Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.2.2010, 1:53   #1
wolf 87
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Lokacija: Jagodina
Poruke: 353
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 56 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku wolf 87
Određen forumom Koje slusalice za Sansu Clip?

Kao sto naslov kaze sta uzeti do 4000din?Neki moj trenutni izbor je CX300,ali ako ima nesto bolje za te pare slobodno preporucite.I da li je neko narucivao slusalice odavde i kakva su iskustva?
http://dhost.info/sluske/index.html
wolf 87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:01   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Uzeo sam odatle Creative EP-630, original su (proverio), chovek je dosta ljubazan i izlazi u susret (nosi 1 model sa sobom za probu). Legle su upravo na Sansu kao treshnja na shlagu na torti (celu kombinaciju Sansa 2GB + EP-630 nabavio za 4200... pljachka).

Pre 2 dana je neka klinka uspela u busu da mi prekine slushalice kishobranom... otishao kod istog choveka danas, kupio ovaj put EP-830, koje su takodje original, za njih svejedno ima daleko manje fusha. Evo, upravo je player ukljuchen 5-6 sati ispod 10 jastuka da bi proshao burn-in period na slushalicama (i bice ukljuchen par dana). Mogu reci da je i bez toga bolja separacija tonova i neshto jasniji bass i srednjaci, ali da treba vishe igranja sa ekvilajzerom u odnosu na EP-630, ali su malo i glomaznije od njih (nishta preterano). Bolje su taman toliko koliko su i skuplje, rekao bih da su i malo kvalitetnije od CX300, koje imaju loshiji dizajn od oba Creative konkurenta i loshiju izolaciju spoljashnjeg zvuka. Zvuk je svuda "tu negde", na CX300 je najvishe "flat" zvuk od ova 3 modela.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:20   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Tu vise nema CX300 niti zna kada ce ih imati, Creative su original, licno proverio slusanjem, a AKG su cista kopija.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
wolf 87 (18.2.2010)
Stara 18.2.2010, 2:36   #4
wolf 87
Član
 
Član od: 11.4.2009.
Lokacija: Jagodina
Poruke: 353
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 56 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku wolf 87
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Ok ljudi puno vam hvala na pomoci.Ako ne bude bilo CX300 pasce jedan EP-830.Sto se tice burn-in perioda,da li volume treba da bude na max ili....?
wolf 87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 12:24   #5
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Nije neophodno, ali zabijesh ispod 2 jastuka i odvijesh na maksimum - svejedno ga necesh ni chuti. Nije Sansa player sa toliko jakim izlazom da smeta slushalicama pri maksimalnoj snazi. Vodi rachuna o tome da je preporuchljivo da burn in traje minimum 50 sati (neki preporuchuju i po 200 sati, ali mislim da je to preterivanje), mada znatno krace traje na kanalnim slushalicama kakve su ove bubice.

Da napomenem i to da neki osporavaju postojanje burn-in efekta, mada mislim da nisu u pravu jer za to postoje i tehnichke osnove, ali nauchno nije dokazano.

Mislim da jedno 50-tak do eventualno 100 sati na nekom heavy drum 'n' bass rezhimu (mozhda i najbolje na muzici koju i sam slushash) sasvim lepo "zagreje" slushalice.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
wolf 87 (18.2.2010)
Stara 18.2.2010, 22:13   #6
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Nije neophodno, ali zabijesh ispod 2 jastuka i odvijesh na maksimum - svejedno ga necesh ni chuti. Nije Sansa player sa toliko jakim izlazom da smeta slushalicama pri maksimalnoj snazi. Vodi rachuna o tome da je preporuchljivo da burn in traje minimum 50 sati (neki preporuchuju i po 200 sati, ali mislim da je to preterivanje), mada znatno krace traje na kanalnim slushalicama kakve su ove bubice.

Da napomenem i to da neki osporavaju postojanje burn-in efekta, mada mislim da nisu u pravu jer za to postoje i tehnichke osnove, ali nauchno nije dokazano.

Mislim da jedno 50-tak do eventualno 100 sati na nekom heavy drum 'n' bass rezhimu (mozhda i najbolje na muzici koju i sam slushash) sasvim lepo "zagreje" slushalice.
Ko vam je to rekao? Tako mozete samo ostetiti slusalice. To sto nazivas burn-in efektom se u stvari "odradjuje" na vecim (i skupljim) zvucnicima koji se pustaju da rade odredjen broj sati da bi se malo "razradila" membrana (gumeni, elasticni obruc koji drzi membranu) posle cega se smatra da su drajveri postigli radnu elasticnost i mogu u potpunosti da sviraju svojim punim potencijalom. Broj sati koji se preporucuje za tako varira od 20-50 sati pri cemu uopste nije neophodno da se slusa glasno.
Zvucnici i slusalice se mogu slusati najnormalnije od prvog trenutka kada ih kupite samo sto ce posle odredjenog vremena one postici svoju punu osetljivost i moci ce da zvuce onako kako je proizvodjac predvideo.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Picard (18.2.2010)
Stara 19.2.2010, 1:05   #7
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Ko vam je to rekao? Tako mozete samo ostetiti slusalice. To sto nazivas burn-in efektom se u stvari "odradjuje" na vecim (i skupljim) zvucnicima koji se pustaju da rade odredjen broj sati da bi se malo "razradila" membrana (gumeni, elasticni obruc koji drzi membranu) posle cega se smatra da su drajveri postigli radnu elasticnost i mogu u potpunosti da sviraju svojim punim potencijalom. Broj sati koji se preporucuje za tako varira od 20-50 sati pri cemu uopste nije neophodno da se slusa glasno.
Zvucnici i slusalice se mogu slusati najnormalnije od prvog trenutka kada ih kupite samo sto ce posle odredjenog vremena one postici svoju punu osetljivost i moci ce da zvuce onako kako je proizvodjac predvideo.
Ne verujem bash da ih mozhe oshtetiti, izlaz na ovom playeru nije ni blizu dovoljno jak za to... ni na najvishem volumenu ne pokazuje nikakve znake deformacije (maksimum bude otprilike 40% snage na Xtreme Musicu bez pojachala), mada mozhe i da smanji, ako je do toga doshlo .

A shto se tiche ovoga oko osetljivosti... par zar to upravo i nije svrha ovakvog rezhima rada slushalica? Ja nikad nisam rekao da on ne mozhe odmah da ih stavi na glavu, ali ja sam mogao da primetim blago "metalni" zvuk kod maltene svakih slushalica koje sam probao direktno iz kutije, pa sam ih uvek pushtao desetak sati, da se uhodaju

Konkretno, ovde sam se informisao o tome josh kada sam kupovao slushalice od 20e pre par godina i to video na nekom forumu . Zvali ga oni "burn-in" ili ne, mislio sam na postizanje osetljivosti (koliko sam ja razumeo, teorije o tome glase da je to zbog postizanja ustaljene putanje elektrona u polju magneta kod zvuchnika u slushalicama... nisu moje teorije, nisam se udubljivao u njih). Opet, jesu rekli da bi to imalo manjeg efekta kod kanalnih slushalica.

Medjutim, kao shto rekoh, 50% ljudi osporava ovu pojavu, dok je 50% prihvata. Nemam nikakvu nameru da se svadjam, samo pripadam ovoj drugoj polovini, bilo to psihichki ili ne
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2010, 1:07   #8
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Evo, upravo je player ukljuchen 5-6 sati ispod 10 jastuka da bi proshao burn-in period na slushalicama (i bice ukljuchen par dana). Mogu reci da je i bez toga bolja separacija tonova i neshto jasniji bass i srednjaci, ali da treba vishe igranja sa ekvilajzerom u odnosu na EP-630, ali su malo i glomaznije od njih (nishta preterano).
A što se tiče visokih tonova (činele i to) i soundstagea? Zanima me pošto je to slaba tačka mnogih IEM-ova...

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Bolje su taman toliko koliko su i skuplje, rekao bih da su i malo kvalitetnije od CX300, koje imaju loshiji dizajn od oba Creative konkurenta i loshiju izolaciju spoljashnjeg zvuka.
Poverovaću ti za EP-830 jer ih nisam koristio. Ali CX300 vs EP-630 kada je dizajn u pitanju:



Levo je Sennheiser, desno Creative. Mislim da su sličnosti očigledne, čak se meni više dopada 3.5mm jack u "L" obliku, nego vintage kao kod Creativea. Što se tiče izolacije, tu takođe ne treba da brine. Izolacija je bolja od mnogih slušalica koje više koštaju (Sennheiser CX95, CX550 i drugi skuplji modeli).

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Zvuk je svuda "tu negde", na CX300 je najvishe "flat" zvuk od ova 3 modela.
CX300 ima prilično neizbalansiran zvuk, ponajmanje flat. Veoma jak bass, oštri visoki tonovi i pomalo zanemareni srednji. Tako da me baš interesuje kako zvuči Creative, ako je manje "flat" od Sennheisera...

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Ko vam je to rekao? Tako mozete samo ostetiti slusalice. To sto nazivas burn-in efektom se u stvari "odradjuje" na vecim (i skupljim) zvucnicima koji se pustaju da rade odredjen broj sati da bi se malo "razradila" membrana (gumeni, elasticni obruc koji drzi membranu) posle cega se smatra da su drajveri postigli radnu elasticnost i mogu u potpunosti da sviraju svojim punim potencijalom. Broj sati koji se preporucuje za tako varira od 20-50 sati pri cemu uopste nije neophodno da se slusa glasno.
Zvucnici i slusalice se mogu slusati najnormalnije od prvog trenutka kada ih kupite samo sto ce posle odredjenog vremena one postici svoju punu osetljivost i moci ce da zvuce onako kako je proizvodjac predvideo.
Slažem se za zvučnike, ali je burn-in terminologija poznata i u head-fi svetu. Slušalice takođe imaju drajvere, doduše manje. Na onima iz niže klase se teže razlikuju slušalice koje su odsvirale određen broj sati, od onih koje su tek otpakovane. Sansa Clip nema jak amplifier, pa maksimalni volume neće oštetiti primetno slušalice, ali neki plejeri (sa ~30+mW po kanalu @ 16Ω & 1KHz) mogu da ih unerede.

Burn-in uopšte nije obavezan jer ne donosi nužno boljitak. Govorim samo za slušalice, nemam HiFi zvučnike da bih mogao da o tome diskutujem. Elem, nekad je potrebno i mnogo više sati (do 4x više) od pomenutih 50h da bi se u potpunosti osetio burn-in. Efekat je taj da zvuk postaje balansiraniji, povećava se soundstage, više frekvencije (10+KHz) postaju izraženije, ali nisu neprijatne po uho, bass je manje "napadan". 90% ljudi zavoli slušalice posle određenog broja sati, što zbog privikavanja/placebo efekta, što zbog pomenutog burn-ina. 10% više voli punchy zvuk novootvorenih slušalica. Skoro sam pročitao jedan kvalitetan review gde se autor teksta žalio da su highest-end Sennheiser IE8 slušalice postale previše neutralne i dosadne posle određenog broja sati sviranja.

@wolf 87

Na benchu sam ti preporučio slušalice, a predlažem ti da ipak počneš da koristiš slušalice od samog početka. Nek' se otvore tokom vremena, pa ćeš osetiti efekat ako uspeš i biće ti jasnije.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
wolf 87 (19.2.2010)
Stara 19.2.2010, 1:27   #9
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Ne verujem bash da ih mozhe oshtetiti, izlaz na ovom playeru nije ni blizu dovoljno jak za to... ni na najvishem volumenu ne pokazuje nikakve znake deformacije (maksimum bude otprilike 40% snage na Xtreme Musicu bez pojachala), mada mozhe i da smanji, ako je do toga doshlo .

A shto se tiche ovoga oko osetljivosti... par zar to upravo i nije svrha ovakvog rezhima rada slushalica? Ja nikad nisam rekao da on ne mozhe odmah da ih stavi na glavu, ali ja sam mogao da primetim blago "metalni" zvuk kod maltene svakih slushalica koje sam probao direktno iz kutije, pa sam ih uvek pushtao desetak sati, da se uhodaju

Konkretno, ovde sam se informisao o tome josh kada sam kupovao slushalice od 20e pre par godina i to video na nekom forumu . Zvali ga oni "burn-in" ili ne, mislio sam na postizanje osetljivosti (koliko sam ja razumeo, teorije o tome glase da je to zbog postizanja ustaljene putanje elektrona u polju magneta kod zvuchnika u slushalicama... nisu moje teorije, nisam se udubljivao u njih). Opet, jesu rekli da bi to imalo manjeg efekta kod kanalnih slushalica.

Medjutim, kao shto rekoh, 50% ljudi osporava ovu pojavu, dok je 50% prihvata. Nemam nikakvu nameru da se svadjam, samo pripadam ovoj drugoj polovini, bilo to psihichki ili ne
Evo kako o tome pise Dejan Veselinovic u jednoj recenciji zvucnika:
Citat:
Since the speakers were taken straight out of their packaging, I let them play for a week, or about 110 hours, before sitting down and doing some serious listening.
Microdynamics
After six days, the speakers settlind in, and the benefit was audible mostly in the sphere of microdynamics. Strangely enough, while most speakers tend to be shrill before settling in, the 707 was not shrill, in fact it was a little dull, not so much for its treble output, but for a lack of focus. This was gone after 4-5 days, but I gave it an extra day just in case.
Procitaj sve. Nece stetiti ako naucite jos nesto o HiFi terminologiji i problematici oupste...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Doomche (19.2.2010)
Stara 19.2.2010, 1:37   #10
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

@Partybreaker - Moracu za to detaljnije da ti odgovorim kada se josh malo predoziram placebo efektom i naviknem, razradim, shta god, jer sam ih dosta skoro uzeo (nemaju ni 10-15 sati korishcenja), a EP-630 sam totalno izmuchio par meseci, sigurno je bilo jedno 400-500 sati slushanja, vrlo verovatno i vishe.

