SERVIS<>
012008<><>

Firmware hack za Canon fotoaparate

Skidanje ograničenja

Često su elektronski proizvodi iz skuplje i jeftinije klase hardverski identični, a funkcije su im ograničene softverom kako bi se opravdala razlika u ceni. Srećom, nekada je moguće otključati zaključane funkcije. Ovoga puta objašnjavamo kako to da uradite na Canonovim kompaktnim fotoaparatima

Slika 1
U brojnim opisima Canonovih fotoaparata često smo isticali da oni predstavljaju odličan odnos cene i kvaliteta. Kao mane često su se pojavljivala ograničenja softvera, a nešto što je stalno bilo ozbiljna zamerka jeste nedostatak indikatora stanja baterije. Što se te mane tiče, Canon se konačno opametio i novi uređaji ovog proizvođača imaju taj „dodatak” koji je već dugo godina standard kod drugih kompanija, a dodate su i neke druge manje ili više korisne džidžabidže. Problem je rešen za buduće korisnike, a šta ćemo sa onima koji već imaju Canon fotoaparat? Ukoliko su njihovi fotoaparati opremljeni procesorom DIGIC II ili III, situacija za njih je više nego povoljna, zahvaljujući CHDK-u.

CHDK je open source projekat na kojem istovremeno radi veliki broj autora i koji je svakog trenutka sve veći. Ipak, sve je poteklo od jednog čoveka, Rusa Andre Gračeva. Iako nije objašnjeno šta CHDK znači, pretpostavlja se da je skraćenica od Canon Hacker’s Development Kit. Ipak, ne dozvolite da vas to prestraši, jer nije neophodno biti haker kako bi se on instalirao i koristio. Takođe, iako je u pitanju hack, odnosno modifikacija firmvera, on ne menja originalni firmver fotoaparata već se samo učitava uz originalni, time ne poništavajući garanciju fotoaparata. U slučaju bilo kakvog problema lako ga je skinuti.

Slika 2
Prvi uslov je da postoji CHDK za vaš fotoaparat, a to je najlakše proveriti na CHDK wikiju (http://chdk.wikia.com/wiki/Downloads). Navešćemo trenutno podržane aparate, mada se ta lista stalno proširuje: Powershot A560, A570, A610, A620, A630, A640, A700, A710, S2 IS, S3 IS i G7, kao i Ixus 700 i Ixus 800. Originalne hackove napravio je Andre Gračev, čiji je alijas GrAnd, i mi ćemo se u ovom tekstu baviti samo tom verzijom CHDK-a. Varijante CHDK-a drugih autora proširuju spisak podržanih aparata i dodaju brojne novotarije, ali s obzirom na to da predstavljaju nadogradnju osnovnog CHDK-a, njihova instalacija i korišćenje ne razlikuju se od osnovne verzije. Jedina alatka koja je neophodna jeste čitač kartica.

Instalacija

Prvo je potrebno pronaći odgovarajući CHDK za vaš aparat. Pošto za neke fotoaparate postoje različite verzije CHDK-a u zavisnosti od originalnog firmvera uređaja, treba saznati verziju firmvera koja se u njemu nalazi. To se radi tako što se u korenski direktorijum (root) memorijske kartice aparata snimi fajl imena ver.req u kojem se ne nalazi ništa. Njega je najlakše napraviti tako što se pokrene Notepad, a zatim izabere File: Save As, kao ime upiše ver.req, ali se u padajućem meniju Save as type obavezno izabere All Files kako Notepad ne bi dodao ekstenziju .txt na kraj. Po vraćanju memorijske kartice u aparat, potrebno je upaliti aparat u režimu reprodukcije, pritisnuti i držati dugme ’SET’ a zatim pritisnuti dugme ’DISP.’. Na ekranu će biti prikazana verzija firmvera. Ovo neće funkcionisati ukoliko se aparat upali u režimu snimanja pa se tek onda prebaci u režim reprodukcije.

Slika 3
Kada pronađete i skinete odgovarajući CHDK za vaš aparat, otpakujte sadržaj te arhive (u pitanju su dva fajla, PS.fir i Diskboot.bin) u korenski direktorijum memorijske kartice. Po vraćanju kartice u aparat i njegovom uključivanju u režimu reprodukcije, potrebno je ući u meni fotoaparata pritiskom na taster ’MENU’. Kao poslednja stavka na prvom ekranu menija pojaviće se nova opcija „Firm Update...” (slika 1), a njenim izborom i potvrđivanjem CHDK biće učitan u memoriju. Signal da je CHDK učitan jeste treptaj plave LE-diode na PictBridge dugmetu i pojavljivanje CHDK pozdravnog ekrana (slika 2).

Pristup meniju CHDK-a (slika 3) postiže se pritiskom na tzv. ’ALT’ dugme, a zatim pritiskom na taster ’MENU’ na fotoaparatu. ’ALT’ dugme ne postoji kao stvarno dugme na aparatu, već CHDK tu funkciju dodeljuje nekom od postojećih dugmića (recimo dugmetu ’PictBridge’), a ono se razlikuje od modela do modela fotoaparata. Kretanje kroz meni i izbor funkcija su intuitivni i vrše se kursorskim tasterima.

Slika 4
Po gašenju aparata sve se vraća u normalu, jer firmver aparata nije zaista zamenjen, već je CHDK samo paralelno učitan u memoriju. Takođe, ukoliko na karticu nije snimljen odgovarajući CHDK, opcija apdejtovanja firmvera neće postići ništa, ekran će biti crn, ali nema razloga za paniku. Samo treba izvaditi baterije iz aparata kako bi se on ugasio, vratiti baterije i ponovo upaliti uređaj.

Naravno, moguće je podesiti da se CHDK automatski startuje po uključivanju fotoaparata. To se radi iz menija samog CHDK-a kada je on učitan u memoriju aparata. Pod Debug Parameters treba izabrati Make Card Bootable, ugasiti fotoaparat, izvaditi memorijsku karticu i prekidač na njoj prebaciti u položaj „zaključano”, a zatim je vratiti u aparat. Kada je kartica zaključana, CHDK će se sam startovati, kada je otključana neće pa ga je potrebno startovati ručno. Fotoaparat će snimati fotografije i na zaključanu karticu, jedino je za brisanje i pisanje po kartici pomoću čitača neophodno otključati je.

Mogućnosti

Slika 5
Čak i osnovna verzija CHDK-a nudi veliki broj korisnih opcija. Pomenuli smo već status baterije, što je opcija koja je sama po sebi dovoljna da opravda stavljanje ovog hacka. Prikaz stanja baterije je u vidu simbola baterije koja se polako prazni i/ili u vidu procenata.

Druga veoma bitna mogućnost jeste to što sada svi pomenuti fotoaparati mogu da snimaju i u RAW formatu. Da podsetimo, RAW je „sirovi” format slike koju prima senzor fotoaparata i kao takvog ga je naknadno moguće mnogo više obraditi i iz njega „izvući” više nego što je slučaj sa JPEG-om. RAW je obično odlika profesionalnijih aparata i omogućava naknadna podešavanja slike na računaru kao da se radi o trenutku fotografisanja (balans bele boje, regulisanje ekspozicije, veći dinamički opseg...). Pre bilo kakve obrade na kompjuteru, Canonov RAW neophodno je provući kroz neki od konvertora koji se mogu naći na http://digicanon.narod.ru, a na pomenutom sajtu moguće je videti i primere prednosti RAW formata. Detaljniju pomoć za konverziju RAW formata dobijenog preko CHDK-a na različitim sistemima moguće je naći i na http://chdk.wikia.com/wiki/FAQ.

Slika 6
Od ostalih opcija, moguće je uključiti prikaz živog histograma (slika 4), za aparate koji ga nemaju, ili prikaz histograma po odvojenim RGB kanalima. Korisna opcija je i „zebra režim” (slika 5), u kojem se pre slikanja prikazuju preeksponirani i podeksponirani delovi fotografije. Postoji opcija za isključivanje automatskog „praznog frejma” koji služi za eliminaciju šuma pri ekspozicijama dužim od dve sekunde. Prilikom snimanja video zapisa moguće je udvostručiti trajanje snimka povećavanjem kompresije, ali to je nauštrb kvaliteta snimka.

Osim ovih „sistemskih” poboljšanja, CHDK nudi i korisne dodatke kao što su kalkulator dubinske oštrine, fajl browser (slika 6) za pristup i manipulaciju svim fajlovima i direktorijumima na memorijskoj kartici (koji najviše podseća na Norton Commander iz vremena DOS-a), čitač tekstualnih fajlova sa mogućnošću automatskog skrolovanja teksta, kalendar (slika 7), pa čak i dve igre, Reversi i Sokoban (slika 8).

Slika 7
Ono što CHDK čini posebno moćnom alatkom jeste mogućnost izvršavanja skriptova pisanih u UBASIC-u koji mogućnosti fotoaparata čine neograničenim. Ukoliko nemate programerskog duha, dovoljno je da preuzmete neki od skriptova koje su pisali drugi korisnici a koji ispunjava vaše zahteve. Daćemo samo nekoliko primera: EV, ISO, blic i fokus bracketing za fotoaparate koji nemaju tu opciju, zumiranje tokom snimanja videa, korišćenje svetla za fokus ili ekrana fotoaparata kao baterijske lampe...

I kao da sve to nije dovoljno, pored GrAndovih hackova, pojavljuju se verzije CHDK-a i drugih korisnika koje donose nove opcije (recimo detekcija pokreta, vremena trajanja ekspozicije povećana do 65 sekundi...) i podrške za neke modele fotoaparata koje GrAndov CHDK ne podržava. Linkove ka sajtovima svakog od autora moguće je naći na CHDK wikiju.

• • •

Slika 8
Nažalost, nema dovoljno mesta za detaljan opis svih funkcija koje CHDK nudi, ima ih zaista mnogo, ali možemo slobodno reći da je moguće podesiti svaku sitnicu. Nadamo se da vam je ovaj tekst zagolicao maštu i da ćete sve funkcije ovog zaista moćnog dodatka vašem ljubimcu sami isprobati. A oni koji su osećali da im funkcije fotoaparata ograničavaju kreativnost, treba da što pre stave CHDK na njega i puste mašti na volju. Oni drugi, čiji se DIGIC II ili III fotoaparati ne nalaze na spisku, neka budu strpljivi, jer je teoretski moguće za svaki od njih napraviti CHDK, samo je pitanje vremena i volje nekog „hakera”.

Ivan ČABRILO

 
 AKCIJE
SK Case Chase: Kućište „Predator”

 PRIMENA
High-tech praznici

 NA LICU MESTA
Nikon prezentacija
Xerox predstavništvo
Web Fest 2007, finalno veče
Xwave prezentacija
PC Centar i SEAF South Balkan Fund
AMD Spider prezentacija
ArtTech 2007, finalno veče, Pančevo
Intel kancelarija
Proview prezentacija
Otvaranje GPS centra
Fabrika za reciklažu e-otpada

 SERVIS
Firmware hack za Canon fotoaparate
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera