NOVE TEHNOLOGIJE<>
082000<><>

Superkompjuteri danas

Možda je ovo era personalnih računara i Interneta, ali superkompjuteri imaju i dalje nezaustavljiv razvoj. Poslednja generacija pravljena je za potrebe američke vojne industrije i ima osobine velike zapremine i velikog broja procesora. U ovoj sferi jedan od najistaknutijih je IBM, koji je izbacio na tržište novi superkompjuter baziran na upotrebi njihovog novog procesora Power3-III.

Nazvan ASCI White, ovaj superkompjuter je namenjen za simulaciji nuklearnih eksplozija. Svoj dom našao je u „Lawrence Livermore National Laboratory” (www.llnl.gov) u Livermoru (Kalifornija, SAD). Mašina je prvom spratu oduzela površinu veličine dva košarkaška igrališta, a teži 106 tona i ima 8.192 procesora. Njegova brzina je 12,3 triliona kalkulacija u sekundi tj. 12,3 teraflopsa. Ima 512 kompjuterskih celina, svaka sa 16 Power3-III procesora. Ukupno ima 6,7 TB (terabajta) memorije, što je oko 97.000 puta veće od klasičnog PC računara sa 64 MB. Ukupno može da smesti na svoje diskove oko 160 TB (16.000 puta više od standardnog diska od 10 GB), a troši struju oko 1,2 MW, što prosečno potroši oko 1000 ovećih stambenih kuća.

Njegova manja test-verzija, nazvana Baby Huey, dugo je živela u Livermoru. Beba-superkompjuter je imao svega šesnaest kompjuterskih celina. Detaljnije podatke možete naći na www.llnl.gov/asci-scrapbook/babyhuey/babyhuey.html.

Kako nijedan superkompjuter nije komercijalan, ipak ima dosta uticaja na razvoj ostalih vrsta kompjutera. Tako će IBM predstaviti svoj novi server, koji ima radni naziv „Nighthawk-2”, sa Power3-III procesorima.

Sličnog imena, ASCI Red, „Intel” je napravio superkompjuter sličnih (tera)karakteristika za potrebe vojnih istraživanja u „Sandia National Laboratories” (www.sandia.gov) u Albukerkiju (Novi Meksiko, SAD). Radi se zapravo o programu koji je propisala vlada SAD pod imenom ASCI.

Kao treća firma umešana u taj program javlja se SGI sa svojim „Blue Mountain” koji je instaliran i radi u „Los Alamos National Laboratory” (www.lanl.gov) u Los Alamosu (Novi Meksiko, SAD). Ovaj proizvođač uskoro treba da završi i superkompjuter brzine 30 teraflopsa koji će takođe biti postavljen u Los Alamosu.

U igru sa superkompjuterima ulaze i ostali proizvođači. AMD sponzoriše istraživanja u oblasti superkompjutera na Univerzitetu u Kentakiju, a „Sun Microsystems” već duže vreme pliva u tim vodama. Svakako da je posao uparivanja više hiljada procesora veoma zanimljiv posao za proizvođače, ali isto tako i mukotrpan - jer neko mora da poznaje oko 3000 kilometara žice koliko ima IBM ASCI White.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
 NOVE TEHNOLOGIJE
Nove primene bar-kodova
Superkompjuteri danas
Šta mislite o ovom tekstu?
E-dadilja
Veštačke oči

 NA LICU MESTA
PC Expo, New York
Sastanak ICANN-a, Jokohama

 IZLOG
Osnove računarstva
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera