TEST RUN<>
032000<><>

Windows 2000 Server

U kombinaciji sa Windows 2000 Professional radnim stanicama, Windows 2000 Server je dobrodošao novitet

Kao i Windows NT 4, i Windows 2000 je pre svega namenjen poslovnim korisnicima koji u okviru lokalnih mreža u svojim firmama koriste zajedničke resurse, dele podatke i sprovode timski rad. Windows 2000 Server i njegove nove mogućnosti pre svega će pozdraviti korisnici Windows NT 4 Servera. Za njih bi ovo mogao biti značajan pomak unapred, pre svega zbog prelaska sa ograničenog modela NT domena na novi, distribuirani Active Directory model. Dobro će doći i Microsoft Management Console (MMC), centralizovani alat za upravljanje serverom i serverskim programima (npr. Microsoft Exchange ili Internet Information Serverom). Tu su i ugrađeni terminalski servisi, korisničke kvote prostora na disku, kao i odlična podrška za hardver koju smo već pohvalili u prikazu verzije Professional.

Ne morate, naravno, imati Windows 2000 na svakom računaru. I starije verzije Windowsa će lepo raditi sa Windows 2000 Serverom, a dobijaju se i posebni dodaci za Windows 95 i 98 koji omogućavaju bolju saradnju i integraciju. Štaviše, sa ugrađenim Terminal servisima možete i rehabilitovati stari hardver i iskoristiti ga kao „glupe terminale” za aplikacije koje se izvršavaju na jakom serveru.

Windows 2000 Server dolazi u tri varijante: Server, Advanced Server i Datacenter Server (koji će se pojaviti tek u junu ove godine). Razlika je u broju podržanih procesora, maksimalnoj memoriji, broju servera koji se mogu povezati u klastere i, naravno, ceni. Hardverski zahtevi su veliki, ali ne i nerazumni za serverske računare: i Server i Advanced Server zahtevaju 128 MB RAM-a, a preporučuje se 256, kao i disk od najmanje 2 GB.

Sve u svemu, spisak opcija je više nego zanimljiv. Za male lokalne mreže zasnovane na Windows tehnologiji Windows 2000 Server je dobar izbor, ali tu on uglavnom i nema konkurencije. „Microsoft” pokušava da ga progura i u velike, heterogene mreže, gde trenutno vlada „Novell” sa svojim Novell Directory Services modelom, koji je direktan konkurent Active Directories tehnologiji. Takođe, ugrađeni IIS 5.0 je direktan napad na Unix servere koji su i dalje u većini kod Internet i Web provajdera. Još je rano reći ko će tu kome stati na žulj, ali je svakako dobro, koliko je i neuobičajeno, da „Microsoft” napušta sopstvene zatvorene tehnologije u korist opštih standarda, kakvi su LDAP, DNS, Kerberos i drugi. Konkurencija čini čuda...

Noviteti Windows 2000 Servera

Active Directory: Ključni novitet Windows 2000 Servera, naslednik NT domena. Omogućava da se celokupnom mrežom servera i radnih stanica, kao i svih deljenih resura, upravlja sa centralnog kontrolnog mesta. Sva prava i privilegije pojedinačnog korisnika određuju se na centralnom serveru, a prate ga gde god da se prijavi na mrežu. Tehnologija je zasnovana na poznatim Internet standardima (DNS, LDAP i Kerberos), pa će moći da je koriste i velike heterogene mreže koje koriste Internet za povezivanje udaljenih tačaka.

Internet Information Services (IIS) 5.0: „Microsoftov” univerzalni Internet server: Web, FTP, SMTP (e-mail) i NNTP (Usenet konferencije) u jednom, zajedno sa udaljenom administracijom preko Web stranica, podrškom za ASP (Active Server Pages), HTTP 1.1 protokol, više virtualnih Web servera na jednoj IP adresi i drugim novitetima. Nova verzija je, po tvrdnjama stranih kolega, i do 30% brža, a omogućava i da se problematični CGI programi pokreću nezavisno od samog servera, kako njihovim padom ne bi stradali i ostali servisi.

Windows Media Services: Omogućava publikovanje živog ili snimljenog audio/video materijala koji krajnji korisnici mogu da vide pomoću Windows Media Playera.

Network Load Balancing i Clustering Services: Ako vam jedan server nije dovoljan, možete podići više njih koji će automatski deliti posao i opsluživati korisnike. Takođe, ako jedan od servera padne, drugi mogu automatski preuzeti njegov deo posla dok administrator ne interveniše.

Terminal Services: Pristup serveru sa udaljenih računara, kao da ste za njegovim monitorom i tastaturom. Idealno za administraciju servera, a u ambicioznijoj varijanti i za korišćenje starijih i sporih računara kao „glupih terminala”.

Distributed File System: Fajlovi i folderi „rasuti” po celoj mreži mogu da se objedine u jedinstvena virtuelna stabla, radi lakšeg pristupa i administracije. Oni i dalje ostaju gde jesu, ali ih korisnici vide na jednom mestu i ne moraju da ih „love” po čitavoj mreži.

Dynamic Volume Management: Ugrađena podrška za dodavanje i skidanje diskova ili particija, kao i popravku RAID5 setova tokom rada servera, bez potrebe da korisnici prekidaju rad.

Bolji Backup: Sistemski softver za sigurnosne kopije sada posebno kopira Registry, Security i User baze, a omogućava i pravljenje sigurnosnih kopija na bilo koji medij, uključujući i diskete i drugi hard disk.

System Preparation Tool (SysPrep): Olakšava masovnu instalaciju Windowsa 2000 – instalirate jedan računar, napravite kopiju njegovog diska na serveru i samo je prenesete na nov računar.

Dynamic Domain Name System (DNS): Ako koristite DHCP za automatsku konfiguraciju IP brojeva i drugih parametara, onda će svaka radna stanica dinamički dobijati i svoje ime u DNS tablicama.

Internet Connection Sharing: Ime sve govori – jedna obična Dial-up veza prema Internetu omogućiće celoj mreži da koristi Internet usluge, bez potrebe za zakupljenim linijama, skupim ruterima ili zakupom statičkih IP adresa za svaki računar.

Korisničke kvote: Za svakog korisnika ili grupu korisnika sistemski se može odrediti koliko prostora na serverskim diskovima mogu da zauzmu.

Sigurnosni mrežni servisi: Da bi vaši podaci bili sigurni dok putuju kroz lokalnu mrežu ili Internet, ugrađena je podrška za razne sigurnosne protokole koji šifruju podatke pre nego što ih pošalju kroz mrežu, kao što su 56-bitni i 128-bitni SSL/TLS, IPSec, Server Gated Cryptography, Digest Authentication, Kerberos v5 i Fortezza.

Web Folders: Omogućava korisnicima da pristupe svojim fajlovima preko standardnih Web klijenata, uključujući i postavljanje fajlova na server.

Internet Printing: Deljenje štampača preko Interneta, tako što korisnici umesto na lokalni štampač svoje poslove šalju na URL adresu servera.

Hierarchical Storage Management: Ukoliko ste ograničeni prostorom na disku, server može automatski da prebaci manje korišćene ili manje bitne fajlove na jeftinije i sporije medije – traku ili Zip drajv, na primer.

Automatski restart: Pojedinačni servisi (npr. IIS) mogu sami da se restartuju ukoliko dođe do greške koja obara čitav servis.

Service Pack Slipstreaming: Ako imate više servera i radnih stanica, ne morate na svaku od njih posebno instalirati najnovije sigurnosne zakrpe. Dovoljno je da održavate jedan server sa poslednjih verzijama sistemskih fajlova, a oni će se automatski kopirati na ostale.

Slobodan POPOVIĆ

 
Windows 2000 Server
Šta mislite o ovom tekstu?
NetObjects Fusion 5.0
CompuPic 5.0
Logic Audio Platinum 4.1.1
Magic Hairs
MPEG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera