Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.6.2016, 14:27   #101
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Miloše, ti koji su se bunili za HOI3 su bili casual igrači kojima sada HOI4 sasvim odgovara. PDX je oduvek imao hard core grand strategy HOI serijal i ostale koji su bili lakši za igranje. Sada je i HOI prešao u tu drugu krategoriju i naravno da su igrači nezadovoljni.

Nisam siguran koliko novi sistem predstavlja tačnije Bitku za Britaniju i Bitku na Atlantiku. U HOI3 si recimo sa podmornicama morao tačno da napipaš gde prolaze konvoji i tu koncentrišeš svoje podmornice. Naravno Royal Navy bi vrlo brzo odgovorila pa bi morao da se pomeraš. Sad imaš ogromne zone gde se računa šansa da li ćeš ti naleteti na nekog ili ne. Da te podsetim da si i u HOI3 mogao, ako si hteo, da definišeš zone delovanja. Ali nisi morao - tu je bitna razlika. Ako sam hteo obalni patrolu, to sam i dobio, a ne da mi brodovi šetaju ko zna gde.

Sa avijacijom je isti slučaj - mogao si da koncentrišeš bombarderske udare na bitne lokacije, bilo industrijske bilo vojne ciljeve. Cela poenta Blitzkrieg-a je bila koncentrisana upotreba bombardera i oklopa na jednu tačnu na frontu. A ako si hteo, isto si mogao da definišeš zone - hoćeš radijusno oko neke provincije, hoćeš konusno, od koliko do koliko sati, koliki procenat HP-a pre nego što se vrate u bazu na popravku itd. Znači da si mogao sasvim lepo da iskoristiš zonsku organizaciju (do u detalj) bez potrebe za procentualnim apstrakcijama.

Supply system u trojci nije bio idealan ali je bio kudikamo razumljiviji. Tačno ti zavisi od nivoa ifrastrukture i kao mreža se širi da snabdeva jedinice - što je dalje to je skuplje. Ovde dokle god si u okviru unit cap-a, makar bio u Sibiru, nema problema. I da ti pravo kažem, pojma nisam imao šta ja to šaljem zapravo. Vidim da zavisi od nivoa infrastrukture, VP-a i eventualno luke. Dobijem generički broj koliko može da podrži, koliko ja imam i to je to. Šta se šalje iz centra, pojma nemam. Koliko sam shvatio, a moguće (nadam se) da sam pogrešio je da imaš taj generički broj i ako je u sklopu njega, sa jedinicama je sve ok. Onoga trenutka kada nije, attrition raste pa moraš da proizvodiš više oružija. Dakle samog supply nema nego se sve svodi da li ti je attrition manji ili veći. To su u trojci bila dva razdvojena sistema.

Citat:
Resursi su apstraktovani i ne znači da nemaš kap nafte.
Tačno tako, još jedna u nizu apstrakcija. Ranije si mogao da biraš, hoćeš manje tenkova a da ima dovoljno nafte, ili više tenkova a da operišu kraće vreme. Ovde ti nafta, ako ćemo za pravo, čak i ne treba. Ako je nemaš jedino što će proizvodnja da ide sporije - ali će da ide. Tehnički ti možeš da praviš tamo tenkove bez kapi ulja i da ih onda šalješ gde god hoćeš. Možda nećeš imati potrebnu količinu da zauzmeš SSSR, ali svakako ćeš imati armiju tenkova koja ide na vazduh po svemu sudeći.

Rat nije samo oko proizvodnje nego i oko snabdevanja. Mnogo mnogo više oko snabdevanja. Logistika je bila noćna mora svakog komandanta u celoj istoriji ratovanja.

Citat:
Pa ti i sad možeš da imaš templates-a koliko oćeš. I i dalje možeš da specializuješ divizije.
Ne razumem šta je problem.
U tome što svaka promena košta. Da bi moja armija bila u stanju da shvati da se opsadna pešadijska divizija, posadna, frontovska i protiv-partizanska razlikuju, ja moram da osvojim pola Evrope umesto da to imam spremno pre nego što krenem u napad uopšte. Da ne pominjem da rekreacijom potrebnih template-a skoro ništa ne ostaje za sistem varijanti jedinica.

Pritom ovde moram da poštujem template, dok sam ranije mogao po potrebi da sklepam bilo kakvu diviziju.

Citat:
Ne moram više da mrdam slidere consumer goods, reinforcements, upgrade, espionage, tech, diplo.
Da, sad samo moraš to isto da radiš sa fabrikama - ranije si morao da podesiš slajderom koliko hoćeš fabrika, sad klikneš koliko hoćeš fabrika. Po meni isti đavo.

Citat:
Gomilanje resursa je bilo bezveze i tako bi svetske sile vrlo brzo imale 99999.
To je zato što je raspored resursa bio loš a tehnologija rafinisanja praktično osiguravala da ćeš imati puna skladišta nafte. Dovoljne su male promene u tekstualnom fajlu za cenu proizvodnje zaliha i tehnologiju rafinisanja nafte i onda baš i nećeš da imaš puna skladišta.

A i ne vidim što je problem da svetske sile, jedine sposobne da imaju puna skladišta, imaju puna skladišta. Ne sećam se da mi je Nemačka ikad imala puna skladišta čelika i retkih materijala. Energije jeste, jer su uglja imali koliko hoće. A kao što rekoh, za zalihe i gorivo se lako rešavalo.

Da ne pominjem da je istorijski bilo tako da su zemlje skladištile strateški bitne resurse.

Citat:
Šta uopšte pričamo, sve smo ovo znali sa developer diaries i streamova. I pre nego što smo ušli u igru znali smo šta je šta.
Neke stvari smo znali, neke nismo. Pritom sve što smo videli bila je BETA pa nije moralo da znači da će ostati tako do kraja igre jer se upravo tokom BETA testiranja menjaju te sitne stvarčice na koje su im mnogi skretali pažnju. Naročito na supply and production sistem gde su forumi bili usijani. Nisu promenili ništa i naravno da su igrači nezadovoljni.

Citat:
bar ne moram da vučem HQ jedinice sa sobom i gledam one proklete linije, in range
Što je zapravo bila jako bitna stvar u ratu - komandant koji je previše daleko od fronta nema pravu sliku onoga što se dešava i tvoje jedinice neće dobiti bonuse od veštine komandanta. Za Nemce je to bilo naročito problematično jer su često komandni centri bili stotinama pa i više kilometara udaljeni od fronta i pojma nisu imali šta se tačno dešava. U igri, ako HQ nije pratio jedinice na propisnoj udaljenosti, jedinice nisu dobijale bonuse niti je HQ skill rastao (jer nema efektivno udela u komandovanju, normalno). Sad je komandant kartica u dnu ekrana i jedna divizija može da mu bude u sred pacifika, druga u Moskvi, nema frke. Komandna struktura više ne postoji, to je sad samo način klasifikacije divizija da se igrač lakše snađe i ništa više. I normalno je da se onda igrači žale da je čitav immersion otišao k'vragu.

Citat:
Svaka čast na uloženom trudu!
Ali opet, ispada da nam je jača avijacija bila te 1941 nego sada u 2016
Hvala, zanimljiv je taj deo istorije i dobrim delom neispričan pa sam se ipak odlučio za Jugu umesto za veliki mod za Nemačku istog tipa.

Jeste, ispada, ali takva ti je sudbina. Ne samo avijacija, i kopnena vojska. A mornarica da ne pominjam
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2016, 14:42   #102
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Ne zaboravie isto kakav je HOI 3 bio na izlasku.
Mogu slobodno reci da je ovo najstabilniji release paradox igre dosada.

Sto se tice division template vec ima mod za lakse mijenjanje,bez exp
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2016, 15:05   #103
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Citat:
JAZO kaže: Pregled poruke
Ne zaboravie isto kakav je HOI 3 bio na izlasku.
Mogu slobodno reci da je ovo najstabilniji release paradox igre dosada.

Sto se tice division template vec ima mod za lakse mijenjanje,bez exp
Što se stabilnosti tiče tu sam ga i ja pohvalio. Zaista jeste najispeglanija igra do sad. Ali kad ti je to jedina pozitivna stvar...

