Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.1.2007, 23:04   #141
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
Chivan kaže:
Brišu se kad neko nekome kaže da je glup. A kad je nešto glupost, onda je to glupost, a glupost je, na žalost, postojana.
Opravdanje uvek i na svakom mestu! Kao sto rece Ajnstajn samo su ljudska glupost i univerzum neograniceni.....
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 0:00   #142
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
VojaM kaže:
Da li je neko na ovom forumu pravio problema tebi ili bilo kome od Nišlija, Piroćanaca, Leskovčana... zbog narečja?
A bre Vojo, koliko puta da ponovim da nije isto forum i casopis.Razumem ja da se u tekst ubaci citat iz Alan Forda, ali ovo "tijelo" je van konteksta humora i vise lici na gresku.Autori bi, apropo toga, mogli da pokazu malo vecu sirinu pa da ubace citate iz Radovana III,Maratonaca,Ko to tamo peva, itd., bilo bi smesnije a i srpsko je.. Ako neko pise tekst ijekavski, takav treba da bude ceo tekst, i obratno.
Ja se bas i ne razbacujem na forumu nasim narecjem, bar se trudim.Evo pogledaj, i bobi je iz Nisa, pa covek pise pravilno.
Steta je sto nemate nekog dopisnika iz juznih krajeva,bio bi extra humor da se ubace u opise igara i neki juznjacki sinonimi i epiteti (leskovachki,vranjanski, pirotjanski,niski,...). Ovako, ispada da je nekome smesna ijekavica, sto nekom drugom kome je to maternji moze doci kao uvreda.
Citat:
VojaM kaže:
Meni je posao da se bavim jezikom i stilom u SK-u, ali mi nikad ne bi palo na pamet da nekog prozivam zbog neknjiževnog jezika i slično, pa makar to bilo "gu, ga, gi", leskovaTČko cvrkutanje, pomoravsko gađanje padežima, otezanje, "ovdeena i tuuuna" i slično.
Sad preterujes. Na forumu nisam video da neki Piroćanac umesto "ć" piše "tj". A kako bi tek mogao neki Leskovcanin da u tekstu "simulira" cvrkutanje (kako ga ti nazivas)? Ili otezanje?
U okruzenju imam Vranjance,Pirocance,Leskovcane,....Koliko je smesan razgovor kada se mi nadjemo zajedno to ne moze da se opise tekstom nikako.Jedino da se snimi (sto ja ponekad i radim uz pomoc MP3 plejera). Nekom to moze da bude smesno, nekom ruzno - ali nikako ruznije od onog zemunskog *ebote/brate (sto me nervira kad dodje neko takav pa nas kritikuje zbog govora (morao sam to ovde da pomenem)).
Zakljucak, moj, je da u Srbiji za javna glasila/medije treba koristiti srpski jezik.
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 0:04   #143
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
VojaM kaže:
Službenim jezikom MORAMO da se služimo samo u službene svrhe.
Daj da izbacimo predmet "srpski jezik" iz osnovnih i srednjih skola. Da se ne muce deca (narocito u nasim krajevima ).
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 13:29   #144
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
Bansek kaže:
Steta je sto nemate nekog dopisnika iz juznih krajeva,bio bi extra humor da se ubace u opise igara i neki juznjacki sinonimi i epiteti (leskovachki,vranjanski, pirotjanski,niski,...).
Zamisli, imamo čoveka iz južnih krajeva, zemljak ti je. I zamisli, čak je glavni urednik SK-a
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 13:36   #145
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
Bansek kaže:
Daj da izbacimo predmet "srpski jezik" iz osnovnih i srednjih skola. Da se ne muce deca (narocito u nasim krajevima ).
Pa kad si već navalio da se dopisujemo... sasvim druga je stvar pravopis, a druga je dijalekat (iliti govor; naračje je nešto drugo: štokavsko, ijekavsko, kajkavsko, čakavsko). Možeš ti "da gi pišeš" ovim ili onim dijalektom, ali "ne" se uvek piše zajedno s glagolima a odvojeno od imenica, "li" se uvek piše odvojeno, "naj" se uvek piše zajedno, "bismo, biste", "ćemo, ćete" zajedno. To je ono što ovde smeta.

Razlike u dijalektu mnogo se više uočavaju (i smetaju, onome ko je u tom fazonu) pri razgovoru "uživo". Što se mene tiče, na prim(j)er, sasvim je nepotrebno to što se neki naši članovi iz Crne Gore trude da pišu ekavski. Ono što je potrebno jeste da "pisanije" bude pismeno. Bez obzira na dijalekat i narečje.

Poslednja ispravka: VojaM (22.1.2007 u 13:53)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 13:44   #146
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
Bansek kaže:
Zakljucak, moj, je da u Srbiji za javna glasila/medije treba koristiti srpski jezik.
E, vidiš, "treba" i "mora" su dve različite stvari.

