Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2013, 19:57   #21
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
da nije neko proverio da li je broj vec na trafikama
Video sam novi broj kod kolportera u centru grada, na kioscima ga nisam video. Verovatno ce sutra i na kioske.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
DBrave (31.5.2013)
Stara 1.6.2013, 10:26   #22
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Uu e ovakve naslovne vec treba i uramiti,jos kad bi bila jedna bela sa zlatnim fontom gde bi vam bio kraj. Me gusta!
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2013, 18:11   #23
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Odlična naslovna.
Pročitao tekst o enterprajzu, super je zanimljiv.
Tekst o budućnosti PC procesora je isto zanimljiv.
...
Kuzmo, get over it! Originalna trilogija je precenjena i zaštićena neuništivom nostalgijom. (A što se igračkog dela tiče nek nam je bog u pomoći).

Sve u svemu, tek sam načeo ali čini mi se odličan broj.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2013, 12:49   #24
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Kapetan Pikar stigao sa rođaka sa sela na Enterprajz, napunio turšijom špajz
povukao sauh stisnuo kvačilo izbacio u ler
okrenuo ključ u kontakt bravi al' neće da upali, maler!
"Akumulator je prazan, jel' neko ostavio preko noći radio da svira?
Rek'o sam sto puta da se to ne dira!
Ajde napolje Dejta, posle tvog softverskog apdejta, daj pa poguraj"
"Ja bih šefe, no emocionalni čip me ubacio u loš trip. U depresiji sam sad, u osećanjima sam doživeo pad."
"Izem ti kapetanluk koji je to kuluk, zar ovde sve ja moram sam ?! Poslaću crvenu košulju da proba, oni su ionako ovde potrošna roba."
"Kapetane to vam je odlična odluka ali ako ne uspe puče bruka. Moraće neko da nas šlepa, u Zvezdanoj Floti neće imati o nama mišljenja lepa."
"Baš me briga, važno je samo da se Enterprajz zataljiga. Kad dostignemo vorp pet, moći ću da upalim šporet,
pasulj da skuvam pa da se njega nagruvam."
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lijenština na korisnoj poruci:
zagiii (5.6.2013)
Stara 2.6.2013, 20:18   #25
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Trebalo je da odradite ekonomsku izvodljivost projekta izgradnje Enterprise NX-01 modela za koji se stalno prica da je najmanji (i prvi ) Enterprajz ikada napravljen, pa ima implentirane losije tehnologije i (mnogo) manje clanova posade,ovako samo mozemo da kukamo sto zivimo u pogresnom veku . Inace sjajna ideja i odlicno napisan tekst, svaka cast Ne bi bilo na odmet da se odradi ista analiza sa jos nekim brodom Federacije, koji je manjih gabarita, jer je Enterprajz ipak flagship Mozda i da se odradi analiza kostanja izgradnje Normandije iz Mass Effect-a koja je i manjih gabarita i tehnoloski bliza tehnologiji naseg perioda (bez AI kompjutera naravno)
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2013, 11:12   #26
NaL-Ra
Banned
 
Član od: 11.4.2012.
Poruke: 114
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 53 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Opet je propustena prilika da se pojavi "cuvena" stranica broj 18, iz SK-a 4/2013. Mislim da bi jako lepo "stajala" tekstu o Enterprisu, naprimer. Kao i uz tekst o "pametnim gradovima", iz proslog broja, zasto da ne. I da je ova sjajna slika "blueprint" plana letelice, veca.
Ako moze biti 5 jednostranih i 2 dvostrane reklame, na prvih 30 stranica, moze i mora i ovo.
NaL-Ra je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 1:07   #27
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Procitao sam broj. Licno ,stariji brojevi SK-a su mi bili bolji ,ali sta je tu je... Sto se tice ovog broja, velike pohvale za "uporedni test" programa za ciscenje registrija, takodje svidja mi se sav softver koji ste opisali ,posebno Pandora Recovery, koje je upao u moju listu obaveznog softvera. Enterprajz ... interesantan text, ali samo to - interesantan. Svidja mi se opis 802.11ac standarda i razjasnjenje po pitanju protoka / dometa. Sto se tice igara - ogromna susa naslova vec mozda par godina ,prosto ili sam ja corav ili nema dobrih igara na trzistu. Nema dobrih starih strategija, sve neke gluposti od igara... Teska susa. Mislim da su igre nekada bile daleko bolje i originalnije nego ovo danas. Voleo bih kad bi Hard/Soft scena imala bar jos jednu stranicu ,jer upravo taj kratak opis novih uredjaja / standarda / vesti iz IT / te USB zezalica vam ja najvise zanimljiv.


