PD KUTAK<>
012001<><>

WinRAR 2.8 beta1

Iako je WinZip neprikosnoveni vladar u svetu fajl kompresora, već nekoliko godina najveći konkurent mu je WinRAR. WinZip je dogurao do verzije 8.0, a WinRAR tek do verzije 2.8. Međutim, ovo ne treba da nas mnogo čudi. WinRAR je delo ruskih programera, a od njih smo navikli da vrlo lagano rade na svojim programima, ali zato kad nešto naprave, onda je to napravljeno kako treba. I WinRAR potvrđuje to pravilo.

Nova verzija donosi nešto redizajniran interfejs koji deluje mnogo modernije. Kreiranje arhiva može da se vrši ručno ili putem predefinisanih profila. Korišćenjem profila vrlo brzo i jednostavno možete napraviti e-mail attachmente, backup nekih važnih podataka, arhivu spremnu za nošenje na disketama... Od ove verzije podržan je i Unicode standard. Doduše, ova podrška u potpunosti je ostvarena samo na Windows NT/2000 sistemima, dok se kod korisnika Windowsa 9x/Me mogu pojaviti neki problemi u vezi sa Unicode imenima fajlova. Pored RAR arhiva, interno je podržan i ZIP standard, a program se snalazi i sa CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE i UUE formatima. Pored grafičke verzije, u paketu se dobija i konzolna verzija ovog programa. Ona se može koristiti u DOS prozoru, ili pozivati iz nekog drugog programa.

WinRAR koristi sopstveni algoritam za kompresovanje koji je u novoj verziji dodatno „ispeglan”. Pored standardnog načina kompresije, korisniku se nudi i „multimedijalna” kompresija. Njenim korišćenjem dobija se poboljšanje u pakovanju multimedijalnih fajlova koje se meri desetinama procenata. WinRAR poseduje još jedan način kompresovanja koji značajno poboljšava kranje rezultate. U pitanju je „Solid” kompresija gde se prvo svi obeleženi fajlovi spajaju u jedan veliki fajl, koji se tek onda kompresuje. Na taj način dobijaju se dodatna povećanja stepena kompresije, ali je takvu arhivu teže oporaviti u slučaju oštećenja.

Interesantna opcija je i procena kompresije. Ukoliko pre samog kompresovanja želite da znate koliko će biti velika arhiva, dovoljno je da obeležite fajlove i startujete ovu opciju. Ona će grafički i tabelarno prikazati procenjenu kompresiju u ZIP i RAR formatima i to za tri različita stepena kompresije. RAR format dozvoljava i da se u fajl upišu redudantni podaci koji omogućavaju oporavak nakon fizičkog oštećenja arhive. Njihov naziv je „recovery record”. Ovi podaci će malo povećati veličinu same arhive, ali će značajno uticati na njenu sigurnost. Ukoliko imate potrebu da sakrijete podatke u arhivi, WinRAR dozvoljava da postavite šifru koja će biti tražena pri pokušaju raspakivanja.

Izvršili smo nekoliko kompresovanja većeg broja fajlova (različitih vrsta) sa programima WinZip i WinRAR. U oba programa smo koristili maksimalni stepen kompresije. WinRAR je u svim slučajevima pravio arhive koje su u proseku 2 do 4 odsto manje od ZIP arhiva. Kada smo uključili Solid kompresiju, razlika se penjala na 10 do 15 odsto u korist WinRAR-a. U slučaju čisto multimedijalnih fajlova, kada smo uključili „multimedijalnu” kompresiju, ta razlika je dostizala i čitavih 30 odsto! Sve ovo govori da je WinRAR zaista odlično napravljen.

Na kraju, možemo vam samo preporučiti ovaj izvanredan program za kompresiju. Pošto ima potpunu podršku za ZIP arhive, više nema potrebe da se na disku drži i WinZIP. Jedino što WinZIP drži na tronu je navika korisnika da ga koriste. Više informacija o programu možete naći na adresi www.rarsoft.com.

Branislav BUBANJA

 
PKZip for Windows 4.0
WinRAR 2.8 beta1
Šta mislite o ovom tekstu?
Opera 5.0
Comics Reader 2.0
Motion Studio 1.0
Tag Editor Pro 3.1.7
X-CD-Roast 0.98
Atomix MP3 1.11
WinStep Full Pak

TIP:
Kompresor fajlova
INFO:
Windows 9x/NT/2000/Me (wrar28b2.exe, 269 KB)
REGISTRACIJA:
35 USD, poželjna.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera