PD KUTAK<>
032005<><>

PocketDivXEncoder 0.3.50

DivX u džepu

Sve veća zastupljenost prenosivih „igračkica” (PDA, „pametni” telefoni, portabl video-plejeri...) s mogućnošću reprodukcije MPEG-4 sadržaja dovela je do potrebe za programima koji će video-materijal prilagoditi radnim uslovima specifičnim za ove uređaje. Naime, jasno je da materijal zabeležen u klasičnom MPEG-4 obliku nije pogodan za reprodukciju u uređajima koji su ograničeni veličinom ekrana, skladišnom memorijom, brzinom procesora itd. Zbog toga je nad postojećim video-klipovima potrebno izvršiti dodatne radnje (promenu rezolucije, korekciju bitne dubine, rekompresiju audio-komponente...), kako bi u njihovom sadržaju moglo da se uživa i „džepnim” putem. S obzirom na veliku popularnost ove teme, trenutno se na softverskoj pijaci mogu pronaći desetine rešenja koja, na manje ili više efikasan način, omogućavaju transformaciju materijala u pogodan oblik. Treba istaći da se u ovu svrhu mogu iskoristiti i „veliki” programi za manipulaciju i konverziju raznolikih video-sadržaja (VirtualDub, recimo), ali da oni uglavnom predstavljaju suviše veliki zalogaj za manje upućene korisnike. Upravo iz tog razloga, predstavljamo alatku koja ovom poslu pristupa na krajnje jednostavan i svima razumljiv način.

PocketDivXEncoder 0.3.50 je, dakle, program koji služi za rekompresiju video-materijala i njegovo prilagođavanje tehničkim mogućnostima prenosivih uređaja. Želja autora da izrade što jednostavnije ostvarenje vidljiva je na svakom koraku, a rezultovala je uključivanjem samo najbitnijih opcija kako bi se korisnici što manje zamarali nepotrebnim stvarima (čitaj: naprednim opcijama). Prvi korak koji je potrebno načiniti jeste definisanje vrste prenosnog uređaja (obavlja se pre ulaska u glavni meni i sadrži izbor između PocketPC, PalmOS, Smartphone i sličnih prepodešenih vrednosti), na osnovu čega će program automatski izvršiti postavljanje i aktiviranje potrebnih radnih parametara (uglavnom se to odnosi na određivanje granice maksimalne radne rezolucije). Nakon toga, pred korisnikom se „otvara” radni (ujedno i jedini) panel na kojem se nalaze sve dostupne opcije i komande. Prilično arhaičan izgled i načičkanost glavnog ekrana opcijama ne treba da vas uplaše s obzirom na to da su one uredno sortirane po oblastima i obeležene rednim brojevima, sugerišući na taj način kojim redosledom je potrebno preduzimati radne korake. Kako se prva dva koraka odnose na označavanje ulaznog i definisanje imena izlaznog fajla, na opisivanje ovih sekcija ne treba trošiti prostor. Od mnogo većeg značaja jesu opcije koje se nalaze u okviru sekcije (koraka) pod rednim brojem tri jer su od direktnog značaja za postizanje željenih izlaznih rezultata. Pored korekcije radne rezolucije, tu je podrška za odabir kvaliteta video-komponente izlaznog fajla (podešava se na skali od 0 do 12), korekciju audio-komponente (sadrži šest šablonizovanih vrednosti, mada je moguće i ručno „štelovanje” frekvencije, bitne dubine ili odabir mono/stereo kvaliteta), opcije za boostovanje kontrasta i osvetljenosti izlaznog materijala (posebno bitno za uređaje s tamnijim TFT ekranima), kao i opcija za pojačavanje intenziteta zvučne komponente (nešto kao softversko pretpojačalo). Od obradnih radnji takođe su prisutne samo one najosnovnije, pa je moguće izvršiti odsecanje neželjenih ivica ekrana (tzv. kropovanje) ili opcijom Cut iseći samo određeni deo video-klipa i kasnije ga uzeti u obzir prilikom rekompresije. Inače, ukoliko niste sigurni kakav će rezultat svaka od ovih opcija proizvesti, opcijom Preview moguće je gotovo odmah baciti pogled na nekoliko sekundi materijala koji će samo za tu svrhu biti „izrenderovan” od strane programske rutine.