Sve karakteristike koje sam spomenuo su relativne, ukljuchujuci samo 3 pomenuta modela, sve sam ih prvo probao na rachunaru (X-Fi), pa izvlachio zakljuchke, koji su maltene totalno subjektivni i preliminarni (bar shto se EP-830 tiche). Nijedne nisu ni blizu flat, mada EP-830 mnogo bolje reaguju na (jadni i bedni) equaliser Sanse od druga dva modela, pa se mogu "navuci", a EP-630 ima josh izrazhenije nebalansiran ton od CX300. Visoki tonovi me nisu odushevili ni na jednim slushalicama, pa ih nisam ni spomenuo. Soundstage... pa recimo da je CX300 mozhda najbolji po tom pitanju, ako se uopshte mozhe koristiti epitet "dobar" u bilo kom obliku . Stvarno su nijanse u pitanju, bar izmedju EP-830 i CX300, mozhe se reci da je favorizovanje potpuno subjektivno, ali meni vishe lezhe Creative.

Shto se dizajna tiche, kabal kod EP-630/EP-830 je neshto kvalitetniji (po meni, izgleda veci % gume u njemu, pa manje "pate" od Sennheisera pri muchenju kabla), a meni se vishe svidja "vintage" 3.5mm, kao i Y-style kabal kod Creative modela (jednaka duzhina levog i desnog dela kabla) . Ovo zadnje je i bilo kljuchno pri "presudi" dizajna.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Partybreaker (19.2.2010)
Stara 23.2.2010, 5:26   #11
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Hajde i ja da doprinesem
Poredio sam EP-630 sa CX300-II. EP630 ima jaci ali CX300-II definisaniji bas. Dalje, srednji su na EP630 povuceniji a sto se tice visokih nisam primetio razliku. Razlike dakle ima i nije isti zvuk kao sto se na internetu cesto srece. CX300-II po mom misljenju daju lepsi i balansiraniji zvuk, medjutim, kada se uracuna cena CX300-II, koja je 5200din, lepo cu reci da toliko bolje ne zvuce ni slucajno. Moram napomenuti i to da sam EP630 slusao relativno kratko i ne znam da li su bile usvirane (to je izraz koji najvise volim ), a CX300-II mnogo duze i u vise navrata, na razlicitim izvorima zvuka. O sirini zvucne slike i postavci instrumenata u prostoru nema sta da se kaze jer su prakticno nepostojeci kao kod vecine bubica ovog tipa, Ipak, ono sto se cuje npr. na CX300 a ne cuje se na nekim pioneer in-ear bubicama od 1500 dinara je daleko jasnije razdvajanje instrumenata sto daje osetno cistiji zvuk. Ko ne mari za veliku cenu preporucio bih Sennheiser, ko mari za cenu moze mirno da uzme Creative.

P.S. Usviravanje je krajnje realna i postojeca stvar, ako je neko ne cuje ne mora da je porice. Inace ga imaju i Pojacala, CD playeri... a ne samo zvucnici. Razlike pre i posle usviravanja mogu biti od prakticno neprimetnih do vrlo primetnih, sve u zavisnosti od same komponente. Kada sam jednom tako HiFi DVD player prvi put pustio u upotrebu, najnizih frekvencija kao da nije bilo, zvuk je bio potpuno suv i vestacki ...posle 5-6 dana sve je bilo druga prica.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Partybreaker (9.3.2010)
Stara 9.3.2010, 23:53   #12
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koje slusalice za Sansu Clip?

Sad sam tek video poslednju poruku. Mislim da je jasno da CX300-II izlazi kao pobednik jer je to praktično CX400 sa malko drugačijim dizajnom. Nema skroz oblu plastiku sa spoljašnje strane slušalica.

I, Aibo, ako nije problem, pošalji mi preko PM-a gde ima da se uzme CX300-II.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanje koje bi radilo i sjutra... bole083 ŠDK - Osnovne komponente 19 21.4.2008 23:05
slusalice za n73 ME Kevin_Garnett Aparati i oprema 1 22.12.2007 11:29
Koje igre vise volite? Starije ili novije? madsrdjan O igrama uopšte 20 10.11.2006 13:27
Koje 5.1 slusalice? Erdeljan Boris ŠDK - Zvuk na računaru 0 3.11.2006 16:39
Koje slušalice ? Fisher ŠDK - Zvuk na računaru 68 21.8.2006 17:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com