Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrici Test Drive

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.11.2009, 1:33   #1
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

U tekstu o Kingston SSD-u u najnovijem broju se posle spominjanja referentnog diska kaže da rezultati testova verovatno zavise od njegovih performansi. Imam predlog kao da tu zavisnost anulirate.

Što ne bi ste kao referentni mediji koristili RAM Disk. To je sasvim moguća opcija. Verovatno bi 4 GB RAM-a bilo dovoljno. Napravite RAMdisk od, recimo, 1,5 GB i koristite ga da na njega i sa njega kopirate.

E prc, ispustio sam "i" u naslovu teme.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2009, 15:13   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Predlog u vezi testiranja hard diskova SSD-ova

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
U tekstu o Kingston SSD-u u najnovijem broju se posle spominjanja referentnog diska kaže da rezultati testova verovatno zavise od njegovih performansi. Imam predlog kao da tu zavisnost anulirate.

Što ne bi ste kao referentni mediji koristili RAM Disk. To je sasvim moguća opcija. Verovatno bi 4 GB RAM-a bilo dovoljno. Napravite RAMdisk od, recimo, 1,5 GB i koristite ga da na njega i sa njega kopirate.

E prc, ispustio sam "i" u naslovu teme.
Propustio si još nešto (ne kaže se u vezi nečega nego u vezi s nečim ali dobro, nećemo da preterujemo).

Može da se testira sa RAM diskom, ali to nije poenta testa. Poenta testa je baš da se SSD uporedi sa realnim diskom. Pošto se iz testa vidi da su rezultati uporedivi sa RAIDOM, možeš otprilike da naslutiš kao stvari stoje. Upoređivanje sa RAM diskom nema mnogo svrhe kad se zna da retko ko koristi RAM disk, bar u realnom, svakodnevnom radu. Prošla su vremena Atarija ST i Amige.

Ali sve ovo možda će se i promeniti kada SSD-ovi postanu jeftiniji i šire upotrebljivi. Kada se to desi, ko koje će još opcije biti na raspolaganju. Ovaj tekst je ipak prvi na tu temu u SK-u.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2009, 20:36   #3
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

I mogli ste da SSD-ove testirate na Sedmici, ane na XP-u jer jer je Sedmica optimizovana za SSD. A možete i da testirate dva SSD-a povezana u RAID 0 na pravom hardverskom PCI-E RAID kontroleru.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2009, 23:45   #4
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

^Vojo, nisam mislio da poredite performanse testiranih diskova sa RAMdiskom. Koliko sam ja razumeo referentni disk se koristi da se sa njega kopiraju fajlovi na testirani medij, i sa testiranog medija na njega, i da se performanse testiranih medija ne upoređuju sa performansama referentnog (u tabeli uopšte nema njegovih brojeva). U ovomesečnom tekstu se kaže da u tom svetlu referentni disk može da utiče na rezultate testiranih medija. Ja sam razumeo ad je moguće da napravi usko grlo i "korumpira" rezultate.

Stoga sam predložio RAMdisk jer je očigledno da RAM memorija ne može nikako da napravi usko grlo čak ni (ispravite me ako grešim) RAID-u serverskih SSD-ova.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 4:38   #5
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Talking Re: Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
^Vojo, nisam mislio da poredite performanse testiranih diskova sa RAMdiskom. Koliko sam ja razumeo referentni disk se
U pravu si, jedini problem jeste što upotreba RAMDiska test svodi na sintetiku.
Generalno, poređenje diskova jednostavnim merenjem vremena za koje kopira male i velike fajlove najviše ima smisla kada referentni disk pripada istoj generaciji hard diskova, i to kad su u vrhu liste. U slucajevima kada je razlika izmedju referentnog diska i testiranih diskova velika, dobar deo tog testa gubi smisao, ne ceo doduse.

A inače, probali smo to u više navrata u zadnjih nekoliko godina, samo što rezultati nisu pravili značajnu razliku u odnosu na sintetičke testove, tako da nisu ni uzimani u obzir.

UBR: <sk:dlakocijep>kada testiramo hard diskove ne bavimo se testiranjem samih medija koje hard diskovi koriste. Razlog je jednostavan, nemamo opremu pomoću koje bismo mogli da bezbolno isčupamo i koristimo pojedine ploče, odnosno čip.</sk:dlakocijep>

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
I mogli ste da SSD-ove testirate na Sedmici, ane na XP-u jer jer je Sedmica optimizovana za SSD. A možete i da testirate dva SSD-a povezana u RAID 0 na pravom hardverskom PCI-E RAID kontroleru.
1. Objasni prirodu te optimizovanosti za SSD koja se odražava na nase metode testiranja? Koliko se sećam, Windows 7 racionalnije koristi SSD-ove utoliko sto ih redje sync-uje, ne smara ih defragmentacijom, ne koristi superfetch i još par stvari, a pride podržava i ATA trim. Sve ove stvari dolaze do izražaja pre svega kada se disk koristi kao sistemski i kada dosta procesa "istovremeno" koriste taj disk što nisu okolnosti pod kojim testiramo. Pod windowsom XP SSD je postigao maltene deklarisane performanse, sumnjam da bi pod Windowsom 7 postigao išta bolje što bi prevazišlo standardnu devijaciju...

2. Sa žaljenjem moram da te obavestim da smo se iz religijskih razloga zavetovali na upotrebu isključivo hibridnih MFM/RLL kontrolera koji ne da nisu hardverski, već koriste naše mnogobrojne tamnopute vernike za računanje CRC-a pomoću j363n09 šibera koji dele u non-preemtive režimu (tol'ko smo uspeli da ih naučimo, nismo još dobili sveže šimpanze od Dorćolskog JP).

2.a. Po čemu raid kontroler u ICH10 ne spada u "prave hardverske PCI-E raid kontrolere"? Ako imaš neki stand alone raid kontroler koji je za promil bolji od standardnog uobičajenog đubreta koje može da se pazari, bi li nam ga pozajmio? Kompenzacija u naturi, naravno, kriza je...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2009, 15:09   #6
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke

1. Objasni prirodu te optimizovanosti za SSD koja se odražava na nase metode testiranja? Koliko se sećam, Windows 7 racionalnije koristi SSD-ove utoliko sto ih redje sync-uje, ne smara ih defragmentacijom, ne koristi superfetch i još par stvari, a pride podržava i ATA trim. Sve ove stvari dolaze do izražaja pre svega kada se disk koristi kao sistemski i kada dosta procesa "istovremeno" koriste taj disk što nisu okolnosti pod kojim testiramo. Pod windowsom XP SSD je postigao maltene deklarisane performanse, sumnjam da bi pod Windowsom 7 postigao išta bolje što bi prevazišlo standardnu devijaciju...

2. Sa žaljenjem moram da te obavestim da smo se iz religijskih razloga zavetovali na upotrebu isključivo hibridnih MFM/RLL kontrolera koji ne da nisu hardverski, već koriste naše mnogobrojne tamnopute vernike za računanje CRC-a pomoću j363n09 šibera koji dele u non-preemtive režimu (tol'ko smo uspeli da ih naučimo, nismo još dobili sveže šimpanze od Dorćolskog JP).

2.a. Po čemu raid kontroler u ICH10 ne spada u "prave hardverske PCI-E raid kontrolere"? Ako imaš neki stand alone raid kontroler koji je za promil bolji od standardnog uobičajenog đubreta koje može da se pazari, bi li nam ga pozajmio? Kompenzacija u naturi, naravno, kriza je...
1. S obzirom da je najavljivano da će 7 biti optimizovan za SSD mislio sam da će biti brži pri piši/čitaj operacijama, ali s obzirom da ste vi imali SSD vjerovaću vam na riječ po pitanju SSD-a i 7.

2./3. Koristili ste RAID kontroler na matičnoj ploči, zar ne? E pa ti integrisani RAID kontroleri se uglavnom oslanjaju na sistemske resurse (CPU i RAM mogu da budu usko grlo) i operativni sistem i kad neko od njih zariba (pogotovo OS) ode RAID niz u t.p.m., dok hardovi ostaju ispravni. Ne moram da objašnjavam zašto pravi PCI-E hardverski kontroleri imaju DDR keš memoriju i heatsink na kontrolerskom čipu kao da je most u pitanju.
Moj prethodni post je bio samo savjet ukoliko bi vam palo na pamet da povežete dva (high-end) SSD-a u RAID 0. Možda do tada dođu i bolji dani i komponente vam budu poklanjali ( ne pozajmljivali) sami proizvođači.

P.S. Umjesto svježih šimpanzi koristite poslanike, a što se tiče kompenzacije u naturi... niste moj tip žene.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2009, 21:56   #7
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Cool Re: Predlog u vezi s testiranjem SSD-ova

Stenice ti nisu ravne...

