TEST FUN<>
092003<><>

Tekstualne igre (3)

Strategije, multiplejer i arkadne igre

Još jedan žanr igara koji se može prebaciti u tekstualni oblik jesu strategije. Najpoznatija igra ove vrste je Empire (www.empire.cx) i po „grafici” je donekle slična Rogue-like igrama. Prilično je kompleksna pa su za nju razvijeni i grafički klijenti. XConq (sources.redhat.com/xconq) je još jedna strategija koja ima i tekstualni interfejs, mada su grafički znatno popularniji.

Mogućnost komunikacije među kompjuterima donela je opciju istovremene igre više igrača tako da se 1978. godine pojavio prvi MUD, donevši ono što danas nazivamo multiplejer. Otada se razni MUD-ovi, MUSH-ovi, MUCK-ovi, MOO-ovi itd. (za objašnjenje razlika među njima pogledajte wso.williams.edu:8000/~msulliva/mushes/explan.html) šire Internetom i nemaju nameru da stanu; jedan od klasika žanra The Forest’s Edge (galeb.etf.bg.ac.yu/~paladin, www.seltha.net/tfe, terminus.genesismuds.com) bio je jedno vreme održavan i kod nas, na Galebu i Afroditi. MUD-ovi su FRP igre, po interfejsu kao tekstualne avanture, ali za više igrača odjednom (SK 1/2000, www.sk.co.yu/2000/01/ sing01.html). Doživljaj igranja nekih od ovih igara je kao poezija, kao čitanje knjige „iznutra”. Odličan sajt na kojem se nalazi otprilike sve što je potrebno znati o njima, uključujući adrese servera, jeste www.mudconnect.com.

Pojava i širenje BBS-ova doneli su doorove a među njima i BBS igre, naravno opet tekstualne. Od njih ćemo pomenuti Tradewars 2002 (tw2002.8m.com) i Barren Realms Elite – BRE (www.geocities.com/TimesSquare/Fortress/1948). Danas se ove igre mogu igrati i preko telnet BBS-ova, jedan sa dosta njih je telnet://harf.no-ip.com.

Prateći revolutivna ubrzanja kompjuterske grafike (čitaj: brzine ispisa teksta) pojavile su se i arkadne tekstualne igre. Naravno, tu su razne varijacije na temu Tetrisa, obavezan klon Space Invadersa (ninvaders.sourceforge.net), ali i igra izuzetne grafike i neuporedive animacije koju obavezno treba probati – Moon-Buggy (www.mathematik.uni-kl.de/~wwwstoch/voss/comp/moon-buggy.html). Grafika i animacija Overkilla (artax.karlin.mff.cuni.cz/~brain/0verkill), 2D multiplejer pucačine, još su bolje, ali do te mere da se izgubio osećaj tekstualne igre. Prosto je šteta što se ove igre pojavljuju tek sada ,a nije ih bilo dok PC nije imao grafiku.

Za kraj evo i dva sajta sa tekstualnim igrama: www.classicgaming.com/ascii i www.linux.org/apps/all/Entertainment/Console_Games.html.

Nikola SMOLENSKI

 
Emuliranje PlayStation 2 i Xbox konzole
Sound Pilot 1.4
Tekstualne igre (3)
Šta mislite o ovom tekstu?
NLMSX 0.48
IQT Quiz 1.1 & Milioner 0.4
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera