Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.1.2006, 13:40   #21
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Uobičajena je pojava da se CMYK slike drukčije prikazuju. U stvari, to je i normalno, jer (tehnički) nikad nije moguće odštampati sve boje koje može da prikaže monitor. Međutim, većina programa loše prikazuje CMYK slike i po tome ne može da se zaključi kako će slika izgledati. A izgledaće najpribližnije onome kako je izgledala pre nego što si je prebacio iz RGB-a u CMYK.

Drugim rečima, ne uzbuđuj se, sve će najverovatnije biti kako treba.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2006, 14:18   #22
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Thumbs up Re: Priprema za štampu

hvala lepo, odoh ja u stampariju...
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2006, 14:45   #23
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

@ noyes, covek, ala si ti srecan, ja sam sve to ucio tezim putem, obijao sam noge od stamparije do stamparije, a oni tamo u stampariji...libo njih da ti nesto objasnjavaju (cast izuzecima)
Inace, preporucujem da se radi u rgb, a tek na kraju da se prebaci u cmyk i da se tada koriguju boje. E da, ako stampas na digitalnoj stamapi, nije bitno da li je nesto u rasteru ili vektorski, sve mu je isto, vektor je bitan samo kod klasicne stampe. Sto se acdsee-a tice, on ne prikazuje boje kave jesu, ali mislim da XnView prikazuje boje onakve kakve jesu, mada program u kome je radjen rad je najbolji za preview
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2006, 17:15   #24
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Mislim da nije na odmet da napomenem da je jedini nacin ispravnog prikaza boja ispravno kalibrisan kolorni profil monitora (i normalno kvalitetan moitor ).
U slucaju da je kolorni profil koji po defaultu dolazi uz profil los najbolja zamena su Adobe i sRGB.

A sto se tice rada u RGB pa onda prebacivanja u CMYK to je isto kao kad bi Sizif dobio zadatak da gura kamen nizbrdo ali sa kanapom koji je vezan za kamen i njegovu nogu.

Pravilo je da sve sto je namenjeno za stampu MORA da se radi u CMYK-u. Uostalom Photoshop ima ociju Gamut proff koja bez konverzije modela proverava koje boje nece biti ispravno prikazane prilikom stampe.

Mala interesantna napomena: sve boje koje ne mogu da se ispravno prikazu u CMYK stampi se "naglasavaju" malim trouglicem u paleti za izbor boja. Ako kliknete na trougao Photoshop automatski bira najpriblizniju nijansu boje koja je ostvarljiva u CMYK-u.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2006, 17:29   #25
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
holodoc kaže:
A sto se tice rada u RGB pa onda prebacivanja u CMYK to je isto kao kad bi Sizif dobio zadatak da gura kamen nizbrdo ali sa kanapom koji je vezan za kamen i njegovu nogu.
ok, a kako ces da primenis filtere u cmyk-u? Uostalom, nemoguce je dobiti 100% istu boju prilikom stampe kao ona koja je na monitoru...ako je to neko uspeo...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2006, 16:23   #26
BossCo
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Lokacija: Cacak
Poruke: 60
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku BossCo
Određen forumom Re: Priprema za štampu

E, nadjoh se i ja u ovoj prici...

Mali osvrt na komentar RGB ili CMYK. Jedino kompromisno resenje je da kada radite idejno resenje unapred planirate koje boje cete da koristite. To znaci da ukoliko mate CRNI (K) tekst na necemu, tipa imena i telefona na vizit karti nemojte to nikako da radite u RGB modu jer ce vam prilikom konverzije u CMYK ta slova biti u sve cetiri boje. To u prevodu znaci da ce vam stampari pominjati najblizu rodbinu, a ujedno i necete dobiti kvalitetnu stampu jer ce slova biti mutna. Znaci - koristite filtere i sve ostalo da napravite pozadinu ili neki sarenis na idejnom resenju, onda uradite flatten, convert to CMYK, pa preko toga sve ostalo sto ide u JEDNOJ od osnovnih boja. Jedino tako mozete da dobjete na stampi ono sto uradite na racunaru. Sve ovo gore navedeno vazi i ukoliko zelite da koristite Pantone Spot boje, tj. ukoliko narucilac trazi BAS TU neku nijansu koja se namoze dobiti iz CMYK moda.

Sto se tice kalibracije, kvalitetni monitori i uredjaji za kalibraciju su prilicno skupi, ali ako mozete doci do monitora marke ViewSonic - vasi problemi su reseni. Nema potrebe za nikakvom kalibracijom jer su boje savrsene.

Za sada toliko a ako mogu jos nekako da pomognem, bolo da se radi o Offset stampi ili stampi na textilu, ja i mojih 10 godina iskustva stojimo na raspolaganju... (zato sto znam koliko je meni bilo tesko da sve naucim na svojim greskama)
BossCo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2006, 19:40   #27
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

e pazi sad... Sve jedno ti je da li se radi rgb pa onda da se konvertuje u cmyk, jedino sto prilikom toga se boje menjaju, pa zahteva korekturu kod adjustments. Ako se stampa crni text a pored je neka slika, kod digitalne stampe ( ne na svim masinama) sve jedno je da li je text sastavljen od black- a ili yellow i svega ostalog...Kod klasicne stampe je drugacije, treba na crnom delu( recimo textu) obrisati u channels sve osim K tj black( bude 100% black) time se izbegavavaju greske, ako u stampariji ( skoro kod svih stamparija) paseri nisu podeseni, u suprotnom ce se dobiti tamno braon text sa, recimo, zutom ivicom....bljak. Ako, recimo, zelite da uradite neki plakat u 2 boje, necete raditi u zelenoj i plavoj, jer se to dobija mesanjem, nego na pr black i cyan (daje lepe rezultate, a jeftinija je stampa) Dakle treba obrisati u channels sve ostalo. To je sto se photoshopa tice. Secam se kaa sam stampao neke vizitke ( u losoj stampariji ali jeftinoj) , vizitka je sadrzala fine crno bele prelaze, gradijante, a kada je to izaslo iz stape, dobio sam mrljave braon prelaze... sto se ne bi desilo da sam prelaz iz crnog na belo radio samo sa black, bez yellow i ostalog... E sad, ko me razume razumeo Inace, ja ne radim u staprariji, ali sam se nosio na stampu gomilu materijala, pa znam kako sta ispadne, ako sam negde pogresio, recite
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 14:11   #28
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.848 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
kinteC kaže:
E sad, ko me razume razumeo Inace, ja ne radim u staprariji, ali sam se nosio na stampu gomilu materijala, pa znam kako sta ispadne, ako sam negde pogresio, recite
Ok, lepo si objasnio. Pricas o separaciji boja i overprintu, dve velike zamke za neiskusne u pripremi stampe. Ima mnogo tikova kako neke stvari poboljsati ili uprostiti da svako moze (i u najgoroj stampariji) da odstampa kako treba...

@BossCo I ViewSonic monitore treba kalibrisati... pored njih mogu jos NEC (skuplje modele naravno) da pohvalim...

A da li neko od vas razmislja o svetlu u prostoriji gde se radi? Neonsko svetlo moze dosta toga da pokvari... boje zidova u prostoriji... itd...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2006, 16:07   #29
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

sve se da nauciti, pre tacno godinu dana sam otisao u stampariju sa radom u bmp formatu, 72 pixela po inchu lol, naravno u rgb...ala su me ne fin nacin oterali u pm. Nego, da li znate neke stamparije koje imaju dogitalnu stampu, ali ne sram format, nego barem b2 ( da nije zajkon print samo )?
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2006, 0:39   #30
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Vidim da ovde ima dosta strucnjaka pa ce mozda neko moci da mi pomogne.
Radim u Max-u i treba da izrenderujem sliku 2m x 2m koja ce stajati na bilbordu. E sad, posto je to ultra large rezolucija za bmp ili jpg pretpostavljam da postoji neki drugi nacin da se to sve pripremi za stampu. Nisam nikad radio pripremu za stampu ali znam ponesto npr da za tu velicinu (2m x 2m) broj tacaka po incu (dpi) treba da je 100 ili cak 75.
E sad, Max moze da izrenderuje u EPS format ali sta dalje s tim (ako je to uopste pravi format)? Hvala unapred!
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2006, 2:50   #31
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

prosto, ako je bilbord 4x5 m, otvoris shop, i stavis dokument 400mm x 500mm 300pixela po inchu...Uradis sta ti treba, i onda sacuvas u eps-u (cmyk kolorit)...standardno
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2006, 10:30   #32
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Heh logicno, treba malo samo mucnuti glavom Hvala kinteC
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2006, 2:24   #33
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Priprema za štampu

Može li meni neko od iskusnih ljudi koji rade u štamparijama da pojasni malo ovo oko klinova i pasera?
Znam otprilke o čemu se radi, ali nije mi baš najjasnije...
Thanks in advance...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2006, 3:41   #34
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
galebns kaže:
Vidim da ovde ima dosta strucnjaka pa ce mozda neko moci da mi pomogne.
Radim u Max-u i treba da izrenderujem sliku 2m x 2m koja ce stajati na bilbordu. E sad, posto je to ultra large rezolucija za bmp ili jpg pretpostavljam da postoji neki drugi nacin da se to sve pripremi za stampu. Nisam nikad radio pripremu za stampu ali znam ponesto npr da za tu velicinu (2m x 2m) broj tacaka po incu (dpi) treba da je 100 ili cak 75.
E sad, Max moze da izrenderuje u EPS format ali sta dalje s tim (ako je to uopste pravi format)? Hvala unapred!

Iskreno rečeno nikada nisam podešavao izlazni dpi (rezoluciju u Max-u) jer u suštini za tvoj billboard rezolucija nije ni važna (verovao ili ne)! A sa druge strane ne verujem da bi se baš usrećio ako bi pratio savet koji ti je dat da uradiš rendanje sa apsolutno zadatim dimenzijama pa da na njih dodaš onih 300 dpi. Razlog je jednostavan. Izračunaj koliko pixel-a imaš za račun pri tolikoj rezoluciji. 400x500mm pa na još 300dpi. Ukratko rečeno, ako na sceni imaš i voxele ili ako koristiš neko napredno rendanje (svetlo i tako to) samo si sebi napravio nepotrebne probleme. Vreme rendanja takve scene ćeš meriti bar u satima

Ono što je tebi potrebno je da imaš izlazni fajl u određenoj razmeri. Pošto si pomenuo da je u pitanju billboard nije potrebno da ti na jedan pixel billboard-a dođe jedan pixel u štampi. Kod plotera (pretpostavljam da je neki solventni u pitanju) uvek imaš maksimalnu izlaznu rezoluciju (recimo većina plotera za billboard-e ima ograničenje od 30 dpi). Više ti nije ni potrebno jer se billboard ne gleda sa 20 cm već uglavnom sa razdaljine od više metara. Ako ovo pretočiš u račun dobijaš da ti u stvari trebaš da rendaš sliku u odnosu 1:10. Znači, ako ti je recimo billboard 30 metra ti ga radiš za dužinu od 3 na 300 dpi.

Možda ovo zvuči malo konfuzno ali u suštini spašava te od toga da na štampu ne šalješ fajlove od par stotina MB (bio, video, nije mi se dopalo). U suštini uvek ti je najbolje da pitaš onog ko će da štampa koja je rezolucija štampe njihovog plotera.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2006, 3:43   #35
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
Imzadi kaže:
Može li meni neko od iskusnih ljudi koji rade u štamparijama da pojasni malo ovo oko klinova i pasera?
Znam otprilke o čemu se radi, ali nije mi baš najjasnije...
Thanks in advance...
http://www.ptt.yu/korisnici/h/o/holodoc1701/stampa.pdf

Veličina 391KB.

Poslednja ispravka: holodoc (11.6.2006 u 13:23)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
najzlijiji (4.2.2009)
Stara 8.9.2006, 14:24   #36
BossCo
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Lokacija: Cacak
Poruke: 60
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku BossCo
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Tek sam sad video sta je Holodoc uradio. Nemogu da verujem da ga niko do sad nije pohvalio za ovoliki trud.

Samo da kazem - svaka cast majstore
BossCo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 20:28   #37
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Da li postoji standard za velicine, kada je u pitanju stampani materijal? Na primer, vizit karte se rade 9x5cm (uglavnom) Konkretno, meni treba katalog, pa me interesuje da li vec postoje definisane dimenzije? (stampace se veci tiraz, u nekoj stampariji...)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 21:32   #38
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Što se tiče vizit karti (govorim ti iz prakse) kod nas se ustalio običaj da se koristi format 90x50mm ali u suštini vizit karta može u zavisnosti od nekog ekstravagantnog rešenja i da ima druge dimenzije. Niko ti neće uzeti za zlo u najvećem broju slučajeva ako vizit kartu malo smanjiš ili povećaš ako to tebi odgovara u dizajnu mada kao što rekoh 90x50mm se najčešće koristi

Što se tiče kataloga verovao ili ne u poslednje vreme sve veći broj klijenata se odlučuje za stari dobri A4 format. Naravno ta stavka zavisi i od konkretne potrebe ali kap što rekoh, veliki većina se u poslednje vreme odlučuje za A4.

Generalno, ne postoji standardna dimenzija koju moraš da ispoštuješ Ponekad se ispostavi da odstupanje od standardna preraste u remek delo mada ako baš ne moraš da eksperimentišeš ostani pri dimenzijama 90x50 za vizit karte
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 21:48   #39
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

tnx, za visit karte nije problem...Problem je kod kataloga, zbog bigovanja (prelamanja papira) recimo, ako se na A4 lupe 2 biga, tako da papir prelama na 3 dela, dobice se prilicno izduzena forma... Zato sam mislio, mozda postoji neki sablon, ili da jednostavno zovem stampariju, da pitam koje su im dimenzije papira tj tabaka, pa da prema tome izracunam... ( kod digialne stampe uvek sam se ravnao prema tabaku, koji je iznosio nesto malo vise od A3 formata, tako da se cela povrsina maximalno iskorisiti)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2006, 22:21   #40
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Pa koji ti je to katalog kome je potrebno dva biga nešto ozbiljno a?

Što se tiče duplog biga ako je katalog previše velik onda će najverovatnije da se radi na foru lajmovanja ili šivenja stranica što nije redak slučaj tako da što se tebe tiče jedino na šta moraš da obratiš pažnju kada radiš pripremu je da prednju i zadnju stranu ostaviš da ti budu A4 a ti dodaj između njih debljinu kataloga koliko ti treba. Ne mora sve da upadne u standardne formate pa se zato i radi obično raspodela prostora na tabaku pre štampe.

Da skratim, ako katalog treba da bude od nekog debljeg papira, recimo 150 gr. kunstddruck ili sl., onda moraš da uzmeš u obzir i debljinu kataloga jer ako imaš npr. stotinak stranica to nije zanemarljiva debljina. U svakom slučaju najčešće ćeš koristiti zdrav razum i logiku umesto standarda

U svakom slučaju ako ti na tabaku prilikom organizaciji zafali prostor uvek možeš da koristiš RA formate koji ti daju dodatnog prostora za eksperimentisanje. Mada uvek je najbolje da pitaš štampariju u kojoj nameravaš da radiš sa kojim mašinama raspolažu jer ćeš na osnovu njihovih podataka da radiš raspored na tabaku i izbegneš prevelik škart
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
prepress, priprema za štampu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
IBM priprema Power7 procesore Dusan Despotovic Vesti 2 15.7.2008 14:21
"Kanta" za pripremu za štampu. holodoc Šta da kupim? 7 26.9.2007 20:05
molim vas hitno za pomoc (priprema za katalog) andjelina Grafički softver i radovi 2 21.11.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com