Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.6.2020, 17:58   #1401
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Da malo odmorimo dusu od sve te drame oko neizvesnosti nadolazecih igara, konzola, outrage histerije i drugih nezeljenih simptoma moderne gejming industrije.

Prikaz Markata, kamenog grada poznatog nam iz Skyrim-a, u sklopu projekta Skyrim: Home of the Nords.

https://m.youtube.com/watch?v=9fwPIHQATQ8&t=148s

I od Project Cyrodiil, prezentacija trgovackog gradica Brina Cross.

https://m.youtube.com/watch?v=m05RCaHithU

Prava milina, melem za dusu makar i ovako kroz trejlere.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
mvasic (25.6.2020)
Stara 7.8.2020, 4:09   #1402
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind


Moj skrinšot, Iščupan sa jedne stare teme na redditu. Ništa posebno, ali rekoh da podelim. Koristio sam purple haze enb, nije bio loš.

Sećam se ove scene kao da je bilo juče. Ja, vitez-u-pokušaju, u nalickanom čeliku, stojim kraj jezera Amaya, a u daljini tornjevi Arkngthand-a, prve Dwemer tamnice koju posećujemo u igri tražeći onu prokletu dwemerovsku kutiju slagalicu... To su krvavi ali slatki počeci iskustva zvanog Morrowind.

Koliko samo obožavam ovaj predeo. Simpatični, mirni gradić Pelagiad je odmah iza mene, uljuljan u plodnim brdima Askadije. Pelagiad je delić carstva koje još uživa u blagostanju, ne sluteći šta mu se sprema. Valjda sva carstva tako padaju. Pobogu, pa ovde i obična imperijalna straža nosi kvalitetan čelični oklop kojem bi 200 godina kasnije pozavideli svi legati. Napred je kamen-šuma Balmora, naizgled miran grad, a gnezdo uličnih kriminalnih sindikata i narkomana. A istočni put, tik uz jezero vodi ka sunčanim plantažama Surana. Ni kolosalni, slanim vetrom oprani kantoni Viveka nisu daleko ka jugu. Uz široke stepe Grazelandsa čiji pozlaćeni talasi udaraju o obronke Crvene planine, ovo je moj omiljeni region. Zato sam, nakon skromne večere u Halfway taverni u Pelagiadu, često voleo da kampujem tu kraj jezera Amaya, i osmatram zvezdano prostranstvo. I razmišljam, šta dalje?

Jer kako opisati osećaj kad igraš jednu igru deceniju, dve? Kada uhvatiš sebe u traganju za još jednim nepoznatim kutkom igre, brdašcem, drvetom, bilo čime što će izgledati novo. Džaba modovi, oni pružaju samo trenutno, varljivo zadovoljstvo. Stojim tu na obali, dok osluškujem Kunthara, brata norda, kako recituje "ABCs for Barbarians". Kaže stigao je u Pelagiad samo da prenoći, a ovde je već mesec dana, uglavnom provodeći dan u skupljanju alhemijskih sastojaka pokraj jezera. Plodne njive i dunmerke su ipak primamljivije od legionarske postave u Gnisisu i deljenja sobe sa gnusnim orcima.

A ja čekam narednu noć i njen zvezdano-rumeni odsjaj u jezeru, u kom se Maser nemo ogleda. I pitanje šta dalje. Pobiti po stoti put patetičnu bandu krijumčara tu u pećini Mannammu, napiti se sujamme u kući zemaljskih naslada u Suranu (oh Runa) ili junački tragati za jedinstvenim artefaktima po bizarnim ruinama inficiranim daedrama, a koje ću gomilati u Cosadesovoj kući dok mu se na nos ne popnu. Ili, možda, kreirati novog lika i roleplay-ovati bijednog siromaha, paupera, koji egzistira proseći po masnim ulicama Vivek sitija?
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
Andross (7.8.2020), bokela (7.8.2020), Dovahkiin (7.8.2020), makiem (8.8.2020), Mandragora (7.8.2020), mvasic (7.8.2020), Skenderevo (7.8.2020), voodoo_ (7.8.2020)
Stara 7.8.2020, 11:45   #1403
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Morrowind

Lepo je sto i dalje mozes romanticarski da pristupis igri, meni je jako tesko da u nekom trenutku ne krenem sa power-play. Poslednji prelaz mi je trajao oko 70 sati (dakle main questovi, sve gilde i daedric shrines, jako sitno side questova) a imao sam Daedric Katanu od prvog levela, Creeper min max golda, Boots of Blinding Speed / Resist magicka fazon i znao sam sve sta treba i gde treba napamet. Za normalan prelaz bi mi bar duplo duze trebalo

Ali secam se pre 15ak godina kada sam prvi put krenuo Morrowind sa Knightom, pobegao iz skole da bih igrao, napolju pada kisa a ja tumaram po mocvarnom Bitter East regionu i gle cuda, kao da je igra znala sta se desava u pravom svetu, salje kisu i grmljavinu. Trcanje do Balmore gde svako malo heroj ostane bez daha i pada u nesvest, tumaranje po Ashlandsu na 20om nivou gde sam i dalje bio slabasan u poredjenju sa danasnjim inkarnacijama jer nisam imao pojma gde da pokupim bolju opremu i artefakte, te cari otkrivanja novih mesta potpomognute ogranicenom draw distancom, zbog koga je polako otkrivajuce renderovanje neke ruine daleko vise nagradjujuce nego u novijim naslovima gde je vidis iz neke zapizdine.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Guerrinus (7.8.2020)
Stara 7.8.2020, 13:48   #1404
Skenderevo
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2010.
Lokacija: Khorinis
Poruke: 2.069
Zahvalnice: 3.728
Zahvaljeno 979 puta na 534 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

@Guerrinus, lep osvrt na blagodeti Morrowinda, podsetio si me na jednu sjajnu analizu ove igre na forumu.

Zaista je neverovatno sta @Dovahkiin propusta, a jos se prozvao po karakteru iz TES serijala
Skenderevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Skenderevo na korisnoj poruci:
Guerrinus (7.8.2020)
Stara 7.8.2020, 14:56   #1405
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Skenderevo kaže: Pregled poruke
@Guerrinus, lep osvrt na blagodeti Morrowinda, podsetio si me na jednu sjajnu analizu ove igre na forumu.

Zaista je neverovatno sta @Dovahkiin propusta, a jos se prozvao po karakteru iz TES serijala
Uh, 'ladno si pronašao taj post. To je moj stari nalog za koji sam odavno zaboravio da postoji. Lelujam periodično na sk forumu od tamo neke 2005-te, ali sam imao lošu naviku zaboravljanja passworda i mejla, lude godine. E, u tom periodu sam se baš ložio za medalju.

Andross - I ja patim od slične boljke. Hteo, ne hteo, već na nekom 20 i kusur nivou postajem nezaustavljiv, osim ako se baš ne potrudim sa roleplayom. U poslednje vreme mi se jako igra kao najobičniji pauper sa malim apartmanom u Viveku, koji životari od skupljanja biljaka, radova po plantaźama i slično, a glavni cilj mu je da jednog dana odradi kompletno hodočašće za Tribunal hram.
Ili kao monah pacifista sa defanzivnim magijama i pesnicama samo kada je život u opasnosti.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2020, 15:30   #1406
Skenderevo
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2010.
Lokacija: Khorinis
Poruke: 2.069
Zahvalnice: 3.728
Zahvaljeno 979 puta na 534 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Guerrinus kaže: Pregled poruke
To je moj stari nalog za koji sam odavno zaboravio da postoji.
Auh, kakav twist

Ta poruka sto si napisao pod nickom Abaris mi cesto padne na pamet kada riplejujem Morrowind. Oduvek sam osecao tu nekakvu teskobnu atmosferu prilikom spartanja po Vvardenfellu, samo nikada nisam bio sposoban da to prenesem u reci kao ti u tom postu.

Stvarno je steta u sta se pretvorio TES serijal. Oblivion je, i pored svih svojih dobrih strana, ne skok s konja na magarca, nego skok s konja na jednocelijsku amebu, u poredjenju s Morrowindom.
Skenderevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Skenderevo na korisnoj poruci:
Guerrinus (8.8.2020)
Stara 8.8.2020, 6:18   #1407
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Dovahkiin - Kod mene je još gora situacija, ostao bez kompa a još nisam uzeo novi jer hoću jaču mašinu za Starfield i šta još ne. A slobodnog vremena na pretek ovih dana (osim što sam novopečeni otac), pa me hvata opet ta nostalgija.

Ja sam počeo da čitam tes lore negde 2002/2003 nakon prvog prelaska Morrowinda. Internet je tada, a pogotovo na selu, još uvek bio novina. Kupiš nekoliko sati na kartici i moliš se Bogu/duhovima predaka da radi veza, a žuriš jer treba kasnije stići na basket. I onda sam, nekako, pronašao sajt imperial library koji i danas postoji. Tu sam provodio sate iščitavajući članke, uz naravno samu igru gde sam čitao sve knjige i dijaloge.

Inače u tom ranom periodu Morrowind zajednica je bila pravi mali kult. Naivni, bezazleni ali ipak kult. Fanovi su otvarali blogove, one što danas izgledaju arhaično i nezgrapno, posvećene karakteru iz igre, te bi svakodnevno zapisivali svaki korak, uz prateće skrinšotove. Likovi su bukvalno živeli i disali Vvardenfell, pišući prave male romane. I rani modovi su nekako imali dušu (na tebe gledam i smešim se, Beli Vuče od Lokken Planine), a moderi su čak kreirali i dečje modele, nešto što je Bethesda, lenjo, uradila godinama kasnije tek sa Skyrimom.

E i rani dani reddita su bili zanimljivi, dosta nas fanova se tamo okupljalo, pevajući himne i hvalospeve u slavu Morrowinda, te s razlogom postavši poznati kao Morrowind elitisti, na koje su noviji fanovi zgraženo gledali kao na sektu religijskih fundamentalista. Eej, bre, pa jel znaš šta je Morrowind bio godine gospodnje 2002?

A tamo negde 2013/14 sam ozbiljno planirao da pokrenem youtube kanal posvećen isključivo Morrowindu (možda sam i o tome već pisao ovde..). U planu je bila i Morrowind serija, smeštena u igri, a već sam imao 1. epizodu snimljenu, trajanja oko 35 minuta. Radnja se vrtila oko zombi apokalipse, inspirisana playstation survival horror igrama. Prva epizoda je bila smeštena u Seyda Neen, glavni junak over-the-top paladin Stendara a kasnije bi mu se pridružili Fargoth i još neki likovi. Projekat je ipak bio preambiciozan. Skoro mesec dana sam radio prvu epizodu. Snimao scene da izgledaju sinematski, iz više uglova, a neke scene u enterijeru bih namerno snimio da liče na cut-scene iz Resident Evil-a. Čupao sate i sate audio zapisa iz Morrowinda i Obliviona, spajao i kombinovao u prave, smislene dijaloge, plus sam radio glas glavnom liku i jednom dunmeru (samo da bi me kasnije nedelju dana bolelo grlo). Da ne pričam tek koliko je trajalo editovanje. Krajnji rezultat je ipak bio zadovoljavajuć. Kolaž horora, komedije i akcije, uz audio efekte (npr. zvuci oružja i magija su iz Obliviona, zvuci zombija iz RE2), autentičan dijalog, velika akciona scena na kraju epizode (zamisli hordu zombija kako napada Seyda Neen). A onda sam shvatio da je jedan život prekratak da snimim čitav serijal i obrisao tu epizodu.

Pored toga snimio sam nekoliko kraćih filmova, kao One Night in Suran, u kojem pijani nord troluje čitav grad Suran i završava se tučom u baru.

A planirao sam i serijal ozbiljnijih analiza igre, kao što mnogi youtuberi danas rade za Skyrim, tragajući za sitnim, interesantnim detaljima. Tu sam tek svašta otkrio, možda bih mogao kasnije da napišem par otkrića.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
bokela (11.8.2020)
Stara 8.8.2020, 12:38   #1408
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Teoretski, Dagoth Ur je božanstvo. Koristeći moć Heart of Lorkhan, postaje bog. Svestan je sna Anu, medjutim ne može da mu se potpuno prepusti. Zbog toga se njegov slomljen, traumatizovan um ocrtava u snu Anu.

Generalno, to bi ga činilo bližim Aedri, nego Daedri, ali opet, to je najbliže jednom od ta dva što se pojavljuje Morrowindu.

Tribunal takodje koristi Heart of Lorkhan da postanu božanstva.
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Guerrinus (9.8.2020)
Stara 8.8.2020, 14:59   #1409
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Morrowind

Dagoth Ur ima bozanske sposobnosti ali nije bog jer ta bozanstvenost nije njegova vec od srca. Tribalove moci su na isti kalup, sa tim da je Vivec spoznao CHIM i Amaranth, prvi praktikuje dok se na drugi ne usudjuje. Sotha Sil je napravio novi svet i time ispunio svrhu njegovog postojanja. Almalexiu niko nije peglo pa je prsla.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Guerrinus (9.8.2020), mvasic (8.8.2020), Schwabsteiger (10.8.2020)
Stara 8.8.2020, 16:00   #1410
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Malo je komplikovano to oko dedri. Recimo u Morrowindu, protagonista Nerevarine je izabranik Azure. Ako ništa, u Morrowindu je dedrički princ na našoj strani, da ne kažem dobar.

To oko Peryitea i kuge je vrlo moguće, samo što postoje mišljenja da se naziv Redfall ne odnosi na TES6. Problem je što događaj pod tim nazivom se već odigrao, to je eksplozija Crvene planine koja se odigrala između Morrowinda i Obliviona. Razmišljao sam šta bi drugo moglo da znači, pa čak dovodio u vezu sa Maserom, velikim crvenim mesecom. U Skyrimu čitamo o "void nights", događaj od 100 godina pre igre kada su oba meseca nestala. Čudna i misteriozna knjiga za koju se mnogi pitaju šta treba da predstavlja. Široka je to sad tema, ali recimo Kirkbride je autor Landfall-a, apokrifnog teksta koji se delom odigrava na Masseru, samo što su vrlo, vrlo male šanse da Bethesda preuzme nešto od toga jer bi to pretvorilo šesticu u bizarnu naučnu fantastiku i više bi ličilo na Starfield.

Drugo značenje je propast imperije, crvene legije. Cela četvrta era ima prizvuk kraja imperije. Ko zna, i nećemo ni znati do izlaska igre za nekih 5 godina tako da je sve uzalud.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2020, 6:40   #1411
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.239
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Igrate sa muzikom ili bez? Je l' vam smeta muzika da se uzivite u igru?

@Andross To sa kisom i grmljavinom sto si pomenuo se i meni desilo, isto sam pomislio
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2020, 15:35   #1412
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Zanimljivo da kada je Morrowind u pitanju mnogi spominju kišu, makar i usputno, kao jednu od uspomena. Mene kiša i grmljavina najviše asociraju na lutanje Vivekom, dok u pozadini struji melanholična melodija Blessing of Vivec. I sumoran pogled na mokra askadijska ostrva, razbacana oko svetog grada, i kišom oprane, zlatne maske uvek vigilantnih ordinatora. Inače, igram sa muzikom, utišanom, tako da se stopi sa ambijentom i proizvede simfoniju audio-vizuelnog karaktera. Džeremi Soul je ipak tkač duše Elder Scrolls univerzuma.

E sad, pisaću o nekim zanimljivim detaljima u igri, a nadam se dao ovome već nisam pisao ranije.. Naime, svi znaju da je Skyrim prepun easter eggova i tajni o kojima brojni youtuberi i dan-danas bruje, ali se malo ko bavi worldbuilding analizom Morrowinda. Možda zbog starosti igre, naizgled statičnije od mlađanog Skyrima, ali uveravam vas da je malobrojni tim developera tokom pravljenja Morrowinda itekako vodio računa o sitnim detaljima, te povremeno ostavljajući igraču - nama - da na osnovu pukog ambijenta dedukujemo određene zaključke o svakodnevnici Vvardenfella.

Jedna od mojih omiljenih lokacija k'o stvorenih za detektivski rad je Ghorak Manor u rudničkom gradiću Caldera, pa ću ovde i početi. Oduvek sam imao utisak da se tu nešto čudno, nešto daleko mračnije odigrava, pred našim očima. Većini je ova lokacija jedino poznata zbog simpatičnog Creepera, ušatog trgovca koji je zapravo niko drugi do prerušeni Barbas, pas dedričkog princa Clavicus Vilea. Iz nekog razloga, odlučio je da boravi upravo tu, među čudnom družinom orkova naseljenih u neurednoj ali velelepnoj rezidenciji.

Vođa petočlane orkovske grupe je Urul gro-Ghorak, 17. level vitez, a ostali su standardno varvari i ratnici, osim Duma gro-Laga, koji je bard i skulptor. Ono što je meni najviše zapalo za oko je prisustvo ljudskih kostiju u peći. Pošto je malo verovatno da su orci kanibali, moje mišljenje je da se ovde odigralo ubistvo, najverovatnije ritualno žrtvovanje. Moj trag vodi preko dve knjige koje se nalaze u kući, Night Falls on Sentinel i Wolf Queen, book VII. Vučja Kraljica je naravno Potema, jedna od najozloglašenijih nekromansera u istoriji Tamrijela. Prva knjiga, Night Falls on Sentinel, postoji u samo dve kopije u čitavoj igri, ovde i u kuli Sorkvilda Raven-a, nekromansera koji teroriše selo Dagon Fel, a poznatog i po posedovanju poznatog dedričkog artifakta, maske Clavicusa Vile. Delići slagalice se lagano slažu.

Dakle obe knjige u Ghorak manor referišu nekromantiju - a tu su i skrivene ljudske kosti. Creeper, tj. Barbas je pomoćnik Clavicus Vile-a, a nekromanser Sorkvild poseduje artifakt upravo ovog dedričkog princa.

Po meni, moguće da orkovska družina sarađuje sa Sorkvildom, kao i da svi pripadaju dedričkom kultu Clavicus Vile-a.

Druga zanimljivost je da jedini ženski član grupe, Gulfim gra-Borbul, izgleda ima sina, jer jedan ork u tvrđavi Hlormaren nosi naziv Ushat gra-Gulfim. Po pravilu imenovanja kod orkova, deca nakon prefiksa gra- i gro- nose ime roditelja kao prezime. Ženska deca uzimaju ime majke a muška ime oca. E sad, pomenuti Ushat je muško te je čudno da nosi ime majke. Međutim, primetićemo da je njegov sufiks -gra, što se odnosi samo na žene. Verovatno greška developera. Hlormaren je jedan od najvećih centara za trgovinu robovima, i moguće da dotični Ushat snabdeva telima Ghorak družinu i Sorkvilda u svrhu nekromantskih rituala.

Mogao bih još dosta pisati o ovoj lokaciji, npr. odakle novac družini za iznajmljivanje velike rezidencije, osim ako nisu u nekakvom sumnjivom dilu, tipa pomenuta trgovina robljem/ugovor sa dedričkim princom. Vođa Ghorak je vitez, dosta visoko rangiran, što je retkost kod orkova. Moguće da je plemićkog porekla? Stvarno bi se moglo mnogo toga zaključiti na osnovu svega izloženog, a čitava družina bi komotno mogla imati neki svoj kvest ili priču. E da, pomenuti bard/skulptor Duma gro-Lag je presudan u Boetijinom dedričkom kvestu. Još jedna zanimljivost u nizu vezana za Ghorak manor...
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 11 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
Bascelik (9.8.2020), BigYak (9.8.2020), doctor (10.8.2020), Dovahkiin (9.8.2020), Mandragora (9.8.2020), ognjen_ogi (9.8.2020), perablenta (10.8.2020), Psychon@ut (10.8.2020), Schwabsteiger (10.8.2020), Skenderevo (9.8.2020), voodoo_ (9.8.2020)
Stara 9.8.2020, 23:52   #1413
BigYak
Novi član
 
Član od: 8.8.2020.
Poruke: 13
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
guerrinus kaže: Pregled poruke
zanimljivo da kada je morrowind u pitanju mnogi spominju kišu, makar i usputno, kao jednu od uspomena. Mene kiša i grmljavina najviše asociraju na lutanje vivekom, dok u pozadini struji melanholična melodija blessing of vivec. I sumoran pogled na mokra askadijska ostrva, razbacana oko svetog grada, i kišom oprane, zlatne maske uvek vigilantnih ordinatora. Inače, igram sa muzikom, utišanom, tako da se stopi sa ambijentom i proizvede simfoniju audio-vizuelnog karaktera. Džeremi soul je ipak tkač duše elder scrolls univerzuma.

E sad, pisaću o nekim zanimljivim detaljima u igri, a nadam se dao ovome već nisam pisao ranije.. Naime, svi znaju da je skyrim prepun easter eggova i tajni o kojima brojni youtuberi i dan-danas bruje, ali se malo ko bavi worldbuilding analizom morrowinda. Možda zbog starosti igre, naizgled statičnije od mlađanog skyrima, ali uveravam vas da je malobrojni tim developera tokom pravljenja morrowinda itekako vodio računa o sitnim detaljima, te povremeno ostavljajući igraču - nama - da na osnovu pukog ambijenta dedukujemo određene zaključke o svakodnevnici vvardenfella.

Jedna od mojih omiljenih lokacija k'o stvorenih za detektivski rad je ghorak manor u rudničkom gradiću caldera, pa ću ovde i početi. Oduvek sam imao utisak da se tu nešto čudno, nešto daleko mračnije odigrava, pred našim očima. Većini je ova lokacija jedino poznata zbog simpatičnog creepera, ušatog trgovca koji je zapravo niko drugi do prerušeni barbas, pas dedričkog princa clavicus vilea. Iz nekog razloga, odlučio je da boravi upravo tu, među čudnom družinom orkova naseljenih u neurednoj ali velelepnoj rezidenciji.

Vođa petočlane orkovske grupe je urul gro-ghorak, 17. Level vitez, a ostali su standardno varvari i ratnici, osim duma gro-laga, koji je bard i skulptor. Ono što je meni najviše zapalo za oko je prisustvo ljudskih kostiju u peći. Pošto je malo verovatno da su orci kanibali, moje mišljenje je da se ovde odigralo ubistvo, najverovatnije ritualno žrtvovanje. Moj trag vodi preko dve knjige koje se nalaze u kući, night falls on sentinel i wolf queen, book vii. Vučja kraljica je naravno potema, jedna od najozloglašenijih nekromansera u istoriji tamrijela. Prva knjiga, night falls on sentinel, postoji u samo dve kopije u čitavoj igri, ovde i u kuli sorkvilda raven-a, nekromansera koji teroriše selo dagon fel, a poznatog i po posedovanju poznatog dedričkog artifakta, maske clavicusa vile. Delići slagalice se lagano slažu.

Dakle obe knjige u ghorak manor referišu nekromantiju - a tu su i skrivene ljudske kosti. Creeper, tj. Barbas je pomoćnik clavicus vile-a, a nekromanser sorkvild poseduje artifakt upravo ovog dedričkog princa.

Po meni, moguće da orkovska družina sarađuje sa sorkvildom, kao i da svi pripadaju dedričkom kultu clavicus vile-a.

Druga zanimljivost je da jedini ženski član grupe, gulfim gra-borbul, izgleda ima sina, jer jedan ork u tvrđavi hlormaren nosi naziv ushat gra-gulfim. Po pravilu imenovanja kod orkova, deca nakon prefiksa gra- i gro- nose ime roditelja kao prezime. Ženska deca uzimaju ime majke a muška ime oca. E sad, pomenuti ushat je muško te je čudno da nosi ime majke. Međutim, primetićemo da je njegov sufiks -gra, što se odnosi samo na žene. Verovatno greška developera. Hlormaren je jedan od najvećih centara za trgovinu robovima, i moguće da dotični ushat snabdeva telima ghorak družinu i sorkvilda u svrhu nekromantskih rituala.

Mogao bih još dosta pisati o ovoj lokaciji, npr. Odakle novac družini za iznajmljivanje velike rezidencije, osim ako nisu u nekakvom sumnjivom dilu, tipa pomenuta trgovina robljem/ugovor sa dedričkim princom. Vođa ghorak je vitez, dosta visoko rangiran, što je retkost kod orkova. Moguće da je plemićkog porekla? Stvarno bi se moglo mnogo toga zaključiti na osnovu svega izloženog, a čitava družina bi komotno mogla imati neki svoj kvest ili priču. E da, pomenuti bard/skulptor duma gro-lag je presudan u boetijinom dedričkom kvestu. Još jedna zanimljivost u nizu vezana za ghorak manor...

Убедио си ме да инсталирам поново :d
BigYak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BigYak na korisnoj poruci:
Guerrinus (10.8.2020)
Stara 10.8.2020, 2:32   #1414
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Bukvalno sam ušao na forum da vidim šta ima i prolazi mi kroz glavu misao kako je grehota što forum polako umire, sve manje članova i vatrenih diskusija i loženja i nerdovanja po temama.. Kad ono...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
BigYak (7.10.2020), filpan (10.8.2020), Guerrinus (10.8.2020), Leonida (14.8.2020), Skenderevo (11.8.2020)
Stara 10.8.2020, 9:30   #1415
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
Nije mi jasno samo kako se Potema uklapa u ovu tvoju priču? U Skyrimu postoji ceo jedan questline vezan za nju, a šta se sa njom dešava na kraju nije poznato. Nadam se da će se "vučica" opet pojaviti u TES-u 6, još ako bude u High Rock-u gde se magija veoma praktikuje, ma milina

Septim loza koliko sam upoznat je prestala da postoji sa Martinom. Dragonborn iz Skyrima premda poseduje te moći nije naslednik Septim loze.
Ali... Baš me interesuje da li slučajno postoji negde još jedan Septim a da se to još uvek ne zna... To bi možda rešilo svu ovu agoniju.
Potema se ne uklapa lično, već preko činjenice da se njeno ime vezuje za nekromantiju. Obe knjige u Ghorak vili su stoga na neki način vezane za tu crnu veštinu, prva tematski preko Poteme a druga po lokaciji, jer se nalazi samo tu i u jazbini nekromansera Sorkvilda. Budući da je svaki item ručno ubačen u igru, moja hipoteza je da je orkovska družina u Ghorak vili na neki način povezana sa dotičnim Sorkvildom, a tu vezu samo dalje potvrđuje što on poseduje dedrički artifakt Clavicusa Vilea, dok je Clavicus Vile prisutan u Ghorak vili preko Barbasa koji tamo živi tokom radnje igre. Dakle imamo nekromansera koji očigledno ima dil sa Clavicusom, i sa plaćeničkom grupom koju predvodi Ghorak. Ultimativno, ovo ne menja bilo šta u igri, osim što obogaćuje svet suptilnim vezama između likova.

Citat:
BigYak kaže: Pregled poruke
Убедио си ме да инсталирам поново :d
Greh je na prvom mestu deinstalirati Morrowind.

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Bukvalno sam ušao na forum da vidim šta ima i prolazi mi kroz glavu misao kako je grehota što forum polako umire, sve manje članova i vatrenih diskusija i loženja i nerdovanja po temama.. Kad ono...
Nešto su se ulenjile ove nove generacije gejmera, i samo jadikuju. Prošli su naivni dani kada su gejmeri, za ime Božje, uživali u igrama.


Idemo dalje.

U Balmori nalazimo kuću određene Vori, međutim od dotične osobe ni traga ni glasa. Riđokosu nordijku, akrobatkinju, iznenađujuće zatičemo u poseti Sadrith Mori, gradu na istoku Vvardenfella. Naizgled neobjašnjiva situacija, možda čak greška developera? Odgovor se nalazi u knjizi Realizations of Acrobacy, gde saznajemo da Gothren i Neloth, Telvani lordovi, organizuju akrobatske predstave radi zabavljanja i odvraćanja od svakodnevnih svađa. Saznajemo da između njih vlada veliki rivalitet kao i da je Neloth do nedavno bio u posedu Mehrunes Razora, čuvenog dedričkog artifakta, a koji je izgubio na smešan način od strane akrobatske grupe. Slasno parče worldbuilding pite ispričano u par stranica knjige koju je verovatno malo ko i uzeo u ruke. Nadamo se da je simpatična Vori uspela da zabavi telvanske mrgude svojim akrobatskim igrarijama.

Inače, u Skyrimu nalazimo nordijku pod istim imenom, Vori, kao neumornu članicu Dawnguarda. Osim ako u međuvremenu nije postala vampir (a član Dawnguarda, kakav bi to easter egg bio uhh) te doživela 200+ godina, verovatno se radi o različitoj osobi.

Druga zanimljivost vezana je za Arkngthand. Mnogima je to prvi dungeon u igri, budući da je lokacija dvemerske puzzle kutije potrebne na samom početku glavnog kvesta. Mišljenja sam da je Arkngthand, zbog jedinstvenog dizajna verovatno prvi dizajnirani dungeon u igri, a u tome su saglasni i neki drugi fanovi sa kojima sam podelio ovu teoriju. Arkngthand je složeniji i intrigantniji od većine tamnica u Morrowindu, a dizajn je takav da inkorporira prirodni element - pećinu i dvemerski dizajn u jedinstvenu, složenu strukturu.
Grupa bandita prisutna ovde je takođe pomalo jedinstvena.

Da krenemo redom. Na mostu ispred ulaza u Arkngthand je Snowy Granius, nešto poput kultne ličnosti Morrowinda a volim da ga zovem prvim mini bosom u igri. Ime ovog simpatičnog dekice, veterana battlemagea koji ipak nije prevelik zalogaj za iskusnijeg igrača, možda asocira na "snežnog dedu", zbog sede kose a možda čak i deda mraza (da su ga nazvali Frosty Granius bilo bi jasnije).
Ostali članovi bande isto imaju pomalo čudna imena. Recimo tri norda - Crystus Lync, Dathman Mochtius i Bato Veranius imaju totalno atipična nordijska imena, ali mi je i dalje nejasno šta asociraju. Tu je i Red Livia, verovatno inspirisana Crvenom Sonjom, kao i šef družine, Boss Crito. U svakom slučaju zanimljiva grupica krijumčara.

I za kraj, par informacija povodom naziva naselja, ono mora u Balmora i Sadrith Mora znači šuma, te je Balmora Kamen-šuma ili kamena šuma a Sadrith Mora bi se prevelo kao Pečurka-šuma. Tel znači kula, te je Tel Mora Kula-šuma/šuma kula. Fel znači grad, te bi recimo selo Dagon Fel značilo Dagonov grad. Ald je stari, ruhn je kuća, te je Ald'ruhn Stara kuća.
Tol'ko za sada.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
Bascelik (10.8.2020), Dovahkiin (10.8.2020), Krilce (10.8.2020), Mandragora (10.8.2020), Oggy (10.8.2020), perablenta (10.8.2020), Skenderevo (11.8.2020)
Stara 10.8.2020, 12:02   #1416
testera
Veteran
 
Član od: 9.2.2007.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 711
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 251 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
@Guerrinus
Ne bi bilo loše da pokreneš neki TES blog majke mi
Covek cita knjige u igri kako bog zapoveda. Velika vecina ih samo zaobidje misleci da su tu samo onako, par prica i nista vise, a sve je povezano.
testera je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku testera na korisnoj poruci:
Guerrinus (11.8.2020)
Stara 10.8.2020, 12:03   #1417
Mandragora
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 196
Zahvalnice: 160
Zahvaljeno 57 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Guerrinus kaže: Pregled poruke
Potema se ne uklapa lično, već preko činjenice da se njeno ime vezuje za nekromantiju. Obe knjige u Ghorak vili su stoga na neki način vezane za tu crnu veštinu, prva tematski preko Poteme a druga po lokaciji, jer se nalazi samo tu i u jazbini nekromansera Sorkvilda. Budući da je svaki item ručno ubačen u igru, moja hipoteza je da je orkovska družina u Ghorak vili na neki način povezana sa dotičnim Sorkvildom, a tu vezu samo dalje potvrđuje što on poseduje dedrički artifakt Clavicusa Vilea, dok je Clavicus Vile prisutan u Ghorak vili preko Barbasa koji tamo živi tokom radnje igre. Dakle imamo nekromansera koji očigledno ima dil sa Clavicusom, i sa plaćeničkom grupom koju predvodi Ghorak. Ultimativno, ovo ne menja bilo šta u igri, osim što obogaćuje svet suptilnim vezama između likova.







Greh je na prvom mestu deinstalirati Morrowind.







Nešto su se ulenjile ove nove generacije gejmera, i samo jadikuju. Prošli su naivni dani kada su gejmeri, za ime Božje, uživali u igrama.





Idemo dalje.



U Balmori nalazimo kuću određene Vori, međutim od dotične osobe ni traga ni glasa. Riđokosu nordijku, akrobatkinju, iznenađujuće zatičemo u poseti Sadrith Mori, gradu na istoku Vvardenfella. Naizgled neobjašnjiva situacija, možda čak greška developera? Odgovor se nalazi u knjizi Realizations of Acrobacy, gde saznajemo da Gothren i Neloth, Telvani lordovi, organizuju akrobatske predstave radi zabavljanja i odvraćanja od svakodnevnih svađa. Saznajemo da između njih vlada veliki rivalitet kao i da je Neloth do nedavno bio u posedu Mehrunes Razora, čuvenog dedričkog artifakta, a koji je izgubio na smešan način od strane akrobatske grupe. Slasno parče worldbuilding pite ispričano u par stranica knjige koju je verovatno malo ko i uzeo u ruke. Nadamo se da je simpatična Vori uspela da zabavi telvanske mrgude svojim akrobatskim igrarijama.



Inače, u Skyrimu nalazimo nordijku pod istim imenom, Vori, kao neumornu članicu Dawnguarda. Osim ako u međuvremenu nije postala vampir (a član Dawnguarda, kakav bi to easter egg bio uhh) te doživela 200+ godina, verovatno se radi o različitoj osobi.



Druga zanimljivost vezana je za Arkngthand. Mnogima je to prvi dungeon u igri, budući da je lokacija dvemerske puzzle kutije potrebne na samom početku glavnog kvesta. Mišljenja sam da je Arkngthand, zbog jedinstvenog dizajna verovatno prvi dizajnirani dungeon u igri, a u tome su saglasni i neki drugi fanovi sa kojima sam podelio ovu teoriju. Arkngthand je složeniji i intrigantniji od većine tamnica u Morrowindu, a dizajn je takav da inkorporira prirodni element - pećinu i dvemerski dizajn u jedinstvenu, složenu strukturu.

Grupa bandita prisutna ovde je takođe pomalo jedinstvena.



Da krenemo redom. Na mostu ispred ulaza u Arkngthand je Snowy Granius, nešto poput kultne ličnosti Morrowinda a volim da ga zovem prvim mini bosom u igri. Ime ovog simpatičnog dekice, veterana battlemagea koji ipak nije prevelik zalogaj za iskusnijeg igrača, možda asocira na "snežnog dedu", zbog sede kose a možda čak i deda mraza (da su ga nazvali Frosty Granius bilo bi jasnije).

Ostali članovi bande isto imaju pomalo čudna imena. Recimo tri norda - Crystus Lync, Dathman Mochtius i Bato Veranius imaju totalno atipična nordijska imena, ali mi je i dalje nejasno šta asociraju. Tu je i Red Livia, verovatno inspirisana Crvenom Sonjom, kao i šef družine, Boss Crito. U svakom slučaju zanimljiva grupica krijumčara.



I za kraj, par informacija povodom naziva naselja, ono mora u Balmora i Sadrith Mora znači šuma, te je Balmora Kamen-šuma ili kamena šuma a Sadrith Mora bi se prevelo kao Pečurka-šuma. Tel znači kula, te je Tel Mora Kula-šuma/šuma kula. Fel znači grad, te bi recimo selo Dagon Fel značilo Dagonov grad. Ald je stari, ruhn je kuća, te je Ald'ruhn Stara kuća.

Tol'ko za sada.
Tačno ću ponovo da se bacim na igranje Kad se samo setim Bloodmoon ekspanzije i kvesta The Patchwork Airship...



Sent from my M2002J9G using Tapatalk
Mandragora je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mandragora na korisnoj poruci:
Guerrinus (11.8.2020)
Stara 10.8.2020, 12:40   #1418
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Morrowind

Skratite taj post kad ga citirate leba vam
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Dantheus (10.8.2020), Dovahkiin (10.8.2020), Guerrinus (11.8.2020), Skenderevo (11.8.2020), voodoo_ (10.8.2020)
Stara 10.8.2020, 13:23   #1419
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Instalirao juče OpenMW. Seyda Neen here I come
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Guerrinus (11.8.2020), Oggy (10.8.2020)
Stara 10.8.2020, 17:50   #1420
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Taman su uveli dinamičke senke u zvanični build.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Guerrinus (11.8.2020), mvasic (11.8.2020)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
elder scrools, morrowind

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com