TEST OF TIME<>
042007<><>

Online emulatori

Jednostavno je u modi

Bez obzira na to što se nalazimo u zlatnoj eri razvoja emulatora (za neupućene – programa koji služe za softversko „oponašanje” različitih tipova hardvera na određenoj platformi), njihovo korišćenje manje iskusnim „pisijevcima” može doneti svakojake probleme. Nije redak slučaj da je instalacija programskog jezgra samo jedan korak na putu ka njihovom konačnom postavljanju u rad, iza kojeg slede pribavljanje potrebnih plug-inova, najrazličitijih vrsta dodataka, ROM-ova sa omiljenim igrama i slično. Čak i u slučajevima kada su sve pripremne radnje obavljene, čeka vas neizbežno rvanje sa uključenim opcijama od čijeg pravilnog setovanja, kao po pravilu, zavisi uspešnost emulacije.

Ukoliko i vi spadate u grupu ljudi kojima korišćenje emulatora predstavlja bauk, a želeli biste da ponekad u igrama sa drugih platformi uživate na PC-u, nudimo vam alternativno rešenje – online emulatore. Za razliku od klasičnih emulatora, online izvedbe (logično) nije potrebno instalirati, broj opcija s kojima se možete igrati uglavnom je sveden na minimum (uključivanje/isključivanje zvuka, redefinisanje upravljačkih tastera...) i, što je najlepše od svega, nije potrebno jurcati po Netu radi pronalaženja ROM-ova sa igrama – oni se već nalaze implementirani u okviru stranice na kojoj se emulator nalazi.

Java nirvana

Ipak, pre nego što počnete da urličete od sreće, morate da imate na umu da iz nekoliko razloga ova rešenja ne nude komoditet svoje desktop braće. Jedan od njih krije se u činjenici da su oni u većini slučajeva razvijani pod Javom (najnoviju verziju Java Runtime Environmenta možete da preuzmete sa adrese www.java.com/en/download/index.jsp, 15,82 MB), što samo po sebi predstavlja ograničavajući faktor (u ovom okruženju gotovo je nemoguće izraditi zahtevnije programske rutine kakve su potrebne, na primer, radi emuliranja PlayStation ili Amiga hardvera). S druge strane, učitavanje eksterno uskladištenih igara nije moguće pa je korisnik ograničen na one naslove za koje je autor smatrao da treba da se nađu u ponudi (ili je dobio potrebno odobrenje od proizvođača). Nemogućnost igranja u režimu preko celog ekrana, nepostojanje podrške za snimanje statusa (mada na ovim poljima ima napretka) i slične „sitnice” nećemo ni da pominjemo.

vNES

 
vNES (www.virtualnes.com) jeste odličan primer toga kako jedan emulator ovakvog tipa treba da izgleda. Iako se radi o relativno novom projektu, on je postao sinonim za kvalitetno online igranje igara pisanih za Nintendo Entertainment System. Ono što vNES izdvaja od konkurencije jeste podatak da se u biblioteci podržanih igara nalazi neverovatnih 650 naslova (1942, Zelda, Xevious – sve je tu). Najlepše od svega je to što autor neprestano radi na ubacivanju novih, ali i na podizanju kvaliteta emulacije. Kad smo već kod toga, valja napomenuti da vNES odlično obavlja svoj posao te da je u većini slučajeva stepen emulacije na veoma visokom nivou (na sitnije glitcheve ćemo da zažmurimo). Upotreba „programa” svodi se na ukucavanje njegove adrese u adresnom polju browsera i izbor željene igre sa spiska (nalazi se stacioniran u krajnjem levom delu ekrana). Ukoliko vam se na tom putu ispreči nepremostiv problem, autor je bio toliko ljubazan da obezbedi postojanje online helpa i foruma. Da biste vNES uspešno koristili, potrebno je da imate mašinu zasnovanu na procesoru Pentium 3 i 192 MB radne memorije. Još ako pristupanje izvršite iz Firefoxa – na konju ste.

Ostatak družine

Ljubitelji „Duge” na adresi www.spectrum.lovely.net mogu naći sasvim solidnu kolekciju igara za ZX Spectrum, objedinjenu pod imenom Jasper – ZX Spectrum Emulator 1.1. Nažalost, ovaj projekat davno je ugašen, ali vas to ne može sprečiti da u igrama kao što su Chuckie Egg, Elite, Galaxians, Manic Miner, Match Point i druge uživate dok surfujete mrežom. Međutim, ako vam to ne bude dovoljno, prelistajte bazu na adresi www.ciunga.it/jxspeccy. Preko 5500 dostupnih igara utoliće želju i najgladnijima.

Kada je Commodore 64 u pitanju, na adresi c64s.com nalazi se kompletna retrospektiva „debeljkovih” igara. Ovde su uskladištene stotine legendarnih ostvarenja, uredno sortiranih po oblastima (Action, Adventure, Puzzle, Racing, Sports...). Sve što treba da učinite jeste da kliknete mišem.

Konačno, ljubitelji GameBoya obavezno bi trebalo da probaju Gameboy OnLine Emulator koji se nalazi na adresi www.home.lv/pokemon. Podržano je stotinak igara.

Svuda svrati, Flashu se vrati

Java emulatori, iako široko rasprostranjeni, ipak nisu jedini na polju online ostvarenja. U poslednje vreme sve popularnije (među programerima) postaju odgovarajuće Flash izvedbe, što ne treba toliko da čudi kada se zna koliko je ovaj format rasprostranjen na mreži. Jedan od preduslova za njihovo korišćenje jeste i instalacija najnovije verzije Adobe Flash Playera (www.adobe.com/go/gntray_dl_getflashplayer, 1 MB). Kada je funkcionalnost u pitanju, ova ostvarenja koncepcijski veoma su slična odgovarajućim Java verzijama, mada postoje i određene razlike (pojedini mogu da se „iščupaju” sa stranice na kojoj se nalaze, na primer). Najveći problem ogleda se u nedovoljnoj razvijenosti/dostupnosti pa se njihova upotreba preporučuje znatiželjnicima i onima sa viškom slobodnog vremena. Bar za sada.

FC64

FC64 (codeazur.com.br/stuff/fc64_final), to jest Flash Commodore C64 Emulator, kao što mu naziv sugeriše, zadužen je za emuliranje popularnog „debeljka”. Projekat se nalazi u debeloj alfa fazi, ali ako autorski tim istraje pri implementiranju najavljenih funkcija – očekuje ga lepa budućnost. FC64 zahteva Adobe Flash Player 9 i trenutno ne nudi veliki broj igara kao recimo vNES (sem Elitea, na spisku se nalazi nekoliko manje poznatih naslova). Implementiranje podrške za emuliranje kasetofona i disketne jedinice je u toku, nakon čega treba očekivati da FC64 zasija u punom svetlu. Dotle, morate se zadovoljiti online programiranjem u Commodore Basicu.

• • •

Jedna stvar vam mora biti jasna – online emulatori nisu namenjeni hardcore igračima. Razloge za to već smo naveli. Međutim, ukoliko u omiljenim retro igrama volite da uživate u svakoj prilici (na primer, dok ste na letovanju – iz nekog Internet kafea), ova ostvarenja mogu se pokazati više nego korisnim. Bilo kako bilo, jedno je sigurno – nastavićemo da pratimo dešavanja na ovom polju, tako da u narednim brojevima možete očekivati još tekstova na tu temu.

Vladimir PISODOROV

 
Online emulatori
Šta mislite o ovom tekstu?
Advance Wars
Life and Death
Captain Dynamo
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera