Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.8.2013, 9:51   #81
vladmer
Član
 
Član od: 2.3.2012.
Poruke: 104
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 28 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Sa Astecima mozes da prebacis prestonicu na Kubu,pa onda da preusmeravas trgovinu iz Adenskog zaliva oko Afrike,a iz zapadne Afrike jedna ruta vodi na Karibe,i tu sakupljaj.

Poslednja ispravka: vladmer (22.8.2013 u 11:20)
vladmer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2013, 23:17   #82
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Slazem se da je EU4 najispeglanija igra koju je Paradox izbacio, mnogo igrivija od EU3 kad je tek izasao. Meni je sam sistem u sustini los a to je nešto što je jako teško ispraviti zakrpama i ekspanzijama.

Sto se tice trgovine cini mi se da si ti taj koji je nažalost lose skapirao kako trgovina funkcionise. Nije problem sto su "Trade Nodes" staticni, putevi trgovine su takodje staticni, i minusi na trade power ako ne sakupljas u prestonici su preveliki. Npr. kao Japan ja ne mogu da preusmerim trgovinu iz Kine u Japan, mogu samo da je guram napred u Malaju pa polako prema Veneciji, tako da moram da je skupljam na licu mesta sa svim minusima. Da ne pominjemo da Japan u tom periodu nema pojma gde je Indija a kamoli Venecija. Najbolji ekonomski potez Imperije izlazećeg sunca je bio da premesti prestonicu na Malaju sto je povecalo moje prihode od trgovine PET puta.

Takođe ne bih rekao da je potrebna neka posebna mudrost da se skapira ovaj sistem trgovine. A sto se tice komentara da svaka nacija moze da bude trgovinska sila to je cista glupost. Azteci iz tvog primera nikako ne mogu da budu trgovinska sila (ako ne prebace prestonicu u Evropu) jer ni jedna predefinisana trgovinska ruta ne vodi u Meksiko. Mogu samo da osvoje celu Ameriku i opet skupljaju na licu mesta iz svih centara trgovine sa minusima sto ne skupljaju u prestonici. Slicno kao i ja u mojoj partiji sa Japanom i Mugalima.

A kad skupljas na licu mesta imas 80% trade power penala, sto u sustini znaci da cak i ako imas sve provincije u Trade Node i unapredjene do 4 stepena trgovinskih zgrada imaces samo oko 60 trade power, ko god da posalje samo 10 brodova da preusmeravaju trgovinu uzimace ti pola vrednosti centra i slati u Evropu, a ti od toga neces videti ni dinara. Izvozis i siromasis. Glupo do bola.

Trgovina je njesra.
Prvo, trgovina ima svoje odredjene puteve. Nekoliko nacija, kao sto je Japan jesu u losoj poziciji ali se mozes obogatiti sa skoro svakom. Trgovina ima prakticno svoje rute a ti mozes usmeravati da ona dodje do tebe i potruditi se da tu ostane.

Recimo sa Astecima je to vrlo lako. Sva trgovine iz dalekog istoka ide preko Indije i Afrike dok ne stigne do Obale Slonovace i tu se grana. Ti je odatle preusmeris na Brazil i iz Brazila na Karibe i ne das joj da ide dalje.

U 99% slucajeva mozes da prebacis glavni grad negde ako je frka. To kosta tricavih 200 admin poena.

Naravno da bih vise voleo da su rute dinamicne, ili bar da postoji mogucnost i povratka trgovine ali mi je ogroman napredak u odnosu na besomucno slanje trgovaca u CoT-ove.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 9:40   #83
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Sarmatian kaže: Pregled poruke
Prvo, trgovina ima svoje odredjene puteve. Nekoliko nacija, kao sto je Japan jesu u losoj poziciji ali se mozes obogatiti sa skoro svakom. Trgovina ima prakticno svoje rute a ti mozes usmeravati da ona dodje do tebe i potruditi se da tu ostane.

Recimo sa Astecima je to vrlo lako. Sva trgovine iz dalekog istoka ide preko Indije i Afrike dok ne stigne do Obale Slonovace i tu se grana. Ti je odatle preusmeris na Brazil i iz Brazila na Karibe i ne das joj da ide dalje.

U 99% slucajeva mozes da prebacis glavni grad negde ako je frka. To kosta tricavih 200 admin poena.

Naravno da bih vise voleo da su rute dinamicne, ili bar da postoji mogucnost i povratka trgovine ali mi je ogroman napredak u odnosu na besomucno slanje trgovaca u CoT-ove.
Ma da jednosmerna trgovina u kojoj se uvoznici bogate a izvoznici siromase je potpuno realna i nimalo besmislena. To sto mozes da pomeras prestonicu ko kreten zapadno kako osvajas sve cini normalnim i potpuno opravdanim.

To sto dalekoistocne zemlje trgovinu mogu da pomeraju samo zapadno u centre trgovine koje jos nisu ni otkrili nije uopste retardirano.

I sve ostalo vezano za ovaj sistem trgovine je takodje super, narocito kako pomorska tradicija povecava koliko kinte mozes da ukrades iz centra trgovine i prebacis dalje, cak i u centrima koji uopste nemaju izlaz na more.
Citat:
Recimo sa Astecima je to vrlo lako. Sva trgovine iz dalekog istoka ide preko Indije i Afrike dok ne stigne do Obale Slonovace i tu se grana. Ti je odatle preusmeris na Brazil i iz Brazila na Karibe i ne das joj da ide dalje. .
Genijalan plan!

Sigurno ce Swahili da uzme veliki kolac od Adenskog zaliva svojim plemenskih mocima trgovine, definitivno vise od Mameluka, Venecije i Turaka koji ce trgovinu da pomeraju u Aleksandriju i Basru, da ne pominjemo to sto Vijangar uglavnom uzme ceo Cejlon trgovinski centar pa niste ni ne otice previse do neke 1750+ godine kad evropljani posalju brodove.

Odatle naravno treba da cekas da neko kolonizuje Juznu Afriku, Kongo i Obalu slonovace i da se nadas da ce da preusmeravaju trgovinu u tom pravcu.

Mozes naravno i sve to sam da odradis, tvoj trgovisnki lanac ce da profunkcionice negde 1800. Ne presao sam se nemas dovoljno trgovaca, maksimum je 6.
Citat:
Trgovina ima prakticno svoje rute a ti mozes usmeravati da ona dodje do tebe i potruditi se da tu ostane.
Ok posto si uporan objasni mi kako da doteram trgovinu do Japana pošto sam ja očigledno piglu do jaja.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 12:25   #84
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Kaze pomeraj trgovinu ovamo onamo. Ja kolko sam razumeo ti samo saljes trgovca i on trgovinu gura napred. Ako si nizvodno ok ako si uzvodno onda jbg
Sto i nema logike, jeste da je igra Europa Universalis ali na glup nacin je data prednost evropljanima.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 13:49   #85
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Kaze pomeraj trgovinu ovamo onamo. Ja kolko sam razumeo ti samo saljes trgovca i on trgovinu gura napred. Ako si nizvodno ok ako si uzvodno onda jbg
Sto i nema logike, jeste da je igra Europa Universalis ali na glup nacin je data prednost evropljanima.
Cak je i u evropi karambol. Krenuo sam sa Burgundijom i kad sam ujedinio Francusku trgovina pade na pola zato sto sam pomerio prestonicu 200km u Pariz, iz Antwerpena u Bordeaux trade node pa nisam vise mogao da preusmeravam trgovinu sa baltika, evrope i rusije u prestonicu. Ovo stvarno mora da srede uskoro, ne kapiram kako ovo nekome moze da se svidja.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 14:10   #86
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Ma da jednosmerna trgovina u kojoj se uvoznici bogate a izvoznici siromase je potpuno realna i nimalo besmislena.
Evo ja ću samo vezano za ovo jer nisi shvatio očigledno baš najbolje.

Nije to nikakvo uvoz/izvoz tu grešiš.
Taj trade node nije klasičan uvoz ili izvoz jedne nacije/zemlje.
To je globalno trgovina koja prolazi tuda. Nije tvoja trgovina čak i kad imaš sve teritorije u trade nod-u. Niti je trgovina u kojoj se samo sa tih teritorija izvozi dalje.

