Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.10.2022, 15:44   #1
Chodo'o
Član
 
Avatar korisnika Chodo'o
 
Član od: 4.12.2009.
Poruke: 154
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 74 puta na 13 poruka
Određen forumom 11/2022 "Krici u ludnici"

Ako imate mišljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumašima u ovoj temi.

Citat:
Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.
Chodo'o je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2022, 3:00   #2
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Plasim se da Qzma pokazuje rane znake sizofrenije

Ne samo sto je potpuno smehotresno sto on, ljubitelj najveceg djubreta u istoriji umetnosti- horora, pljuje po Halloweenu; vec i jedno i drugo radi u istom tekstu, i idealizuje horor, i pljuje po Halloweenu Ocekujem da u sledecoj kolumni ili pljuje po noar-u a idealizuje njegov cuberpunk, ili izlupeta nesto kako je cuberpunk unapredjenija verzija noar-a, tako neku glupost.

A inace,Halloween danas, je banalizovana komercijalizacija horor djubreta Qzmo, koje je i u svojim nastancima u istoriji bilo djubre, a kamoli pa u ovoj modernoj komercijalizovanoj varijanti. Qzmo, jedini dobar horor je horor koji u sustini nije horor, kao sto je tvoja SOMA, ili Sanitarium. To u sustini nisu horori, vec psiholoske drame, a horor im je samo pakovanje. Horor kao ideja ima dva izvora- prva je vaspitavanje i kontrolisanje dece, plaseci ih pricama o babarogama, a druga je djubre od ramanticarskog pokreta, iz koga je nastala moderna horor beletristika. Kasnije su se iste dohvatili najvece djubre od malih filmova studenata rezije sa malim budzetima ala Rejmi i Piter Dzekson, i ostali Black metal pajseri, da bi na kraju imali ovaj moderni Halloween koji je u potpunosti praznik skroz za tebe. Horor je djubre jer mu je glavni izvor najzivotinjskija od svih ljudskih osecanja- strah. I svako ko u prvi plan stavlja strah i zivotinjske gluposti nije nikakav umetnik, vec obicna ili depresivna, ili nezrela budaletina. Svaka pijana i alkoholicarska depresivna budala moze da napravi horor.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kami na korisnoj poruci:
voodoo_ (16.11.2022)
Stara 16.11.2022, 3:15   #3
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

A sam Halloween je zakon. Kao sto je komercijalizacija tupavih narodnih strasnih pricaza decu napravila odlicne Diznijeve crtace, tako i Halloween banalizuje sve te horor gluposti. Odlicna stvar.

Ja ne znam zasto ti nisi slusao Black metal kao klinac Qzmo?
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2022, 20:48   #4
Djiksvampir
Novi član
 
Član od: 23.2.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Halovin (bole me usi da ga spelujem kako treba) je jedna od stvari iz Amerike kojiom nas (ili mi sami sebe) Amerikanizuju. Dal je taj praznik ima neku vrednost je prica za sebe, u sta necu da ulazim, ono sto meni licno smeta je ste to sto se to polako prima i kod nas, i time nam se namece njihova kultura, dok se nasa sve vise i vise brise. Necemo nikad postati amerikanci, samo njihove blede kopije, sto je tuzno, tuzno je izgubti identitet. Mi na primer imamo i nase praznike koji su prelepi a slicni, na primer u selu odakle su moji baba i deda kad sam ja bio decak bio je praznik koji smo mi zvali Lilenje, tad bi se na kraj dugacke motke zicom zavezala kora od tresnje ili gume od starog auta i napravilo nesto slicno baklji, samo je bilo dugacko, to bi zapalili i onda bi trčali šorom, a za nama bi ostajao vatreni trag, bilo je magicno. Posle sam cuo da i ima jos sela u srbiji koji imaju slican praznik.

Ali dzaba sve ja ovo serendam kad je vecina omladine zadojena amerikom. I uvek je podela izmedju istoka i zapada, kao da ne mozemo da budemo svoji i da razmisljamo svojom glavom, bez da se priklanjamo bilo kome.
Djiksvampir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Djiksvampir na korisnoj poruci:
Relja (26.11.2022)
Stara 26.11.2022, 21:56   #5
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Što je najgore, većina tih današnjih "američkih" praznika nije ni američka niti autentična, nego je žestoko komercijalizovana varijanta nekih isto tako lepih i zanimljivih običaja doseljenika.
Sa druge strane, i kod nas se tradicionalni praznici pretvaraju u kojekakve parade neukusa, bahaćenja i trošenja para na gluposti, o proslavi Krsne Slave u restoranu sa 200 zvanica i pevaljkom da ne govorimo...
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Relja (2.12.2022), Sass Drake (28.11.2022)
Stara 26.11.2022, 23:14   #6
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Citat:
Djiksvampir kaže: Pregled poruke
Mi na primer imamo i nase praznike koji su prelepi a slicni, na primer u selu odakle su moji baba i deda kad sam ja bio decak bio je praznik koji smo mi zvali Lilenje, tad bi se na kraj dugacke motke zicom zavezala kora od tresnje ili gume od starog auta i napravilo nesto slicno baklji, samo je bilo dugacko, to bi zapalili i onda bi trčali šorom, a za nama bi ostajao vatreni trag, bilo je magicno. Posle sam cuo da i ima jos sela u srbiji koji imaju slican praznik.
To se u lozničkom kraju radi veče uoči Petrovdana i zove se lilanje.

https://www.facebook.com/lilalofest/
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2022, 12:24   #7
Djiksvampir
Novi član
 
Član od: 23.2.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Što je najgore, većina tih današnjih "američkih" praznika nije ni američka niti autentična, nego je žestoko komercijalizovana varijanta nekih isto tako lepih i zanimljivih običaja doseljenika.
Sa druge strane, i kod nas se tradicionalni praznici pretvaraju u kojekakve parade neukusa, bahaćenja i trošenja para na gluposti, o proslavi Krsne Slave u restoranu sa 200 zvanica i pevaljkom da ne govorimo...
Što jes jes.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
To se u lozničkom kraju radi veče uoči Petrovdana i zove se lilanje.

https://www.facebook.com/lilalofest/
Uuuu najs, i hvala za link. Doduše na prvi pogled sudeći po ovoj fejzbuk stranici ovo mi deluje previše fensi, al dobro bar mi je drago da se neko trudi da održi ovaj praznik živim. Nadam se samo da nije još jedan pokušaj da se komercijalizuje i zgrnu pare.
Djiksvampir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2022, 11:05   #8
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Bolje je da se sto vise amerikanizujemo. Eto npr. Amerikanizacija je i intenet, i video igre, i horor filmovi. Ceo Qzmin identitet je potpuno amerikanizovani tinejdzer, sto je presmesno jer on pljuje po Americi, a ceo identitet mu je napravljen kroz ono sto je Amerika stvorila.

Nasa autenticna kultura (prava kultura, ne te formalne stvari koje nista ne znace), je da lokalni krimosi i panduri upravljaju gradovima, na potpuno nesposoban i idiotski nacin. Drustvo koje je na vrh stavlja najgore, to je nasa kultura, i sto se vise i pre amerikanizuje ta kultura, to bolje po nas, to nam je u stvari jedina sansa, jer ubacuje neku konkurenciju pomenutim lokalnim krimosima, pandurima i politicarima, koji su dno.

A sto se tice tih formalnih stvari, oni su u Srbiji danas parada ne samo kica (to i nije toliko bitno), vec potpuna idiotska glupost gde je poenta pokazati se pred rodbinom i komsijama. Ovo drustvo pravi ljude kojima je najbitnija stvar sta ce komsija da kaze. Zato smo dno, i zato nam je potrebna kultura sa strane, sto vise ta sa strane gnjeci ovu nasu lokalnu kulturu, to bolje. Qzma ne bi bio Qzma bez tog kljucnog US uticaja, vec bi bio uplaseni Srbin kojem je najbitnije da potrosi 400 evra za slavu, jer, mora se pokazati pred komsijama. Narod ovde gladuje 2 meseca da bi proslavio Slavu. Gladuju godinu dana da bi kupili kola i otisli na more. Nasa autenticna kultura je potpuno kancerogena stvar. Bolesno drustvo, bolesna kultura, to je ukratko opis Srbije. Nasim seljacima je vekovima bila najbitnija stvar sta ce komsija da kaze. Zato smo dno dna, i uvek cemo biti dno.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2022, 17:54   #9
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Samo se ti amerikanizuj, udri.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku filpan na korisnoj poruci:
Malik Tintilinic (2.12.2022), Miloš987 (4.12.2022), pedjosav (3.12.2022)
Stara 3.12.2022, 12:34   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Kad sam bio baš klinac, u selu odakle mi je ćale smo imali neki običaj - deca se maskiraju i idu od vrata do vrata, a ljudi im daju neku sitnicu, npr. jaje, kolač, red čokolade, bombonu... Sećam se jedne siromašne bakice koja nikad nije imala slatkiša ali nam je kuvala čaj ili da po jabuku, ili parče tople proje - nama je i to bilo zabavno. Mislim da se to zvalo Bele Poklade ali se ne sećam datuma na koji se radilo. Uglavnom, koncept je bio identičan Noći veštica.

Sećam se da sam kao tinejdžer još samo jednu generaciju klinaca u selu video da su to radili neko vreme a onda je stalo. Čuo sam da je roditeljima bilo glupo da šalju decu "da prose". Mislim da je upravo u tome najveća razlika - kako smo tretirali običaje koji su sa verskog stanovišta odavno odslužili svoju svrhu. Naši ljudi su ih prosto pustili da zamru smatrajući ih zastarelim i nepotrebnim. Ameri su svoje komercijalizovali, pravili merch, snimali filmove o njima, itd.

Decu konkretno briga za istorijsko i versko značenje, ona samo žele da se zabave. Klinci da se maskiraju, trčkaju i jedu slatkiše... malo veći klinci da idu na žurku i uzdišu za sexy vampiricom. A onda odrastemo i samo se povod i stil promeni. Probajte da ispitate svoju širu rodbinu malo o svecima u čiju slavu tamane pečenje i pivo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Dantheus (5.12.2022), Ocelot (3.12.2022), player1 (3.12.2022), Sass Drake (5.12.2022)
Stara 22.12.2022, 0:17   #11
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 11/2022 "Krici u ludnici"

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Samo se ti amerikanizuj, udri.
Naravno da hocu. Meni je samo drago sto se i vi, zadrti anti-zapadni i anti USA tipovi, amerikanizujete vise od mene.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2022 oluja Sadržaj novog broja SK 33 19.11.2022 16:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com