PHONE ZONE<>
092005<><>

Nokia 7100

Multimedijalni univerzalac

Operativni sistem: Symbian OS v7.0s (Series 90 platforma)
Ostalo: tri-band GSM/GPRS/EDGE/UMTS, RISC procesor ARM9 na 150 MHz, 90 MB interne memorije (RAM 28 MB, ROM 36 MB), MMC čitač, TFT displej osetljiv na dodir (640 x 320 piksela, 16 bita), 1 MP video-kamera (QCIF, 15 fps), FM stereo-tjuner; zvuk: MP3, AAC, AMR, MIDI, RMF, WAV, RealAudio; grafika: JPEG, GIF, WBMP, BMP, MBM, PNG, TIFF/F, animirani GIF; video: MPEG4, H.263, Real Video 8; Opera Browser (WAP 2.0, XHTML i HTML; Macromedia Flash 6, Javascript), e-mail klijent (SMTP, POP3, IMAP4), Office (Word, Excel, Powepoint), Bluetooth, USB, Java MIDP 2.0, MP3/AAC/MPEG4 plejer, Li-Ion baterija 1300 mAh. Dimenzije: 128 x 70 x 19 mm, masa 189 grama.
Jedan od najinteresantnijih modela u čitavoj gami Nokijinih pametnih telefona jeste 7710, Symbian aparat čiji izgled i hardverske karakteristike podsećaju na PDA uređaje. Nokia 7710 je opremljena digitalnom kamerom od jednog megapiksela, koja ima mogućnost snimanja videa u trajanju do jednog sata, raskošnim touchscreen ekranom rezolucije 640 x 320 piksela i kompletnim setom multimedijalnih funkcija i poslovnih aplikacija. Telefon omogućuje i udobno surfovanje Internetom preko sjajnog Opera Browsera koji efikasno renderuje i zumira kompletne Web stranice (praktično ne postoji potreba za horizontalnim skrolovanjem ekrana).

Kvalitet izrade telefona Nokia 7710 je u skladu s najvišim standardima: plastično kućište je ergonomski oblikovano (predviđeno je da se koristi pomoću obe ruke, u horizontalnom položaju) i odlično sklopljeno tako da se ne oseća nikakvo „krckanje” pod prstima. Upravljački tasteri su raspoređeni s leve i desne strane ekrana, lako su dostupni i brzo reaguju na pritisak, a služe za navigaciju kroz menije, aktivaciju funkcija, zumiranje ekrana i drugo. Na vrhu kućišta nalaze se tasteri za pozivanje, prekid veze i taster za aktivaciju spikerfona, diktafona i glasovnog pozivanja. Stajlus olovka se izvlači sa donje desne strane kućišta, lepo je dizajnirana, prilično tanka, ali udobna za korišćenje. SIM kartica se ubacuje u ležište kojem se može prići tek kada se ukloni baterija, dok je čitač za uobičajene MMC (ali ne i SD) kartice lako dostupan (treba samo skinuti poklopac kućišta). IrDA prozor i WiFi modul ne postoje tako da je Bluetooth jedina varijanta za bežično povezivanje s računarom i srodnim uređajima.

Ekran je vrlo dobar i širok i ima dosta dobru sliku, uprkos nešto slabijem broju boja (65K). Kontrast i osvetljenje se mogu prilagoditi uslovima spoljašnjeg osvetljenja, mada na jakom dnevnom svetlu treba računati na drastičan pad čitljivosti. Osvežavanje ekrana je vrlo dobro, a iscrtavanje grafike je brzo i bez uočljivih „duhova”. Unos teksta obavlja se putem virtuelne tastature koja se može iscrtati u dve veličine i sa određenim stepenom opaciteta ili uz pomoć funkcije za prepoznavanje rukopisa koja radi gotovo bez greške (upisivanje se vrši u poluprovidnom prozoru tako da je zadržana preglednost celokupnog ekrana).

 
Na spisku multimedijalnih funkcija prvo mesto zauzima aplikacija RealPlayer koja omogućuje reprodukciju video-zapisa u formatima 3GP, MP4, RAM i RM, brzinom između 15 i 17 sličica u sekundi (najbolji rezultati dobijaju se kada je rezolucija videa 172 x 144 piksela, uz mono AAC zvuk). Uz pomoć programa Visual Radio moguće je preuzimati informacije o radio-stanicama direktno s Interneta, dok Music Player podržava MP3, AAC i WAV odlomke. MP3 i AAC muzika gustine 128 bps zvuči veoma dobro, naročito na polju reprodukcije nižih frekvencija. HS-3 slušalice koje se nalaze u osnovnom paketu odličnog su kvaliteta, ali zahtevaju nešto jači izlazni signal (jačinu zvuka treba podesiti na prilično visoke vrednosti).

Digitalna kamera sa senzorom od jednog megapiksela (1152 x 864) nije na nivou aparata koje Nokia i Sony Ericsson ugrađuju u nove modele (n90, K750), ali proizvodi kvalitetnije fotografije od kamere koja se nalazi u Sony Ericssonu P910. Procesiranje slike, međutim, može da potraje i desetak sekundi, kada se slika snima u najboljem kvalitetu, direktno na MMC. Kada je reč o PIM funkcijama, Nokia 7710 raspolaže svim uobičajenim aplikacijama, od detaljnog imenika i rokovnika, do programa za pregled Word, Excel i PowerPoint dokumenata i manipulaciju datotekama (nije integrisan jedino alat za čitanje PDF dokumenata tako da se on mora naknadno instalirati). Razmena tekstualnih poruka, multimedijalnih sadržaja i datoteka ostvaruje se kroz SMS, MMS i e-mail programe odnosno putem vrlo dobre Bluetooth konekcije koja ima postojan signal i odličan domet.

Memorijski kapaciteti aparata su naizgled dovoljni, mada se 90 MB interne flash memorije potroši vrlo brzo jer sam operativni sistem konzumira mnogo više od deklarisanih 32 MB – na kraju, korisniku ostaje svega nešto više od 10 MB za pokretanje aplikacija, pa se poruka Memory too low pojavljuje mnogo češće nego što bismo želeli. Jedan od većih propusta Series 90 platforme jeste loš menadžment aplikacija u multitaskingu, tako da ni Nokia 7710 ne pruža dobar uvid u aktivne programe niti omogućuje lako prebacivanje (taster kojim se listaju prečice najskorije pokrenutih aplikacija slaba je uteha). Ukupna brzina nije osobina kojom se 7710 ponosi, a glavni krivac je spor procesor (ARM9, 150 MHz). Butovanje traje desetak sekundi, ali ako se baterija prethodno izvadi iz ležišta, taj proces je višestruko duži, pa treba biti izuzetno strpljiv (ili ne menjati često SIM karticu). Listanje sadržaja imenika je takođe sporo. Autonomija aparata je, uzimajući u obzir velike energetske zahteve ekrana, vrlo dobra – dva do tri dana uobičajenog korišćenja (oko pola sata razgovora dnevno, bez preterane reprodukcije filmova).

Kao telefon, Nokia 7710 ispunjava sve očekivanja: jačina i postojanost signala, kvalitet zvuka u slušalici i na spikerfonu su besprekorni. Na kraju samo ostaje pitanje kome je ovaj telefon namenjen, što zaista nije lako proceniti. Poslovni korisnici će se verovatno odlučiti za aparat koji je zasnovan na pouzdanijoj Series 60 platformi, a oni koji od telefona očekuju kvalitetnu zabavu neće lako preći preko sveukupne sporosti sistema.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Nokia 7100
Šta mislite o ovom tekstu?
BinaryClock
SMobile VirusGuard
PhotoRite Viewer
Geominder

Vrsta:
smartphone
Proizvođač:
Nokia
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera