TEST FUN<>
042005<><>

Kvizomanija

Među našim ljudima u poslednje vreme vlada veliko interesovanje za kvizove i igre na sreću. Novčana nagrada za iskazano znanje u nekim slučajevima dostiže cifre koje vam zaista mogu promeniti život. Ako se u vidu imaju mala i neredovna primanja, te akumulirana želja za boljim životnim standardom, cela situacija postaje mnogo jasnija. Međutim, da biste se prijavili za kviz, potrebno je, pored znanja, imati i dosta odvažnosti, hrabrosti, sreće, pa i drskosti. Ukoliko se do sada niste odlučivali za prijavljivanje za neki kviz, a posedujete računar, deo atmosfere možete doživeti i u kućnom okruženju, koristeći neki od mnogobrojnih (uglavnom besplatnih) programa koji se bave ovom tematikom. Evo pregleda dostupnih programa domaćih autora.

Milioneri

 
Kviz „Želite li da postanete milioner” se od početka svog emitovanja na BK televiziji, pre skoro tri godine, brzo uvukao pod kožu prosečnog TV konzumenta. Zato ne čudi što je ponuda programa koji se oslanjaju na njegovu koncepciju najbogatija. O prvom domaćem ostvarenju na datu temu – Milioneru Milike Delića – pisali smo još u SK 9/2003. Program je u međuvremenu doživeo sijaset izmena i (među)verzija, tako da sada nosi oznaku 0.8.5. Korisničko okruženje je u potpunosti preuzeto iz televizijskog izdanja, dok su akcije igrača „podvučene” originalnim zvučnim semplovima i fotografijama sa snimanja. Sistem bodovanja prilagođen je tako da nagrađuje brzinu davanja odgovora, dok su prisutne i sve tri vrste pomoći čije korišćenje sa sobom povlači određen broj negativnih bodova. Ono što je ovaj projekat uvek izdvajalo od konkurentskih jeste briga autora o autentičnosti baze sa pitanjima. Ona trenutno sadrži 7192 pažljivo probrana pitanja. Inače, autor se potrudio da i vlasnicima mobilnih telefona omogući uživanje u kvizu. Mobilni milioner 0.21 za sada nema zvučnu komponentu, ali sadrži bazu od čak 1024 pitanja. Nova pitanja, ako želite, možete poslati autoru na razmatranje, a omogućeno je i uploadovanje postignutih rezultata na online listu. Adresa: ww1.infosky.net/~milika, (847 KB).

Još jedna varijacija na temu „Milionera”, o čijim smo prethodnim verzijama pisali (SK 3/2004), delo je Ivana Marinkovića. KeyOPS Milioner 1.2 ima modularnu strukturu koja korisnicima dozvoljava da preuzimanjem sadržaja s oficijelnog sajta proširuju mogućnosti programa. Reč je uglavnom o multimedijalnom materijalu koji služi za „podvlačenje” atmosfere i sastoji se od kratkih video-snimaka i sličica igrača/voditelja koji različitim izrazima lica dočaravaju trenutnu situaciju „na terenu”. Pored standardnog takmičarskog dela (može se igrati i uz ograničeno vreme za davanje odgovora), autor je implementirao i igru „Brzi prsti” koja u televizijskoj verziji kviza služi za biranje sledećeg takmičara za nastup u „vrućoj stolici”. Iako je igra ovde pretežno trivijalnog karaktera (igrač će uvek biti brži od programske rutine), njeno postojanje podiže atmosferu i osećaj realnosti.

Program je potpuno prilagodljiv ukusu i želji korisnika, te sadrži sijaset komandi za fino podešavanje. Omogućeno je menjanje grafičkih pozadina, podešavanje zvučne komponente (podržana je i autentična pozadinska muzika), uključivanje voditeljevih komentara, isključivanje dosadne konfirmacione linije tokom odgovaranja itd. U posebne pogodnosti spadaju mogućnost izrade sopstvene palete pitanja (potrebno je naknadno je preuzeti sa sajta Editor pitanja) i opcija za izmenu vizuelnog identiteta programa koja se ostvaruje kroz upotrebu tzv. SKIN editora (takođe se mora naknadno preuzeti). Zanimljivo je i što program „operiše” na tri jezika: srpskom, slovenačkom i engleskom, podržava ćirilični ispis, a ostvarene rezultate moguće je poslati na online listu. Baza pitanja sadrži čak 10.010 unosa! Adresa: www.keyops.org/milioner (4,1 MB).

Vladimir Milošević, veliki zaljubljenik u kvizove, odgovoran je za još jednu kompjutersku verziju „Milionera”. Milioner on-line 3.0 je prvenstveno zamišljen kao online igra (tokom igranja pitanja se „izvlače” iz baze na sajtu pa je potrebna aktivna konekcija) u kojoj možete uživati dok surfujete Internetom, a poželite da napravite kvalitetnu pauzu. Program koristi poznato grafičko okruženje uz originalnu muzičku pratnju i zvučne semplove (kvaliteta prilagođenog online igranju). Shodno svojoj nameni, korisnik nema gotovo nikakvog uticaja na podešavanja (jedino se može isključiti zvuk), dok princip igranja u potpunosti prati originalna pravila (neograničeno vreme za razmišljanje i postojanje sve tri vrste pomoći). Međutim, za one koji ne žele ili nemaju mogućnosti da borave na Netu tokom trajanja partije, autor je obezbedio i desktop verziju svog programa (instalacioni paket od 1,35 MB). U odnosu na online verziju, prisutna su podešavanja za izmenu boje pozadine i isključivanje konfirmacione linije prilikom odgovaranja, a tu je i interna baza postignutih rezultata. Iako je program u potpunosti besplatan, potrebno je izvršiti registraciju kako bi se „otključale” sve njegove mogućnosti (dovoljno je autoru poslati ime, e-mail adresu i serijski broj koji se generiše startovanjem programa). U suprotnom, bićete ograničeni na svega 300 od 5224 pitanja i 20 startovanja programa. Konačno, ukoliko želite da budete u toku s pitanjima i tačnim odgovorima, možete preuzeti i program pod nazivom Milioner Q&A koji sadrži bazu svih pitanja s označenim tačnim odgovorima (u prepoznatljivom „Milioner” okruženju dobija se mogućnost njihovog listanja). Korišćenje nije besplatno, a registracija iznosi 500 dinara. Adresa: www.milion.cjb.net

 
Pomenućemo i jedno ostvarenje koje dugo nije doživelo nadogradnju, ali je zanimljivo jer je u stvaranju učestvovala prava mala armija ljudi (među njima i učenici banjalučke gimnazije). Autor i vođa projekta je Đorđe M. Bjelajac koji je zaslužan za to što program u mnogim segmentima odstupa od opisanih. Milioner 3.0 krasi pre svega autentično grafičko okruženje koje gotovo da nema dodirnih tačaka s originalnim „Milionerom”. Princip igranja je sličan (postoji 15 pitanja, a na svako je ponuđeno po četiri odgovora), tu su sve tri vrste pomoći, ali su ubačene i dodatne pogodnosti poput uključivanja tačnih odgovora (važi samo od prvog do devetog pitanja) i zamena pitanja (od desetog do četrnaestog pitanja). Po rečima autora, smisao programa je da korisnici što više saznaju i nauče koristeći ga. Inače, Milioner 3.0 je u potpunosti urađen sa podrškom za ćirilično pismo. Adresa: www.znanje.org/download/milioner/ (714 KB).

Sam protiv svih

Kompjuterska verzija popularnog kviza „Sam protiv svih” koji se emituje svakog petka na nacionalnoj televiziji, KeyOPS Sam protiv svih 0.1.2, kao što se po broju verzije može zaključiti, još uvek se nalazi u ranoj beta fazi, mada se već naziru konture finalnog izdanja. Baza pitanja za sada sadrži svega 100 unosa, a sistem igranja se umnogome razlikuje od onog viđenog u Milioneru. Odgovori na postavljena pitanja moraju se ručno ukucavati putem tastature (što u pojedinim slučajevima dovodi do nezgodnih situacija) jer ni originalna koncepcija kviza ne predviđa nuđenje različitih odgovora igraču. Pored glavnog dela koji podrazumeva petokružni sistem pitanja u kojem takmičar mora redom da daje po jedan, dva, tri, četiri i na kraju pet tačnih odgovora (uz mogućnost tri zamene pitanja) za četiri minuta, autor je implementirao i igru „Gong” kao svojevrsan rulet ukoliko dođe do pogrešnog odgovora. S obzirom na to da je reč o beta verziji, program još uvek ne obiluje podešavanjima tako da je za sada moguće samo menjanje grafičkih pozadina (ili uključivanje jednobojne) i isključivanje zvučnih efekata. Za sve ostalo moraćemo da se strpimo. Adresa: www.keyops.org/sprotivs (617 KB).

Ruski rulet

 
Osveženje među opisanim ostvarenjima je Ruski rulet 1.1 koji dolazi kao pandan istoimenom kvizu. U igri može učestvovati do pet ljudskih igrača (ako ih ima manje, programska rutina preuzima brigu za preostale), što ovaj program čini odličnim izborom za „obračune” u porodičnom okruženju ili s prijateljima. Primenjena su sva pravila koja važe u televizijskoj verziji kviza (sve je lepo objašnjeno u pratećem Help fajlu), uz nezaobilazno povlačenje ručice i igranje ruskog ruleta u slučajevima netačnih odgovora. Malo odstupanje je moralo da bude učinjeno u poslednjoj (petoj) rundi u kojoj je cilj jedinog preostalog igrača da za 60 sekundi proba da odgovori tačno na pet od ponuđenih 10 pitanja i time zaradi bonus od 2000 bodova. Naime, u originalnom kvizu takmičar nema ponuđene odgovore i mora sam da ih definiše, dok je ovde iz tehničkih razloga pribegnuto rešenju svojevrsnih „da-ne” pitalica. Inače, autor se svojski potrudio da grafički što vernije preslika originalna rešenja, dok zvučnu komponentu čine semplovi preuzeti iz emitovanih emisija. Treba napomenuti i da Ruski rulet 1.1 sadrži bazu od preko 5500 pitanja, od trivijalnih pa sve do „mozgolomki”, pa se može reći da ima za svakog ponešto.

Korišćenje ovog programa nije besplatno, a da bi se ostvarile pune mogućnosti, autoru Vladimiru Miloševiću je potrebno uplatiti 200 dinara. U probnoj verziji startovanje programa dozvoljeno je 20 puta, najbolji rezultati se neće beležiti na listu, a baza pitanja sadrži svega 300 unosa. Adresa: www.ruskirulet.cjb.net (1,46 MB).

Vladimir PISODOROV

 
Kvizomanija
Šta mislite o ovom tekstu?
Bubbles 1.1, Bubble Shooter, Streets of Fire, City Jumper, Cannon Fodder
Save Flash 2.5
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera