TEST RUN<>
052002<><>

Adobe Photoshop 7

Taman smo se navikli na verziju 6, kad ono ...

Još nam se pošteno „šestica” nije odomaćila na računarima, poneko je tak sad skinuo update na 6.01, a iz „Adobea” nam stiže nešto novo i to ni manje ni više nego – verzija 7. Navikli smo da nas „Adobe” prijatno iznenađuje, ali ovoliko već nismo mogli da očekujemo.

Da bacimo pogled „pod haubu” i vidimo šta sve ima novo i da li vredi kao što kolege iz gotovo svih ozbiljnih zapadnih listova tvrde (svi su ga ocenili najvišom ocenom).

Prva stvar s kojom ćete se sresti je File Browser, koji neverovatno olakšava pronalaženje željene slike. Začas će napraviti listu slika u željenom direktorijumu i za svaku sliku će vam dati pregršt infomacija (veličina fajla, rezolucija, kolor profil, kolor mod, datum kreiranja, itd). Ako ste ponosni vlasnik digitalne kamere, dobićete još i podatke koje kamera snima uz sliku (model, verzija softvera, da li ste koristili blic ili ne itd). Osim čistog pregleda i pretrage slika, možete da ih rotirate, preimenujete ili da ubacujete određene komentare uz neku sliku, kao i da ih rangirate. To će vam omogućiti da ih sortirate po „rangu” i lako odvojite slike niske od slika visoke rezolucije kao i radne od finalnih. Ako rotirate neku sliku, to će se odnositi samo na njenu ikonicu, a tek kada je otvorite u samom programu stvarno će se i rotirati. Verujemo da već vidite kolika je upotrebna vrednost ovoga ako ste suočeni sa svakodnevnim radom s velikim brojem slika.

Kada konačno otvorite neku sliku i poželite da je obradite, naići ćete na nove alate za „lečenje” oštećenih slika. Paleta Heal sadrži dva alata i to Healing Brush i Patch. Rade upravo ono što im i samo ime govori. Primetićete da je Healing Brush skoro potpuno isti kao i svima dobro poznata alatka Clone. Ali, to je samo na prvi pogled, razlika je u stvari ogromna jer je novi alat daleko kompleksniji, ne za samog korisnika, koliko je ono što radi komplikovano. Za razliku od klasičnog kloniranja, Heal vodi računa o senkama, teksturi, osvetljenju i automatski ih prilagođava delu koji popravljate. Sada je skidanje ogrebotina i „piknica” sa skeniranih slika dečija igra. Što se tiče alatke Patch, kada odredite selekciju i zalepite „zakrpu” na željeno mesto, Photoshop će automatski proračunati okolinu i iznenaditi vas rezultatom. Naravno, pre nego što budete u stanju da ove alatke koristite u realnom radu, trebaće vam dosta vremena i eksperimentisanja dok ne shvatite kako to u stvari radi, gde i kako može da se primeni. Lakši način je verovatno da pročitate uputstvo, ali ko to još radi?

Dobro poznati alati namenjeni za obradu Web grafike i ovog puta su dorađeni. Novi Image Ready u kombinaciji s Photoshopom omogućava da pogledate sliku koju pripremate za prezentaciju u raznim varijantama (odnos kvalitet-veličina fajla) i da lako odredite koja zadovoljava vaše zahteve. Sad je prilično pojednostavljeno ubacivanje providnosti i to jednim klikom miša. Jednostavno odredite boju koja treba da „nestane” i to je sve. Ako je potrebno da „ubijete” više boja, može i to. Nova opcija Dither Transparencies dozvoljava da se poigravate s providnošću i da jednostavnije „utopite” neku sliku u pozadinu. Dok smo još kod Weba, ne možemo da ne pomenemo podršku za vektorsku grafiku i tekst. Prostije rečeno, upotreba vektora u izradi Web grafike dodatno će smanjiti veličinu fajlova, ali i „izoštriti” upotrebljene objekte i tekst, tako da će vaše prezentacije izgledati i lepše nego pre.

Ono što jedan program čini kompletnim, a što profesionalci uvek znaju da cene, jeste mogućnost podešavanja radne okoline prema korisniku. Opcija koja vam omogućava da sve prilagodite svojim potrebama je „Workspace”. Sačuvaće sva vaša podešavanja paleta i omogućiti da na jednom kompjuteru radi više korisnika, a da se ne svađaju. Da bi sve bilo još lepše, moguće je posebno podesiti svaki alat i takođe snimiti posebno. Opcija koja se brine o tome je Tool Presets. Zahvaljujući odličnom Preset Manageru lako ćete pronaći željena podešavanja i više nećete doći u situaciju da se pitate „kako je ono beše bilo podešeno kad sam radio to i to”. Sva podešavanja možete „krstiti” prema poslu koji ste radili (neki katalog, batch obrada gomile fotografija itd.) tako da kada dođete u situaciju da opet radite sličan posao ponovite sve isto kao prethodni put. Takođe možete napraviti sasvim nove ili promeniti postojeće četkice, i to će biti sačuvano za ponovnu upotrebu.

Još jedna vrlo zanimljiva opcija koja će vam možda ličiti na neku staru jeste Adjustments/Auto Color. Ranije opcije Auto Levels i Auto Contrast radile su odličan posao, ali je uvek bilo neizvesno kako će se ponašati kolor posle njihove primene. Obično su neke boje bile prenaglašene ili je kolor postajao pretaman. Sada je i to popravljeno i nova opcija se upravo brine o tome da boje budu realnije i ujednačenije. Na slici vidite primer skenirane slike na kojoj se pojavljuje višak žute boje. Srednja slika pokazuje stanje posle upotrebe Auto Levels opcije, dok na desnoj slici vidi rezultat primene nove opcije Auto Color. Čini se da je svaki komentar suvišan.

Da se vratimo na alate za crtanje. Pomenuli smo četkice i mogućnost pravljenja novih. Ali teško da možete da zamislite o kakvim se vrstama četkica i njihovim mogućnostima radi! Postoji na desetine već pripremljenih četkica sortiranih po tipu (suve, vlažne, kaligrafske, specijalni efekti...), a naravno, i vi sami možete napraviti svoje, uz podešavanje mnoštva parametara. Postupak je vrlo jednostavan. Na željenoj selekciji upotrebite opciju Define Brush iz menija Edit – i četkica je gotova. Slična priča vezana je i za definisanje Patterna. Iako ova opcija u Photoshopu postoji odavno, sada je njena logika promenjena tako da će program skoro uvek uspeti da izbegne lako uočljiva ponavljanja određenih delova slike. Nov je i način izrade Paterna pomoću Pattern Makera u kojem odmah možete da vidite šta ste napravili i da ga promenite pre konačne upotrebe. Ako koristite elemente kao što su trava, pesak ili kamenje biće skoro nemoguće primetiti da se neke sekvence ravnomerno ponavljaju. Čak je i Liquify opcija pretrpela neke manje izmene. Sada je mnogo lakše distorzovati sliku, jer je kontrola preciznija. Ubačena je mogućnost da vašu sliku precizno obradite prema njenoj kopiji koja stoji u pozadini (Backdrop).

Malo je porađeno i na sigurnosti i sada je kompletno podržano snimanje PDF fajlova sa šifom, tako da niko ko nije ovlašćen ne može da ih otvori ili štampa, kao što to radi Acrobat. Kao što smo i predvideli, „Adobe” polako ali sigurno pravi miks rastersko-vektorskog programa, pa je sad ubačena i provera pravopisa (spell–checking). Ali pošto je u pitanju program koji podržava rad sa lejerima, moguća je provera ispravnosti napisanog teksta bilo na radnom, ili na svim lejerima.

Nova koncepcija sedmice je – brzina. Radi daljeg ubrzanja rada sa gomilom slika i njihovim štampanjem, ubačena je nova opcija „Picture Package”. Pomoću nje je moguće lako odštampati na jednom listu papira više fotografija, bilo da su trenutno otvorene ili da se nalaze u nekom direktorijumu. Pored uštede vremena kod pakovanja na zadati format papira, štedite i na mastilu ili toneru (novi trend zapada je štednja).

Nije ovo kraj, ubačeno je još poprilično sitnijih izmena koje ćete sami otkrivati kad budete koristili alate sa kojima svakodnevno radite. Sigurno je da ćete se uvek prijatno iznenaditi novotarijom i da se nećete buniti što je nešto promenjeno, jer je odrađeno zaista profesionalno. Navikli smo već na to, „Adobe” ionako drugačije ne ume.

Branko JEKOVIĆ

 
Adobe Photoshop 7
Šta mislite o ovom tekstu?
BPM Studio 4.2 Professional
Aten Easy Clone

TIP:
Obrada slika
PLATFORMA:
Win 98/2000/XP/Mac OS
VELIČINA:
200 MB
ADRESA:
www .adobe .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera