Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Pregled rezultata glasanja: Bio sam vlasnik/korisnik sledećeg računara
ZX Spectrum 27 25,00%
Commodore 64 58 53,70%
Ostali Commodore računari 3 2,78%
Amstrad CPC 7 6,48%
Atari 8-bit 9 8,33%
Atari ST 3 2,78%
Amiga 27 25,00%
Galaksija 2 1,85%
Neki drugi 12 11,11%
Nisam se još bio rodio 14 12,96%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 108. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.7.2015, 1:03   #41
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Inace, u pitanju je, po formatu, standardna PC-XT tastatura.

Sa dolazkom 286ce, tj. IBM PC-AT masina, dobijamo novi format tastature (isto nazvan) koji se odrazao do danjanjih dana skoro vec ikakve izmene (sem dodavanja "Windows" dugmica).


EDIT:
Sto se tice Irisa-a, moj IBM PC-XT "kompatibilac" bukvalno je imao skoro isto kuciste. Cak je i monior lici. Valjda su tajvajnski delovi svi na isti kalup.

Poslednja ispravka: player1 (29.7.2015 u 1:14)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2015, 11:46   #42
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Naravno da je tamo bilo mnogo ekonomićnije proizvoditi takve stvari nego u Evropi ili SAD. Tajvan je ranije proizvodio delove za 90% PC računara prodatih kod nas. Sada je kina zauzela njegovo mesto.

Čak i čuveni britanski račinari iz serije CPC teško da su imali neku veliku vezu sa "ostrvom". Oni su se samo prodavali kao britanski a u stvari su konstruisani i proizvođeni na Tajvanu.

Pošto smo mi narod koji voli da se hvali da je najpametniji, svojevremeno smo predstavljali računare Ei Pecom 32/64 kao rezultat ingenioznosti domaćih inžinjera. Onda sam posle saznao da je to u stvari bio obični klon jednog ne naročito popularnog računara made in Hong Kong: COMX-35

https://en.wikipedia.org/wiki/Comx-35

Taj računar je bio karakteristićan po mikroprocesoru CPD 1802, koji je imao jako specifičnu arhitekturu u odnosu na svoje vršnjake (zajedno sa čuvenom instrukcijom SEX).
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2015, 11:47   #43
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
EDIT:
Sto se tice Irisa-a, moj IBM PC-XT "kompatibilac" bukvalno je imao skoro isto kuciste. Cak je i monior lici. Valjda su tajvajnski delovi svi na isti kalup.
Pogledaj kako je izgledao originalni PC pa ćeš videti zašto su slični
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2015, 21:51   #44
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Svet citam od 1988 godine a krajem iste sam uspeo roditelje da ubedim da kupe ZX spectruma,doduse koriscenog ali .....Majka je tu dosta pomoglaoko ubedjivanja. Inace moji nisu nikada bili imucni tada nismo imali ni auto ni tv u boji. Meni su kompjuteri od ranije izazivali znatizelju dok nisam upoznao aparati za igrice u lunaparku. Naknadno sam cuo da se na kompjuteru mogu igrati igre i to je samo pojacalo moju radoznalost.
Danas SK kupujem vise iz navike,druge novine nesto i ne citam posto i nema realno nekih vesti kod nas a da se ne sazna preko neta. Tada davno do nekih informacija se teze dolazilo i period kada sam krenuo u srednju skolu 1989 poceo sam da kupijem sve tadasnje casopise vezane za racunare Svet kompjutra ,racunari i moj mikro srpskohrvatsko izdanje.
Danas na internetu svo znanje je manje vise na izvolte ali nekako kod ljudi ga slabo ima.
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 7:22   #45
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.469
Zahvalnice: 1.095
Zahvaljeno 607 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Hvala puno na skeniranoj knjizi.
Svaka čast na uloženom trudu u vremenu.

Svet kompjutera sam čitao od prvog broja, nisam ga čitao otprilike od 1990. do 2002.god, da bih ponovo nastavio od tada pa evo i danas ga rado čitam.

U mom društvu je nekako popularniji bio spectrum i to je prvi koji sam baš igrao (kod druga). Pre toga sam na sajmu tehnike video i probao Lolu8 (igra glinena flota), video na c64 igru impossible mission (koja mi je izgledala neverovatno !!!)
Medjutim kada je stariji drugar iz kraja kupio c-64 šta da vam kažem...tražio sam ga i ja dok ga nisam dobio- tek 1988.
Kasno ? Pa ne baš-jer i danas volim da igram te fantastične igre, uglavnom na emulatoru- c64 je spakovan i malo me mrzi da raspakujem, dugo učitavam da bih malo igrao i opet pakujem...

Tako da ima nas dosta koji i dalje čitamo SK - zar ne?
Može da se stigne i pored posla, porodice...
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 8:43   #46
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.046
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 985 puta na 619 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
pedjosav kaže: Pregled poruke

Medjutim kada je stariji drugar iz kraja kupio c-64 šta da vam kažem...tražio sam ga i ja dok ga nisam dobio- tek 1988.
Kasno ?
Nikako kasno! To je bilo zlatno doba za C64.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 11:32   #47
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

odrastao sam uz ZX Spectrum, kasnije ST i Mac (uz Mac emulator na STu) - tek 1999. sam kupio prvi PrC.

sad imam sve igracke koje sam hteo da imam kao mali



hi res: http://milan.kovac.cc/ind/oldschool/...a-retro-hi.jpg

Poslednja ispravka: kovacm (3.8.2015 u 20:44)
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku kovacm na korisnoj poruci:
igor7 (3.8.2015), Nergal (3.8.2015)
Stara 3.8.2015, 19:23   #48
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
dejan_osipaonica kaže: Pregled poruke
Svet citam od 1988 godine a krajem iste sam uspeo roditelje da ubedim da kupe ZX spectruma,doduse koriscenog ali .....Majka je tu dosta pomoglaoko ubedjivanja. Inace moji nisu nikada bili imucni tada nismo imali ni auto ni tv u boji.
Iako se za SFRJ zna često reći da je bila socijalno bolja od današnjih ex YU država, tužna je istina da je bilo mnogo ljudi za kojih je tih nekoliko stotina maraka potrebnih za računar bilo mnogo novca. To se posebno odnosi na manje provincijske gradove i sela.

Citat:
Meni su kompjuteri od ranije izazivali znatizelju dok nisam upoznao aparati za igrice u lunaparku.
Ja se sa smeškom sećam kako sam kako sam posmatrao video igre u luna parku i pokušavao da shvatim kako se krroluje slika na ekranu. Jedan od zaključaka je bio da je u pitanju neka vrsta platan koja se pomera ispod ekrana.

Ja sam osim video igrica bio dobro zarazen i sa fliperima na kojima sam ostavljao lepe sume novca.

Citat:
Tada davno do nekih informacija se teze dolazilo i period kada sam krenuo u srednju skolu 1989 poceo sam da kupijem sve tadasnje casopise vezane za racunare Svet kompjutra ,racunari i moj mikro srpskohrvatsko izdanje.
Nisu to bili bas tako mali novci koje je trebalo izdvojiti za sva tri časopisa mesečno. Nekada sam morao da preskačem neke od njih pošto su izlazili izvan mog ličnog budžeta.

Citat:
pedjosav kaže: Pregled poruke
Hvala puno na skeniranoj knjizi.
Svaka čast na uloženom trudu u vremenu.
Molim lepo, Drago mi je da ako ništa drugo nekome mogu da ulepšam dan vraćajući mu nostalgična sećanja. BTW knjiga Spektrum priručnik bi teoretski i dan danas mogla da odlično posluži u edukativne svrhe. Mnogo je lakše razumeti principe rada računara na starim uređajima skromnih mogućnosti nego na današnjim zverima u kojima se nalaze desetine milijardi tranzistora.

Citat:
Svet kompjutera sam čitao od prvog broja, nisam ga čitao otprilike od 1990. do 2002.god, da bih ponovo nastavio od tada pa evo i danas ga rado čitam.
SK iz perioda koji si naveo i nije bio posebno kvalitetan časopis. Vrhunac je imao u periodu od 1986-1989. Računari su imali fantastična prva četiri broja, pa su se onda posle dosta pokvarili. Moj Mikro je slično SK bio najbolji u vremenu od 1985-1988. Generalno, pojava PC klonova je negativno uticala na zanimljivost onoga što se moglo pročitati.

Citat:
Pa ne baš-jer i danas volim da igram te fantastične igre
Ja imam ceo spektar emulatora na računaru ali se uglavnom igram na VICE za C64 ili Spectaculatoru za spektrum. Nekako mi je draže odigrati neku vrlo prostu igricu iz tog perioda na nekih 15 minuta nego ostavljati dane na nekog monstruma koji dolazi na 10 DVD diskova.

Citat:
dugo učitavam da bih malo igrao i opet pakujem...
nabavi onaj interfejs sa podrškom za SD kartice i eto ti miline. Fora je što neke od tih igara prosto žude za klasičnim džojsticima, pa nije neko naročito zadovoljstvo igrati ih na PCju.

Citat:
Tako da ima nas dosta koji i dalje čitamo SK - zar ne?
Može da se stigne i pored posla, porodice...
Ispada da nas je mnogo više nego što sam pretpostavljao pokrećući ovu temu
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 19:27   #49
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
sad imam sve igracke koje sam hteo da imam kao mali
O kako sam nekada žudio da imam neke od tih lepotančića )))
Sjajna kolekcija! U pitanju je jako zanimljiv hobi ukoliko čovek ima neku prostoriju od recimo 20m2 i tamo napravi neku vrstu ličnog malog muzeja računarstva
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 20:49   #50
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Iako se za SFRJ zna često reći da je bila socijalno bolja od današnjih ex YU država, tužna je istina da je bilo mnogo ljudi za kojih je tih nekoliko stotina maraka potrebnih za računar bilo mnogo novca.
jos smo i imali srece (ne mislim na nas u SFRJ nego globalno) sto su postojali Spectrumi, C64 i ostali racunari jer da smo cekali da se cene PCja spuste na razuman nivo mnogi bi cekali na racunare decenijama! (i onda se nadje Bill Gates da prica kako je njegov san bio "kompjuter u svakoj kuci"... )

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Sjajna kolekcija! U pitanju je jako zanimljiv hobi ukoliko čovek ima neku prostoriju od recimo 20m2 i tamo napravi neku vrstu ličnog malog muzeja računarstva
planiram da napravim prostoriju gde ce svi biti operativni i spremi za upotrebu.

cilj mi je da pokazem kako smo malo odmakli u upotrebi racunara od pojave PUI-a.


EDIT:
zaboravio sam da napisem da li citam SK.

kupujem SK redovno jer imam sve brojeve od 1. broja.
jedno vreme sam ih samo kupovao, nisam ih citao.

ali u poslednjih par godina u svakom broju mogu da nadjem nesto sto me interesuje!
(pogotovo clanak inspirisan temom na benchmark forumu - "Buducnost pretrazivaca" )
sa druge strane, za Paul Otleta i njegov "The Mundaneum" sam prvi put i cuo u Svetu Kompjutera! Tek kasnije sam video clanke po internetu.
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kovacm na korisnoj poruci:
igor7 (5.8.2015)
Stara 3.8.2015, 21:53   #51
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Nisu tad plate bile veće (doduše zavisi od zanimanja), nego su troškovi života bili mnogo manji. Hrana se gotovo nije uvozila pa je bila džabalesku; nisi morao da podmićuješ lekare i sestre; godina na faksu nije koštala hiljadu evra; plaćao si jedan račun za telefon, a ne račun za telefon, kablovsku TV, internet i nekoliko mobilnih; uvoznički lobi nije prodavao majice iz Bangladeša sa 500% marže; letovalo se u istoj zemlji, često u okviru radničkih odmarališta što je bilo skoro džabe; itd.

Tako da je frizerka koja zaradi današnjih 150 evra nije imala na bog zna šta da ih potroši i mogla je da spoji mesec dana, za razliku od danas. Osim ako hoće da kupuje tehničku robu, onda je bio problem.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2015, 23:31   #52
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
SK iz perioda koji si naveo i nije bio posebno kvalitetan časopis. Vrhunac je imao u periodu od 1986-1989.
Zavisi šta posmatraš kao kvalitet časopisa. Meni su recimo neki od najboljih tekstova ikada baš iz prve polovine devedesetih godina. Ali ako posmatram sa aspekta da sam nešto mogao da naučim iz časopisa (ponekad i više nego u specijalizovanim knjigama) onda se definitivno slažem sa tvojom konstatacijom.

Neka me neko ispravi ako grešim ali koliko se sećam oko uvoza računara u SFRJ sredinom osamdesetih bila je određena cifra do koje si uopšte nešto mogao i da uneseš u državu, tako da je nešto egzotičnija roba teško i stizala do običnog korisnika. Ja sam na austrijsko-jugoslovenskoj granici kad smo "uvozili" iz Klagenfurta i Spectrum i C64 držao pod jastukom, ono kao dete spava, nema potrebe da pregledate ništa u autu, evo bacite pogled na gepek...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2015, 1:10   #53
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Bio je, svojevremeno, i limit na kilobajte.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2015, 22:07   #54
dejan_osipaonica
Član
 
Član od: 6.11.2006.
Poruke: 256
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 121 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Uha ala se ovde raspisasmo o standardu u SFRJ.
Nisu plate bile neke ali nisu ni cene bile bas toliko niske kako se navodi....
Tada mi se vise isplatilo da proizvodim(hranim) pilad,svinje i telad ,otkup je bio organizovan i najlepse isplata ako ne taj dan ono za 7 dana kada je sledeci otkup. I niko nije ostao uskracen za novac koji mu pripada. Inflacija je postojala stalno koliko se secam do 1992 i 1993 kada je nastao haos.

Kucni racunari su bili relativno dostupni ,a drzava je pokusaval da tu izvuce neku korist i forsira domacu industriju . Bilo je i legalnih uvoznika stranih racunara ali je cena bila oko pet puta veca nego u npr Minhenu. Prvo ogranicenje uvoza je bilo definisano kilobajtima ,a sledece cenom ali kako se od odluke do realizacije uvek cekalo za taj dinarski iznos je opet mogao legalno samo c64 ili spectrum da se uveze

kovac ima stvarno lepu kolekciju i u dusi je veciti atarista pa se cesto bockamo na benchmark forumu u retro odeljku.

Moja kolekcija ima par ZXspectruma 48 bez ikakvih dodataka ali ce se to rokom zime promeniti jednim ZXmmc-om ili slicnim uredjajem.Par C64 ,turbo modul, 3 flopy drajva i zahvaljujuci msolajicu SD2IEC ,nekoliko dzojstika i kasetofona reda radi. A500 ,A600 i onaj SD flopy emulator opet zahvaljujuci msolajic-u. E da imam za amigu ps2 mouse adapter mojih ruku delo i ide interfejs za a500 isto diy ali neradi bas uvek pa mu sleduje sredjivanje. Atari nemam ni jedan ali pokusavam da dodjem do jednog XL/XE i nekog amstardaCPC464. ST masina pa mozda na kraju i njega nabavim za kolekciju mada ga realno nikada nisam koristio.

Svoju kolikciju uredno cuvam u ormanu gde ceka da podetinjim i pozovem drustvo da ljustimo neke od legendi... doduse na c64 umem i sam da zasednem uz Rick Dangerous-a, na spektrumu obozavam da igram r-type prosto se odusevljavam koliko je kvalitetno i verno uradjena konverzija sa automata.

Ajde matorci nedajte se.....
dejan_osipaonica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku dejan_osipaonica na korisnoj poruci:
CTOJAH (4.8.2015), igor7 (5.8.2015), Nergal (5.8.2015), Oggy (5.8.2015), voodoo_ (5.8.2015)
Stara 5.8.2015, 13:37   #55
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
kovacm kaže: Pregled poruke
(i onda se nadje Bill Gates da prica kako je njegov san bio "kompjuter u svakoj kuci"... )
Pa dobro , da i ti imaš njegove pare pričao bi da si isto to
Ja uvek volim da kažem da su ti kućni računari "imali dušu" jer su bili različiti i svaki je zahtevao poseban pristup. Sve to je praktično nestalo sa dominacijom PC
Citat:
planiram da napravim prostoriju gde ce svi biti operativni i spremi za upotrebu.
cilj mi je da pokazem kako smo malo odmakli u upotrebi racunara od pojave PUI-a.
to sam i mislio

Citat:
kupujem SK redovno jer imam sve brojeve od 1. broja.
jedno vreme sam ih samo kupovao, nisam ih citao.
koje je vreme bilo u pitanju?

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Zavisi šta posmatraš kao kvalitet časopisa. Meni su recimo neki od najboljih tekstova ikada baš iz prve polovine devedesetih godina. Ali ako posmatram sa aspekta da sam nešto mogao da naučim iz časopisa (ponekad i više nego u specijalizovanim knjigama) onda se definitivno slažem sa tvojom konstatacijom.
Ako si bio vlasnik Amige, onda je svakako to najbolji period za njene vlasnike. Meni kao nekome ko je koristio Spektruma i Komodora 64 najbolji je period kada se o njima najviše pisalo. SK je u ta vremena imao fantastične tekstove za ljude koje je zanimao asembler i hardver. Stvarno se moglo naučiti mnogo toga i to na "hakerskom" nivou koji je dublji od onoga što se piše u "stručnoj" literaturi.

Dok sam pisao za SK, upravo sam negovao taj pristup da svaki broj mora ponuditi ljudima mogućnost da nešto korisno nauče. Kada imaš takav časopis, onda se on sa zadovoljstvom čita i posle 10 ili 20 godina.


Citat:
Neka me neko ispravi ako grešim ali koliko se sećam oko uvoza računara u SFRJ sredinom osamdesetih bila je određena cifra do koje si uopšte nešto mogao i da uneseš u državu, tako da je nešto egzotičnija roba teško i stizala do običnog korisnika.
Jeste, Spectrum je bio vrh plafona za legalan uvoz. Za C64 se vec trebalo natezati jer je bio van limita.

Citat:
Ja sam na austrijsko-jugoslovenskoj granici kad smo "uvozili" iz Klagenfurta i Spectrum i C64 držao pod jastukom, ono kao dete spava, nema potrebe da pregledate ništa u autu, evo bacite pogled na gepek...
mora da je dete bilo vrlo napredno ako je moglo da spava na kućištu od C64. Kakvo bi tek dete trebalo da ste švercovali Amigu 1000?

Ja sam svoj Spektrum dobio iz Graca, prošvercovao ga jedan ćaletov prijatelj iz Slovenije u tapacirungu. Ko bi bio lud da jos plaća 60% carine?
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
kovacm (5.8.2015)
Stara 5.8.2015, 13:39   #56
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Bio je, svojevremeno, i limit na kilobajte.
koje smo degeenrike od političara imali, Bože sakloni
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2015, 13:49   #57
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
dejan_osipaonica kaže: Pregled poruke
Kucni racunari su bili relativno dostupni ,a drzava je pokusaval da tu izvuce neku korist i forsira domacu industriju .
Gledano sa ove distance, nemoguće je bilo stvoriti išta ozbiljno u onakvom političko-ekonomskom sistemu. Konkurentnost je bila daleko iza one na zapadu. Čak ni jedna Nemačka nije uspela da stvori snažnu domaću industriju mikroračunara. Jedino je Engleska iskoristila svoju priliku.


Citat:
Bilo je i legalnih uvoznika stranih racunara ali je cena bila oko pet puta veca nego u npr Minhenu.
Znam par likova koji su kao "komunisti i patriote" umesto da kupe računar u inostranstvu kupovali kod naših gulikoža. Ni na kraj pameti im nije bilo da švercuju bilo šta jer je to bilo protiv njihove etike.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2015, 14:39   #58
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ja mislim da je vecina otisla u penziju da nema vremena za citanje SK jer zbog obaveza igranja saha i domina po penzionerskim domovima vreme preostalo koriste za druge stvari.
Salim se naravno. Ima sigurno jos koji i danas kupuju SK.
Jedan od vlasnika doduse COMODOREA i jos uvek cita SK
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Svetislav na korisnoj poruci:
igor7 (5.8.2015)
Stara 5.8.2015, 14:48   #59
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Ima nas...ima... Najjace mi bilo u SK najava za neku novu igru "Bice, bice commodore 64)
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2015, 15:12   #60
kovacm
Član
 
Član od: 6.8.2007.
Poruke: 98
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 29 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Koliko nekadašnjih vlasnika 8-bitnih računara čita SK?

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
koje je vreme bilo u pitanju?
ne znam tacno, mozda od neke 2004. - pa do 2010.

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Ako si bio vlasnik Amige, onda je svakako to najbolji period za njene vlasnike. Meni kao nekome ko je koristio Spektruma i Komodora 64 najbolji je period kada se o njima najviše pisalo. SK je u ta vremena imao fantastične tekstove za ljude koje je zanimao asembler i hardver. Stvarno se moglo naučiti mnogo toga i to na "hakerskom" nivou koji je dublji od onoga što se piše u "stručnoj" literaturi.
ja radije danas otvorim neki stari broj i citam redom tekstove neverovatno kako vraca u proslost a i ima dosta toga sto sam propustio

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Dok sam pisao za SK, upravo sam negovao taj pristup da svaki broj mora ponuditi ljudima mogućnost da nešto korisno nauče. Kada imaš takav časopis, onda se on sa zadovoljstvom čita i posle 10 ili 20 godina.
pisao si za SK? u koje vreme i kako se prezivas?

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Ima nas...ima... Najjace mi bilo u SK najava za neku novu igru "Bice, bice commodore 64)
najaca je bila lazna najave igre Popay i jos nekoliko...
kovacm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Football Manager 2014 DeCoy Upravljačke simulacije 240 28.6.2015 13:59
Ugradnja alfa numeričkog displeja u kućište računara (dodatak pri modifikaciji kućišta) modd4fun Modovi 23 4.9.2014 11:28
Koliko je dobra/loša kupovina ovog računara za 38.000 din? vladen.b Šta da kupim? 6 22.9.2011 23:39
Koliko brzina hard diska utiče na ukupne performanse računara? Nash Knight Nosači podataka 23 23.5.2011 18:36
Koliko na brzinu surfovanja utiče brzina računara? Kojic_M Internet tehnologije 24 29.4.2011 16:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com