Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.11.2008, 21:45   #141
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
@Kovenant: ma batali Vistu, nastavi da propovedas Linux kulturu. Sermoniser. E, a i sto bi batalio igre sa 3 banke? Nema se vremena za "rasturanje" kao nekad ali lepo se rasporedis pa imas vremena i da se napijes.
Iskreno-jedva cekam da MS konacno izbaci upotrebljiv Win na nivou na kakvom je bio XP-smucilo mi se vise da nlitujem isti zarad SATA drajvera jer zaboga sve vise ljudi prelazi na Vistu i niko vise nece taj matori XP
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2008, 23:24   #142
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
Das pare(naravno mislim na orginal)i izigravas beta testera-ma super
Pet godina rada i na kraju dobijes to sto si dobio-jel hoces po tvojoj logici da kazes da su 5 godina spremali osnovu za Win 7 jer umesto promasaja ispada da je Vista sada odjednom to-misli o tome malo,a price koje pominjes ustvari plasira MS svestan da ga je debelo ispusio-Bryan Fury i korisnik vec grickaju nokte
Koliko ja znam Vista nije beta verzija vec nesto sto imamo u upotrebi i sto je dosta stabilno. Ono o cemu se pise je Win7 koji jeste pre-beta ili ti alpha verzija. I u njemu ima dosta toga sto je ubaceno i sto danas ne radi kako bi trebalo ili ne radi na nivou koji bi trebao, sto nije dovoljno stabilno ili je iskljuceno sada i sl. Isto tako, istina je da je njemu osnova Vista ali isto tako mozemo po toj logici koju sad propovedas da kazemo i ovo: Postoji beta verzija Firefox-a 3.1, dosta je brza od 3.0 verzije, ona je ono sto treba da bude Firefox i oni koji danas koriste Firefox 3.0 su beta testeri i budale (izuzimajuci deo o placanju). A posto to vazi i za svaki program i sistem tada to mozemo da primenimo za XP i ostadosmo mi bez icega na kompu (necemo valjda da koristimo bete). Svaki sistem ili program ma koliko dobar bio ima dovoljno mesta za dalje unapredjenje i obicno se bazira na necemu sto je bilo pre njega. I nikome nepada na pamet da izjavi tako nesto. Mozda bii ti trebao da razmislis o necemu ovakvom pre nego sto napises nesto kao ono gore .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2008, 23:29   #143
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Windows 7

Pa mozda Vista ima dosta rupa (imala ih je pre) zato sto je poceta skoro od nule.Ali zato Win7 ima dobar temelj za unapredjivanje.Ne zelim ovim da kazem da je Vista losa,ali sigurno je moralo da promakne mnogo toga u toj gomili teksta od kod-a.Verovatno ni Microsoft nije zeleo da izbaci Windows Vistu kad ju je izbacio ali iscekivanja su ih naterala.Da samo cekali do 2009-te za Vistu ko zna sta bi to bilo.U beta verziju Win7-ice neverujem da ce da ubace WinFS.Mozda cekaju da to bude slag na tortu i verujem da ce znatno ubrzati rad citavog sistema.Odnosno to i jeste jedna od vecih mana Viste,los File System.
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2008, 23:50   #144
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Koliko ja znam Vista nije beta verzija vec nesto sto imamo u upotrebi i sto je dosta stabilno.
Vista se ponasa kao beta
Istina MS moze da mu daje ime kakvo hoce ali je fakat da su na traziste izbacili nedovrsen proizvod kako si sam rekao stranu-dve iza-to se zove beta ili alfa,nije sija nego vrat
I to posle 5 godina-bruka i sramota,a imali su osnovu kako sam lepo kazes-ajde da su je razvijali u garazi a ne u Redmondu,ali ovako...
A FF 3 i XP ipak zasluzuju da se nazovu finalne verzije necega
Bez uvijanja molim
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2008, 23:58   #145
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Drž' se bolje Linuksa i stvari koje si dovoljno dugo koristio, o Visti pričaš napamet.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 0:20   #146
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

@Convenant: Neboj da se vredjas ali pogledom na tvoj profil jasno mi je zasto ne volis Vistu. Inace neznam odakle ti ideja da je to na kernelu 2003 i kako dozivljavas sve sisteme koa nasminkane predhodnike. Ako su ssve evolucije windowsa sminka, kako to da drajveri ne rade?
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 0:32   #147
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Sminka u smislu da nije nista kapitalno novo radjeno vec godinama jos WinNT-a
Dobra analogija ti je EA i recimo njihovi serijali sportskih simulacija
Koku koja daje zlatna jaja ne treba preterano cackati
Doduse izgleda da revoluciju niko ni ne zeli-medjutim ako jednog dana neko ponudi nesto zaista novo,a MS se ne prilagodi datoj situaciji,bice lose po njega
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 0:36   #148
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Dobro slazem se da nije kapitalno novo, ni u win 7 nema kaptialno novo. Ali realno i nema mnogo prostora za unapredjivanje. Sta bi ti predlozio recimo da je novo. Ima li nesto sta ocekujes da ponude. Ja iskreno nemam ideju a ove stvari sta meni trebaju u vidu enterprise fantasticno i velikim koracima razvijaju.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 0:51   #149
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Recimo da u sam sistem bude integrisan Office paket-neka lite varijanta ne mora full,a mogla je biti pojednostavljena i egzistencija sa drugim OS-ovima
A mogli su malo poraditi i na optimizaciji-iako je RAM sada jeftin ipak moras da se slozis da resursi sistema moraju da se koriste racionalno
Mogli su i fajl sistem uraditi na istin nacin kao npr etx3 kod linux-a cime se bi se znacajno smanjila defragmentacija a taj WinFS nikako da dodje...
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 2:19   #150
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

Hmm, office bi znacio tuzbu konkurenta. Secas se media playera i internet explorera. Ram mi se ne cini da je neefikasan jer kao sot je Bryan rekao on se prazni po potrebi isto ko i na Linuxu.
A sto se tice EXT3 boze nedaj. Na linuxu jos nisam video dobar filesistem. ovaj novi NTFS koji ima cak mogucnost self healinga je definitivno neprevazidjen. Da ne pricamo sa aspecta security stavki.

Al nikad nisam razumeo mit o nefragmentaciji file sistema na Linuxu. Svi filesistemi se fragmentuju dok po mom saznanju EXT3 nema defrag funkcije.
Primerice snimi sekventno na 1 GB disk 10 datoteka po 100 MB sa imenima 1, 2, 3, 4 ... Onda izbrisi parne a zatim snimi film od 500 mega. Dali je fragmentovan. NAravno da jeste. Meni bi bilo ok da media player podupire x264 i subtitlove. To nazalost nece biti. Ok mi je uvodjene neko pandana xinet daemonu tako da se servisi pokrecu na zahtev pa jih je vise ugaseno u startu. Stoga i manji memory footprint. A RAM mora da koristi koliko ga ima. Pa Linuxovci su i pljuvali po WinXP jer nezna da koristi available ram, pa sada kada su u MS to uradili opet ne valja Veruj mi da Vista Premium ne jede vise od 400 MB rama.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 2:22   #151
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Još jednu stvar moram da napomenem. WinFS nije novi file system u klasičnom smislu te reči. WinFS je samo relaciona baza podataka nadgrađena nad NTFS. Znači na najnižem nivou se i dalje nalazi NTFS (sa svim svojim manama). Šta će to da nam donese? Pa naravno i prostorni i brzinski overhead .

-> korisnik, stvarno ne znam na čemu baziraš tvoju tvrdnju da je NTFS neprevaziđen kad se svi stručnjaci u oblasti implementacije file systema slažu da je NTFS jedan od gorih. Ako te zanima, jedan od najboljih file systema je Solaris-ov ZFS, koji će biti korišćen i u narednim verzijama Mac OS X-a a nadam se i u Linux-u ako uspeju da prebrode pravna ograničenja. I EXT3 i ReiserFS su se pokazali bolje od NTFS-a. Evo jedno pitanje za tebe. Da li se na NTFS-u može kreirati prazan fajl (popunjen samo nulama) a da ne zauzima stvarno ništa na disku? Vidiš pod ReiserFS-om može. Pokreneš torrent od 60 GB, koji je recimo sa nekoliko velikih arhiva, on ti neće automatski pojesti toliko prostora niti će pojesti u komadima veličine te jedne arhive. Navodno NTFS podržava ovako nešto ali je potrebna eksplicitna podrška u samim aplikacijama da bi iskoristili te mogućnosti. To što ne postoje defrag programi na Linux-u (ni to nije sasvim tačno, postoji za ext2) znači da nisu ni neophodni. Zašto? Jer su dovoljno pametni da podatke ne zapisuju redom nego u što manje komada mogu a neki čak poseduju i online defragmenter. U veštačkom slučaju kakav si naveo, teorijski ni jedan file system ne bi bez premeštanja fajlova mogao da se izbori sa situacijom. S druge strane, taj fajl od 500MB bi imao samo 5 fragmenata pa ne bi ni osetio pad performansi. Ljudi i dalje ne shvataju da sve što Microsoft ugrađuje u svoje potrošačke verzije proizvoda je daleko od naprednog. Sve je jeftino, prosto i jednostavno implementirano, dovoljno da radi jer pobogu, niste ni platili za bolje.

Poslednja ispravka: bvitnik (18.11.2008 u 3:11)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Covenant (19.11.2008)
Stara 18.11.2008, 2:33   #152
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Windows 7

Ma bitno je da radi posao i sve je Ok! Kao i kod svega ostalog!
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 2:50   #153
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

E pa sada koliko ja znam na ext3 do fragmentacije moze doci samo ako napunis particiju ili HD do kraja i ako u tom slucaju intenzivno radis i sa tako punim diskom-a inace,vrlo malo
I ja ReiserFS ne bi nazivao neozbiljnim-steta sto ce taj projekat propasti jer mu je tvorac ukeban-koliko je meni poznato potreba za defragom kod doticnog fajl sistema-ne postoji
Naravno da ne postoje defrag alate jer nisu preterano ni potrebne,nije to Windows
Ali pak za linux imas i vise nego dobar XFS koji ima i te stvarice
Self-healing a?Sreca pa MS nista ne maznjava od konkurencije (Solaris i ZFS imaju to poodavno,ali ako se ne varam taj feature nije validan ako pricamo o desktop varijanti)
A po XP-u su pljuvali opravdano-jbt imas 1 giga rama a tebi i dalje drlja swapfile dok trecina rama zvrji prazna
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 3:22   #154
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Meni je idiotska sledeća stvar koja mi se događa na XP-u. Upaljena mi je samo Opera, Total Commander, dva putty-ja i eventualno par editora text-a. Imam 512MB RAM-a. Prebacim se u Total Commander i iskopiram par većih fajlova sa DVD-a na HDD. Vratim se u Operu... WTF? Disk drlja li drlja... Glupi XP je rezervisao dobar komad memorije za keširanje fajlova koje sam kopirao i efektivno Operu bacio na swap. Zar nije čuo za pravilo da se keš ne rezerviše ako za njega nema mesta jer bi mogao to da ugrozi nešto drugo? Očigledno ne. Pod Slackware-om Opera + Firefox + nekoliko terminala + k3B koji reže (čitaj pojede dobar deo memorije za svoj buffer) i hard diska nisam čuo da drlja nikad.

Znam da ovo odlazi malo u offtopic ali neka moderatori gledaju to na sledeći način. Kritikujemo dosadašnju politiku Micro$oft-a i njihove proizvode i upoređujemo ih sa konkurencijom kako bi pokazali šta bi voleli da vidimo u Windows 7 i šta od njega očekujemo.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 3:46   #155
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Windows 7

Pa pazi ovako.Microsoft u neku ruku i nema konkurenciju.Mac se pravi samo za Apple racunare, a linux ne moze ni da prismrdi Wnidows-u.
Fali njima malo zdrave konkurencije pa bi MS cuda napravio samo da budu najbolji
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 4:09   #156
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
DonCorleone91 kaže: Pregled poruke
Pa pazi ovako.Microsoft u neku ruku i nema konkurenciju.Mac se pravi samo za Apple racunare, a linux ne moze ni da prismrdi Wnidows-u.
Sve su to bednici nedostojni MS-a
A od tih bednika taj isti MS krade svasta-recimo Vista i sigurnosni mehanizmi koje linux ima vec skoro 10 godina a Vista ga dobija tek 2007,pa TCP/IP stack koji je uzet iz BSD-a(doduse BSD licenca to dozvoljava,lucky bastards ),pa jel se to meni ucinilo pa je IE posle 10 godina konacno dobio tabove,pa Vistin feel/look koji je maznut sa linux-a i MacOS-a itd itd
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 4:18   #157
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Ne, ne, ne, ne, grdno, ovaj, grdno se varaš šinko. To oni samo kasne sa implementacijom svojih ideja . Prvo puste konkurenciju da se oni pokažu a onda im pokažu kako se to radi .
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Covenant (18.11.2008), Predrag Stankovic (19.11.2008)
Stara 18.11.2008, 4:52   #158
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Windows 7

Ova tema aktivna i u po noci
Ne varam se ja.Nego samo kazem zasto bi sad oni izmisljali nesto revolucijonarno kada ce i ovako i onako da mlate pare.I u svakom slucaju ce neko da se javi i da kaze da je nesto ukradeno iz neke Linux distribucije ili sa Mac-a.Evo primer,sto su svi pricali da je mesto za pretragu kod viste u start meni-u ukraden sa Mac-a,pa sta i da jeste, i dalje ce ga koristiti svi ljudi.Da nema toga onda bi rekli "e ovo mi fali,idem ja da se prebacim na Mac" ili zasto Windows nema vise desktopa-a kao npr Ubuntu.Kad bi imao verovatno bi ga tuzili za kradju ideje i opet microsoft izvlaci debolji kraj.A ovamo se ljudi ubise da naprave da Windows ima vise desktopa.Ima toliko gomila aplikacija da se preobrazi Windows u potpuno nesto drugo i da potpuno vise ne lici na sebe.Nego da imitira nesto drugo.

EDIT: Ispravljeno za ubuntu

Poslednja ispravka: DonCorleone91 (18.11.2008 u 5:09)
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 4:56   #159
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Windows 7

Citat:
DonCorleone91 kaže: Pregled poruke
...ili zasto Windows nema vise desktopa-a kao npr Ubunto.
A vis to sam zaboravio-i to su maznuli,bestidnici jedni
I ne kaze se Ubunto nego Ubuntu
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2008, 8:15   #160
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Windows 7

To sta pricam pricam iz iskustva. EXT3 je spor. Fragmentaciju ima svaki FS. ReiserFS mi je raspao zilion puta. Onaj treci nepoznajem. WinFS je samo nadogradnja na NTFS koja sluzi kao SQL master file tabela i u Win 7 je implementirana u obliku libraries funkcije.
NTFS je brz i ne puca a sto se tice security parametara na fileu je za mene neprevazidjen. Jos je u Visti i Windows 7 sposoban odklanjati greske u hodu.

Kakva ljudi bre crna kradja iz nekih tamo kvazi sistema koji nemaju ni glavu ni rep. Implementirao sam mnogo Linuxa u serverskom obliku i mogu da vam potvrdim da je to u 99% slucajeva bilo kod siromasnih firmi jer nisu imale pare z anesto bolje. Dobro stojece su uzele Win resenja i imaju dosta rasirenu Vistu a Win7 ocekuju za full upgrade. Sto se tice desktop resenja tek tu pocinje njesra svih oblika.

Solaris, ZFS? Gde to ima? U enciklopedijama? TV Kalendar?

Al da ovo ne predje u Linux VS Windows temu.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Vista Service Pack 2 Beta NenadN Operativni sistemi 4 6.12.2008 22:30
Windows Vista SP1 beta preview Bryan Fury Operativni sistemi 0 6.9.2007 8:37
Apple Safari 3 Public Beta for Windows WU TANG CLAN Aplikativni softver 24 29.6.2007 16:51
Windows Vista Beta 2 official prikaz Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 0 18.6.2006 4:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com