PD KUTAK<>
042003<><>

XMMS

Univerzalni multimedijalni plejer za Linux

Program X MultiMedia System nastao je 1998. godine pod imenom X11mpg kao odgovor na potrebu za programom koji bi puštao zvučne datoteke pod Linuxovim grafičkim okruženjem. U početku zamišljen kao plejer MPEG zvuka, tokom godina promenio je dva puta ime, prerastajući u univerzalni plejer koji se kvalitetom ozbiljno približio WinAmpu, svom pandanu sa Windows platforme.

XMMS danas nudi podršku za MPEG Layer 2 i MPEG Layer 3 (MP3), SHOUTCast i Icecast audio streaming, WAV, Ogg Vorbis, razne module i CD Audio. Radi na x86 i Sparc računarima. Spisak podržanih platformi povećava se ako se uzme u obzir portovanje raznih distribucija na što više arhitektura. Reprodukcija nepodržanih audio-formata lako se obezbeđuje instalacijom odgovarajućih pluginova. Na taj način se XMMS može pretvoriti i u video-plejer. Valja napomenuti da „Microsoftov” WMA format nije podržan zbog kôda koji nije javno dostupan.

Instalacija se obavlja na dva načina. Jedan od njih je korišćenje odgovarajućeg binarnog paketa („rpm” za Redhat, SuSE i Mandrake, „tar.gz” za Slackware, „deb” za Debian, Progeny i Lindows) koji se instalira različitim instalacionim programima, zavisno od distribucije. Drugi način obuhvata posedovanje izvornog kôda programa i njegovo kompajliranje standardnom $./configure $make $make install procedurom. Ovaj metod zahteva instalirane određene programske alate i biblioteke, tako da se preporučuje iskusnijim korisnicima.

Pri prvom pokretanju, ono što upada u oči jeste velika sličnost grafičkog interfejsa XMMS-a i WinAmpa. Nudeći nešto elegantnije rešen predefinisani izgled, program uključuje podršku za svoje, ali i WinAmp skinove. Dodatni plug-inovi omogućuju mu različite audio-vizuelne efekte, upotrebu džojstika, kao i mogućnost upravljanja preko daljinskog upravljača. Upravljanje preko tastature umnogome liči na WinAmp, pa neće predstavljati problem korisnicima naviknutim na njega, dok će novajlijama olakšati i ubrzati rad. XMMS se po defaultu oslanja na GTK biblioteke, što ga čini posebno pogodnim za rad pod GTK okruženjima, kao što je Gnome. Za rad pod KDE-om i WindowMakerom postoje pluginovi koji vizuelno integrišu XMMS u ta okruženja. XMMS podržava direktnu komunikaciju sa zvučnom karticom (OSS) ili korišćenje nekog od zvučnih servera (aRts ili esound). Direktan metod je, svakako, najbrži.

Hardverska zahtevnost pri reprodukciji MPEG-a svedena je na minimum upotrebom biblioteke „libmpg123”. Stabilnost u radu ipak zavisi od distribucije Linuxa. Pod Debian GNU Linuxom 3.0r0, XMMS 1.2.7 nije pravio nikakve probleme, dok postoje pritužbe da binarna verzija isporučena uz Redhat 8.0 ne pušta MPEG datoteke. Rešenje tog i drugih eventualnih problema, kao i sve informacije vezane za program, možete potražiti na sajtu XMMS projekta, odakle se mogu preuzeti razni plug-inovi, kao i sam program.

Marko SIMENDIĆ

 
ColorImpact 1.6.3
Kaspersky Anti-Hacker 1.0
Shareaza 1.8
Spybot Search & Destroy 1.1
XMMS
Šta mislite o ovom tekstu?
Advanced File Organizer 2.0
Dasher 1.6.8

Potrebno:
Linux/ FreeBSD/Solaris/ Linux PPC/AIX/Irix, Pentium
Veličina:
1,5 MB
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .xmms .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera