PD KUTAK<>
062001<><>

Masker 2.3

Tajni agenti koji čitaju ove redove sigurno su upoznati sa svim mukama koje njihov zanat nosi. Kako preneti osetljiv materijal u elektronskom obliku koji nije za svačije oči, a da ne bude presretnut i njegova tajnost zauvek izgubljena? Naravno, nekim od do sada poznatih načina podatke možete da šifrujete (kriptujete, skremblujete...), ali takav fajl prosto mami da bude dešifrovan, dekriptovan ili čak deskremblovan. Rešenje su ponudili još stari Grci, u vidu Trojanskog konja – u unutrašnjosti nekog bezazlenog fajla (recimo, skenirane fotografije nekog porodičnog skupa, sa sve tetkama), mogu se sakriti tajni podaci o najnovijem naoružanju.

Masker je program koji će vam ovo omogućiti. Fajl nosilac može da bude slika (BMP, GIF, JPG, TIF), zvučni fajl (WAV, MID, SND, MP3), programski fajl (EXE, DLL, OCX) ili video fajl (AVI, MOV, MPG, ASF), a u njemu može da se sakrije bilo koji drugi fajl (ili više njih). Pri tom fajl nosilac ne gubi svoju funkcionalnost. Skriveni fajlovi se unutar nosioca kriptuju 128-bitnim RC4 algoritmom (simetrična enkripcija, Stream algoritam). Analizom fajla nosioca ne može se utvrditi da u njemu postoji nešto sakriveno, a sam fajl će i dalje raditi kako treba.

Korišćenje programa izuzetno je jednostavno. Prvo je potrebno izabrati fajl nosilac, zatim se biraju fajlovi koje je potrebno sakriti i šifra kojom se dodatno zaštićuju skriveni fajlovi. Moguće je izabrati da izvorni fajlovi koje sakrivate automatski budu obrisani posle skrivanja, tako da ne mogu da se povrate. Za svaki od fajlova koje sakrivate moguće je uneti komentar. Sa jednim „paketom” skrivenih fajlova radi sa kao sa standardnom arhivom: mogu da se dodaju novi fajlovi, brišu postojeći, promene komentari ili da se izvuče jedan ili više fajlova iz nosioca.

Kada prvi put otvorite fajl nosilac program će od vas zahtevati da unesete šifru kojom je taj fajl zaključan. Ako šifru znate, u prozoru će se pojaviti lista skrivenih fajlova, njihova veličina, vreme i datum skrivanja i komentar. Sem „vađenja”, brisanja i dodavanja fajlova, moguće je promeniti šifru celog paketa, a takođe se može izvršiti i fajl nosilac.

Korisna opcija je i pretraživanja diska ili direktorijuma za fajlovima nosiocima. Potrebno je uneti šifru koja je korišćena prilikom stvaranja paketa i program će prikazati sve fajlove nosioce sa tom šifrom. Ukoliko postoje i drugi fajlovi nosioci, a vi ne znate koja je šifra korišćena za njih, nema načina da ih na ovaj način pronađete. Program razlikuje velika i mala slova pri unosu šifre.

Pri kreiranju paketa treba obratiti pažnju na veličinu paketa i ne treba preterivati sa „punjenjem”. Iako fajl nosilac funkcioniše normalno, i ne postoji način da se otkrije da postoje sakriveni fajlovi, složićete se da neočekivano velika dužina fajla sama po sebi izgleda sumnjivo.

Masker možete pronaći na adresi www.masker.online.de. Ne zaboravite: ne postoji način da saznate da li se u MP3 fajlu koji upravo slušate nalazi sakrivena sudbina sveta. I ne pitajte otkud znamo da upravo sad slušate MP3 muziku – to je još jedna od tajni zanata...

Ivan ČABRILO

 
eXstream MPEG 0.67
Logo Cycler 3.8
Any to Icon 1.01
Cool Page 2.65
Effata 2.4
Masker 2.3
Šta mislite o ovom tekstu?
CoffeeCup Firestarter 3.0
OkInternet 1.0 beta

TIP:
Sakrivanje podataka unutar drugih fajlova
INFO:
Windows 9x/ME (msk20en.zip, 1,3 MB)
REGISTRACIJA:
25 USD, potrebna.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera