Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2007, 18:41   #1
ixnay
Član
 
Član od: 11.1.2006.
Poruke: 60
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom ADSL modem/router

Pozdrav svima,
Uveo sam nedavno ADSL i dobio standardni USB modem koji ISPovi daju. Kako imam dva racunara zeleo bih da oba ide na Internet preko tog ADSL prikljucka. ISP mi je ponudio opciju da vratim ovaj USB modem i uz doplatu od 1700din, jednokratno, umem ADSL modem/ruter koji ima Ethernet port i koji bi mogao da prikljucim dalje na switch i tako snabdem oba racunara internet konekcijom. Switch bih morao sam da kupim, sto nije problem. E sad, raspitao sam se malo i pronasao da za cenu od 40ak evra mogu da kupim ADSL modem/router sa 4 LAN porta. Radi se o sledecem uredjaju TP-Link TD-8840. Mene zanima da li ima neko iskustva sa slicnim stvarima. Marka je , bar meni, nepoznata i za moja shvatanja cena je mala (40e za uredjaj koji je i modem i ruter i switch + ima procesor na 256mhz i podrsku za NATovanje kao i jos mnogo opcija). Zanima me vase misljenje, da li vredi uraditi takvu stvar i kupiti taj uredjaj ili je ipak bolje iznajmiti taj ISPov ruter za 1700din i kupiti switch naknadno.


P.S.
Znam da bi to sve mogao da uradim i bez ikakvog ulaganja, kupim samo kabl i umrezim ova dva racunara koja imam. To sam vec pokusao, delim konekciju i lepo mi radi, ali ova dva racunara koristimo svi u kuci, ko kako i kad stigne i ne odgovara mi da mi jedan racunar bude stalno upaljen samo zbog internet konekcije (sto bih izbegao ruterom).

Zahvaljujem na odgovorima.
ixnay je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 19:10   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: ADSL modem/router

TPLink nije loš brand u svakom slučaju i ako misliš da će ti eventualno ovaj uređaj kasnije dobro doći i za čisto umrežavanje računara onda okej. Po specifikacijama vidim da pomenuti model ima sve što ti je potrebno da bi uz pomoć jednog jedinog uređaja uradio rutiranje tvoje internet konekcije sa neta. Kao prvo, ima ugrađen DHCP server, podršku za NAT-ovanje i pomenuti četvoroportni switch. Na sve to dodaj i ugrađen spliter tako da nećeš imati potrebu za instaliranjem onog splitera koji si dobio od svog provajdera.
Što se tiče cene od četrdesetak evra koju si pomenuo uzmi u obzir da se ovde radi o ruteru koji je generalno namenjen da radi veoma specifičan posao tako da mislim da tako mala cena ne bi trebalo da bude nejasna.

Dakle, ovde se generalno radi o tome da treba da proceniš šta ti više odgovara jer u svakom slučaju "pucaš" oko 40-tak evrića. U slučaju da uzmeš ruter koji tvoj provajder nudi moraćeš da uradiš jednokratnu doplatu od 1770 dinara i da nabaviš petoportni switch (po mogućstvu malo kvalitetniji) što će te izneti oko 1400 dinara. Mana ovog pristupa je naravno ta da ako odustaneš od ADSL priključka moraš da vratiš opremu pa si efektivno "pukao" 1770 dinara ali ti zato ostaje "punokrvni" switch

Odluka je na tebi
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
ixnay (27.6.2007)
Stara 27.6.2007, 20:26   #3
ixnay
Član
 
Član od: 11.1.2006.
Poruke: 60
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ADSL modem/router

Hvala, samo sam hteo da proverim da taj TP link nije neki skroz bezveze brand, koji mi nece raditi posao. Sto se tice odluke ona je pala, uvek sam za da uredjaj bude moj i da mogu menjam IPSove kako hocu bez cimanja
ixnay je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 21:07   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: ADSL modem/router

Ne, ne, ne...TPLink definitivno nije krš brand Recimo opšte je poznato da se pomenuti brand svrstava među najbolje proizvođače wireless opreme u svojoj kategoriji. Što se tiče rutera, switcheva i sl. takođe važi za veoma pouzdane uređaje.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
ixnay (27.6.2007)
Stara 28.6.2007, 12:05   #5
Marko Stanojkovic
Član
 
Član od: 16.1.2006.
Lokacija: SP
Poruke: 169
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko Stanojkovic
Određen forumom Re: ADSL modem/router

Naravno TP-Link je zakon
Marko Stanojkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko Stanojkovic na korisnoj poruci:
ixnay (28.6.2007)
Stara 28.6.2007, 12:33   #6
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: ADSL modem/router

Ja ga imam na poslu. Sasvim lepo radi. Ne zakucava se kada se koristi P2P. Moja preporuka, jer za te novce bolje nema.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
ixnay (28.6.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
sezam pro adsl sokratbg Internet usluge 44 26.3.2008 12:57
wireless ili adsl Evil_crack Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 26.6.2007 12:04
aDSL stize ?! Mare-kg Internet tehnologije 0 14.9.2006 15:46
adsl, ruter i p2p mfritz Internet usluge 10 20.6.2006 15:46
Adsl Dingo Internet usluge 13 22.12.2005 2:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com