Jeste, i Internet forumi su jedna vrsta javnih glasila, ali ipak predstavljaju malo slobodniju formu nego što su novine i časopisi. Drugo, za novine i časopise pišu profesionalci, a ovde je naglasak na "širokoj korisničkoj bazi". Ja bih mogao da izigravam budalu pa da ispravljam svaku poruku tako da jezik u njoj bude književni, ali to bi bilo glupo, iz mnogo razloga. Doduše, to ipak radim u slučajevima da je autor toliko nejasno, smušeno ili, da prostiš, nepismeno napisao poruku (ili naslov teme) da se ne razume o čemu se radi. U novinama, časopisima, a naročito u knjigama, takve slobode ne može i ne sme da bude - tu sve mora biti pod konac.

Nego, da batalimo više ove razgovore (možemo da piskaramo lične poruke, ako imaš žarku želju, ili preko ICQ-a). Ugnjavismo ljude.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 16:52   #147
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

A zasto bi menjali uopste nesto sto je dobro?!
Kakva ubacivanja ovoga ili onoga! Neka ostane kako jeste!
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 23:35   #148
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
VojaM kaže:
Razlike u dijalektu mnogo se više uočavaju (i smetaju, onome ko je u tom fazonu) pri razgovoru "uživo". Meni je, na prim(j)er, nepotrebno to što se neki naši članovi iz Crne Gore trude da pišu ekavski, mislim da je to sasvim nepotrebno. Ono što je potrebno jeste da "pisanije" bude pismeno, bez obzira na dijalekat i narečje.
Tačno tako.

Odlični su PD kutak i Test fun. To mi se najviše svidja u svakom broju pa i u ovom. Naročito kada se pojavi neki novi mali originalni program, sa dobrim odnosom veličina/korisnost. Nikada neću zaboraviti opise koje nam je iznjedrio (ako se dobro sećam) B.Bubanja - Rebirth,Simply3D,Acid,Illusion,....Za mene su bili pravo otkrovenje . Odlične su i teme vezane za Linux, samo što ih trenutno ne primenjujem (- za mene).....
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2007, 3:05   #149
VelisQ
Član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 216
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
VojaM kaže:
Možeš ti "da gi pišeš" ovim ili onim dijalektom, ali "ne" se uvek piše zajedno s glagolima a odvojeno od imenica, "li" se uvek piše odvojeno, "naj" se uvek piše zajedno, "bismo, biste", "ćemo, ćete" zajedno. To je ono što ovde smeta.
Mislim da si se malo zaneo u objasnjavanju, jos ako ovo neko procita, pa prihvati, leeeleee nama.
VelisQ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2007, 19:55   #150
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Jedna od najlepsih naslovnih strana u poslednje vreme, a sadrzaj... hmm... manje-vise ok.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 11:36   #151
LunaticRS
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2006.
Lokacija: alpha centauri
Poruke: 1.203
Zahvalnice: 317
Zahvaljeno 77 puta na 63 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku LunaticRS
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Niste mi valjda obrisali poruku.Mislim da sam je bio ostavio ovdje.
Vojo, da li bi bio ljubazan da objasnis ovu gresku koju je Velisq citirao?Ipak si redaktor u SK-u.Ja bih 'ladno dobio 1 na pismenom kad bih tako nesto napisao.
LunaticRS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 11:48   #152
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Šta je vama? Šta se uhvatili za "grešku" k'o pijani plota? Čovek je permutovao stvari u kucanju, dešava se svakome. Svašta.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 11:54   #153
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
LunaticRS kaže:
Niste mi valjda obrisali poruku.Mislim da sam je bio ostavio ovdje.
Jeste, ja sam je obrisao zato što se pravi off-topic.
Citat:
LunaticRS kaže:
Vojo, da li bi bio ljubazan da objasnis ovu gresku koju je Velisq citirao?Ipak si redaktor u SK-u.Ja bih 'ladno dobio 1 na pismenom kad bih tako nesto napisao.
Objasniću je ja, da ne bude daljeg off-topica. A u stvari nema šta da se objašnjava. To se zove lapsus. Postoje tri vrste lapsusa:
  • Lapsus Linguae - greška u govoru
  • Lapsus Calami - greška u pisanju čija je podvarijanta Lapsus Clavis što je greška u kucanju, u koju spada ta greška
  • Lapsus Memoriae - greška u sećanju
Da li je sada jasno, pošto sam dao i definicije pa da prestanemo sa off-topicom?
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 12:10   #154
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 1/2007

Citat:
VelisQ kaže:
Mislim da si se malo zaneo u objasnjavanju, jos ako ovo neko procita, pa prihvati, leeeleee nama.
Citat:
VojaM kaže:
Možeš ti "da gi pišeš" ovim ili onim dijalektom, ali "ne" se uvek piše zajedno s glagolima a odvojeno od imenica
A, to...
Sad sam tek ukapirao.
Naopako sam napisao.
Naravno da se "ne" piše odvojeno od glagola (sem u onih nekoliko slučajeva gde sigurno niko neće da pogreši), zajedno maltene sa svim drugim vrstama reči.

Zaboga, zar sam toliki autoritet (a vi tako nesigurni u svoje znanje) da se tolika frka napravi oko greške u kucanju? Scary thing, što bi rekao Kuzma

Hajde da se više ne bavimo time, to nije tema.
Kome treba dodatno razjašnjenje pravopisnih pitanja, za to postoje lične poruke.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 12/2013 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 90 25.12.2013 10:03
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com