Modovi će popraviti dobar deo stvari ali one najbitnije neće moći jer su hard coded. Isto je bilo sa HOI3 u koji su ljudi hteli da unesu neke dobre stvari iz HOI2 - neke stvari jednostavno ne možeš da moduješ osim ako ne dođeš do samog programskog koda igre.

U ovom slučaju to je supply i production. UI bi možda mogao da se promeni ali bi zahtevao baš mnogo rada.

A sitne stvari kao što su imena generala, partija, alokacija resursa po mapi, promena cene modifikacije i proizvodnje, toga će biti u izobilju jer to je retko više od jedne promene u dostupnom tekstualnom fajlu.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 0:19   #104
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Evo danas sam utrošio malo vremena da probam da igri dam drugu šansu. Mišljenja su žestoko podeljena pa rekoh da vidim da isprobam sve nove funkcije do detalja.

Započeo sa Nemačkom u 1936.

Ni jedan od istorijskih dogovora niko nije hteo da potpiše samnom, svi odbijali (Sudeti, Danzig, Ribentrop-Molotov). Jedna stvar je vodila do druge i Sovjetski Savez je pao u junu 1940, pregazila ga nemačka pešadija. Možda sam imao 7-8 oklopnih divizija, ostalo uglavnom neutrenirani prašinari. Borbeni plan - jedna linija od Arhangelska do Rostova na Donu.

Bez korišćenja avijacije, bez mornarice, bez mikro upravljanja jedinicama.

U HOI3 na automatskom upravljanju to nije moglo da se desi pre 1942 a i tad, jedva. Dakle bez gamey poteza.

Avijaciju sam počeo da koristim malo oko rata sa saveznicima i to samo da branim svoje nebo od bombadera. Meni nisu mogli ništa a vojska je opet bez bilo kakve vazdušne podrške pregazila sve od Amsterdama do Gibraltara. Opet sve pešadija i opet samo jedna linija napredovanja. Da napomenem da posle SSSR-a više nisam ni pravio divizije, koristio sam samo postojeće.

Japan je pregazio Aziju (ostala samo Indija), Italija osvojila 2/3 Afrike. Amerika je bila u ratu od 1940 i u Saveznicima.

Tako da u tom pogledu - ne znam ni kako bih prokomentarisao. Proleće 1942 i tu sam stao, postalo mi dosadno jer treba da sačekam koju godinu da se izgradi zadovoljavajuća flota i da krenem na UK i USA.

Probao sam malo sistem varijanti sa tenkovima i avionima - praktično beskorisno. Kao što rekoh, gotovo bez upotrebe i jednog i drugog ja sam osvojio sve od Urala do Gibraltara u roku od nepune dve godine. Da se čovek zapita šta će to u igri uopšte.

Moj krajnji sud je da će ovo biti igrivo (pod normalnim uslovima) tek za dve tri godine dok izađu planirane ekspanzije, DLC-ovi i pečevi. Do tad, ko želi da sa dva klika i par sati života osvoji svet gledajući ukočeno šta se odvija na ekranu - HOI4 je igra za njega. Što se mene tiče, i posle druge šanse, duplo golo.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 0:59   #105
Barni
Veteran
 
Član od: 12.4.2007.
Poruke: 619
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 103 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

pa nemoj da igraš na easy
- da li vi to krećete igricu u saruman stilu i pravite pešadijske divizije od blata i tako imate dovoljno veliku vojsku da 1939 zergujete jedan sssr
- ako želite izazov držite se realnosti, tj istorijskog sleda događaja
Barni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 1:48   #106
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Hearts of Iron IV

Je li ti strikirano historical ai
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 9:10   #107
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Verovatno nije jer kad se to striklira AI uvek ima istorijiski odgovor. Jedino što nije istorijski je da neko nekog napadne ali nema šanse da AI odbije nešto od istorijskih događaja tipa sudeti, anšlus ili tome slično.

Što se tiče težine ni jedna HOI igra nije bila teška tako da ne vidim što se ljudi tu iznenađuju. Jednostavno je nemoguće napraviti AI koji će moći da se nosi sa ljudima na ovako velikoj mapi sa milijardu kombinacija koje mogu da se dese. Igrajte multiplayer pa nam onda javite šta mislite o izazovu i težini koju igra daje.

Pošto smo osuli paljbu ja ću da krenem i sa pohvalama. Posle više analiza možemo reći da je sistem avijacije doživeo najveći napredak. U prethodnim naslovima je bilo nemoguće uništiti protivnikovu avijaciju dok je to sada itekako moguće, čak šta više to se događa jako brzo za moj ukus. 2-3 meseca posle početka rata jedna strana ostaje bez lovaca zbog velikih gubitaka i posle toga može da se vrati na nebo jedino ako protivnik to omogući svojom greškom. Iz tog razloga bi trebalo malo da uspore gubitke jer jednom izgubljena moć u vazduhu se jako teško vraća. Nije problem protiv AI ali u multiplayer-u je to potpisana kapitulacija.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 12:17   #108
Barni
Veteran
 
Član od: 12.4.2007.
Poruke: 619
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 103 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

how yes no
u hoi 3 (zadnja expanzija) ne možete na miru da izvedete invaziju engleske 1940 bez da vam sssr ne objavi rat kada uzmete london, naravno ako se odlučite za istorijski koncept tj kvalitet pre kvantiteta nemate dovoljno divizija u poljskoj i rusi će vas dobiti brojnošću dok ne prebacite panzere iz engleske, oslobode poljsku i sada opet morate da se borite i protiv njih i protiv crvene armije
- to me je smaralo pa nikad nisam ni otišao dalje od 1941, ai-u ne možete da prepustite ratovanje jer on povlači diviziju u pozadinu čim joj organizacija opadne ispod 50 i naravno ne pada mu na pamet da opkoli protivnički ai, dok kompjuter stalno gleda kako da opkoli i uništi vaše divizije...

evo zanimljivog exploit-a
Citat:
How to guide: How to encircle the entire German army in the east at the onset of war!


Step 1) Declare war on someone Germany is fighting.

Step 2) Take the automatic military access step 1 gives you, to march about half of the Red Army into Germany. Park the Red Army behind the German Army about two or three provinces deep, and occupy as many ports as you need to for supply concerns.

Step 3) Build up very strong elements at the extreme most ends of the front, so if the front is Poland at the north and at the south.

Step 4) Declare war, pinch off the northern most bits of the front with your very strong elements. Congrats, you've just exploited the stupidest design decision in HOI4, free, non-treaty based, automatic military access to encircle 200-300 divisions in a single cauldron!

Thankfully this clever tactic is working as designed, because Paradox assures us that free military access that is not based on a treaty is an intended design decision, and since this little trick is so completely obvious, Paradox has to have considered it, and moreover expected it to be possible and used. Therefore they are completely down with using this free access to affect near complete encirclements of entire fronts before a shot is fired!
Barni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 13:14   #109
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Hearts of Iron IV

Sjecam se da se oko ovog military access digla ogromna polemika prije par nedelja
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 14:34   #110
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Igrao sam na regular i imao samo jednu produkcijsku liniju pešadijske opreme. Tako da nisam igrao ni na easy niti sam zergovao SSSR. Imao sam manje divizija od njih i imale su infantry equipment 1. Nisam stavio historical focuses jer onda bi SSSR tek kasnije fabrikovao za zapad. Ovako postoji šansa da to uradi ranije, plus je mnogo veći hendikep za Nemačku ako ne dobije češke, francuske, belgijske, holandske, danske i norveške fabrike i resurse. Dakle igrao sam na regular i sa dodatnim hendikepom po industriju.

Odabir Historical focuses nema veze sa AI i njegovom sposobnošću da se bori ili pravi jedinice, ta opcija samo diktira da fokusi budu izabrani u manje više istorijskom redosledu.

Baš sam u nedelju odigrao partiju HOI3 isto sa Nemačkom ali tako da gradim i mornaricu od početka. Posle pada Francuske krenula je invazija Britanije sa jugozapada sa miksom padobranaca, marinaca i SS divizija. Nisam stigao do Londona (zapravo tek se probio sa poluostrva) i SSSR mi je objavio rat. Pustio sam AI da kontropliše istočni front sa dve pune armije dok se ja ručno bakćem sa Britanijom. Posle sam tu britansku grupu ručno kontrolisao oko Kavkaza dok je AI i dalje kontrolisao ostatak fronta. SSSR je pao na proleće 1942. Armija je bila sastavljena od po 5 brigada (superior firepower) i imala je dobar deo i oklopnih jedinica. U HOI4 ih uboga pešadija pregazi dok si rekao keks.

