TEST DRIVE<>
032004<><>

Microstar FX5900SP VTD128, Club3D Radeon 9800SE

Borba se nastavlja

U poslednjih nekoliko meseci tržište grafičkih kartica je izuzetno živo. Ono što je posebno interesantno jeste činjenica da razlog za to nije pojava nekog novog grafičkog čipa, već se borba između nVidije i ATI-ja zahuktala do maksimuma, što je doprinelo pojavi gomile novih grafičkih kartica sa „starim”, poznatim čipovima.

Iako i nVidia i ATI imaju tri aktuelne serije grafičkih čipova sa po najmanje dve varijacije (Radeoni 9200, 9600 i 9800 obični ili Pro i GeForce FX5200, 5600 i 5900, obični ili Ultra), to nije bilo dovoljno da se pokriju sve želje kupaca, pogotovo u uslovima žestoke borbe s konkurentom.

Tako se prvo pojavila XT serija Radeona koji su u stvari još više ubrzani Pro modeli (9600XT i 9800XT), a ubrzo potom i SE varijante koje su značajno oslabljene.

Naravno, nVidia je brzo odgovorila izbacivanjem svojih XT modela, međutim, ovoga puta su u pitanju slabiji modeli, tj. ova dva slova kod nVidije označavaju kartice sporije od onih koje imaju samo brojnu oznaku, tj. ono što je SE kod Radeona. Izbačena je i serija FX5700 koja predstavlja unapređeni FX5600 na višim taktovima.

Ovo je, naravno, stvorilo konfuziju kod kupaca jer s jedne strane XT označava najbolje, a s druge strane najlošije modele, a to je sigurno i bio glavni cilj nVidije. Bezobrazno, nema šta.

U svakom slučaju, sada se na tržištu nalazi dvadesetak različitih modela grafičkih kartica ova dva proizvođača, što je, složićete se, izuzetna cifra koja zbunjuje i najbolje poznavaoce kada treba kupiti ili preporučiti neku od njih.

Poslednja „inovacija” jesu grafičke kartice sa najboljim čipovima, ali nameštene tako da rade na nižim taktovima ili sa sporijom memorijom. Tako je došlo do situacije da sada proizvođači imaju dve različite kartice sa istom cenom i performansama: nVidia je izbacila 5900XT koji je na nivou modela 5600/5700 Ultra, a ATI ima Radeon 9800SE koji košta isto kao 9600XT. Primeri iz niže klase jesu 9600SE i 5600XT koji su po performansama slični modelima Radeon 9200 i GF FX5200. Čini se da su se u svemu ovome i sami proizvođači malo „pogubili”.

U ovom tekstu će biti reći samo o dve kartice koje smo smatrali posebno interesantnim. Obe su iz ovih „poslednjih” serija i iz više klase: nVidia FX5900XT i ATI Radeon 9800SE. Cena im je negde ispod 200 evra – dakle nisu baš pristupačne, ali obe vrede (tj. mogu da vrede) mnogo više! Nastavite sa čitanjem.

Microstar FX5900SP VTD128
Microstar FX5900SP VTD128
Kartica iz nVidije dolazi sa potpisom Microstara, a oznaka je FX5900SP VTD128. SP u oznaci bi trebalo da znači „Special Product”, što ova kartica svakako jeste, iz više razloga. VTD u imenu označava da je u pitanju ViVo kartica uz, naravno, po jedan VGA i DVI izlaz. Radna memorija od 128 MB je proizvod Samsunga i deklarisana je na 2,8 ns i podešena da radi na 700 MHz.

Grafički čip radi na 400 MHz, isto kao i na klasičnim FX 5900, što je omogućilo Microstaru da i ovu karticu nazove samo FX5900. Ipak, pre bismo rekli da je u pitanju FX5900XT model (koji po specifikaciji treba da radi na 390/700, dakle GPU je sporiji za svega 10 MHz u odnosu na karticu koju ovde pominjemo). U odnosu na pravi FX5900 razlika je dosta veća, tj. 100 MHz više „na memoriji”, s obzirom na to da su FX5900 kartice deklarisane da rade na 400/800 MHz. Sve u svemu, ovaj MSI nije ni običan, ni 5900XT. Uostalom, SP u imenu nije tu bez razloga.

Važan podatak jeste to što je štampana ploča identična onoj koja se koristi za 5900(Ultra) modele, tj. koristi se svih 256 bita memorijske magistrale. Čip je standardni NV36 i nije doživeo nikakve promene, što je takođe pohvalno. Hladnjak na njemu je nešto manji u odnosu na one na starijim 5900 modelima. Naime, ovde on pokriva samo GPU, a memorija se „hladi sama”. Kada kartica radi na „default” taktu, to nije problem s obzirom na to da se na 700 MHz memorija ni ne greje. Ipak, hladnjak na memoriji bi dobro došao u slučaju da se kartica overklokuje, a čini se da je ona napravljena za to. Naime, mala analiza modela FX5900XT, pa i ovog Microstara, dovodi do zaključka da su ove kartice naprosto pravljene da se malo ubrzaju. I memorija i GPU su podešeni na niske vrednosti s obzirom na to da je u pitanju najviša klasa čipova, a NV36 ima i kuler sa za broj jačih kartica. Mmmmm...

Na ovo smo mislili kada smo pomenuli da ove kartice vrede više. Svaki FX5900SP/XT moguće je ubrzati najmanje na nivo modela 5900, a cena im je trenutno oko 300 evra. Srećniji korisnici ili oni koji se malo više potrude oko hlađenja prići će i brzinama na kojima rade Ultra modeli, a njihova cena je još viša!

Pomenimo i drugu karakteristiku oznake „Special Product”, a to je nedostatak šarenog pakovanja! U borbi za što nižu cenu, Microstar se odlučio da ne daje kutiju uz ovu karticu pa ćete je dobiti u kesici, sa šest CD-a, ViVO kablom i DVI adapterom. Dakle, sve je tu sem kutije. Ovaj potez će pozdraviti korisnici koji vole da plate samo ono što ima svrhu.

Club3D Radeon 9800SE
Club3D Radeon 9800SE 
Model sa ATI čipom dolazi iz kompanije Club3D, tačna oznaka je CGA-S988TVD, no mnogo jednostavnije je reći Radeon 9800SE. U pitanju je klasičan 9800 kojem su isključena četiri pipelinea u grafičkom čipu, pa ih tako ima samo četiri koji rade, ali uz svih 256 bita memorijske magistrale. Obratite pažnju na to da postoje i Radeoni 9800SE koji su urađeni na drugačijim štampanim pločama i imaju svega 128-bitnu magistralu. Koštaju isto, a imaju dosta slabije performanse, tako da ih je preporučljivo izbegavati.

Da budemo potpuno precizni, SE bi i trebalo da označava duplo slabiju memorijsku magistralu, tako da je ovaj Club3D izuzetak od ovog pravila. Srećom, jer kada kartica ima svih 256 bita, performanse su znatno više, a u određenim slučajevima moguće je uključiti i četiri ugašena pipelinea i time dobiti „punokrvni” Radeon 9800 ili čak 9800Pro!

Postupak je vrlo jednostavan i svodi se na zamenu jednog fajla i restart računara. Ali, potrebno je znati da kartica s kojom to pokušavate ima 100 odsto ispravan R350 čip, što je najčešće slučaj, ali nije pravilo. Naime, 9800SE modeli i postoje zato što određeni broj grafičkih procesora iz proizvodnje izlazi „blago neispravan”, tj. ne rade mu svi grafički pipelineovi. Takvim čipovima se isključuju četiri pipelina, među kojima je i taj jedan ili više neispravnih, i kartica se prodaje kao 9800SE. To je bio slučaj uvek do sada, međutim, verovatno zbog tržišnih uslova i žestoke borbe sa GeForce FX serijom, ATI je odlučio da savršeno ispravne primerke čipa R350 svesno stavlja na 9800SE modele i tako ih prodaje. Kako drugačije protumačiti to što se u poslednje vreme procenat kartica kojima može da se uključi svih osam pipelinea popeo na više od 80 odsto. Očigledno su kartice tipa „9800SE, pretvorivo u 9800(Pro)” odgovor na FX5900XT koji je veoma brzo proglašen za „idealni odnos cena-performanse” za naprednije korisnike i igrače. Pri tom, ATI skroz blagonaklono gleda na ovo i nema nameru da podiže bilo kakve tužbe protiv „hakera” koji prepravljaju njegove drajvere (a to bi trebalo da je zabranjeno) iako ima sva prava na to.

Sama CGA-S988TVD kartica izgleda identično kao i standardni 9800 model i koristi se ista štampana ploča. Kvalitet izrade je na vrlo visokom nivou, što je standardno za sve Radeone 9800 – do sada nismo videli primerak ili model koji je bio lošije izrađen. Poseduje 128 MB Hynix memorije deklarisane na 3,3 ns koja radi na 580 MHz.

Kuler na grafičkom čipu je poput onoga iz serije 9700, tj. nešto je slabiji od onih kakvi sada idu na 9800Pro. Međutim, kartici koja radi na 325 MHz nije potrebno ništa bolje. Standardno su na raspolaganju po jedan VGA, S-VHS i DVI izlaz. Kartica se dobija u velikoj kutiji u kojoj se pored nekoliko CD-ova nalazi i preko potrebni S-VHS na činč adapter, kao i jedan S-VHS kabl.

Tokom rada nismo imali nikakvih problema, što se i očekivalo od kartica ovog kvaliteta i cene. Performanse koje se postižu su vrlo različite, što se može videti iz grafika. Dok se FX5900SP pokazao fenomenalno i već na default podešavanjima postigao odlične rezultate, Radeon 9800SE je bio znatno sporiji i njegovim „fabričkim” performansama ne možemo biti zadovoljni.

Međutim, naš primerak na testu je bio jedan od onih kojima su svih osam pipelina ispravni, a pri tom se i solidno overklokovao, tako da smo to i uradili, nakon čega su performanse više nego osetno skočile. U toj situaciji, Radeon 9800SE je pokazao svu snagu i skoro dostigao FX5900SP. Nije ga i prestigao (jer smo i FX5900XT malo „ubrzali”), ali se opasno približio. Konkretno, 9800SE se „popeo” na 400/700 MHz, a FX5900SP na 450/800 MHz. Mogli su i malo više, ali su se prilično grejali, pa ih nismo previše forsirali.

Svi 3DMark testovi su rađeni na default podešavanju, kao i uvek. Radeon se bolje pokazao kada se uključe Anisotropic Filtering i AntiAliasing, pa ostaje ocena da ATI nudi više korisnicima koji cene ove „napredne tehnike”. Kvalitet prikaza ne treba komentarisati – kod obe kartice je vrhunski, bez ikakvih anomalija u svim rezolucijama.

S obzirom na prikazano, bez problema možemo preporučiti Microstarov proizvod. Veoma brz od početka, još brži kada se malo „potera”, uz VIVO i izuzetno povoljnu cenu – definitivno je najbolji izbor kada su u pitanju grafičke kartice ove klase. Uz malo sreće, radiće kao 50 ili više odsto skuplje grafičke kartice.

Ne možemo da vam preporučimo da Club3D kupujete „na slepo”, tj. bez prethodne provere. Ukoliko dobijete primerak kojem ne rade druga četiri pipelinea, ostaćete na lošim performansama koje prevazilaze jeftiniji modeli (Radeon 9600XT ili GeForce FX5600/ 5700Ultra), a za isti novac FX5900SP nudi mnogo više. Međutim, ukoliko imate priliku da kupite provereno dobar primerak, što će vam retki prodavci reći ili dozvoliti da sami probate, i pod uslovom da ste upoznati s prednostima ATI grafičkog procesora (AA i AF) i načinom na koji ih iskoristiti, Club3D Radeon9800SE može biti jednako dobar izbor. U svakom slučaju, obe kartice na testu su se pokazale odlično kada se „iskoriste” na pravi način i tako su definitivno oborile cenu posedovanja vrhunskih grafičkih kartica. Mi možemo samo da poželimo još ovakvih rezultata tržišne borbe kompanija ATI i nVidia.

Saša UZELAC

 
Maxtor, Samsung, Western Digital, Hitachi, Seagate i Nikimi hard diskovi od 80 GB
Cooler Master Jet 7 i Aero 7 Lite, ThermalTake X-Blower
Hewlett-Packard OfficeJet 5510
Wacom Graphire3 Studio
Arts Design proizvodi
Microstar MEGA PC 180/865
Microstar FX5900SP VTD128, Club3D Radeon 9800SE
Šta mislite o ovom tekstu?
BenQ FP731, Fujitsu Siemens ScaleoView C17-2
Logitech UltraX Flat Keyboard
Microstar DR8-A, LG GSA-4081B, NEC ND-2500A
Terratec Cinergy 400 TV / 600 TV Radio
Microstar StarCam 370+
Optimice Catwalk podloga

Rezultati testova
3DMark 2003
3DMark 2001SE
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Proizvođači:
Microstar
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera