Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.3.2006, 5:37   #1
vozdovac
Novi član
 
Član od: 23.12.2005.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Napajanje

Interesuje me kako mogu da ustanovim da li je problem napajanje.
Inace pravi problem je blokiranje racunara i pomaze samo reset.
Menjao sam memoriju,radio sam razne testove,cistio kulere i sad mi je temperatura procesora (AMD Athlon 2100+) spala na nekih 51-53 na igricama se poveca do 56.
Koristeci Assus probe dok sam igrao igricu primjetio sam da je voltaza na 3.3+ pravila alarm jer je silazila na momente ispod dozvoljene granice tj. ispod 3.
Inace ciscenjem kulera problem se znatno redukovao ali i dalje se povremeno javlja pa me stoga navelo da pomislim na napajanje.
Maticna je assus A7V8X-X a napajanje je PREMIUM 300W P4
Virusi nisu,windows je vec reinstaliran,ako neko zna kako da proverim da li je napajanje ili mozda misli da je nesto drugo neka odgovori,zahvaljujem.
vozdovac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 11:46   #2
Electric
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 202
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Napajanje

Vec n-ti put:
- uzroci ovakve nestabilnosti su razliciti: od kvaliteta struje u mrezi, do raznih hw neispravnosti ili nekompatibilnosti hw i driver-a .

ako nisi oc-ovao masinu, redosled je sledeci:

- maticna ploca ( pre napajanja )
- napajanje
- memorija ( to si zamenio )
- graficka

Da bi prvo proverio stabilnost bez Windows okruzenja - testiraj masinu GoldMem-om ( sto duze to bolje ) - jeste da je to program za testiranje memorije ali ce prikazati gresku u slucaju svake druge nestabilnosti. Ako GoldMem ne prijavi nikakvu gresku posle visecasovnog rada - problem je verovatno u os-u ili drajverima.

Sto se tice napajanja - sta jesi li siguran da je dovoljno jako za sve potrosace koje imas ( a nisi naveo sta sve to napajanje "napaja"). Krah sistema kada je masina najopterecenija ( igranje ) govori malo i tome u prilog.

Proveri maticnu vuzuelno - vidi da nemas "crknutih" elekrolita ( obicno iscure ili se "naduju" ). Kondenzatori i sluze da " ispeglaju " napone.

Probaj da promenis mesto memorijskom modulu ( pre toga ocisti njegove kontakte gumicom ili papirom ).

Ako bas sumnjas na napajanje - probaj da se zamenis sa nekim ( u svrhe testiranja ). Isto vazi i za memoriju i za graficku. ( Samo : menjaj svari jednu po jednu - inace, kako bi utvrdio sta je neispravno )

Utvrdjivanje hardverskog kvara je najnezgodniji posao - i u vecini slucajeva se svodi na kombinovanje razlicitih komponenti i postepenim eliminisanjem mogucih izvora nestabilnosti. ( Na primer das memoriju ortaku i kod njega radi k'o singerica - onda znas da nije ona u pitanju)

Kazes da si promenio memoriju i reinstalirao os - onda je moj tip pre svega na maticnu.

Poslednja ispravka: Electric (11.3.2006 u 12:51)
Electric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 11:54   #3
Hard2geT
Član
 
Član od: 14.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 268
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Napajanje

Postoji više mogućih uzročnika problema. Veliki izgledi su da se problem javlja zbog slabog napajanja ili lošeg napona mreže. Mada ni Asusova "X" serija ploča nije baš najsjanija, pogotovo sa VIA KT400 čipsetom.
Najbolje bi bilo da probaš neko kvalitetnije napajanje ili da odneseš mašinu kod nekog ko sigurno ima kvalitetnu (stabilnu) strujnu mrežu (Australija, Nemačka i sl. pošto kod nas to skoro i da nepostoji) i dobar UPS koji "pegla" struju u radu. Probaj i napajanje da očistiš od prašine.
Nisi rekao šta imaš od ostalih komponenti tj. koliki su potrošači?
Hard2geT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2006, 22:27   #4
vozdovac
Novi član
 
Član od: 23.12.2005.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napajanje

Imam graficku GeForce 4 MX440 AGP 8x
HDD 40 gb
memorija 256 mb

Za sta konkretno sluzi napon od 3.3 v jer samo na njemu prijavljuje gresku u vidu povremenih odstupanja koja su u granicama od 10% a meni dakle ponekad silazi ispod 3.
vozdovac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
napajanje jagodanbg Šta da kupim? 16 15.3.2006 14:09
graficka, napajanje ili prokleta avlija Vault Dweller Kvarovi 5 24.12.2005 11:05
Nedovoljno napajanje Jim Bravura Kvarovi 15 17.11.2005 20:52
Dual pentuim3 prikljucak za napajanje...? oluja ŠDK - Osnovne komponente 3 21.10.2005 3:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com