Što se tiče military access, to se lako da rešiti kao u prethodnim igrama - ne možeš objaviti rat ako je i jedna tvoja divizija trenutno na neprijateljskoj teritoriji. Moraš prvo sve da povučeš na svoju teritoriju pa onda objaviš rat.

Citat:
Što se tiče težine ni jedna HOI igra nije bila teška tako da ne vidim što se ljudi tu iznenađuju. Jednostavno je nemoguće napraviti AI koji će moći da se nosi sa ljudima na ovako velikoj mapi sa milijardu kombinacija koje mogu da se dese. Igrajte multiplayer pa nam onda javite šta mislite o izazovu i težini koju igra daje.
Tu se ne bih složio jer raniji naslovi su bili itekako zeznuti osim ako ne koristiš neke muljatorske poteze. Gurati pešadijom SSSR bez opkoljavanja, čak i 1940 je bilo nemoguće. Nije baš ni lako bilo da imaš i tenkove i ti napadneš SSSR (dobiju velike penale zbog iznenadnog napada) kad dolikuje.

Multiplejer mi ne ništa o izazovu i težini koju igra daje. Po toj logici su prethodne igre daleko daleko teže.

Citat:
U prethodnim naslovima je bilo nemoguće uništiti protivnikovu avijaciju dok je to sada itekako moguće, čak šta više to se događa jako brzo za moj ukus.
U HOI2/DH je bilo itekako moguće. Ja sam gubio avijaciju jako brzo kad počne rat sa Saveznicima. Ne toliko iznad Nemačke (jer do tamo dobacuju uglavnom samo bombaderi) ali iznad njihovog neba posle par naleta velike su šanse da se jedna grupa potpuno uništi (ne da se svede na mali broj, nego uništi potpuno).

HOI3 je jedini problem bio što runway cratering nije štetio parkiranim avionima. Ali dobro natankovani Luftwaffe je brzo skidao RAF iz vazduha. Avioni oštećeni žestoko u okršajima u vazduhu a bombarderi koji lupaju po aerodromima onemogućavaju da se isti poprave. Po meni je to poprilično uništena avijacija.

U HOI4 ako izgubiš primat negde, samo treba da skineš air wing odatle, čekaš da se napuni sa avionima i ponovo ga vratiš u oblast. Ako ostaviš da se puni dok leti, naravno da je nemoguće povratiti superiornost.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 16:00   #111
caesar991
Novi član
 
Član od: 11.1.2016.
Poruke: 22
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Ovako krenuo par partija sa Nemackom probno,dodjem do 39 i batalim.Ovako dobro je sto je optimizovanija i manje ucitava nego CK2.Drugo meni nij jasno negdo oko 37 ao napadnes neku naciju brzo zavrsis rat ali posle toga je nocna mora.Zaratio sam sa Francuskom i ja sa 30ak divizija on 1 i drzi polozaj ko nenormalan?? ne znam kako im to uspeva e onda englezi im posalju pojaanje i oni razjebu moje mislim daj
caesar991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 16:04   #112
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Pa što napadaš Francuze kroz Mažino liniju, zaobiđi kroz Holandiju i Beligiju kao IRL.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 16:23   #113
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Što reče DeCoy, šta udaraš na Mažino liniju?

Šalu na stranu, sistem fortifikacija je bio najbolji u HOI2/DH jer nije davao neke prevelike penale nego je bitku učinio dužom i povećavao žrtve sa napadačke strane. Dakle, ako napadneš sa 30 divizija na jednu koja je u fort lvl 10, pobedićeš - ali ćeš da se krviš mesec dana i da izgubiš po 30% ljudstva i opreme u svim divizijama.

I to je bio pravi sistem - utvrđenja nisu činila napad nemogućim nego skupim toliko da si bio primoran da ih obiđeš. A HOI3 i HOI4 samo lupe ogromne penale i ne možeš osvojiti nikako. Nerealan sistem skroz.

Da ne pominjem da je sa novim sistemom za avijaciju nemoguće napasti direktno provinciju sa utvrđenjem i uništiti ga. Pa čitava poenta aviona u vojne svrhe je bila da preleti rov/utvrđenje i gađa ga odakle on ne može da se brani. Kad nisu mogli da probiju belgijska utvrđenja, Nemci su poslali padobrance da slete na samo utvrđenje i ono palo dok si rekao keks.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strelok na korisnoj poruci:
Marko (10.6.2016)
Stara 9.6.2016, 16:32   #114
caesar991
Novi član
 
Član od: 11.1.2016.
Poruke: 22
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Znaci zato me je i kod belgijanaca kocilo lol ja sam glup u poslednje vreme
caesar991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 17:24   #115
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Citat:
Strelok kaže: Pregled poruke
U HOI4 ako izgubiš primat negde, samo treba da skineš air wing odatle, čekaš da se napuni sa avionima i ponovo ga vratiš u oblast. Ako ostaviš da se puni dok leti, naravno da je nemoguće povratiti superiornost.
Nema šanse, jer će i protivnik da štancuje avione i nikad ga nećeš stići. Jedine šanse su ako protivnik napravi glupost ili da izučiš jedan tier više pa da ga tako dobiješ. Mada svako će lovce bar godinu dana pre roka da izučava tako da ni to verovatno neće biti realna opcija posle par meseci.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2016, 18:21   #116
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Citat:
director kaže: Pregled poruke
Nema šanse, jer će i protivnik da štancuje avione i nikad ga nećeš stići. Jedine šanse su ako protivnik napravi glupost ili da izučiš jedan tier više pa da ga tako dobiješ. Mada svako će lovce bar godinu dana pre roka da izučava tako da ni to verovatno neće biti realna opcija posle par meseci.
Pa ako ima veći industrijski kapacitet - šta je čudno što ne možeš da povratiš superiornost u vazduhu? Da možeš bilo bi čudno.

Ja pričam da u slučaju sličnog industrijskog kapaciteta i gubitka superiornosti u nekoj oblasti to može da se povrati ako odjednom gruneš veliku količinu aviona a ne da polusmlaćenu grupu aviona dopinguješ sa po par aviona nedeljno. Tj. ako ploviš od tačke A do tačke B, i brod ti šupalj, kantom izbacivati vodu samo odlaže neminovno potonuće. Zato se vratiš u luku, popraviš brod pa kreneš opet.

Osim ako ti gubici nisu 2:1 za neprijatelja a ti izgubio preko 1000 aviona, može da se povrati superiornost. Ako izgubiš par stotina, neprijatelj verovatno slično toliko ali ima više od tebe, moguće je ponovo uspostaviti superiornost.

E jedino ako si Jugoslavija i igraš protiv Nemačke koja ima nekoliko puta više fabrika od tebe - e tu nikad nećeš postići da napraviš izgubljeno. Ali Ako igraš sa Nemačkom, jedino SSSR i SAD mogu da ti pariraju u proizvodnji tako da je sasvim lako povratiti superiornost u vazduhu.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 10:54   #117
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

Update, shvatio sam one probleme sa planovima. Sve što sam hteo je pod shift, ctrl, tab itd. Nisam obratio pažnju. A ono što nije radilo, nije zato što sam zaboravio assign division.
Malo navikavanja. Sve je možda malo nepregledno a možda samo treba da se čovek navikne.

Ali glavni problem jeste, jedna linija play i gledaj. Nema šta da se radi, spam pešadije itd. Bezveze i previše lako. Dva puta sam ušao u igru i nemam neko interesovanje da nastavim.
E zato treba da daju demoe a ne da prsnem pare za preorder pa da mi igra stoji na steamu neupotrebljena. Ali naravno uvek može da radi Srpski demo, narodnjak.

Citat:
Miloše, ti koji su se bunili za HOI3 su bili casual igrači kojima sada HOI4 sasvim odgovara.
Ma daj kliše izgovor malo malo pa neko upotrebi tu reč, casual. Ko da će ljudi ovo da drndaju na telefonima dok čekaju seriju na TV-u. Ja nisam bio zadovoljan trojkom. Previše stvari na koje treba obraćati pažnju. Ima nepotrebnih detalja.

Za templates imaš exp na pretek čim počne veći rat. Ne možeš da imaš spremne divizije unapred ali šta sad da se radi.
Exp me i nervira udari cap i onda samo stavljam +3 u sve avione, samo da ga ne gledam. Šta da radim sa Army exp tek nemam pojma jer već su mi divizije glomazne i njih tri prevaziđu combat width. Iako su oko 12k manpower ja mislim, što je negde oko stvarnih brojki.

O zalihama da i dalje ima gluposti. Kao moja novus imperium romanum je u ratu sa Sovjetskim savezom jer im Rumuni nisu dali Besarabiju. Nemci Axis iako nemaju pravo prolaza niti ratuju sa Rusima ladno čame po Rumuniji u velikom broju i zauzimaju mi supply limit. I šta sad da se radi.

50 poena znam ali generali su onda neistorijski. Opet ono o uloženom trudu u te stvari.

HQ je bitna stvar ali ne znači da ja hoću to da radim ručno. I daj bre bilo koja igra nema veze sa onim što komandati stvarno rade.

Avijacija. Pre, koliki je optimalni broj po eskadrili. Ne znam, staviš ih manje izginu, staviš ih mnogo stacking. Sve jedno i tako se više njih pomeša po vazduhu pa opet dobijem stacking penalty. Tako da i batalim bitku za Britaniju i vazduh i sve i samo prebacim trupe kroz kanal kad ovi ne gledaju. Gomila jedinica trebaju im pojedinačna naređenja pa biraj provincije itd. Sate koliko traju misije. Kod mene na infinity. Pa trupe napreduju a ti ih premeštaj pa sve to ponavljaj. Pa ih nadgledaj da prekineš naređenje da ih ne bi uništili. Mnogo rintanja da tako kažem. Sad je streamlined kako oni to kažu na par klika i kažeš avijaciji šta oćeš da radi.
E sad mi se čini da previše brzo izgori acijacija. Čini mi se da hiljade aviona pada u jako kratkom roku. Recimo mislim da Sovjeti nakon vazdušne borbe nad Rumunijom više i nemaju avione.
Dalje ili ja nisam to video ili ti i ne kaže. Ali kako da znam ko me bombarduje i još bolje odakle dolaze kog đavola. Neko je sa 500+ bombardera bombardovao Italiju. A ceo mediteran je moje jezero. Rusi iz Ukrajine ? Ili britanci imaju neki suludi domet pa stižu sa svojih ostrva a preko Nemačke teritorije. I da ako je misija intercept juri bombardere onda dobijam obaveštenje da neprijatelj ima air superiority. Kako bombarderi imaju superiority kad ja ima 600 lovaca tamo.
Ako se nekome ne sviđaju vazdušne zone vidi afriku.

More. Mogu da pošaljem podmornice i da mučim saveznike godinama. Pre pošaljem, posle kratkog vremena sve su na dnu okeana, Američki doomstack ih presreo. To nije bilo tako u ratu. U trojci se nikad nisam ni *****ao sa podmornicama. Ovde ustvari mogu da se koriste. I nema bejbisitinga kao nervozno malo malo pa proveravam da nisu u nekoj borbi koju gube. Strah te da mrdneš flotu. Sada i slabija flota može da ima neki zadatak.
Ali zato brate nervira na svake dve sekunde naval battle Mediterranean. 15 savezničke podmornice pošaljem 100 naval bombers, 60 destroyera i oni beže kao hudini jbt. Kako se bre love podmornice u ovoj igri.

A na kopnu da dodam izgleda da rat u severnoj africi nikad neće da se desi zato što Britanski AI ne mislim da je Egipat tako bitan.
Još jedan detalj. Pošaljem trupe na sve strane i ostavim jednu diviziju da "boji" one pustinje. Kad Američki volunteers u sred Sahare tako bez luka opkoljeni itd. U isto vreme Američki dobrovoljci u Rumuniji mi pomažu protiv Sovjeta. Ovima u sred pustinje izgleda ne nestaju zalihe. Pa sam morao da dovlačim trupe.
Još me nervira što kad pogledaš Ruske trupe recimo ne kaže strelkovaya diviziya nego Infantry type 1. I šta je to?
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 14:16   #118
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

da ti pripomognem u onome što za sada znam.

Na paradox forumu sam pročitao da ako se mišem pređe preko tih aviona da piše odakle doleću. No ja to nisam uspeo iako sam jedno 10-tak minuta lovio protivničke avione po mapi. Što se tiče italije nju AI voli da bombarduje sa Malte. Protivničke aerodrome ne vidite ako je tamo FOW, zato pošaljite mornaricu da izvidi šta saveznici imaju na mediteranu.

Podmornice ! Tu su nešto ozbiljno zeznuli. Čitao sam na forumu a i isprobao stack od 20 podmornica koje sam poslao u hunt i rezultat je potopljen CV, BB, dva CL i dva DD, ja izgubio 12 podmornica. Po meni ovo je mnogo bolji dil nego da čame po mesec dana u moru na vijanju konvoja i tu potope par konvoja za to vreme. Da stvar bude još gora velike stakove podmornica koje protivnik presretne uglavnom masakrira a obzirom da napadi ne konvoje nisu toliko dobri ovo se završi katastrofalno. Stackovi od 2 podmornice se često izvuku no retko šta potope.

Po meni ovde imamo problem da je napad na konvoje preslab, dok su u regularnoj borbi prilično dobri, čak i previše. Cena 12 podmornica za ono gore što sam potopio je ništa u poređenju sa cenom tih brodova. Dakle trebalo bi ih nerfovati u borbi sa flotama i ojačati u napadima na konvoje.

Što se tiče divizija i kako da se prave, mislim da protiv AI-ja to i nije tako važno. No ko hoće da min-max-uje pešadija se pravi od 7 inf + 2 art to je 20 witdth. Inače uvek gledajte da vam diviziju bude 10, 20 ili 40 width. Meni je malo smešna ova varijanta sa 10 width jer ta divizija bude manja od puka iz tog doba, no kažu da je najoptimalnija ako se izuzme potreba da takve divizije znače da će vam ih trebati znatno više.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2016, 16:54   #119
Skepi
Član
 
Član od: 15.2.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 114
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Skepi
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

https://forum.paradoxplaza.com/forum...diary_20160610
Skepi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2016, 10:39   #120
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron IV

@Director
Jurio avione po mapi. Ja sam sve te detalje isključio zbog performansi.
A mislim da ne piše po onim panelima.

Pa u tome i jeste stvar zauzeo sam Maltu laganica jer je naravno niko ne brani.
Španci Gibraltar opet za 2 dana, Kipar, Egipat bukvalno sve u mediteranu pokriveno. I u Arici do južne Afrike gde smešno general McArthur čami sa 28 divizija i stacking penalty u poslednjem bastionu CapeTown. Moje kolonijalne divizije ne mogu da ga dokrajče.
Britanija kao i da nema flotu. Prvi put da vidim Union Jack je kod Bengala i to ih nađu moje podmornice.

Pa pričamo malo unapred, napamet. Baš juče mi se desila identična situacija. Potopio sam Američki nosač i izgubio 30 podmornice u procesu. Znači podmornice nije baš sjajno.

Divizije sam terao nešto po svom ali izgleda da nisam puno pogrešio.
3 puka svaki po 3 bataljona i na kraju Artiljerija. Neka nebitna podrška enginer, signal, recon ne pamtim.
Znači 9 pešadija tri artiljerija. Firepower ja imam po 1000 attack, defence AI po 200. Na forumu kažu da je ovakav sistem sasvim OK protiv AI.
Još sam dodao LTD nerviraju me Ruski mekhanizirovany korpusi i onaj štit. We cant penetrate them.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Igra li neko Hearts Of Iron 2 ? Auror Strateške igre 1451 9.11.2017 17:28
Hearts of Iron 3 masteri Strateške igre 570 27.8.2015 14:08
Hearts of Iron East vs West. Auror Strateške igre 34 24.8.2014 22:59
Hearts of Iron: The Card Game Isko Strateške igre 2 7.2.2011 11:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com