Jedan veliki predlog: Bilo bi lepo kad bi u svakom broju odradili jedan uporedni test kao sto ste radili uporedni text cleanera, uporedni test registry cleanera, pa ste jos davno imali uporedni test programa za manipulaciju fotografijama... Bilo bi lepo da to mnogo cesce radite, jer mislim da je to mnogo bitnije za every day koriscenje racunara ,nego neke ostale teme. A i uporedni testovi su vam obicno odlicni.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
Eni (4.6.2013)
Stara 5.6.2013, 1:56   #28
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Meni uopšte nije jasno kako tekstovi tipa "Besplatni programi za čišćenje registra" (strane 52-55, autor Igor S. Ružić) uopšte prolaze uredništvo. Da ne bude zabune, jasno je meni da štampani časopis ne može više da se takmiči sa savremenim digitalnim medijima i da su recenzije, veliki testovi itd. jedino što realno može da privuče čitaoce ali dajte malo ozbiljnosti i profesionalnosti od ljudi koji pišu takve tekstove.

Evo konkretnih primera. Dve stranice poređenja tipa "ovaj je program bolji od onoga" a nigde ni na jednom mestu nije napisano šta su konkretni kriterijumi za takve komparacije. Samo je na jednom jedinom mestu na početku teksta napomenuto da, citiram, "programi koji daju bolje rezultate dosta duže se izvršavaju od onih koji taj posao završe za oko 20 sekundi" ali opet nigde ni traga ni glasa od objašnjenja šta definiše ono "bolje". Jel bolje kad program prijavi veći broj grešaka ili možda sistem ne pravi problema u sledećih par dana? Da li je to "bolje" dobijeno testiranjem identičnih i fer uslova, recimo u VM mašini koja je nakon par dana eksploatacije klonirana da bi bila testirana sa svakim od rešenja? Ama ni reči o ovako bitnim stvarima.

Druga stvar, ko još u 2013. godini radi uporedne testove na Windows-u XP? Jel postoji neki poseban razlog zbog kojeg se autor odlučio baš za sistem star preko deset godinu koji niko više ne koristi osim ako baš iz nekog razloga mora ili prosto tera inat novijim verzijama?

Treća stvar (i ujedno najveći razlog zbog kojeg sam se uopšte latio ove pisanije) je tekst na 55. stranici. Citiram... "Usput smo testirali i par komercijalnih programa (kojih?) i njihove rezultate (koje rezultate?) uporedili sa besplatnim softverom (kojim od navedenih?). Rezultati su naravno (zašto naravno?) na strani besplatnih izdanja, ali na ovom svetu ima dovoljno naivnih i neinformisanih od kojih je relativno lako uzeti novac i ta se činjenica u kapitalizmu i te kako isplati". Znači ne samo da autor u svom tekstu nema ni gram objektivnosti već mu nije problem da na kraju pošalje i uvredu ili dve ljudima koji možda tačno znaju zašto plaćaju komercijalni softver. Znači kompletan tekst je napisan u maniru "daj da otaljam ove dve i po stranice i da se usput načestitam familije svima koji se usuđuju da koriste softver koji se meni ne sviđa".

Svaki dalji komentar je suvišan. Iskreno i pored veteranskog staža kupovine SK-a (još od 87.) dolazim zaista u situaciju da presečem naviku jer ako mi zatreba informatička verzija Trećeg oka i to mogu da nađem na netu (i to "za dž").
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2013, 11:53   #29
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Meni uopšte nije jasno kako tekstovi tipa "Besplatni programi za čišćenje registra" (strane 52-55, autor Igor S. Ružić) uopšte prolaze uredništvo. Da ne bude zabune, jasno je meni da štampani časopis ne može više da se takmiči sa savremenim digitalnim medijima i da su recenzije, veliki testovi itd. jedino što realno može da privuče čitaoce ali dajte malo ozbiljnosti i profesionalnosti od ljudi koji pišu takve tekstove.

Evo konkretnih primera. Dve stranice poređenja tipa "ovaj je program bolji od onoga" a nigde ni na jednom mestu nije napisano šta su konkretni kriterijumi za takve komparacije. Samo je na jednom jedinom mestu na početku teksta napomenuto da, citiram, "programi koji daju bolje rezultate dosta duže se izvršavaju od onih koji taj posao završe za oko 20 sekundi" ali opet nigde ni traga ni glasa od objašnjenja šta definiše ono "bolje". Jel bolje kad program prijavi veći broj grešaka ili možda sistem ne pravi problema u sledećih par dana? Da li je to "bolje" dobijeno testiranjem identičnih i fer uslova, recimo u VM mašini koja je nakon par dana eksploatacije klonirana da bi bila testirana sa svakim od rešenja? Ama ni reči o ovako bitnim stvarima.

Druga stvar, ko još u 2013. godini radi uporedne testove na Windows-u XP? Jel postoji neki poseban razlog zbog kojeg se autor odlučio baš za sistem star preko deset godinu koji niko više ne koristi osim ako baš iz nekog razloga mora ili prosto tera inat novijim verzijama?

Treća stvar (i ujedno najveći razlog zbog kojeg sam se uopšte latio ove pisanije) je tekst na 55. stranici. Citiram... "Usput smo testirali i par komercijalnih programa (kojih?) i njihove rezultate (koje rezultate?) uporedili sa besplatnim softverom (kojim od navedenih?). Rezultati su naravno (zašto naravno?) na strani besplatnih izdanja, ali na ovom svetu ima dovoljno naivnih i neinformisanih od kojih je relativno lako uzeti novac i ta se činjenica u kapitalizmu i te kako isplati". Znači ne samo da autor u svom tekstu nema ni gram objektivnosti već mu nije problem da na kraju pošalje i uvredu ili dve ljudima koji možda tačno znaju zašto plaćaju komercijalni softver. Znači kompletan tekst je napisan u maniru "daj da otaljam ove dve i po stranice i da se usput načestitam familije svima koji se usuđuju da koriste softver koji se meni ne sviđa".

Svaki dalji komentar je suvišan. Iskreno i pored veteranskog staža kupovine SK-a (još od 87.) dolazim zaista u situaciju da presečem naviku jer ako mi zatreba informatička verzija Trećeg oka i to mogu da nađem na netu (i to "za dž").

Nisam cesto na stranicama foruma SK-a ali sam sticajem okolnosti "naleteo" na ovaj komentar pa posto sam autor kritikovanog teksta, moracu da reagujem.

Prva stvar, samo oni koji pisu tekstove znaju sta predstavlja ogranicenje od 6,12 ili 18 hiljada slova po tekstu (zajedno sa znakovima razmaka). U takvim situacijama navodjenje informacija koje nisu direktno vezane za tekst predstavlja luksuz koji se odrazava na pokrivenost informacija o stvarima o kojima se pise i govori. Ukoliko su tema besplatni programi za ciscenje registra onda nema smisla govoriti o platnim programima osim konstatovati cinjenicu da nisu nista bolji od besplatnih. I to nije samo sliucaj sa ciscenjem registra vec i sam mnogim drugim oblastima primene.

Kao drugo, mogli ste pazljivijim citanjem primetiti da je glavni reper bio program CCleaner koji je trenutno izuzetno popularan i koji (kao sto se vidi iz testova) ima neuporedivo losije rezultate od konkurencije. Narod ga masovno koristi i pri tome je uveren da je napravio pravi izbor a u stvari je to daleko od istine (mada je program generalno gledano- vrlo dobar).

Kao trece, vezano za recenicu "programi koji daju bolje rezultate dosta duže se izvršavaju od onih koji taj posao završe za oko 20 sekundi".
Covek koji je zaintereovan temom teksta ce skinuti sa neta nekoliko programa i bez gledanja na casovnik ce osetiti razliku u brzinama izvrsavanja. Samim pogledom na tabelu se moze videti i zakljuciti koji su to programi koji rade brze i na koje se misli kada se kaze da rade sporije. Dakle, neke stvari je moguce razumeti implicitno, bez denotativnog navodjenja i prozivanja po imenu i prezimenu.

Kao cetvrto, iako je godina 2013, broj korisnika XP je od ukupnog broja korisnika svih OS za samo par procenata nizi od broja onih koji rade sa Win 7 (ako se ne varam, 39% za XP i 43% za Win7), dok je broj korisnika Win 8 i dalje mizeran. Osim toga, ne postoji apsolutno nikakva principijelna razlika u koriscenju XP i Win 8 po pitanju ovog teksta. Mogao sam mirne duse da pisem i o Win 2000 i da tekst ni milimetra ne izgubi na aktuelnosti

Kao peto, rezultati su dobijeni pri identicnim uslovima testiranja nad jednom te istom kopijom VM. Drugi nacin da se postigne puna objektivnost ne postoji.

Dakle, da rezimiram.... meni je jako drago kada se pojave kriticki osvrti na teme o kojim pisem. Medjutim, reakcija Neutrina me ponajpre asocira na pisanije nekoga ko pise shareware programe i koji je pogodjen mojim komentarom na kraju . Istina je da ono sto sam napisao odgovara istini i da komercijalni programi vrlo retko zasluzuju razliku u ceni. Jedan od najboljih shareware programa ove namene, jv16 PowerTools , ne postize rezultate koji su bolji od najboljih prikazanih u tekstu a kosta nekih 30$. Isto toliko kosta i Registry Mechanic koji je koriscen kao jedan od repera i pri tome su mu rezultati bili okolo proseka.

Uvek ce postojati ljudi kao sto su Sladjan85 i Neutrino sa dijametralno suprotnim stavovima i to je dobro.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
3LANCER (5.6.2013), oluja (5.6.2013), player1 (5.6.2013), todos (7.6.2013), ZoNi (7.6.2013)
Stara 6.6.2013, 15:36   #30
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Uzeo sam novi SK i shvatio sam zasto se zali Neutrino. Ocigledno je zbog velikog broja propratnih ilustracija doslo do greske prilikom slaganja teksta jer je previdjen fajl sa rezultatima testiranja. Tamo je bila tabela i graficki prikaz rezultata. To je tabela na koju sam se ja pozivao u prethodnom postu a da nisam bio svestan da ne postoji





Nadam se da su stvari sada jasnije.

BTW... "/" znaci da program ili ne vrsi zadanu operaciju ili je ona uracunata zajedno sa drugim rezultatima pa ju je nemoguce pravilno identifikovati.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2013, 9:42   #31
Nenad Vasovic
Član
 
Član od: 22.8.2005.
Poruke: 277
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 511 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Tačno je ovo što Igor kaže. On je dao tabelu, ali ona nije ubačena u tekst. Bez obzira što je do toga došlo zaista zbog velikog broja ilustracija, ja sam odgovoran za taj previd i izvinjavam se čitaocima zbog toga. Trudićemo se da u narednim brojevima ne pravimo takve greške.

Nenad Vasović
Glavni i odgovorni urednik


Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Uzeo sam novi SK i shvatio sam zasto se zali Neutrino. Ocigledno je zbog velikog broja propratnih ilustracija doslo do greske prilikom slaganja teksta jer je previdjen fajl sa rezultatima testiranja. Tamo je bila tabela i graficki prikaz rezultata. To je tabela na koju sam se ja pozivao u prethodnom postu a da nisam bio svestan da ne postoji





Nadam se da su stvari sada jasnije.

BTW... "/" znaci da program ili ne vrsi zadanu operaciju ili je ona uracunata zajedno sa drugim rezultatima pa ju je nemoguce pravilno identifikovati.
Nenad Vasovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nenad Vasovic na korisnoj poruci:
NaL-Ra (7.6.2013), yoshida (7.6.2013)
Stara 7.6.2013, 10:24   #32
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Samo ubacite tabelu u elektonsku verziju broja i sve ce vam biti opresteno.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2013, 12:25   #33
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Wink Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
testove na Windows-u XP? Jel postoji neki poseban razlog zbog kojeg se autor odlučio baš za sistem star preko deset godinu koji niko više ne koristi osim ako baš iz nekog razloga mora ili prosto tera inat novijim verzijama?
Ja bih samo primetio da u većini preduzeća sa kojima sam ja u kontaktu (u pitanju je veliki broj!) XP i dan-danas apsolutno vodi. Sedmicu koriste državni organi, kojima je OS ili doniran ili koje jednostavno nije briga za legalnost softvera.

Primera radi, u preduzeću u kome radim, koristimo XP jer smo ga još odavno kupili (a, s druge strane, nemamo ama baš ni jedan razlog da pređemo na Win7).

Svakako, kao što reče igor7, XP ili Win7 - to je skoro isto.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2013, 16:40   #34
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Ja bih samo primetio da u većini preduzeća sa kojima sam ja u kontaktu (u pitanju je veliki broj!) XP i dan-danas apsolutno vodi. Sedmicu koriste državni organi, kojima je OS ili doniran ili koje jednostavno nije briga za legalnost softvera.

Primera radi, u preduzeću u kome radim, koristimo XP jer smo ga još odavno kupili (a, s druge strane, nemamo ama baš ni jedan razlog da pređemo na Win7).

Svakako, kao što reče igor7, XP ili Win7 - to je skoro isto.
A kako se snalazite sa periferijom poput skenera i stampaca koje novije modele XP uopste ne podrzava?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2013, 23:00   #35
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Sve radi normalno. Nisam još naišao na bilo koji uređaj koji nam je predstavljao problem te vrste.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2013, 14:00   #36
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
A kako se snalazite sa periferijom poput skenera i stampaca koje novije modele XP uopste ne podrzava?
Najveci bum kupovine racunara po firmama (i ne samo kod nas) je bio upravo u vreme kada je XP bio glavni adut Majkrosofta na trzistu OS. Uz racunar su se kupovale i periferije koje najcesce i dan danas sluze bez problema. Niko normalan nece baciti racunar (recimo) PIV sa 512 MB RAM, 80GB HDD. Takva masina je itekako upotrebljiva za 99% kancelarijskih poslova. Firme nisu u stanju da se razmecu novcem za kupovinu novih stvari.

Cinjenica da je XP i dan danas vrlo popularan je stvar koja pravi probleme Majkrosoftu. Oni su krenuli sa Win 8 ali ljudi ne zele da se odreknu necega sto im dobro sluzi. Zbog toga ce MS u skoroj buducnosti uraditi dve stvari. Kao prvo, ukida se podrska za liniju XP proizvoda (dakle, nema vise zakrpa za otkrivene greske i slicno tome) i kao drugo, forsirace da razvojna okruzenja prave kod koji moze pokrenuti samo Vista ili noviji OS. Da ne govorimo o "banditskoj" politici vecine proizvodjaca hardvera koji jedva cekaju da ukinu podrsku starijim modelima kako bi se ubrzala prodaja novog hardvera. Tako nas teraju da bacimo (na primer) neki skener ili printer koji odlicno funkcionise i posle 10 godina zato sto nemamo drajvere za novi OS. XP ce biti izbacen iz upotrebe ne zbog toga sto je los vec zato sto je takva politika kapitalizma. Kapitalizam je uspesan i progresivan sve dok postoje kupci za proizvedenu robu. Kada ponestane kupaca, nastaje kolaps.

Eto, ja se raspisah malo duze ali je to deo odgovora zasto je XP jos uvek dominantan u okviru privrednih subjekata i zasto ce kroz par godina morati da ode na smetliste istorije.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Dekip (8.6.2013), Krilce (21.6.2013), oluja (9.6.2013), Partybreaker (9.6.2013), todos (9.6.2013)
Stara 8.6.2013, 16:00   #37
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Svet kompjutera 6/2013

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
A kako se snalazite sa periferijom poput skenera i stampaca koje novije modele XP uopste ne podrzava?
Evo ja da ti kažem iz iskustva u bivšoj firmi, Win 7 64bit ne podržava HP LaserJet 1000 koji perfektno radi već godinama kroz mrežu, ali zato XP nema nikakvih problema sa njim. A kupljen je Win7 64bit zbog projektovanja, i fail.

Mislite o tome


Sent from my iPad using Tapatalk HD
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2013, 14:29   #38
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Evo ja da ti kažem iz iskustva u bivšoj firmi, Win 7 64bit ne podržava HP LaserJet 1000 koji perfektno radi već godinama kroz mrežu, ali zato XP nema nikakvih problema sa njim. A kupljen je Win7 64bit zbog projektovanja, i fail.

Mislite o tome
Slican problem smo imali u redakciji sa starim laserskim stampacem pa se naslo resenje i za to...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2013, 19:35   #39
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Да сте мене питали о чему да пишете не бих вам боље рекао. Веома интересантна прича о Ентерпрајзу и када је Васовић наговестио преко Твитера нисам могао да сачекам. Само, јесте тема о цени изградње али сте требали рећи коју реч и о проблемима које би ЧОВЕК могао да има за пет година ван озонског омотача и како би то могло бити решено.

Даље, Ђекић се дотакао интересантне теме. Ја се не бих сложио са њим у вези поузданости чињеница добијених из статистике о броју продатих рачунара и преносника. Права слика ће се добити тек за пар година када табличари дођу на ред да их купци мењају.
Зашто то мислим? Ја имам рачунар који сам купио пре 5 година и који ме добро служи. Уз понеку надоградњу на годишњем нивоу верујем да ће потрајати још неку годину. Тренутно немам потребу да улажем новац у нов компјутер у било којој варијанти. Са друге стране неки табличар ћу можда и да купим.
Оваквих примера пута множитељ има колико хоћете. Људи не купују рачунаре пошто тренутно немају потребу јер стари још раде али зато купују табличаре као нешто ново. Када дође време да се хардвер (било који) мења онда можемо да имамо праву слику.

Наравно, моје неко мишљење које није засновано ни на каквим чињеницама...
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2013, 2:36   #40
Dark Magician
Veteran
 
Član od: 14.1.2011.
Poruke: 812
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 140 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6/2013

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Meni uopšte nije jasno kako tekstovi tipa "Besplatni programi za čišćenje registra" (strane 52-55, autor Igor S. Ružić) uopšte prolaze uredništvo. Da ne bude zabune, jasno je meni da štampani časopis ne može više da se takmiči sa savremenim digitalnim medijima i da su recenzije, veliki testovi itd. jedino što realno može da privuče čitaoce ali dajte malo ozbiljnosti i profesionalnosti od ljudi koji pišu takve tekstove.

Evo konkretnih primera. Dve stranice poređenja tipa "ovaj je program bolji od onoga" a nigde ni na jednom mestu nije napisano šta su konkretni kriterijumi za takve komparacije. Samo je na jednom jedinom mestu na početku teksta napomenuto da, citiram, "programi koji daju bolje rezultate dosta duže se izvršavaju od onih koji taj posao završe za oko 20 sekundi" ali opet nigde ni traga ni glasa od objašnjenja šta definiše ono "bolje". Jel bolje kad program prijavi veći broj grešaka ili možda sistem ne pravi problema u sledećih par dana? Da li je to "bolje" dobijeno testiranjem identičnih i fer uslova, recimo u VM mašini koja je nakon par dana eksploatacije klonirana da bi bila testirana sa svakim od rešenja? Ama ni reči o ovako bitnim stvarima.

Druga stvar, ko još u 2013. godini radi uporedne testove na Windows-u XP? Jel postoji neki poseban razlog zbog kojeg se autor odlučio baš za sistem star preko deset godinu koji niko više ne koristi osim ako baš iz nekog razloga mora ili prosto tera inat novijim verzijama?

Treća stvar (i ujedno najveći razlog zbog kojeg sam se uopšte latio ove pisanije) je tekst na 55. stranici. Citiram... "Usput smo testirali i par komercijalnih programa (kojih?) i njihove rezultate (koje rezultate?) uporedili sa besplatnim softverom (kojim od navedenih?). Rezultati su naravno (zašto naravno?) na strani besplatnih izdanja, ali na ovom svetu ima dovoljno naivnih i neinformisanih od kojih je relativno lako uzeti novac i ta se činjenica u kapitalizmu i te kako isplati". Znači ne samo da autor u svom tekstu nema ni gram objektivnosti već mu nije problem da na kraju pošalje i uvredu ili dve ljudima koji možda tačno znaju zašto plaćaju komercijalni softver. Znači kompletan tekst je napisan u maniru "daj da otaljam ove dve i po stranice i da se usput načestitam familije svima koji se usuđuju da koriste softver koji se meni ne sviđa".

Svaki dalji komentar je suvišan. Iskreno i pored veteranskog staža kupovine SK-a (još od 87.) dolazim zaista u situaciju da presečem naviku jer ako mi zatreba informatička verzija Trećeg oka i to mogu da nađem na netu (i to "za dž").
Ja sam bas zbog toga dosao ovde, kad sam citao, izbacilo me iz takta da se tako nesto desava u SK. I sad vidim objasnjenje, ali opet, kako propustite tako bitan deo, jer bez tabele, i konkretno navedenog, to je samo pricanje u prazno. I trece test je trebalo raditi i na Win7.
Dark Magician je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet kompjutera 7/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 149 23.7.2008 17:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com