Pre nego što se pripremljeni materijal pošalje na implementiranje označenih funkcija (podržano je i Batch procesiranje), korisno je posetiti i sekciju Advanced Options koja sadrži paletu funkcija za fino podešavanje. Odavde se programu može „narediti” da tokom procesa rekompresije koristi dva prolaza za pakovanje video-komponente, da izbaci audio-komponentu iz rezultujuće datoteke (ili da izvrši njeno prosto kopiranje iz polaznog fajla bez uključivanja rekompresionih rutina), da izvrši podešavanje opcija tako da se dobiju najkvalitetniji rezultati... Isto tako, tu su i opcije za određivanje orijentacije izlaznog video-klipa (položen ili uspravan), korekciju broja sličica u sekundi (FPS), ali i funkcije za određivanje tipa izlaznog fajla. Uz izradu klasičnih AVI datoteka (kod kojih je audio-komponenta kompresovana MP3 metodom), program omogućava izradu OGM fajlova i zvučne komponente u Ogg formatu zapisa.

Pored pažljivo probranih opcija, jednostavnog korisničkog interfejsa i lakoće korišćenja koja iz toga proističe, PocketDivXEncoder 0.3.50 krasi i izuzetna brzina u radu. Pohvale za to treba uputiti inkorporiranom mencoderu (više možete saznati ako posetite adresu www.mplayerhq.hu), kompresionoj rutini zaduženoj za enkodovanje materijala. Ono što je u celoj priči najznačajnije jeste činjenica da se mencoder (uostalom, kao ni PocketDivXEncoder) uopšte ne instalira na sistem i funkcioniše potpuno odvojeno od njega. Time je izbegnuta svaka mogućnost sukobljavanja i narušavanja integriteta već instaliranih kodek paketa. Da stvar bude kompletna, tu je i podatak da za korišćenje programa ne morate da imate instaliran nijedan kodek (u ekstremnim, obradnim slučajevima postoje odstupanja) – ceo posao obavlja se uz pomoć pomenutog mencodera.

Međutim, pošto ste uspešno obavili konverziju video-materijala u željeni format, bar po rečima autora, postoji velika verovatnoća da u njegovom sadržaju nećete moći odmah da uživate na svom prenosnom uređaju. Zbog izvesnih problema s kompatibilnošću između korišćenih kompresionih rutina i plejera koji se mogu naći na tržištu može da dođe do konflikata koji će onemogućiti proces reprodukcije. Iz tog razloga autor preporučuje korišćenje jednog od softverskih plejera (sve ovo miriše na dobro smišljenu marketinšku kampanju) s kojima je program uspešno testiran i daje najbolje rezultate. U slučaju da koristite PocketPC ili Smartphone platformu, preporučuje se betaplayer 0.5 (betaplayer.corecodec.org), dok je za one sa PalmOS-om predviđen MMPlayer (www.mmplayer.com). Ipak, mi smo, jednim delom zbog nekompatibilnosti pomenutih rešenja sa Symbian platformom (za potrebe testa koristili smo Nokia N-Gage QD model mobilnog telefona), materijal izrađen uz pomoć PocketDivXEncodera probali u standardnoj paleti programa i nismo imali ni najmanjih problema.

Konačno, program nudi i dve mogućnosti koje nisu u direktnoj vezi sa rekompresijom samog materijala i spadaju u tzv. postenkoding opcije. Correct Audio/Video Synchro služi za naknadno poništavanje efekta desinhronizacije audio-strima u odnosu na sliku, dok se opcijom Play an encoded file poziva jednostavan ugrađeni MPlayer radi reprodukcije materijala.

Vladimir PISODOROV

 
PocketDivXEncoder 0.3.50
Šta mislite o ovom tekstu?
VLC Media Player 0.8.1
Driver Cleaner 3.3
Oriens Enhancer 3.0
Locate32 3.0 beta
PianoFX Studio 4.0
Total Commander 6.51
TCBurner 0.9.2
Sylpheed Claws 1.0.1

Potrebno:
Windows, DirectX 9.0
Veličina:
6,64 MB (instalacija nije potrebna)
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
divx .ppccool .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera