Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.8.2013, 21:27   #1
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Arrow Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Pozdrav svim forumašima.

Nakon 3 godina poštenog korišćenja Toshibe A660-166, došlo je vreme da promenim laptop. Jedan od glavnih razloga zbog kojeg bih ga menjao jeste taj što ne mogu "tečno" sa njim da radim u Revitu. Prilikom "orbitiranja" oko 3D modela, zumiranja...javlja se lag koji je počeo sve više i više da mi smeta. Sama konfiguracija nije toliko loša (i5-450M 2.4GHz, NVIDIA GeForce GT 330M, 4gb DDR3...), ali izgleda da nije dovoljno jaka za nesmetan rad u Revitu.

Da skratim priču. Laptop bih prvenstveno koristio za rad u Autodesk programima i to najviše Revit i AutoCad, tj. za projektovanje, pravljenje 3D modela kuća, zgrada... Pored toga, važno mi je da ima kvalitetne zvučnike (u rangu harman/kardon koji su odlični na Tošibi), dobru tastaturu (sa pozadinskim osvetljenjem) i da je kvalitet izrade na zavidnom nivou (nausuprot mojoj Tošibi ). Što se tiče ekrana, poželjno bi bilo da je 17.3", ali i 15.6" bi mogao da prođe (Full HD).
Najviše bih mogao da izdvojim 120 000rsd, što je malo jače od 1000 evra.

Za oko mi je zapao ovaj novi Lenovo IdeaPad Y510p, koji mi se jako dopao po specifikacijama, a i po izgledu. Specifikacije su mu:

Intel Core i7-3630QM 2.4GHz (turbo do 3.4GHz, 6MB L3 cache)
NVIDIA® GeForce® GT 750M 2GB DDR5
4GB DDR3 1600Mhz
15.6" FHD LED Anti-Glare Wedge 1920x1080


Završna obrada mu je od brušenog aluminijuma, ima neke JBL zvučnike, pozadinsko osvetljenje tastature...

Ovaj model bih najverovatnije mogao da kupim u Americi preko strica, tako da bih mogao umesto optičkog drajva da ubacim još jednu grafičku kartu (GT 750M 2GB DDR5), ili jos jedan cooler ili SSD.

Pored ovog modela, video sam još 2 koja su mi zapala za oko. To su:
Asus N750JV-T4122 i Toshiba Satellite P875-32H

Koja je Vaša preporuka? Šta mislite, koji je najbolji od ova 3 za moje potrebe, ili ako imate još neki predlog, slobodno predložite.

Izvinite na malo podužem tekstu i ako sam bio dosadan, ali zaista mi je važno da odaberem najbolji laptop za te pare, a pošto nisam ekspert, reko da pitam Vas.

Hvala unapred na odgovorima.
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2013, 22:41   #2
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Ne znam da li taj lenovo ima ips ekran,ali znam da noviji asusovi laptopovi imaju ips ekrane,uz odlican zvucni sastav. Toshibu bih otpisao osim qosmio serije,sattelite nije ono sto je nekad bila.

Tako da bi bilo finale asus vs lenovo,licno bih prednost dao lenovou po pitanju kvalitet izrade,tastature i pozadinskog svetla,dok je asusu prednost noviji procesor.

Koji god da uzmes od ta dva neces pogresiti,mada bih ja na tvom mestu obavezno gledao da ima jos jedan slot za drajv i ubacio bih SSD,i na njemu drzoa sistem i taj Revit,a izlazne modele i ostalo pakovao na storidz od 1tb. Time bi dobio potpuno zaokruzen proizvod po meni u oba slucajeva,bilo da je lenvoo bilo asus.

Ako mozes da ga uzmes sa dve grafike,to je super,tako da sa te strane lenovo je bolje resenje ako gledam kroz prizmu apgrejda.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
McLaren F1 (4.8.2013)
Stara 4.8.2013, 3:12   #3
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Hvala puno na korisnom odgovoru.

Što se tiče Tošibe, drago mi je da si je odmah otpisao, preko glave mi je više. Pored nekih ok stvari koje poseduje, takođe ima i par mana koje su mi baš išle na živce poput jako lošeg kvaliteta izrade (krckava plastika), tastature, bloatwere-a... Takav je barem bio slučaj sa mojom Tošibom.

Proverio sam da li Lenovo ima ISP ekran, i nažalost nema ga, međutim, nema ga ni ovaj Asus. Za Lenovo sam pročitao da i pored toga što nije ISP, uglovi gledanja, osvetljenje, kontrast i boje su jako dobre, tj. iznenađujuće dobre za jedan ne-ISP ekran, dok su se kod Asusa žalili upravo na nedostatak ovih stvari.

Takođe, pogledao sam na YouTube-u ovaj review Asusa, i pored dosta dobrih strana koje poseduje, naveli su još neke pomalo "uznemiravajuće" mane, kao što su loš zvuk (pojava distorzije preko 50%, kada se ne koristi onaj dodatak/mini vufer), tastatura koja nema baš dobar odziv i malo veće zagrevanje.

Sve u svemu, mislim da sam rešio da ipak uzmem ovaj Lenovo Y510p, osim ako nemaš možda preporuku za neki drugi model u tom cenovnom rangu.

Imam još par pitanja, ako nije problem.
1) Na Lenovovom sajtu, za ovu specifikaciju koju bih uzeo, piše za hard drive da mu je: 1TB 5400 RPM+24GB SSD. Da li je to to o čemu si pričao da mi treba i da li možeš u par reči da mi objasniš šta je zapravo SSD i zašto je toliko koristan? Čitao sam već na wikiju, ali mi i dalje nije baš najjasnije šta to u praksi znači.
I da li mogu kasnije da dodatno nadogradim SSD, ukoliko je potrebno?

2) Da li bi ti pre nadogradio još jednu grafičku, ili još jedan kuler, ili SSD umesto optičkog drajva?

Izvini ako postavljam glupa pitanja.

Poslednja ispravka: McLaren F1 (4.8.2013 u 3:46)
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2013, 9:18   #4
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

da to je ssd,ali je taj u njemu cache ssd,koji je hibridno spojen sa hard diskom,kakoo bi ubrzao kesiranje podataka i malkice but sistema.

SSD je solid state drajv,uredjaj sacinjen od NAND flesh meorijskih cipova,isto kao usb flesh disk,samo sto je ovaj slicniji hard disku s time sto koristi non mechanical delove cime nema buke i moze da se ugradi gde hoces. Sto se perfomansi tice kad sluzi d aubrza drasticnio podizanje sistema,kao i programa kod kojih se dugo ceka ucitavanje tipa fotoshop,3d programi itd,i brzi je od hard diska cak i ako je najjeftiniji. Kad ga jednom probas hdd ce ti biti samo storage.

Sto se ugradnje tice naravno da mozes ukoliko ima dva slota taj laptop a trebalo bi da ima,mada izgleda d ajos nema informacija o tome. Ako nema ostaje opcija da hdd izbacis i stavis u fioku,a na njegovo mesto stavis ssd,ili evenualno ugradis potonji pomocu drive bay slota na mesto optike

Sto se nadogradnje tice,ja bih licno za sada uzeo s ajednom grafikom uz ugradnju sda ako je moguce obrazlozio sma ti sta treba d a pogledas,pa bih tek tamo kasnije u slucaju d azelim na njemu i da se dobro poigram ugradio dodatnu grafiku,naravno ako on vec u startu moze da dodje tako prekonfigurisan a da je cena u tvom budzetu onda sto da ne,da u startu imas kompletan laptop. Za kraj pogledaj ovaj spisak,tu ti se nalaze detaljnije informacije o modelima lenovoa,kao i info o hard disku koji je bitan oko upgrejda kasnije d aznas kakv ssd ili veci hdd treba da juris http://www.lenovo.com/psref/pdf/ipbook.pdf

Tu se vidi da za tvoj lap moze mSata ssd,pomocu pcie mini card slota,tako da imaj to na umu.

Poslednja ispravka: flamingos (4.8.2013 u 9:26)
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
McLaren F1 (4.8.2013)
Stara 4.8.2013, 10:15   #5
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Što se tiče brenda ne da nisi pogrešio, nego si napravio odličan izbor. Lenovo po kvalitetu izrade je trenutno u top klasi prenosnih uredjaja. Pre 3 dana sam naručio novi lap top posle 6 godina. Medjutim ja sam se dvoumio izmedju Y i T linije... Posle nedelju dana čitanja recenzija, pohvala i kritika odlučio sam se za T-530 (top model i7) ThinkPad serija ima dugo iskustvo i odličnu izradu. Y serija je gejming sa best buy konfiguracijom ali ne tako kvalitetnom završnom obradom kao i materijalom. Ljudi se žale na loš touchpad i pregrevanje kod Y5** modela. Ti najbolje znaš kako ćeš svoj novac potrošiti. Ali ako ti je računar = posao (kao i meni) a ne igrice, moja preporuka je T lenovo linija ili u najboljem slučaju W (doduše skuplja) to su ozbiljne High End konfiguracije koje se koriste cak i u kosmosu (istina) T linija ima sve sto si spomenuo da ti je potrebno kod Y510 + spill proof tastaturu, magnezijumsko kućište (šasiju), fingerptint reader, firewire, 9cell bateriju za 13h autonomiju! I da ne nabrajam sada, pogledaj na sajtu najbolje.
Uzgred ja sam moj platio 1300,00$ sa taksama (USA) sto je otprilike 1000e . Eto nadam se da sam pomogao ako nešto zatreba, tu sam.
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (4.8.2013)
Stara 4.8.2013, 18:39   #6
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
McLaren F1 kaže: Pregled poruke
Hvala puno na korisnom odgovoru.

Što se tiče Tošibe, drago mi je da si je odmah otpisao, preko glave mi je više. Pored nekih ok stvari koje poseduje, takođe ima i par mana koje su mi baš išle na živce poput jako lošeg kvaliteta izrade (krckava plastika), tastature, bloatwere-a... Takav je barem bio slučaj sa mojom Tošibom.

Proverio sam da li Lenovo ima ISP ekran, i nažalost nema ga, međutim, nema ga ni ovaj Asus. Za Lenovo sam pročitao da i pored toga što nije ISP, uglovi gledanja, osvetljenje, kontrast i boje su jako dobre, tj. iznenađujuće dobre za jedan ne-ISP ekran, dok su se kod Asusa žalili upravo na nedostatak ovih stvari.

Takođe, pogledao sam na YouTube-u ovaj review Asusa, i pored dosta dobrih strana koje poseduje, naveli su još neke pomalo "uznemiravajuće" mane, kao što su loš zvuk (pojava distorzije preko 50%, kada se ne koristi onaj dodatak/mini vufer), tastatura koja nema baš dobar odziv i malo veće zagrevanje.

Sve u svemu, mislim da sam rešio da ipak uzmem ovaj Lenovo Y510p, osim ako nemaš možda preporuku za neki drugi model u tom cenovnom rangu.

Imam još par pitanja, ako nije problem.
1) Na Lenovovom sajtu, za ovu specifikaciju koju bih uzeo, piše za hard drive da mu je: 1TB 5400 RPM+24GB SSD. Da li je to to o čemu si pričao da mi treba i da li možeš u par reči da mi objasniš šta je zapravo SSD i zašto je toliko koristan? Čitao sam već na wikiju, ali mi i dalje nije baš najjasnije šta to u praksi znači.
I da li mogu kasnije da dodatno nadogradim SSD, ukoliko je potrebno?

2) Da li bi ti pre nadogradio još jednu grafičku, ili još jedan kuler, ili SSD umesto optičkog drajva?

Izvini ako postavljam glupa pitanja.

Ja cu da stavim storage HDD 1TB u slot optike...
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2013, 19:34   #7
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Hvala Vam puno na odgovorima!

@flamingos, hvala ti puno za objašnjenje oko SSD-a.

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
da to je ssd,ali je taj u njemu cache ssd,koji je hibridno spojen sa hard diskom,kakoo bi ubrzao kesiranje podataka i malkice but sistema.
Aha, ali da li to onda znači da tih 24gb SSD-a nije dovoljno da se na njih stavi sistem, revit, photoshop..? Tj. da mi svejedno treba odvojen SSD i ako treba, od koliko GB mi preporučuješ da uzmem?

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
Tu se vidi da za tvoj lap moze mSata ssd,pomocu pcie mini card slota,tako da imaj to na umu.
Uf, ovo mi nije baš najjasnije.
I jel su to ovi SSD-ovi?

@Devet1
Citat:
Devet1 kaže: Pregled poruke
Što se tiče brenda ne da nisi pogrešio, nego si napravio...
Uplaši me čoveče.
Šalu na stranu, pogledaću i T seriju, nju nisam uopšte ni gledao da budem iskren. Iako sam se skoro pa odlučio za Y510p sa 2 grafičke karte, pogledaću dobro i taj model.

Jedina stvar koja me pomalo zabrinjava je ta da se ne greje previše sa 2 grafičke karte, nemam pojma.
Znači u svakom slučaju mislite da je ovo sasvim dovoljno dobra konfiguracija za korišćenje Revita (program za projektovanje i pravljenje 3D modela objekata)?
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2013, 19:48   #8
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
McLaren F1 kaže: Pregled poruke
Aha, ali da li to onda znači da tih 24gb SSD-a nije dovoljno da se na njih stavi sistem, revit, photoshop..? Tj. da mi svejedno treba odvojen SSD i ako treba, od koliko GB mi preporučuješ da uzmem?
Zapravo ovaj prostor nije za instalaciju nego za cashiranje i brze ucitavanje (eliminishe preoravanje po HDD-u donekle) dobra stvar, naravno u neko srecnije vreme njegovo tj. mesto HDD-a ce zameniti SSD (pre ili kasnije).

Citat:
McLaren F1 kaže: Pregled poruke
Citat:

Uplaši me čoveče.
Hahahahaha nisam imao nameru, trebalo je da zvuci teatralno
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (5.8.2013)
Stara 4.8.2013, 20:55   #9
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
McLaren F1 kaže: Pregled poruke
Znači u svakom slučaju mislite da je ovo sasvim dovoljno dobra konfiguracija za korišćenje Revita (program za projektovanje i pravljenje 3D modela objekata)?
koliko ja znam Quadroi NVIDIA NVS u T i W liniji Lenovo uredjaja su specijane graficke karte bas za to sto tebi treba (CAD, modelovanje i ostala zahtevna projektovanja) Cak imaju i bolje performanse, SLI je uglavno ali uglavnom za Gaming. Za tebe 16GB RAM memorije i ova konfiguracija radi posao, mislim da za 2 graficke zaista nema potrebe, neka me isprave kolege ako gresim.
Poenta price, ne treba ti GAMING nego PREMIUM klasa racunara T ili u najboljem slucaju W klasa ako si u mogucnosti, to su HighEnd uredjaji - Tenkovi koji rade svoj posao mnooogo bolje od vecine konkurenata, nije EyeCandy ali je zato traktor koji ne preza od puno posla
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (5.8.2013)
Stara 4.8.2013, 23:15   #10
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Mogu da se slozim sa svim navedenim,ali bih dodao i to da se manete toga sta ko kaze i ko se na sta zali,kad bi svi tako gledali,onda niko nikad ne bi nista kupio,jel jel te sve nekome ne valja.

T serija jeste fantasticna,pgotovu tastatura,koja je jedna od najboljih u laptop klasi u svim segmentima.

Sto se ssd tice tebi treba svejedno ssd odvojen,na kome ce ti biti samo sistem,i 2,3 programa,koja treba brzo da se dizu,ne vise,a ostatak kao i izlazni materijal skladistis na externi storidz,odnosno vec ugradjen hdd,koji ces da pretvrlois u fioku ili ti skladiste.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
McLaren F1 (5.8.2013)
Stara 5.8.2013, 0:26   #11
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Uredu, slazem se mada recenzije zato i postoje da se čitaju. Danas kada imamo internet i neograničen vid informisanja zar nije super da neko proveri uređaj umesto nas Apsolutno se slažem da ne treba slepo usvajati sve doslovno ali ako ti 5 različitih izvora potvrdi jednu stvar nema razloga za nepoverenje. Ovde smo da podelimo svoja iskustva i mišljenja, i nema potrebe da ih pratimo ukoliko mislimo da nisu dobra za nas. Hvala...
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (5.8.2013)
Stara 8.8.2013, 22:58   #12
ImbaQQ
Novi član
 
Član od: 10.12.2010.
Poruke: 11
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

E pazi sad, ja vec dosta dugo radim u Revitu i mogu da ti potvrdim sledece:

1) jak procesor ti treba samo i samo za render;
2) 95% koda revita je pisano da radi na jednom jezgru (osim rendera i jos par stvarcica)
3) treba ti Boga oca rama
4) brz SSD
5) graficka je bitna za revit samo ako ces da koristis opcije vezane sa insolaciju i revit ne podrzava SLI/CF

razmisljao sam o istom modelu pa sam istrazio malo vise:

Sto se konkretno tice modela Y510p, on dolazi sa Haswell i7 procesorom, a ovaj laptop iz nekog razloga ima problem da procesor throttle-uje odnosno u 99% slucajeva radi na 2.4GHz i turbo nema vajde.

Trenutno imam Lenovo G550 i pored toga sto je sav plastican, mogu da kazem da je ova masina pretrpela mnoge muke i zlostavljanja. Ja ga imam malo vise od 3.5 godine a od toga je radio brat bratu jedno 3 godine i to bez zezanja, jako retko gasim komp. Procesor je C2D 2.2GHz, 3GB DDR3 i G210m graficka sa 512MB DDR2. Revit radi fino ali kad radim kompleksnije modele onda je frka.

E sad, imas jednu drugu opciju. Y500 sa i7-3630qm i GT 750m (SLI). Procesor je mozda 2-3% slabiji od 4700mq koji je u Y510p ali nema problem sa throttle dok je ostalo sve isto osim ekrana koji je u slucaju Y500 modela glossy ali mislim da nikad u zivotu neces otici u park ili na plazu i projektovati nesto na kompu... Ono sto ja vidim kao prednost u slucaju da uzmes sa dve grafike je ako exportujes model u max pa renderujes preko iRay ili Vray ili pak ako pazaris Octane render, onda mozes da uposlis obe graficke karte da renderuju zajedno sa procesorom i tada ce render da ti bude jako jako jako brz. Pogledaj po youtube kako ti programi funkcionisu i kakav je kvalitet rendera, posebno oktana. U slucaju da ne renderujes preko grafike, onda nema potrebe da uzimas SLI vec ce ti jedna biti dovoljna.

Ako imas jos nekih pitanja slobodno pitaj.

EDIT: ne uzimaj laptop sa quadro NVS karticama jer od istih nemas nikakve vajde. U principu zavisi koliko kompleksne modele radis ali ja ti ne bih preporucio nista bez Quadro K3000m a lenovo ne nudi ni jedan laptop sa tom grafikom (i pored toga sto je skupa). Cak ni ThinkPad serije W nema nista jace od K1000m/K2000m ako se ne varam.

Poslednja ispravka: ImbaQQ (8.8.2013 u 23:02) Razlog: dopuna
ImbaQQ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ImbaQQ na korisnoj poruci:
McLaren F1 (10.8.2013)
Stara 10.8.2013, 15:23   #13
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Kao što je kolega rekao nema greške sa ovim serijama Lenovo uređaja, Y serija je "najpovoljnija" jer dobijaš najviše za dat novac, kao sto rekoh. Mada ja sam zahtevan korisnik i dvoumio sam se takođe, kvalitet izrade me je odbio nažalost kod Y mnogi korisnici se žale na plastiku touchpad i veliko zagrevanje (Y500) e "hladniji" procesor (Y510) je verovatno delimično rešio problem sa toplotom ali bojim se da plastika nije bolja. T je T sto znači Tenak

Sent from my Nook Tablet CM10 via Tapatalk
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (10.8.2013)
Stara 10.8.2013, 22:16   #14
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Izvinite što odgovaram ovako kasno, ali imao sam jako malo slobodnog vremena ovih dana. Za početak, zahvalio bih se svima na korisnim sugestijama, kao i flamingosu i dimo na strpljenju i odgovorima preko pp.

Nažalost, od ovog laptopa (Y510p) sam odustao za sada, posle par saznanja o kojima ću pisati dole.

Prvo što mi se "desilo" je to da mi je otac rekao da ipak neću moći da naručim laptop iz USA preko strica jer bi mu više odgovaralo da ga plati preko firminog računa, što je automatski značilo da neću moći da uzmem SLI verziju jer se ne prodaje kod nas. I pored toga, nisam odustao od laptopa, jer sam mislio da ako mi ikada zatreba druga grafička, nju ću odvojeno poručiti iz USA.

Ono što me je najviše razočaralo i odvratilo od kupovine ovog laptopa je SSD.
Naime, planirao sam da kupim "standardni" mSATA SSD od 120gb i da ga ubacim u slot, pored već postojećeg 5400rpm 1tb hard diska. Međutim, saznao sam da ovaj laptop koristi novi tip SSD-a, tačnije M.2 (NGFF), kojeg trenutno uopšte i nema u prodaji, ako sam dobro razumeo. A i kada krenu da se prodaju, njihova cena sigurno neće biti mala, dok sa druge strane, mSATA SSD-ovi su sve jeftiniji i dostupniji. Kao što možete i da pretpostavite, mSATA SSD ne može da stane u slot od M.2 jer je M.2 manjih dimenzija.
Postoje čak i glasine da verzije Y510p koje se prodaju bez opcionog 24gb SSD-a (ta verzija se prodaje u Srbiji), koji dolazi sa 1tb hard diskom, uopšte i nemaju slot za SSD unutar laptopa.
Neko će reći, kupi mSATA SSD i ubaci ga u fioku umesto optičkog drajva, ali onda ta fioka gubi poentu, tj. neću moći ništa drugo da nadogradim (grafiku, drugi kuler, bluray optički drajv). Takođe, mogao bih da izbacim hard disk i umesto njega da stavim 500gb mSATA SSD, a hard disk da koristim kao eksterni hard, ali ova opcija mi je preskupa.

Zbog ovoga sam odustao do daljnjeg od ovog laptopa, a u narednom vremenu ću razmisliti da li da definitivno batalim njegovu kupovinu, ili da sačekam malo da vidim kako će se kretati cena 500gb mSATA SSD-a, koji bih stavio umesto hard diska, ili 120gb M.2 (NGFF) SSD-a, koji bih stavio u slot pored hard diska.

Poslednja ispravka: McLaren F1 (10.8.2013 u 22:23)
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku McLaren F1 na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (29.8.2013)
Stara 17.8.2013, 20:45   #15
McLaren F1
Novi član
 
Član od: 30.1.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 27
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Pozdrav svima. Posle dosta premišljanja, gledanja, čitanja, rešio sam da definitivno odustanem od Lenova Y510p (zbog gore navedenih razloga), a umesto njega sam rešio da uzmem Asus G750JX.

Ono što me je privuklo kod ovog modela je najnovija grafička karta GTX 770MX, odlična termalna svojstva (2 kulera), 17" displej, dobra autonomija baterije, mogućnost nadogradnje mSATA SSD-a i sve to upakovano u lep dizajn (po mom mišljenju).

Znam da je ovo gejmerski laptop, ali posle malo razmišljanja shvatio sam da želim "all around" laptop, što u prevodu znači, laptop sa kojim ću raditi u Cad-u i Revitu bez problema, dobar multimedijalni laptop (muzika, filmovi, surfovanje netom...) i laptop sa kojim ću ipak moći da odigram neku bolju igru ukoliko to poželim. Zato mislim da je ovaj laptop odličan izbor.

Malo sam premašio moj prvobitan budzet od 120 000rsd, ali mislim da vredi tih para. Jedino mi je malo žao što se kod nas prodaje sa i7-4702HQ (2.2/3.2 ghz) procesorom, umesto sa i7-4700HQ (2.4/3.4 ghz), ali dobro, šta je tu je.
Lap top uzimam u naredna 2 meseca pa Vam javljam prve utiske čim ga uzmem.

Ako imate neki komentar, slobodno dajte Vaše mišljenje.

Poslednja ispravka: McLaren F1 (17.8.2013 u 20:50) Razlog: dopuna
McLaren F1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku McLaren F1 na korisnoj poruci:
player1 (17.8.2013)
Stara 29.8.2013, 2:37   #16
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Mislim da si dobro postupio, tj. postupićeš. JA imam (iz niže klase) laptop koji je gaming edition i to iz mrtvog MSI... To mi je drugi laptop i iskreno, vjerovatno ću i ubuduće da uzimam gaming verzije laptopova. Zašto?

Iz prostog razloga - pravljeni su da izdrže veće temperature i maltretiranje, nego obični plastikaneri. A mogu zamisliti kakakv je iz gaming republic serije odrađen.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
McLaren F1 (16.9.2013)
Stara 29.8.2013, 3:49   #17
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Mislim da si dobro postupio, tj. postupićeš. JA imam (iz niže klase) laptop koji je gaming edition i to iz mrtvog MSI... To mi je drugi laptop i iskreno, vjerovatno ću i ubuduće da uzimam gaming verzije laptopova. Zašto?

Iz prostog razloga - pravljeni su da izdrže veće temperature i maltretiranje, nego obični plastikaneri. A mogu zamisliti kakakv je iz gaming republic serije odrađen.
U pravu si ali... Da dobijas najvise za novac koji dajes to je definitifno tacno. Ali nisu ni svi ne gejmerski laptopovi "plastikaneri" a takodje ni svi gejmerski se nisu se usrecili sa finalnom izradom...
Dosta to varira od proizvodjaca do proizvodjaca, jedno ti mogu reci Asus nije uopste los i nisi pogresio, cak mi se i vise svidja nego nego Y Lenovo serija.
T (Citaj: tenak) serija ima tako jaku plastiku i odlicnu izradu da sam ja prijatno iznenadjen sa prinovom. Na kraju krajeva sve sto je novo ce da radi posao definitivno, samo je pitanje vremena koliko cesto (Imamo novca) da menjamo racunare...
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (16.9.2013)
Stara 29.8.2013, 4:31   #18
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
Devet1 kaže: Pregled poruke
U pravu si ali... Da dobijas najvise za novac koji dajes to je definitifno tacno. Ali nisu ni svi ne gejmerski laptopovi "plastikaneri" a takodje ni svi gejmerski se nisu se usrecili sa finalnom izradom...
Dosta to varira od proizvodjaca do proizvodjaca, jedno ti mogu reci Asus nije uopste los i nisi pogresio, cak mi se i vise svidja nego nego Y Lenovo serija.
T (Citaj: tenak) serija ima tako jaku plastiku i odlicnu izradu da sam ja prijatno iznenadjen sa prinovom. Na kraju krajeva sve sto je novo ce da radi posao definitivno, samo je pitanje vremena koliko cesto (Imamo novca) da menjamo racunare...
Dobro, malo sam pretjerao sa osudom Ali mi je malko teže navići se posle brušenog aluminijuma na bilo šta drugo Nažalost, on ima jednu debelu manu, a to je da se mikro pukotina koja nastana može skroz proširiti, što nije slučaj sa kvalitetnom plastikom. Tako da...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
McLaren F1 (16.9.2013)
Stara 29.8.2013, 15:17   #19
Devet1
Član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Čikago
Poruke: 213
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Devet1
Određen forumom Re: Laptop do 120 000 rsd? Lenovo Y510p vs ???

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Dobro, malo sam pretjerao sa osudom Ali mi je malko teže navići se posle brušenog aluminijuma na bilo šta drugo Nažalost, on ima jednu debelu manu, a to je da se mikro pukotina koja nastana može skroz proširiti, što nije slučaj sa kvalitetnom plastikom. Tako da...
Ma da kao sto ja volim da kazem istina je uvek negde na sredini...
ALU je super ABR plastika je Odlicna Carbon je sjajan, opet sve zavisi koliko smo spremni da izdvojimo za nase racunare, nekom je to posao nekome zabava.
Defakto niko nije pogresio puno
Devet1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Devet1 na korisnoj poruci:
McLaren F1 (16.9.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop do 500 evra Oliver_ Prenosni računari 5 1.2.2011 21:44
laptop do 600e duhpredaka ŠDK - Prenosni računari 2 18.1.2011 10:20
Najbolji laptop do 400e White King ŠDK - Prenosni računari 1 15.8.2010 20:35
Laptop do 1000 evra za igre i ostalo LoneWolf ŠDK - Prenosni računari 19 24.1.2010 8:23
Laptop do 50.000 din student09 ŠDK - Prenosni računari 13 11.11.2009 2:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com