz komentar - suviše dečja
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Kidja (19.12.2012), todos (19.12.2012)
Stara 19.12.2012, 18:11   #76
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
Kidja kaže: Pregled poruke
Zbog cega je neprimerena?
Devojka je uradila dosta reklama do sad cak i za jace firme nego sto je SK
Ne ide da ovakav časopis ima takav tip naslovne. Nije ovo Žena ili šta već slično. Svaka čast devojci na talentu ali ima načina da ga pokaže na drugim mestima.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
ZoNi (20.12.2012)
Stara 19.12.2012, 18:13   #77
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ne ide da ovakav časopis ima takav tip naslovne. Nije ovo Žena ili šta već slično. Svaka čast devojci na talentu ali ima načina da ga pokaže na drugim mestima.
Hoces da kazes da zene ne mogu da budu "Geek" ?
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2012, 18:17   #78
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

mobilni, žemske, tehnologija.. seems legit
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2012, 0:25   #79
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Ја мислим да је насловна скроз ок. Када би стављали девојке у сваки други број то не би било то, овако је сасвим, сасвим ок. Уклопила се у поенту насловне, а то је осмица на свим могућим и немогућим платформама на којима може бити. Ја то поздрављам и надам се да Тодос неће обесхрабрити Олују или кога већ.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
Nenad Vasovic (20.12.2012)
Stara 20.12.2012, 13:00   #80
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 12/2012

Kakva god da je stranica ,jedan broj vise u mojoj kolekciji Salu na stranu ,ne smeta mi naslovna ,pa Boze ,jos ce ispasti da ne volimo zene i da smo totalno zatucani sa kompjuterima Uostalom ,da nije bilo nje ,ne bih ni pogledao ove Metro uredjaje
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet kompjutera 7/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 149 23.7.2008 17:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com