TEST DRIVE<>
022001<><>

Epson LQ-580+ i LQ-670+

I dalje iglice?

Matrični štampači su već dugo prisutni, čak su stariji i od personalnih računara kakve danas poznajemo. Kvalitet štampe nikada nije bio poseban, ali kada su se cena i trajnost uzimali u obzir, ovi štampači su dugo predstavljali najbolji izbor. Ni sama pojava ink-džet i laserskih štampača pre desetak godina nije ih mnogo ugrozila, ali veliko omasovljenje i pojeftinjenje ove dve tehnologije u poslednjih nekoliko godina – jeste. I to vrlo žestoko. Razlozi su očigledni: iglična tehnologija davno je dostigla maksimum i poslednjih nekoliko godina nimalo ne napreduje. S druge strane, ink-džetovi i laseri napreduju svakim danom sve više, pa danas njihov kvalitet i brzina štampe daleko prevazilazi matrične štampače. Pored toga, ni cena više nije na strani matričnih štampača, pa se danas za cenu jednog „pinca” može kupiti nekoliko „pljuckavaca” ili jedan pravi „laser”.

U želji da vidimo kakvo je trenutno stanje, probali smo dva „Epsonova” 24-pinca. S obzirom na činjenicu da se već nekoliko godina nisu pojavili novi modeli, očekivali smo neka unapređenja.

Epson LQ-580+
Epson LQ-580+
LQ-580 je naslednik popularnog LQ-570 od kojeg je drugačiji uglavnom po dizajnu. Brzina je i dalje deklarisana na 400 znakova u sekundi u draft modu i 100 z/s u Leter Quality modu. Kao i kod drugih štampača ovog tipa, realna brzina štampe je daleko niža. Na našem testu ovaj štampač je jednu tekstualnu A4 stranu u LQ režimu završavao za minut, dok je u draft modu bio tri puta brži. Kada se štampa grafika u maksimalnoj rezoluciji (360 tpi, iz dva prolaza) potrebno vreme prelazi tri minuta po strani. Maksimalna širina na kojoj je moguće štampati je 254 mm, što u našim uslovina znači A4. Pojedinačne listove je moguće ubaciti putem otvora na vrhu ili prednjoj strani štampača. Naravno, moguće je i korišćenje „beskonačnog”, perforiranog papira putem ugrađenog „traktora”.

Epson LQ-670+
Epson LQ-670+ 
Model sa oznakom LQ-670 poprilično je drugačiji. Dizajniran je tako da je nešto širi, ali i mnogo kraći od drugih modela. Listovi se i ubacuju i izbacuju s prednje strane, čime se štedi na prostoru potrebnom za postavljanje štampača. Nešto je sporiji od modela 580, ali je zato sposoban da štampa 304 mm u širinu, odnosno i na A3 listovima. Brzina je deklarisana na 300 z/s u draftu i 83 z/s u LQ režimu, što je 25 odsto sporije od modela 580. Sličnu razliku i mi smo dobili prilikom naših merenja. Kao što je i očekivano, u radu nije bilo nikakvih problema. Kvalitet štampe je na nivou sličnih modela i poput svega ostalog nije nimalo uznapredovao.

Na polju brzine i kvaliteta otiska za matrične štampače bitka je davno izgubljena. Ostalo je još samo jedno „uporište” – matrične štampače i dalje ćemo viđati po preduzećima, jer ovo je i dalje jedina tehnologija (teško da će se ikada pojaviti druga) sposobna da štampa sa kopijama, na višeslojnom papiru.

Saša UZELAC

 
AMD Athlon (ThunderBird)
Palm IIIc
Xwave 1000K DVD Player
Microstar K7T Turbo-R
Yamaha Lightspeed CRW2100S-VK, Plextor PlexWriter PX-W1210A
AOpen AK73 Pro
Logitech iFeel MouseMan, Dexxa Optical Mouse
Epson Stylus Color 580 i Stylus Color 680
Cooler Master CH5-5K12, GlobalWin FOP-38
Epson LQ-580+ i LQ-670+
Šta mislite o ovom tekstu?
Momenta Pegas.usB V.90

KONTAKT:
Mikro računari
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera