Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.7.2006, 13:22   #1
Brummy
Novi član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Windows program, Programer

Pozdrav,

moze li neko da mi preporuci dobrog programera.
Program treba da radi pod Windows-om, profesionalno da izgleda od instalicije do koriscenja. Radi se o jednom programu koji traba da bude pomocna alatka vozacima trkackih automobila. Na primer: Vozac izadje na stazu, starta LapTop i unese momentalne podatke kao sto su gumme, temperatura, motor, prenos menjaca ... i na kraju postignuto vreme. Naravno na kraju dana mora biti moguce sve te podatke uporediti. Program treba tako da se napravi da je moguce da funkcionira na svim jezicima sveta. To bi bilo od prilike ...

Ako znate nekoga ko je ustanju da zadovolji visoki kvalitet programiranja molio bih da mi mi odgovorite na licnu postu.

Poslednja ispravka: Brains (24.7.2006 u 22:14) Razlog: Ajde, ipak da ne bi bilo reklamiranja na licnu postu
Brummy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 11:39   #2
Brummy
Novi član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

niko mi se ne javlja, zar nema vise programera u Srbiji
Brummy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 12:06   #3
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Brummy kaže:
niko mi se ne javlja, zar nema vise programera u Srbiji
Pa, i da i ne... Ima u Srbiji dobrih programera, ali ih zeza legalan software... Da imam legalan Borland Builder i da imam dovoljno vremena, ovo bi bilo reseno za manje od mesec dana... Ali, avaj, nemam trenutno 1500 EUR da platim najosnovniju varijantu s kojom mogu prodavati software... A i nema se vremena, imam neke svoje projekte... Alternativa je Java koja je besplatna, ali obicno je Java prespora za neki iole slozeniji prog plus nije tako laka za instalaciju... I, BTW, mozda nema vise u Srbiji jer svi beze glavom bez obzira u civilizovani svet... Ovde i nema nesto puno 'leba od programiranja...
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 13:09   #4
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Bas kad si spomenuo, kakve ima veze dal imash legalan softwer? Kako ce neko da zna da nije legalan? Cisto onako
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 13:24   #5
Brummy
Novi član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

ovo je vec nesto, barem da se poprica na tu temu.
Brummy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 13:37   #6
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
EclipsE kaže:
Bas kad si spomenuo, kakve ima veze dal imash legalan softwer? Kako ce neko da zna da nije legalan? Cisto onako
Pa nije bitno da li ce poslodavac da zna da li je softver pravljen legalnim alatima ili ne... Bitno je da programer moze da zaradu zavede legalno (porez). Rad na "crno" je uvek moguc, ali od toga nema stalnog posla. U slucaju da je proizvod uzeo maha na trzistu, velike kompanije koje su napravile razvojni alat ce se zapitati da li programer ima legalan softver... Uostalom, dovoljno je da "neko" posalje ispekciju i eto povoda da se vidi da li imas legalni softver. Legalnost razvojnih alata se ticu isključivo programera, odnosno firme koja pravi softver. A da ne pricamo o "kaljanju" imena u slucaju da se ovako nesto uradi i otkrije. Naravno, postoje besplatna okruzenja koja nude dosta, ali u polju windows programiranja, nisam bas primetio da postoji nesto vredno paznje. Nadam se da gresim i da je neko napravio besplatni i dobri razvojni alat za recimo Windows programiranje u C++-u.
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 14:46   #7
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Uostalom, dovoljno je da "neko" posalje ispekciju i eto povoda da se vidi da li imas legalni softver.
Da, ali recimo ja uradim neki program, prodajem ga. Niko ne zna gde ja zivim
Kako ce oni da me "lociraju"?
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 15:41   #8
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
EclipsE kaže:
Da, ali recimo ja uradim neki program, prodajem ga. Niko ne zna gde ja zivim
Kako ce oni da me "lociraju"?
Pa, jednostavno... ulovice te preko racuna u banci (ipak moras nekako naplatiti rad i trud)... A ako ne mogu tako, ukinuce ti racun jer se radi o ilegalnoj radnji... Svejedno, bices pecen ako se neko odluci da te pece...
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 16:14   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Kad smo se već dotakli ove teme zna li neko nešto o eventualno sakrivenim informacijama o hardveru i operativnom sistemu u .exe fajlovima koji se kompajliraju u MS Studiju ili nekom drugom programskom paketu?

Pretpostavljam da je u kodu sakriveno mnogo više nego što može da se vidi običnim hex-a editorom i da postoji sigurno neki Microsoft-ov alat da ekstrahuje ove podatke.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 16:23   #10
Brummy
Novi član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Halo,
ako si ti dobar programer pa ti radnja krene onda i ima sanse da se neko upita dali onaj momak ima kupljenu licencu. Ako dotle dodjes tada i nije tesko kupiti legalno program. Za jednom nesto napraviti ne pita te niko ali ako time zaradjujes dnevni hleb bilo bi glupo ne kupiti licencu.
Pozdrav
Brummy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 18:16   #11
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Da, ali recimo ja uradim neki program, prodajem ga. Niko ne zna gde ja zivim
Kako ce oni da me "lociraju"?
Uopšte nije pitanje kako će neko da te "locira", već da li si nekome dovoljno interesantan za "lociranje", ako jesi, naći će te ne boj se. Kako ? Pa, zavisno od toga koliko podataka imaju o tebi, može biti lako ili još lakše. Ti da bi prodavao program moraš ili da imaš sajt preko koga se to radi, ili distributera, ili da ostaviš neki broj telefona ili mejl adresu radi kontakta. A čim neko ima barem neki od tih podataka, može da te nađe bez problema, samo ako si dovoljno interesantan za cimanje (recimo, zarađuješ dosta ili praviš konkurenciju nekome kome ne bi trebalo...)
Što se tiče podataka u exe fajlu, da, kao i u dosta drugih programa sa kojima se može kreirati bilo koji fajl, i VS upisuje podatke preko kojih se lako može utvrditi čime je program rađen, serijski broj tog programa, pa čak i verzija Windowsa, serisjki Windowsa i verovatno još dosta toga. Recimo, kada snimiš sliku u Photoshopu, iz snimljenog fajla se može videti da je rađen baš u PS-u, serijski broj tog PS-a, vreme registracije (ovo napominjem zato što znam da mnogo ljudi misli da može da napravi nešto u PS, a onda se pravi blesav ako ga neko nešto pita i kaže da je radio u Paintu )... Isto važi i za Sound Forge, recimo... a verovatno i mnoge druge "skuplje" programe.
No u svakom slučaju, provera legalnog softvera (pogotovo u sredini kakva je Srbija, gde je piraterija na izuzetno visokom nivou) je posao koji zahteva dosta finansijskih sredstava, ljudstva i vremena, tako da je još uvek potrebno da nekome upadneš u oči ili da nekog "zažuljaš" da bi došlo do toga da te neko pojuri. Ipak, rad sa piratskim softverom svakako predstavlja rizik, veći ili manji, sve zavisno od toga šta tačno radiš. Neko je spreman na taj rizik, a neko ne. No, bilo kako bilo, metodi da se utvrdi da li je nešto rađeno piratskim softverom svakako postoje, samo je pitanje da li nekoga to zanima. U nekim slučajevima je neophodno imati legalan softver, jer ima klijenata koji zahtevaju da ako hoćeš da radiš za njih pokažeš sertifikat da imaš legalan softver kojim radiš (doduše ovo je najčešće osobina stranih klijenata, kada razvijaš softver ZA NJIH, tj. kada odrađen softver prelazi u njihovo vlasništvo), a ako ti nekome daješ licencu za korišćenje, onda se i ne interesuju previše, jer ako ga neko nešto pita u vezi tog programa, on ih samo uputi na tvoju adresu. U svakom slučaju, ovo je opširna tema o kojoj se može dosta diskutovati, pa ako imate volje...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 18:53   #12
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Dobro, veći deo multimedijalnog materijala je moguće maskirati tako da ne može da se provali gde je tačno napravljen. Primera radi (i ovo služi samo u edukativne svrhe ) Photoshop snima svoje meta podatke u bilo koji tip fajla (.psd, .jpg itd.) ali je sve ove podatke veoma jednostavno "sakriti" otvaranjem fajla u nekom alternativnom programu koji je besplatan (GIMP koji recimo ima odličnu podršku za .psd) i snimiti fajl, uz eventualnu promenu sadržaja meta tagova, kao što je to moguće u PS-u. Ni traga ni glasa od serijskog ili bilo kog drugog podatka koji može da inkriminiše potencijalnog autora jer se GIMP-ov loader ne interesuje previše za podatke koji njemu ne znače nešto mnogo.

Isto tako, postoji još jedan banalan primer u recimo web developement-u gde je u suštini sasvim jednostavno uraditi sajt u Dreamweaver-u a kasnije tvrditi da je sajt kompletno kodovan ručno. Pa nekada su se sajtovi tako i radili. Lepo zasučeš rukave i koduješ sajt po mesec dana a jedinu pomoć koju imaš pri tome je copy-paste. Druga je stvar što stranac normalno traži licencu za programe koje koristiš ali to je već totalno druga priča.

Mene lično najviše interesuju .exe fajlovi koji izlaze iz MS Studio furune. Iz njih je kao što sam rekao moguće pročitati najosnovnije podatke hex-a editorom ali je očigledno da "ispod haube" ima još dosta toga sakriveno što nije ništa čudno za Microsoft. Nije da bi mi negativan odgovor na ovo pitanje značio automatski zeleno svetlo da štancujem na kile sopstvene aplikacije i šaljem ih u beli svet već je na neki način po meni sama distribucija ovih podataka kršenje privatnosti. U .exe fajlu koji se distribuira (daj bože) po celom svetu stoji gomila ličnih informacija za čije postojanje nisam ni svestan.

Dođe ti što moj cimer kaže da kupiš dve ovce pa lepo u planinu
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 20:06   #13
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Dobro, veći deo multimedijalnog materijala je moguće maskirati tako da ne može da se provali gde je tačno napravljen. Primera radi (i ovo služi samo u edukativne svrhe ) Photoshop snima svoje meta podatke u bilo koji tip fajla (.psd, .jpg itd.) ali je sve ove podatke veoma jednostavno "sakriti" otvaranjem fajla u nekom alternativnom programu koji je besplatan (GIMP koji recimo ima odličnu podršku za .psd) i snimiti fajl, uz eventualnu promenu sadržaja meta tagova, kao što je to moguće u PS-u.
Mogu samo da nagađam, jer se nisam bavio time, ali ne verujem da u Adobe-u rade veverice Ne verujem da bi se uopšte zezali da stavljaju zaštitu koja se može zaobići jednostavnim otvaranjem i snimanjem fajla u bilo kom besplatnom grafičkom programu. Bez obzira što svaki program ima svoj loader, postoje podaci koje bilo koji loader mora da učita da bi pravilno otvorio fajl, a u te podatke je lako integrisati kriptovane podatke o čemu god hoćeš.
Citat:
Isto tako, postoji još jedan banalan primer u recimo web developement-u gde je u suštini sasvim jednostavno uraditi sajt u Dreamweaver-u a kasnije tvrditi da je sajt kompletno kodovan ručno.
Sve bi to bilo lepo da ovo nije Srbija, jer dok u normalnim zemljama važi pravilo "nevin si dok se ne dokaže da si kriv", ovde važi "kriv si dok ne dokažeš da si nevin". Drugim rečima, nekad su se sajtovi sastojali od 2-3 slike i par redaka teksta, a danas gotovo da nema sajta koji ne sadrži nekakve skripte, fleš elemente, dosta grafike i slično, i samo vevericu možeš da ubediš da si sve to napravio uz pomoć tekst editora i MS Painta. Uostalom, da zanemarimo sve to, i dalje stoji da ako je neko rešio da se okomi na tebe, i ako si koristio bilo šta od piratskog softvera, on će to i dokazati, na ovaj ili onaj način. Dakle, kako god okreneš, ako koristiš piratski softver, uvek postoji šansa da naje8eš koliko god se ti trudio da maskiraš ono što si koristio.
Citat:
već je na neki način po meni sama distribucija ovih podataka kršenje privatnosti. U .exe fajlu koji se distribuira (daj bože) po celom svetu stoji gomila ličnih informacija za čije postojanje nisam ni svestan.
Pa, ne baš, jer lični podaci su deo ugovora koji imaš sa onim čiji program koristiš, kao i sa svakim ko tvoj program koristi. Naravno, serijski broj VS-a i Windows-a, njihove verzije i slične pikanterije ne spadaju u tvoje lične podatke, jer su vlasništvo MS-a.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 21:36   #14
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Razgovor o ovoj temi u našoj zemlji je pomalo smešan.
Kako će te naći ako koristiš nelegalan alat za pravljenje aplikacija?
Pa dovoljno je da samo "pritisnu" tvog klijenta (onog ko koristi tvoju aplikaciju) i zaprete mu astronomskom kaznom ako ne kaže od koga je kupio program i eto njih kod tebe. Kuc, kuc, računar u SUP, ti u bajbok.
Što kaže Marko, kod nas ne važi "nevin si dok se ne dokaže da si kriv", mi ipak živimo u drugoj nekoj Evropi.
Dovoljno je da se samo nekom od "kontrolora" učini da je kod nekoga već video takav program i da se autor sigurno obogatio na njemu, pa 'ajde da ošišamo autora...

Poslednja ispravka: dbaja (27.7.2006 u 16:11)
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2006, 0:19   #15
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Mogu samo da nagađam, jer se nisam bavio time, ali ne verujem da u Adobe-u rade veverice
Pa da znaš da sam se jedno vreme pitao koja vrsta živih bića radi u Adobe-u pošto onako kvalitetan softver nema šanse da razvijaju ljudska bića.

Što se tiče njihove zaštite evo jednog primera urađenog nabrzaka čisto da vidiš da je dovoljno par minuta da sve što je .psd fajl sadržao nestane u tiff-u. Snimio sam prerađeni fajl u .tiff format da ne bi došlo do situacije "nisam majke mi radio u Photoshop-u" a ekstenzija .psd (iako je moguće snimiti .psd fajl recimo iz GIMP-a). Snimanje je moglo da se uradi i u jpg-u ili nekom drugom formatu ali sam izabrao lossless .tiff da bi dokazao da može da se snimi i u formatu koji je moguće koristiti u profesionalne svrhe.

Da neko ne pomisli da sam nešto montirao na slici zbog malo nezgrapnog "pakovanja" nego sam morao malo da sabijem slike da bi stale. Snimanje je urađeno u GIMP-u v2 u Ubuntu-u. Inače, prikaz gde se ne vide informacije je čist sistemski "Properties" Ubuntu-a a postoji i veći kao u PS-u samo tada ne bi stao na sliku. Slika je otvorena i u PS-u i nema ni traga ni glasa od bilo kakvih informacija iako je PS prvobitne informacije snimao xmp-om.

Drugim rečima, loader je samo loader i on je zadužen da učita određeni fajl ali deo koji treba da uradi snimanje nema nikakvu obavezu da to učini po specifikacijama. Da situacija bude gora, na tržištu postoji gomila aplikacija čiji loaderi se ne ponašaju po zahtevanim specifikacijama ili su jednostavno plod "entuzijasta" . Primera radi, već pomenuti Adobe, koji u svom Acrobat Professional-u prilikom kriptovanja podataka lozinkom upozorava da to nije siguran način zaštite fajla jer postoje određeni "3rd party" programi koji se ne pridržavaju specifikacije. To se lepo vidi na drugoj slici koju sam poslao.

Još veći problem su Open source programi tipa Firefox-a. Izabrao sam Open source programe zato što je kod njih uglavnom već urađen veliki deo “početnog” posla pa nema potrebe pisati sve od početka jer je kod javno dostupan. Lično nemam apsolutno ništa protiv Open source-a, čak ga i podržavam, ali malo ljudi zna da neki iskusni C ili C++ programer može od tog browsera da napravi fantastično oružje sa kojim je moguće napraviti ogromnu štetu. Kako je Firefox kao što rekoh Open source program svakome je moguće da skine source i do mile volje ga prerađuje po svojoj potrebi. Naravno da „prepravljeni“ kod neće biti objavljen kao što GNU nalaže pa tako niko neće imati ni šansu da sazna da ovakvih „projekata“ ima. Dovoljno je Firefox preraditi da može direktno bez intervencije servera da „prisluškuje“ POST podatke ili na neki drugi način analizira saobraćaj i eto štete. Ovi podaci ne bi trebali da budu vidljivi korisniku već eventualno samo administratoru ali je veoma lako „prepraviti“ Firefox da ih prikazuje.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	GIMPvsPS.jpg
Viđeno:	233 puta
Veličina:	81,6 KB
ID:	2463  
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2006, 0:20   #16
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Još kada sam od jednog korisnika sa Foruma juče dobio poruku da namerava da napravi e-commerce sajt uz pomoć „all-in-one“ paketa koji može da se skine sa neta, šlogirao sam se. Neka se dotični ne ljuti, nije nikakvo prozivanje u pitanju već je ovo jednostavno ukazivanje na veliku grešku. Ne postoje za džabe ljudi koji se profesionalno bave izradom ovakvih vrsta web aplikacija. Svaki komercijalni opšte poznati paket već posle par dana može da bude „probijen“ zahvaljujući „entuzijastima“.

Što se tiče Dreamweaver-a postoji jedna jako interesantna stvar a tiče se toga u kom pravcu je web developement krenuo. Nekada, pre možda desetak godina, kada se net pojavio kod nas prve sajtove koje sam radio kompletno su ručno kodirani. Znači sedneš i kucaš HTML dok ti oči ne iskoče. Sećam se da sam tada na Amigi imao „ulubljene“ tastere za “Left Amiga“ i slovo „B“ (copy-paste sistem u famoznom CygnusED-u). Kada su se pojavili prvi WYSIWYG alati za web sinulo mi je sunce jer je bilo moguće odraditi gomilu statičkih stranica u veoma kratkom vremenu. Tada je iole ozbiljniji rad sa web-om zahtevao Dreamweaver ili neki sličan „vizuelni“ alat. Sada je situacija skoro potpuno drugačija kada su na scenu stupili PHP, ASP i ostale dinamičke web tehnologije. Stvar je u tome što verovali ili ne Dreamweaver sada postaje običan editor teksta. Bar za mene. Sada kada je moguće jednom dobrom dinamički kodiranom stranicom zameniti više stotina statičkih , WYSIWYG alati postaju malo prenatrpani stvarima koje nikada neću koristiti. Primera radi, u početku rada sa dinamikom koristio sam gomilu funkcija koje Dreamweaver nudi za rad sa web aplikacijama (otvaranje konekcije, prosleđivanje upita i ostale gluposti). Kod i broj promenjljivih koji na taj način nastaje je toliki da njihovo praćenje jednostavno postaje nemoguće. Tako recimo za jednostavnu funkciju dodavanja login forme na sajtu treba „izdvojiti“ preko pedeset redova koda!

Jeste da Dreamweaver poseduje „wizzarde“ za skoro sve „rabote“ ali je fora u tome da sam vremenom prestao da ih koristim potpuno. Umesto toga (zahvaljujući neverovatnoj sličnosti PHP-a i C jezika) uvek koristim funkcije koje sam sam napisao i koje jednostavno dodajem sajtu „copy-paste“ tehnologijom. Ove funkcije se jednostavno nagomilavaju vremenom i sada mogu da kažem da u svojoj ličnoj kolekciji posedujem preko 300 različitih funkcija koje odrađuju najrazličitije stvari a usput su veoma lake za praćene jer su bogato komentovane pa ne moram posle godinu dana da razmišljam o tome šta se u funkciji dešava. Ovo je inače navika iz C-a i C++-a. Jednostavno rečeno, mogućnost da se upravlja funkcijom prosleđivanjem drugačijih argumenata može da uštedi i do 70% koda u odnosu na onaj koji Macromedia servira.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	upozorenje.gif
Viđeno:	224 puta
Veličina:	16,9 KB
ID:	2464  
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2006, 0:21   #17
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Tako da je na pitanje da li je moguće uraditi dobar sajt nekomercijalnim paketom odgovor apsolutno DA. Proces bi otprilike bio sledeći.

1. napravi se layout sajta u GIMP-u ili nečemu sličnom (može i Photoshop ali to se već plaća) i uradi seckanje i optimizacija i vizuelni deo template-a je gotov jer GIMP, PS i ostali jači programi imaju opciju eksportovanja slike u gotov HTML fajl.
2. template-i su gotovi potrebno je samo dodati eventualne forme i ostale gluposti što može da se uradi u X free programa sa neta. Samo je ponekad potrebno pročistiti „bezobrazne“ meta tagove sa početka i sl.
3. kompletno kodiranje sajta može da se uradi u bilo kom tekstualnom editoru. Preferiram UltraEdit koji ima fantastično sintaksno obeležavanje čak bolje i od Dreamweaver-a. Inače, imam registrovanu verziju UltraEdita tako da sa moje strane ne smatram ovo piraterijom a ko ne može da plati njegovu registraciju može da nađe neku zamenu od Y koliko ih postoji na tržištu.
4. Serveri i ostali alati su hvala bogu svi pod GNU-om (Appache, PHP i recimo MySQL). Ko namerava da koristi MySQL u komercijalne svrhe naravno moraće da to da plati a to naravno nije web developer već klijent
5. Ko ne želi da se igra sa svim „da poludiš“ ručnim podešavanjim ovog paketa u tom slučaju skine „XAMMP“ koji je takođe frei i „Vozi Miško!“.

Sa druge strane, razvoj u ASP-u ili ASP .NET-u je totalno druga priča tako da onaj ko namerava da razvija ovakvu vrstu aplikacija mora da tačno zna šta će da plati. Postoje ljudi koji tvrde da je po sigurnosti PHP inferioran u odnosu na Microsoft-ove tehnlogije ali po meni to nije tačno. Inferioran može da bude samo kod programera a tehnologija je tek u malom broju slučajeva problem. Kada se napravi kombinacija dobro kodirane web aplikacije i stabilne hardverske podloge (čitaj Linux ili Unix) problema ne može da bude!

Što se tiče Flash-a, jeste da njegovo vreme tek dolazi i da je u pitanju poprilično interesanta i moćna tehnologija ali kao što je poznato na netu može da se nađe veliki broj sitnih aplikacija (pa čak i free) koje mogu da naprave krajnje interesantne i upotrebljive Flash animacije. Znači, ni Flash nije problem iako ga lično mrzim i ne volim da ga stavljam na sajtove osim ako klijent ne traži da „zašareni“.


Znači, kada se sve sabere apsolutno je moguće napraviti moćnu web aplikaciju, odnosno sajt, sa slobodnim softverom tako da „kontrolori“ slobodno mogu da „butaju“ po kodu i neće naći ništa. Kljent ne može da mi traži da vidi moju licencu Dreamweaver-a ili bilo kog drugog komercijalnog programa ako ga ne koristim! Mogu da nađu samo da mi je neispravan jedan ventilator u kućištu trenutno i to je to
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2006, 0:22   #18
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

E da, ostao je ovaj Microsoft još. Istini za volju nemam pojma više šta tačno piše u EULA-i jer sam je poslednji put čitao čini mi se kada sam prvi put instalirao MS Studio 5. Sa jedne strane nemam problema sa time da .exe fajlovi sadrže podatke kao što su serijski broj MS Studija ili nešto vezano za sam Windows. Smetalo bi mi ako bi se „pročulo“ da kompajler „pumpa“ .exe fajlove sa podacima kao što su hardver i ko zna šta još a iskreno ne bi me čudilo od Microsoft-a. U svakom slučaju, svako ko koristi MS Studio mu nekako onda dođe kao ovca jer svesno pristaje da mu se podaci „raštrkavaju“ po svetu. Ma lepo kažu babe: „Dečko, tebe niko nije vukao za rukav!“

Pozdrav i sorry za ovoliki post.

Dođe mi ponekad.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 21:08   #19
toni
Novi član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: USA
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku toni Slanje poruke preko MSN-a korisniku toni Slanje poruke preko Yahooa korisniku toni Slanje poruke preko Skypea korisniku toni
Određen forumom Re: Windows program, Programer

Citat:
Brains kaže:
Naravno, postoje besplatna okruzenja koja nude dosta, ali u polju windows programiranja, nisam bas primetio da postoji nesto vredno paznje. Nadam se da gresim i da je neko napravio besplatni i dobri razvojni alat za recimo Windows programiranje u C++-u.
Visual Studio 2005 Express
wxDev-C++ (DevC++ sa vizuelnim dizajnerom formi uz pomoc multiplatformske wxWidgets GUI biblioteke)
SharpDevelop (primarno za C#, ali radi i sa C++ kompajlerom)

Sto se JAVE tice, i nije toliko spora kao sto se prica. Pogledaj koliko je Azureus slozen projekat, a radi brzo i kvalitetno. Jedino sto je startup JAVA programa sporiji, ali tu je mnogo laksha portabilnost na drugoj strani, dok kod C++-a, moras od pocetka da krenes sa gcc-om i multiplatforskim bibliotekama, ako zelis potpunu portabilnost.
toni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2006, 2:09   #20
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Windows program, Programer

U nasoj zemlji je mnogo veci problem legelna prodaja od legalnog razvojnog alata, tj. nece ti "oni" doci za Visual Studio/Delphi/Ilistavec, nego za porez.

Sa druge strane, postoje besplatni razvojni alati koji uvek mogu da posluze kao frontend, razni PE-stripperi koji ciste exe fajlove od svega sto nije exe, UPX i slicni kompresori exe fajla, i slicne mahinacije, a i npr. VS C++ projekat se moze kompajlirati i bez VS-a.

Java je podjednako jaka platforma (ako ne i jaca) kao i cela VS 2k5 .net konfekcija, tako da ni rad u free softveru vise nije problem. Sa Windows Vistom, vecina programa ce biti bazirana na .net-u, a Javu ce hteli-ne-hteli morati da podrze, sto je za prosecne i bolje aplikacije sasvim dovoljno. A ako pravite top-notch aplikaciju za top-notch pare, moci cete i da priustite legalan softver.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako pokrenuti spoljni program iz delfija? Deusdies Programiranje 3 28.6.2006 19:35
WINDOWS u Recycle Binu mmn2911 Kvarovi 41 12.6.2006 10:27
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com