Nego ljudi trguju ko što su uvek kroz istoriju trgovali ne vezano za države i narode.
E sad uz određene poreze i trgovce koji su direktno radili za jednu zemlju ta ista zemlja je imala određenu korist od trgovine.
Zar ne?
Uzimali su porez na trgovinu to je suština.
Što veća trgovina je prolazila kroz njihovu zemlju i što više se zadržavalo u lokalnoj trgovini zemlja je uzimala više poreza od trgovaca.
To je suština.

Oni su to reprezentpovali kroz tzv. trade nod-ove i trade lines.

Po meni dobro su to odradili a jedina mana je što ne može da se bar pošalje trgovac unapred sa zadatkom da vraća deo trgovine bez obzira na put iste.
To je ceo problem.
Bar mali uticaj da imaš i mogućnost da određeni deo kolača se i vraća a ne samo da se može slati dalje.

Znači slanje dalje, zadržavanje u trade nodu ili slanje nazad.

Što se tiče Japana, dovoljno je da postave jedan trade centar negde sa Sibira, Kamčatke, Aljaske itd kao dolazni i za Japan dovoljno bar dok Rusi ne uzmu taj deo pa počnu da usporavaju trgovinu da ostane njima tamo više.

Inače gledajte ovako na situaciju,
igra će imati dodatke i pečeve kao i trojka i tek kad malo ispeglaju sve i ubace sve svoje ideje do kraja igra će biti baš vrh. Tako je bilo i sa trojkom na kraju.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2013, 14:32   #87
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Pa zato kazem da bi trebalo da se stvaraju novi trade nodovi ili da se putevi menjaju. Neznam zasto trgovina ima "tok" i zasto ne moze da se vraca nazad.
Prebacivanje glavnog grada kostalo malo ili mnogo je glupost. Suvise gejmerski a igra je ipak o istoriji.

Poslednja ispravka: M1L0SH (23.8.2013 u 15:13)
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku M1L0SH na korisnoj poruci:
Apostrof (23.8.2013)
Stara 23.8.2013, 15:55   #88
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Zemunelo kaže: Pregled poruke
Nije to nikakvo uvoz/izvoz tu grešiš.
Taj trade node nije klasičan uvoz ili izvoz jedne nacije/zemlje.
To je globalno trgovina koja prolazi tuda. Nije tvoja trgovina čak i kad imaš sve teritorije u trade nod-u. Niti je trgovina u kojoj se samo sa tih teritorija izvozi dalje.
Nego ljudi trguju ko što su uvek kroz istoriju trgovali ne vezano za države i narode.
Jasta, ljudi su odvajkada trgovali bez obzira na granice i puteve, niti su placali poreze niti drumarine, a kamoli trgovacke luke da pristanes to je uvek bilo dzaba, jos ti i operu palubu da im dodjes ponovo. Totalni realizam nema sta. I uopste nie glupo do bola.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 9:28   #89
mikicaa
Član
 
Član od: 5.6.2010.
Poruke: 259
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 13 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

a jel premestate glavni grad u ragusu sa srbijom?
mikicaa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 12:35   #90
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
mikicaa kaže: Pregled poruke
a jel premestate glavni grad u ragusu sa srbijom?
Sta se time dobija?
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 18:20   #91
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Pa ako si citao time se valjda izvlace veci prihodi od trgovine.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 21:01   #92
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ne izvlace se. Glavni grad Srbije je i dalje u dubrovackom cvoru. Bio u Srbiji ili u Raguzi je svejedno.

@Apostrof

Ne zelim ja tebe da ubedjujem ni u sta. Meni je ovaj sistem bolji od slanja trgovaca u CoT-ove. Mogu do odredjene mere da uticem na trgovinske puteve ako se skoncentrisem na to.

I sasvim je moguce usmeriti trgovinu iz Indije to Kariba. Treba ti jedan trgovac za Cejlon, jedan za Aden, jedan za Obalu slonovace i nisam siguran da li se u Brazilu racva ili ide samo do Kariba. Ako se racva onda ti treba jos jedan. Znaci ukupno 3 ili 4. Dovoljna ti je samo trade grupa ideja i imas dovoljno trgovaca.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 21:20   #93
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Jasta, ljudi su odvajkada trgovali bez obzira na granice i puteve, niti su placali poreze niti drumarine, a kamoli trgovacke luke da pristanes to je uvek bilo dzaba, jos ti i operu palubu da im dodjes ponovo. Totalni realizam nema sta. I uopste nie glupo do bola.
Šta pričaš, pa po tom osnovu i dobijaš lovu od trgovine i u igri. Samo što pojedini trgovci šalju robu dalje i ti nemaš više tu robu u lokalnoj trgovini da uzmeš još para.
To je cela priča.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2013, 13:28   #94
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Sarmatian kaže: Pregled poruke
I sasvim je moguce usmeriti trgovinu iz Indije to Kariba. Treba ti jedan trgovac za Cejlon, jedan za Aden, jedan za Obalu slonovace i nisam siguran da li se u Brazilu racva ili ide samo do Kariba. Ako se racva onda ti treba jos jedan. Znaci ukupno 3 ili 4. Dovoljna ti je samo trade grupa ideja i imas dovoljno trgovaca.
Treba ti jedan na karibima da skuplja (kad prebacis prestonicu, sto je retardirano), onda jos jedan da gura iz meksika u karibe posto su ti tu najrazvijenije provincije, a iz indije treba ti 6 trgovaca da doteras trgovinu do kariba solo. Cejlon, Aden, Svahili, Juzna Afrika, Kongo, Obala Slonovace. Nije moguce da sam napravis taj trgovinski lanac, zavisis od kompjutera da to odradi.

A ako cu vec da premestam prestonicu zbog trgovine svakako je necu prebaciti na karibe.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2013, 15:53   #95
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ne mogu da verujem nekako sam uspeo da idem u minus sa diplomatskim poenima,svaki mesec -1! Od ebenog monarha ne dobijam nista,ima nula,a imam stavku: 8/4 diplomatic relations -4,sta je koji ocin to,ne vole me?Wtf
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2013, 4:11   #96
Koyote
Član
 
Član od: 23.1.2013.
Poruke: 170
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 26 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

to je kad imas previse odnosa sa drugim zemljama. To su brakovi, vojni pristupi, alijanse i tako dalje. Znaci kad imas 4/4 to znaci da si sa cetiri zemlje usao u odredjeni odnos i ne smes preko, u suprotnom gubis poene.
Koyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2013, 19:23   #97
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Treba ti jedan na karibima da skuplja (kad prebacis prestonicu, sto je retardirano), onda jos jedan da gura iz meksika u karibe posto su ti tu najrazvijenije provincije, a iz indije treba ti 6 trgovaca da doteras trgovinu do kariba solo. Cejlon, Aden, Svahili, Juzna Afrika, Kongo, Obala Slonovace. Nije moguce da sam napravis taj trgovinski lanac, zavisis od kompjutera da to odradi.

A ako cu vec da premestam prestonicu zbog trgovine svakako je necu prebaciti na karibe.
Igrao sam sa astecima i kupao se u lovi od trgovine, znaci sasvim je moguce. Doduse prestonicu sam prebacio u danasnje jugoistocne Sjedinjene Drzave (Chesapeake bay).

Trgovcim ne moras da prebacujes trgovinu osim ako se ona ne racva. Ako drzis Meksiko i Chesapeake Bay, tvoje provincije ce same od sebe gurati trgovinu u Chesapeake Bay preko Kariba Treba ti trgovac u Karibima da trgovina ne ode u Evropu, nego da je usmerava u Chesapeake bay.

Sasvim je dovoljno onoliko trgovaca koliko sam ti rekao za Afriku. Evo ti scenario. Imas po jednu provinciju u Chesapeake Bay, jednu u Karibima, jednu Obali Slonovace, jednu u Kejpu, jednu u Zanzibaru, jednu u Gulf of Aden, jednu u Indusu, jednu u Cejlonu, jednu u Bengalu, jednu u Malaki. Sve ovo, sem Indusa mozes da dobije kolonizacijom, jedino u Indusu moras da objavis rat i zauzmes jednu provinciju. Indus mozes i da preskocis i saljes iz Cejlona u Gulf of Aden Inace, te provincije ti trebaju da bi flota mogla da stiti trgovinu i da nema attrition.

1) Malaka node salje samo u Bengal, 10-30 lakih brodova protect trade.
2) Bengal salje samo u Cejlon, 10-30 lakih brodova protect trade.
3) Cejlon 10-30 lakih brodova protect trade.
4) Trgovac u Gulf of Aden da salje u Zanzibar, 10-30 lakih brodova protect trade.
5) Zanzibar salje u Kejp, 10-30 lakih brodova protect trade.
6) Kejp salje u Kongo, 10-30 lakih brodova protect trade.
7) Kongo salje u Ivory Coast, 10-30 lakih brodova protect trade.
8) Ivory Coast trgovac da usmerava na Karibe, 10-30 lakih brodova protect trade.
9) Karibi trgovac da usmerava u Chesapeake Bay,10-30 lakih brodova protect trade.
10) Cheasepeake Bay trgovac da usmerava u London, 10-30 lakih brodova protect trade.
11) London - profit od 500 mesecno!

Za Afriku ti ni ne trebaju flote u stvari jer pagani salju 100% trgovine dalje.

5 trgovaca ti je dovoljno da povuces trgovinu skroz iz Malake do Londona, toliko imas kada ispunis samo trade grupu ideja.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 2:18   #98
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
obidijus kaže: Pregled poruke
Ne mogu da verujem nekako sam uspeo da idem u minus sa diplomatskim poenima,svaki mesec -1! Od ebenog monarha ne dobijam nista,ima nula,a imam stavku: 8/4 diplomatic relations -4,sta je koji ocin to,ne vole me?Wtf
Osim sto si preforsirao diplomatske odnose sa drugim nacijama a imas 4 preko pa ti monarh i njegovi skilovi nisu dovoljni da udjes u plus, pripazi na jednu zanimljivost a to je da kad pobedis u ratu i trazis oslobadjanje neke nacije (osim teritorija za sebe), ta ista nova nacija ce imati od tebe garantovanu nezavisnost i to ce ti se takodje racunati kao diplomatski odnos i moze u minus da te gura.
Lako je prevideti.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 3:35   #99
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jedva čekam iduću nedelju da počnem sa igranjem. Kao i na prethodnim dijelovima, maknem ograničenje godina i polako, sve pretvaram u Srbiju i u pravoslavlje Mislim da sam trojku igrao do 2700. i neke...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 10:40   #100
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Razlozi za smerove trgovine su uglavnom istorijski. Trgovina se kretala tamo gde je tržište a tržište je tamo gde ima novca i potrebe za kupovinom. To je u to vreme uglavnom bilo u evropi. U poređenju sa trgovinom iz EU 3 ovo je mnogo bolje odrađen posao, jedino se slažem da ako se posvetite trgovačkom igranju zarade su neverovatno visoke i AI nema šanse da vas prati. To moraju malo da balansiraju jer u partiji gde sam se malo bavio trgovinom od poreza sam imao zaradu 100 a na trgovini 600 mesečno. Mislim da bi trebalo da tu postoji neki balans između tih stvari kada jedna vrsta prihoda pređe 200-300% druge. Tu bi mogli da uvedu neke penale kada se tako nešto desi jel ovako je prelako. Da ne spominjem da su ljudi preko trgovine imali zarade i od 8000 golda

Smerovi kretanja trgovine su ok za mene, ali bi trebalo da se menjaju jer je tehnologija i razvoj kolonija u 18 veku omogućio i unosnu trgovinu u smeru kolonija, kao i neki delovi sveta koji su bili "crna rupa" u 15. veku a kasnije su postali respektabilno tržište. Mogli bi da uvedu kretanje u oba smera (to bi pomoglo i da smanji nerealno visoke zarade u 17. i 18. veku). Na primer kada se trade value u severnoj americi izjednači sa londonom postaje dvosmerno a kada ga duplo premaši menja pravac u smeru amerike.

by the way jel ima negde da se skine onaj mod za veći font a da nije na steam ili na paradox forumu. nešto mi ne rade ta dva mesta pa ne mogu da skinem odatle
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com