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
1. S obzirom da je najavljivano da će 7 biti optimizovan za SSD mislio sam da će biti brži pri piši/čitaj operacijama, ali s obzirom da ste vi imali SSD vjerovaću vam na riječ po pitanju SSD-a i 7.
Pazi, on jeste optimizovan da bolje rabi SSD u specifičnoj primeni. Da nema tih optimizacija verovatno SSD ne bi mogao da pokaže svoje prednosti. Ali situacija u kojoj mi merimo performanse, ne podrazumeva režim upotrebe koji postoji kada se na disku obavljaju režijske operacije operativnog sistema.

Opet kažem, u našim testovima SSD je ostvario D.E.K.L.A.R.I.S.A.N.E performanse. Za one koji ne razumeju šta to znači: "Sam proizvođač kaže da bolje od toga jednostavno ne može!" pa držao ga ti na na nekom femsi kontroleru, ili na ECS ploči koju moraš kurblom da pripališ, bolje neće da može, ne mere...

Citat:
2./3. Koristili ste RAID kontroler na matičnoj ploči, zar ne? E pa ti integrisani RAID kontroleri se uglavnom oslanjaju na sistemske resurse (CPU i RAM
Pre svega, svi kontroleri koji su integrisani u čipset su apsolutno hardverski, tako da je njihova podela na hardverske i "softverske?!" ništa drugo do glupost. Ako govorimo o softverskom RAID-u, pod time se podrazumeva korišćenje dinamičkih diskova, pod windowsom, odnosno LVM-a i sl. pod unixima, što je takođe rešenje koje nudi sasvim dobre performanse u nekim oblastima primene.

Drugo, ajde da pojasnim par stvari. Ti jesi u pravu kada kažeš da bi neki takav kontroler bio bolji od integrisanog, ali ne uzimaš jednu bitnu stvar u obzir, opterećenje.

Naime, kontroleri o kojima ti pričaš su namenjeni računarima koji su generalno pod značajnim opterećenjem i gde može da se desi da sistemski RAM bude suviše zauzet da bi obezbedio dovoljan kapacitet keša, ili da CPU bude toliko opterećen da ne može tu i tamo da se osloboti na par nanosekundi za potrebe kontrolera (sad ide jedno "yeah, right, whatever") Hladnjak na takvim kontrolerima postoji zato što se od njih očekuje da tokom dužih vremenskih intervala izdržavaju veća opterećenja, mada je i u tim slučajevima ipak više mera predostrožnosti nego apsolutna nužda.

U uslovima u kojima testiramo hard diskove, računar se ne može smatrati opterećenim, zauzeće RAMA je minimalno, kao i opterećenje procesora, a samim tim i saobraćaj na magistrali je minimalan. Ukoliko to ne bi bio slučaj, sigurno bismo primetili veliko zauzeće procesora, kao i veliko variranje ostvarenih rezultata, što nam se za sve ove godine nije desilo.

Svaki hard disk ima svoj SATA interfejs propusne moći 3.0 Gb/s dok prosečni user hard diskovi postižu dva, dva i po puta manju brzinu najidealnijim uslovima (isto važi i za user end SSDove). Kombinovano sa niskim opštim opterećenjem računara, ovo znači da se ni u našim test uslovima ne priližavamo krajnjim granicama propusne moći svih magistrala, počev od PCI-E, pa do memorijske.

Što se tiče lepih želja da nam proizvođači ustupaju primerke takvih kontrolera, sigurno ne bismo prezali da uradimo njihov prikaz, takođe smo prilično sigurni da nismo u stanju da takvu opremu propisno opteretimo.

Što se tiče tvojih dobronamernih saveta, put za pakao popločan je sličnim stvarima.

Citat:
P.S. Umjesto svježih šimpanzi koristite poslanike, a što se tiče kompenzacije u naturi... niste moj tip žene.
Učlanjuješ se u neku partiju? A što se tiče "tipa", niko te ništa nije pitao, bend over baby...

I zapamti, stavljanje istog hard diska na bolji kontroler mu neće povećati maksimalne performanse, kao što ni stavljanje seljobera u ferari neće poboljšati stil dotičnog...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Predlog za forum: BBPress (povratak osnovama) mr.marvin Serverske aplikacije i baze podataka 1 2.8.2009 1:13
Pomoć u vezi sa sklapanjem konfiguracije markosrdic Šta da kupim? 13 15.3.2009 19:55
Savet u vezi s kupovinom polovnih PC komponenti KING JACK ŠDK - Osnovne komponente 24 26.2.2009 20:53
TFT 22" wide,treba mi neki predlog Seraph ŠDK - Grafika 9 30.8.2008 2:50
DelFun-ov predlog ! DelFun11 Programiranje 13 24.5.2007 20:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com