CeDeTEKA<>
072008<><>

Map&Guide Base Route Planner

Leto je vreme odmora i putovanja, period u kom nakratko zaboravljamo na probleme koji nam tokom godine sabijaju kičmene pršljenove. Grozničavo biramo destinacije koje nam se uklapaju u budžet ili kreditnu likvidnost, još u stanu navlačimo kupaće kostime i hitamo kao u transu što dalje od sumorne svakodnevice. Putujući autobusom, vozom ili avionom ne razmišljamo mnogo o tome kako ćemo stići do cilja, o rutama, putarinama, mestima na kojima ćemo odmarati, znamenitostima koja ćemo posetiti i budžacima koje treba zaobići. Ali gde je tu zabava? Na odmor je najlepše krenuti autom, u sopstvenoj režiji, naoružani strpljenjem, zalihom konvertibilnog keša, a ako krećemo putem koji ne poznajemo i pouzdanim mapama. Njih obezbeđuje program nemačke kompanije Map&Guide, nova vrsta elektronske mape i planera koja kombinuje prednosti online baza i desktop aplikacija.

Ako je cilj vašeg putovanja neka od zemalja Evropske unije ili često putujete po starom kontinentu kao autoprevoznik ili trgovački putnik, Map&Guide Base Route Planner može biti odličan izbor. Jedini uslov je da znate kako da dođete do granica ujedinjene Evrope, budući da softver Srbiju ne prepoznaje kao političko-geografsku celinu u kojoj ljudi voze automobile. Štaviše, ako program naterate da proračuna idealnu relaciju između dva grada, koja mora da prođe kroz našu zemlju, program će javiti grešku tipa „nešto ne radi zbog nečega” (čitaj: „morate da prođete kroz Srbiju, a to nikako ne želite”). Jeste da smo navikli da nas ignorišu kao da živimo u nekoj paralelnoj dimenziji, ali ovo je previše.

Ostavimo li povređenu sujetu po strani, ovom programu možemo da uputimo dosta pohvala, ali i nekoliko ne baš bezazlenih kritika. Zahvaljujući tesnoj web integraciji i redovnom održavanju informacija na serveru, Map&Guide Base Route Planner jedini je program ovog tipa koji u svakom trenutku pruža ažurne putne karte i informacije o tehničkim aspektima putovanja, pre svega o cenama putarina. Ti podaci su od velike važnosti za putnike koji prolaze kroz više zemalja i koriste autoputeve, planinske prevoje, prevodnice, tunele i druge pravce čije korišćenje nije besplatno (prilikom pokretanja proveravaju se podaci na serveru i upoređuju s onima u računaru). Podaci o putarini dodaju još jedan važan parametar za procenu idealne rute, pored dužine, procenjenog trajanja putovanja i cene goriva – vrlo često najkraći put nije i najbrži, niti najjeftiniji. Stalna dostupnost aktuelnih podataka omogućuje da se u procenu najpovoljnijeg pravca uvrste i izveštaji o trenutnom stanju intenziteta saobraćaja, kako bi se izbeglo gubljenje vremena u gužvi.

Map&Guide Base Route Planner u osnovi je besplatan, ali zahteva registrovanje (besplatnog) naloga na serveru. Premium verzija programa može se besplatno testirati tokom dve nedelje, a posle toga plaća se mesečna nadoknada od 15 evra. Plaćena verzija programa nudi napredne opcije za određivanje alternativnih ruta, uređivanje adresara i imenika (uz mogućnost direktnog uvoza podataka iz Outlooka), alatke za kalkulaciju putarina i podešavanje parametara vozila (potrošnja, brzina, veličina, kategorija i drugi), kao i podršku za navigacione uređaje, odnosno GPS prijemnike. Mape su dovoljno informativne i detaljne (grafičkim simbolima označeni su svi objekti od interesa za vozače). Doduše, „gustina” podataka umnogome zavisi od dela Evrope koji se pretražuje: centralni i zapadni predeli nude detaljne planove ulica u većim gradovima, dok se na istoku kontinenta količina raspoloživih informacija drastično smanjuje. Uprkos odličnoj funkciji za višestepeno uveličavanje, vizuelno pretraživanje mape je otežano jer, iz nekog razloga, nije predviđena mogućnost skrolovanja.

Pomalo je čudan i način na koji se definišu čvorne tačke tokom procene idealnih ruta. Naime, lokacije u bazi (železničke i autobuske stanice, aerodromi i drugo) nisu sortirane prema zemljama u kojima se nalaze, već po čudnom redosledu, na zajedničkoj listi koja se teško pretražuje. Pronalaženje objekata dodatno je iskomplikovano činjenicom da treba znati njihov tačan naziv – na primer, nije dovoljno u pretraživač upisati „autobuska stanica u Solunu”, potrebno je znati njeno tačno ime, uz koje, uglavnom, ne postoji nikakva prostorna odrednica (ime grada ili zemlje). Čvorišta se mogu definisati i direktno na mapi, „zabadanjem” zastavica, ali u tom slučaju proračunavanje rute češće završava porukom o grešci. Po svemu sudeći, treba uložiti još truda za strukturisanje relacione baze i eventualno tagovanje objekata ili njihovo „pametnije” sortiranje.

Uprkos svim prednostima i savremenoj tehnologiji koja obezbeđuje preko potrebnu aktuelnost, nikada nećemo prežaliti Microsoftov AutoRoute Express, koji je, tokom devedesetih godina, korisnicima s ovih prostora pružao više nego bilo koji program pre i posle njega. Jedina razumna alternativa za korisnike koje put nosi srpskim putevima ostaje Mišlenov online servis (www.viamichelin.com).

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Map&Guide Base Route Planner
Šta mislite o ovom tekstu?
Punch Home Design Architectural Series 4000
Pink Panther: Spasavamo životinje i planetu Zemlju

Potrebno:
Windows, Pentium 3 na 1 GHz, 128 MB RAM-a, 64 MB VRAM-a
Veličina:
20 MB, 30 MB na disku
Cena:
besplatan, 15 evra mesečno za Premium verziju
Adresa:
http://base .mapandguide .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera